Herkese merhaba

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
Foruma bir süredir üyeyim ama katılım bugüne nasipmiş, şu an Ankara'da olmadığımdan ve herhangi bir aktiviteye katılamayacağımdan direk buradan sorumlarımla birlikte tanıtayım kendimi.

Durumum şu: şu anda Stuttgart Mercedes'te staj yapıyorum, Aralık ortası dönüp Ocak başı Amerika'ya gidip bir donem değişim öğrencisi olarak okuyacağım. Dönüşte de son senemi okuyup yüksek lisans için büyük ihtimalle yine yurtdışına çıkacağım.

Staj sonuna kadar burs ve maaşla 1500 Euro gibi bir miktar biriktirmeyi planlıyorum mümkünse, bunun da çogunu bir bisiklete yatırmayı planlıyorum.

Bayağı araştırma yaptım ve bana en uygun bisikletin xc ya da all mountain bi hardtail olacağına karar verdim ancak kafamda birkac soru var, su anki düsüncelerim de parantez icindekiler:

- Bisikleti Almanya'dan mı, Amerika'dan mı, yoksa getirme çilesi cekmeyip Türkiye'den mi almalı? (ABD)
- Marka, model? (Cannondale F4, belki zorlayıp bir F3, cünkü ABD'de lefty ile geliyor. Bu arada ABD ve avrupa 2010 model isimleri farklı)

Kafamı kurcalayanlar:

- Tr'de olacagım donemde onemli bir sorun cıkma olasılığı ve garanti olmaması?
- Yapmışken uygun fiyatlı bir full suspension Jamis Dakar alsam sonrasında bakımıyla başım derde girer mi?
- XC kadro ve maşaları agresif kullanıma, küçük zıplamalara gelebilir mi, yoksa all mountain mı almalı?
- Altı yedi senedir bisiklete binmemiş ve bir bakıma yeniden baslamak isteyen birinin bu kadar parayı bisiklete bayılmak yerine orta karar bir bisiklet alıp önce kendini geliştirmesi daha mı makuldur?

Biraz kafa şişirdim herhalde ama yardımcı olursanız sevinirim:)

Scudo

Atakan Türkmen

Aktif Üye
Tepki
41
Portekizde birkaç sene yaşamıştım şubat ayında bükemmel indirimler oluyorsdu sezon sonu kalmış ürünler yurt dışındayken kesinlikle iyice araştır indirim günlerini

Daha büyük indirimler almanyada oluyorsa almanyadan amerikada oluyorsa amerikadan al derim :)

açıkcaskı 1500 euro güzel bir para ama o para ile ne ayarda ne makinalar çıkar bilemem ama xc dediğimiz olgu zaten dağlarda apılır yani ufak atlama zıplamalara gelir ama sen tutupda SPD lerle street kullanmaya kalkarsan dağıtırsın :)

genel olarak kadro garantisi olacağını sanmıyorum ama diğer parçalar için fox verirse ne bilim avid vermeye bilir avid verirse atıyorum rock shox vermeyebilir yani marka klasmanına göre fdark edebilir kafamda net olarak net bir marka belirlediğine bu sorun cevaplanabilir

all mountain genel olarak daha sert dir süspansiyonunun mesafesi daha geniştir doğal olarak yolda eğer sabitlenemeyen bir süspansiyon ile pedallarssan rebaond ayarıda hassas sa vay ki ne vay :) bu senin % kaç yol % kaç dağ dağ da ne kadar sert kullanacağınla ilgili olacaktır.

Elinde böyle güzel bir fısrsat verken ne olursa olsun almışken güzel bir alet al elindeki 1500 euro ile adam gibi takip edebilirsen indirimleri tr de 4000 eurodan satılan modelleri bile alabilirsin ..

• Beğen
Tepkiler: onur demirer

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.667
2009 F3'ler Amerikada Fatty ile satiliyor, lefty degil.2010 modelleri bilmiyorum. TREK dusunuyorsan, Turkiyeye gore burada daha ucuz. Santa Cruzda guzel bir FS secenegi olabilir.

• Beğen

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
internetten baktıgımda ABD modellerinde fatty i kaldırmışlar gibime geldi, çünkü yeni Flash'ların hepsinde (eskiden Taurine'di herhalde) lefty var, F3 de AB'de lefty ile Avrupa'da fatty ile satılıyor gibi görünüyor.

Hatta biraz daha dikkatli baktım da sanki pazarlama amaçlı ABD modellerinde donanımdan kısarak lefty kullanmışlar gibi, mesela derailleur'lere bakınca (Türkçesini bilmiyorum:D) avrupa modelinde SLX ve X9 varken ABD'de X7 ve X7

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
Zaten ABD olacaksa Scott, Trek, Cannondale ve Specialized'dı ilk tercihlerim, ama nedense Scott buradakinden pek de ucuz gelmedi bana.

Gary Fisher, Marin, Kona, Jamis gibi markaların da bayisi var sanırım Austin'de ama bunların servis ağı ABD dısında nasıldır bilmiyorum.

Santa Cruz'un öyle bir ünü var ki fiyatlarına bakmayı düşünmedim bile, hatta Jamis Dakar'ı 1000 dolara görene kadar hiç FS bile düşünmemiştim.

Peki XC modellerle karşılaştırmak için birkaç iyi All mountain/Trails hardtail önerebilecek var mı?

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Zor karar,

Bence alabileceğiniz en iyi bisikleti alın, tecrübe kazanırken bisiklete zarar verecek değilsiniz.

Sonra ikinci el satayım, kaça satayım , tekrar ne alayım sorunlarınız olmaz.

hangi bisikleti alırsanız alın , iyi günlerde kullanmanızı dilerim.

Selamlar

• Beğen

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.667
Austin'de Lance'in magazasi var oraya bakarsin. Santa Cruz fiatlarini bilmiyorum ama bir magazada bir suru marka bulma sansin var. Austin-Dallas arasi 2,5 saat araba ile, gelince hem buralari gorursun hemde Richardson Bike Mart'a gidersin,bircok markayi deneme imkanin olur, cok buyuk bir magaza,asagidaki linkte benim fotolarim var magazadan;

(link)

• Beğen

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
Linke baktım da gerçekten adamlar olayı abartmış, internette dolaşırken de dikkatimi çekti oralarda yol bisikletleri buraya kıyasla bayağı cok satılıyor gibi, sürücüler bisikletlileri ezmeye çalışmadığı içindir herhalde:)

Adresinize dikkat etmemişim mümkün olursa gelince sizle tanışmayı da çok isterim.

Santa Cruz'un modellerine baktım, tam da aradığım tipte Chameleon modeli var, geometrisi de ağırlığı da tam xc ile dj/street arası gibi duruyor. İnternetteki izlenimler de çok iyi, 4/5'ten aşağı bir değerlendirme yapmamış baktığım hiçbir kullanıcı. Ama tabi malesef fiyat bayağı tuzlu, donanımı hafif yükseltince 2000 dolarlara çıkıyor.

Ona alternatif olarak da iki model daha var: Marin Rocky Ridge ve Cove Stiffy. Cove Kanada markası ve sadece kadro satıyor sanırım ve satıcısı pek yok, ama o da bayağı tutuluyor anladığım kadarıyla. Ancak forumda bu tip bisikletler kullanana pek rastlamadım, herkes ya hafif xc bisikletler kullanıyor ya da dayanıklı ama ağır ve yokuşlara gelmeyecek dj/street. Benim gibi yokuş çıkabilecek ama agresif kullanıma atlamalara dayanıklı bisiklet arayan pek yok herhalde:(

Ozzgurr

Forum Bağımlısı
Tepki
1.667
@onur demirer

Tabii bende tanismak isterim gelince.

TX'da yol bisikleti cok kullaniliyor cunku dag bisikleti icin uygun daglar yok, genelde duz. Ama California, Utah, Arkansas, New England taraflarinda dag bisikleti kullanimi cok. Mountain bike action dergisine netten bak, Cove satan sirketlerin reklami var.

• Beğen

Atakan Türkmen

Aktif Üye
Tepki
41
Yahu Kusura bakmayaın Konunuzu Dağıtacağım Ama Daha Sonra Devam Edersiniz Özgür Kardeş Pedal Olmanalarda Pedal Yok Satılırken Takılıor ama Olanlar Neden Plastik :/

onur demirer

Daimi Üye
Tepki
317
Bisiklet
Marin
stajyer olmanın verdiği rahatlıkla yaptığım araştırmadan sonra:

- cove stiffy ile ilgili pek şey bulamadım mbaction internet sayfasında, zaten sadece kadro olarak satıldığı için bu bilgimle pek de mantıklı bir bisiklet toplayamam gibime geliyor.

- marin rocky ridge aslında tam istediğim bisiklet, ama onda da şu sorun çıktı: Marin USA internet sayfasından baktıgımda trail hardtail serisinin hepsinin yanında bir parantez içinde (exp) yazıyordu, sanırım bu export demekmiş, o yüzden bu bisikletler Avrupa'ya özelmiş ve Amerika'da satılmıyormuş bazı yabancı forumlara göre. Ama internetteki yorumlarda bir sürü ABD'li kullanıcı da var gibi. Anlamadım gitti:(