Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

herkese merhabaaaaaaaaaaaa

Konu, 'İstanbul Avrupa' kısmında allofsins tarafından paylaşıldı.

1. allofsins

allofsins Yeni Üye

Seviye:
    selamlar;

2000 senesinin temmuz ayında gunlerden cuma gunu akşam 18 00 sularında istanbul bakırköyden, kumburgazdaki teyzemlerin yanına gitmek için bisikletle yola cıktım.... hayattan biraz sıkıldıgım birgundu....degişiklik olsun istedim....fakat haramidere yokuşuna geldiğimde bu degişiklik hali yerini yorgunluga bıraktı :) gece 12:30 gibi kumburgaza ulaştım...fakat işten ve hayattan sıkılmışlıgımdan olsa gerek teyzemlere ugramadan yola devam etmeye karar verdim,uzun zamandır gorusemedigim balıkesir ayvalıkta yaşayan anneme dogru yola cıktım ....dolayısıyla işi de bırakmış olacaktım...cebimde de 60 milyon lira vardı fakat umrumda bile degildi....o geceyi silivri kumsalında gecirdim....sabah 6 gibi uyandıgımda bir sürü köpekle birlikte uyudugumu gordum....

bakkaldan guzel bir yarım ekmek peynirli domatesli sandiviç yaptırıp yola koyuldum.... tekirdağa varana kadar bisikletle seyahat etmenin verdiği özgürlük duygusu haricinde zevksiz bir yolculuk oldu benim için....tekirdağa vardıgımda rotamı köy yollarına cevirdim...yolculuk benim için asıl şimdi baslamıştı.....kahvelerden birine oturdum,herkesin gozu bendeydi....bu kirli,terli herif manyakmı diye bakıyorlardı....çayımı içtikten sonra amcalardan birine şarköye nasıl gidebilirim diye sordum....adam gıcıklıgına olsa gerek bana bir yol tarif etti fakat o yol bitmek bilmedi....hiçbir varlık gormeden tam 70 km.yol yaptım,o sevimsiz yolda...stephen king'in romanlarından fırlamış bir köye geldim gecenin 23.00 ünde.... bir dere sesi geliyordu fakat etrafta hiç ışık olmadıgından anlayamıyordum nereden geldigini bu sesin....suyum biteli yıllar olmuştu sanki,karnımda cok acıkmıştı fakat susuzlugum karnımın aclıgını bastırıyordu.... kocaman kapılı bir ev gordum,kapıyı çaldım korkarak...içerden yaşlı bir teyze cıktı....sanki oradan hergun bisikletli biri geçiyormuş ve onun kapısını çalıyormuş edasıyla "buyur oğlum" dedi.... yabani bir şekilde karşılamadıgı için şaşırdım herhalde şehirde yaşamış oldugumuz yozlaşmışlık sonucu bu hale geliyor insan....birinin sana kapısını actıgında "buyur" demesinden sasırabilecek kadar yozlaşmışım....hikayemi anlattım teyzeye,karnımın cok aç oldugunu ve susadıgımı ifade ettim.... beni içeri buyur etti aynı sakinlik ve kibarlıgıyla.... beni evin arka tarafındaki verandaya çıkardı,sedire oturdum...teyze sana yiyecek birşeyler hazırlayayım dedi ve içeri gitti....onumdeki masada bulunan bir şişe dolusu suyu bir dikişte içtim....dere şırıltısını duydum tekrar,biraz dikkatlice aşağı baktıgımda ayın ısıgından yansıyan suyu gordum....veranda dere nin tam ustundeydi....suyun sesini dinleyerek beklemeye basladım....bu arada evde baska kimse olmadıgını farkettim...aradan 45 dakıka gecmişti....merak etmeye basladım teyzeyi,birazda korku kaplamıştı içimi aslında.....teyze elinde kocaman bir siniyle geldi....saç kavurma,pilav ve cacık vardı yemekte....ben peynir ve ekmeğe razıyken bunları karşımda gorunce ne yapacagımı sasırdım tabi...nasıl bir hayvan gibi yediysem,o kocaman siniyi yaklaşık 4 dakikada sildim supurdum teyzede beni seyrediyordu....teyze gene aynı ses tonuyla istersen bu akşam burada kalabilirsin dedi.... yok falan dedim ama teyzede halimden anlamış olacak ki hafif bir gulumsemeyle bu gece burda kal, sabah ola hayrola dedi.... yan odada hazırladıgı yer yatagını gosterdi, iyi geceler dedi,onumdeki boş siniyi aldı ve gitti....sabah 6 30 gibi uyandıgımda, teyze verandasında çay içiyordu...yanına gittim,gunaydın dedim ve oturdum...iyi uyudun mu dedi bana...ölü gibi uyumuşum dedim sonra birden kendimi toparlayıp cok rahat uyudum tesekkür ederim dedim....o cennet manzaralı veranda da kahvaltımı yaptım ve tesekkurlerimi ilettim....teyzeyi uçuz bucaksız ama mutlu gordugumdum yanlızlığına bırakıp yola cıktım... şarköye vardıgımda haritadan çanakkaleye kadar karayolundan gitmek zorunda oldugumu anladım.....

hikayemin devamını daha sonra yazacagım........o yolculuktan beri bisiklet kullanmadım....film ve dizi setlerinde çalışmaya basladım....cok yorucu ve gunde ortalama 18-19 saat suren çekimler yuzunden bisikletten uzak kaldım.....şimdi en azından her tatil boslugunda bisiklet tutkumu tekrar yasamak için bir dağ bisikleti almaya karar verdim...su anda ayvalıkta oldugumdan en yakın izmirden bisiklet alabilirim.bana bisiklet alabileceğim yerleri ve teknik anlamda da bisikletten cok uzak kaldıgımdan bana yardımcı olabilecek arkadaşlara teşekkürler....

SelçukT, brol, Megavolt ve 7 kişi daha bunu beğendi.
  2. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Hoş bir hikaye gerçekten veya yaşanmış bir öykü demek daha doğru belki de. Sizi aramızda görmek güzel ve özellikle böyle güzel bir mesajla forum ailesine merhaba deyişiniz de gerçekten orjinal :). Bunun için teşekkürler. İzmir'de bisiklet nerelerde satılır konusunda mutlaka ama mutlaka yardımcı olacak arkadaşlar forumumuzda vardır, ben İstanbul'lu bir bisikletçi olarak ne yazık ki bu konuda yardımcı olamayacağım, ancak teknik konuda aklınıza takılan yer şey için gerek forum arşivini karıştırabilirsiniz, gerekse açacağınız konular ile bizlere danışabilirsiniz. Seve seve yardımcı olacak 4000'e yakın bisiklet dostu burada :).
    Tekrar aramıza hoş geldiniz diyorum, öykünüzün devamını dinlemek dileğiyle...

3. obsolate

obsolate Kıdemli Üye

Seviye:
    allofsins, teşekkür ederim bana sabah sabah muhteşem bir hayal kurdurduğun için :) yani yaşadıklarını öyle bir anlatmışsınki, banada yaşatacak kadar..

hoş geldin..

4. noktalivirgul

noktalivirgul Forum Demirbaşı

Seviye:
    allofsins muhteşem bir özgürlük hikayesi:winkenlux :winkenlux :winkenlux , bir gün bende yapabilirmiyim bilmiyorum.aramıza hoş geldin.

5. bikergrrl

bikergrrl Bisikletkolik

Seviye:
    yalniz seyahat edenlerin ender karsilastiklari koruyucu meleklerinden birisiyle karsilasmissiniz ;) sanslisiniz.. hikayenizi paylastiginiz icin cok tesekkurler, bizlere bizim koruyucu meleklerimizi hatirlattiginiz icin de :)

hosgeldiniz

6. Serkan Taşdelen

Serkan Taşdelen Onursal Üye

Seviye:
    Yaşadıklarınızda özgürlük ve çaresizlik gördüm. Ama bence çok zevkli olacağı kanısındayım. Benimde hayallerim arasında, sizin bu yaşadıklarınız. Umarım sadece hayal olarak kalmaz.
    Aramıza hoşgeldiniz.
    Sevgiler...

7. Mustafa KILIÇ

Mustafa KILIÇ Kıdemli Üye

Adı:
    Mustafa Sedat KILIÇ
    Seviye:
    Aramıza hoşgeldin allofsins...

Paylaştığın öykün için teşekkürler. Senin yazarken bile aynı yorgunluğu hissedebileceğin o öyküyü keyifle okuduk. Sanırım bisiklet almaktan vazgeçmemek için devamını sonraya bıraktın. Merakla bekliyoruz.

İlgili bölümlerde bisiklet hakkında türlü çeşitli konularda destek alabilirsin.

Tekrar hoşgeldin. Üyeliğin hayırlı olsun.

8. sönmez

sönmez Kıdemli Üye

Seviye:
    Dünyanın en güzel formuna Türk insanının bunca yozlaşmaya karşı dimdik ayakta kalan, dillere destan misafirperverliğiyle geldin.Hoşgeldin.

Mustafa KILIÇ bunu beğendi.
  9. Murat CER

Murat CER Onursal Üye

Seviye:
    hoşgeldin allofsins...

bırakıp gitmek, geride kalanları dert etmeden, nelerle karşılaşacağını çok da önemsemeden..bırakıp gitmek...sık sık aklıma düşen, her aklıma düştüğünde hayallere sürükleyen, fikren de olsa gitmemi sağlayan o his..hiç yapamadım, belki de hiç yapamayacağım...o eylem..hayata karşı küskünlük belki...bırakıp gitmek..yalnızlığı, dinginliği, huzuru arama hissi...

mesajınız belki başınızdan geçenler, belki sadece kurgu..ama zaman zaman tüm benliğimi kaplayan "o his" uyandı bir an...bu ara hiç de zamanı değil..ama olsun..bana ait, benden olan şeyler vardı mesajınızda...

teşekkürler..

bu arada misafirperverlik, Türk insanının yozlaşması konusu...ben taşra kentinde yaşayan, her pazar köylerden bisikletle geçen bu ülkenin bir ferdi olarak, İstanbul'daki durumu tahmin etsem de gözardı ederek, "benim hâlâ umudum var" diyebiliyorum sadece..

"gençler gelin bi çayımızı için" diye seslenenler,

"hello hello" deyip de eliyle çay işareti yapanlar,

"gençler gelin yemek yiyelim" teklifleri,

"gelin iki soluklanın, oğlum bize çay söyle, karnınız aç mı?" monolog ve diyalogları,

bir köyde herhangi bir kapıyı çalıp da "teyze biz kampa geldik ama ekmek getirmeyi unuttuk" dediğimizde kapısını bize açan, "teyze sadece ekmek yeter, azık çantamızda" deyip de davete icabet etmediğimizde üzülen, "teyze, ekmek için borcumuz ne kadar?" diye sorduğumuzda kızgınlaşan.....

köy düğününe denk geldiğimizde yemek sofrasında misafir etmeden göndermeyen....

"abi bizi tepeye kadar bırakır mısın?" dediğimiz kamyonet şoförünün "bizim aile ve eşyaları var kusura bakmayın" cevabı karşısında boynumuz bükük yokuşu çıkarken önümüze duran aynı kamyonet şoförünün "gençler bizimkileri akrabanın otomobili ile yolladım, hadi atlayın" derken gözlerindeki ışık...

"usta Eskişehir'e kadar kasaya atlasak?" dediğimiz kamyoncunun "siz atlayın,brandayı üzerinize çekin, iple de gerin, ben 15-20 dakika sonra hareket ederim" dedikten sonra, gelip brandayı germemize yardım etmesi.....

"benim hâlâ umudum var".......

10. cambaz24

cambaz24 Aktif Üye

Seviye:
    Kardeş aramıza hoş geldin. Bu forumda aradığın herşeyi bulacağına ve çok güzel yerler keşfedeceğine dair sana garanti verebilirim. Yani uzun lafın kısası doğru adrestesin...:in:

11. Anıl(shopar)

Anıl(shopar) Forum Demirbaşı

Seviye:
    dostum hoşgeldin güzel bir anı bnm başımada gelse keşke harbiden alıp götürüo başka yerlere

12. Ender Alıcıoğlu

Ender Alıcıoğlu Onursal Üye

Seviye:
    Öykün süper. İnsan hayatta nelerle karşılaşıyor. İyi kişiler genelde iyileri buluyor. Yaşadığın öykündeki yaşlı teyze gibi. Demek ki sen iyisin ki yaşlı teyzem güvenip seni evine almış. Allah hep iyi kişilerle karşılaştırsın hepimizi.
    Yaşadığın öykünü bi çırpıda okudum . Diğer arkadaşlarım gibi devamını bekliyorum.
    İşlerinde başarılar dilerim Hoşçakal.:)