Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Herkes gider mersine ben giderim tersine

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında stratus tarafından paylaşıldı.

1. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Birçok kimsenin deliler gibi kilo vermeye çalıştığı zamanımızda ben, kilo almak için nerdeyse ağzımla kuş tutacağım. Birkaç başarısız deneyimim sonucunda,bu konuyu burada açmaya ve sizlerden öneri beklemeye karar verdim.
    Biraz daha zayıflayınca kendim için bir seferberlik ilan edip kilo almaya çalıştım. En fazla 2 kilo aldım,3 haftada da 300 gr alınca kesinlikle bu konuyu açmaya karar verdim. Sırf bu yüzden aylarca(çok önemli işlerim dışında) bisiklete dahi binemez oldum. Amaç aldığım kalorimin harcayacağım kaloriden yüksek olması.
    Klasik yöntemler(unlu,şekerli gıdalar vs.) biliyorum benim istediğim,tecrübe edilmiş öneriler,formüller,püf noktaları;bol kalorili besinler vs. Hedefim(yaşıma ve boyuma uyan) 7-8 kg alsam öpüp başıma koyacağım.
    Bu arada acıkmadıkça sofraya oturmadığım gibi doyduktan sonra da yemem. Belki midem küçük olduğu için çabuk doyup fazla yiyemiyorumdur.
    Troid den kaynaklansa o kısa 2/3 haftada aldığım 2 kiloyu da alamazdım diye düşünüyorum.

2. Baki Berk Kayalar

Baki Berk Kayalar Onursal Üye

Seviye:
    Hiperaktivite var mı?

Bende de (çok şükür) kilo alamama gibi bir durum (hiperaktivite nedeniyle) var da..

Kilomu korumak için yatmadan önce bir şeyler yemekten çekinmiyorum. Ağustos sonunda geçirdiğim ameliyatın iç dikişleri ayağa kalkınca rahatsız edici olarak dışarıdan belli oluyor. Bunları bir nevi yağ tabakamın kalınlığını ölçmede kullanıyorum. Daha rahatsız edici boyutta görünmemeleri için normalden fazla yemem lazım ama yiyemiyorum işte..

3. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Sumo güreşçisi olmak isteyen normal kilodaki insanlara (yatmadan önce yemeleri kaydıyla) pirinç pilavı rejimi uygulandığını öğrenmiştim. Sağlıksız biçimde (yağa, şekere yüklenip) kilo almaktansa lifli olmaksızın tahıl rejimine girmek daha mantıklı görünüyor..

stratus ve Sinto bunu beğendi.
  4. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Hayır yok, olsa o 2 kiloyu da alamazdım. Nerdeyse tüm gün hareketsizim. Yani kilo vermeyi gerektirecek bir iş de yapmıyorum.

5. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Bol kalorili olup beni hedefe ulaştırsın da ne olursa olsun yani :)

6. heisenberg3910

heisenberg3910 Forum Bağımlısı

Seviye:
    bende de aynı sorunun daha ufağı var.yani ben bisiklete biniyorum hergün, dışarı çıkıp geziyorum,okul falan da var.yemek fazla yiyemiyorum ama 3-4 kilo daha almak istiyorum.yıllardır aynı kilodayım.hatta bi keresinde bir goca gonyalı olarak etlekmek yiyip yatmıştım:Dyatmadan önce hergece birşeyler yiyordum ama fayda etmedi:(

7. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Ben hemen her gün, bazen günde bir kaç büyük bardak kakao içen biriyim. Her bardağa 10-12 arası küp şeker atıyorum. Şeker, yeni öğrendiğime göre hiperaktiviteyi tetikliyormuş.

Şimdi şekere yüklenilir, başka rahatsızlıklar doğar. Sadece yağa yüklenilir, yine başka rahatsızlıklar doğar, damar tıkanması v.s..

Belki bu link iş görür..

http://www.sdonmez.com/sf-index-of-Egzersiz_ve_spor_yapan_kisiler-cp-2_69.htm

stratus bunu beğendi.
  8. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Link için teşekkürler.
    Birçok insanın yemeye çekindiği şeyleri rahatça yiyebiliyorum;kalori korkusu hiç olmadı bende. Kendimi bildim bileli hep kilo almak için uğraşmışımıdır. Aylardır kilom sabit, Ramazan-ı Şerif de verdiğim 2 kiloyu 2 haftada aldım bu beni umutlandırdı , "bu iş tamamdır" dedim. Fakat 3 haftada da 300 gr alınca da "bunda bir iş var" dedim.
    Nasib olursa bahara kadar bu kiloları alırsam kendine gelmiş doğanın derinliklerinde tekrar bisiklet sürebileceğim :)

9. Atila Filmer

Atila Filmer Bisikletkolik

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    yumul makarnaya valla, bende de aynı sorun var boy oldu 186 kilo yıllardır 70 gunde 1 paket makarna yiyip biara kilo almıştım ama bırakınca gitti. gecen kş 6 kilo almıştım ve o sırada düzenli bir hayatım vardı. sabah öğlen akşam yemekleerim aynı saatte hergun ve bellibir menu cıkıyordu. düzenli yemek yiyince alınıyor kilo

stratus bunu beğendi.
  10. Baki Berk Kayalar

Seviye:
    Yatmadan önce zeytinyağlı ve kekikli makarna harika olur :)

stratus bunu beğendi.
  11. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    :rolleyes: Hımm.. Halbuki "makarna şişmanlatmaz" diye basbas bağırıyorlardı. Ben de bunu araştırdım, sonuçlar doğru ama yine de makarnada hatır sayılır bi kalori var. Makarnayı bir de ketçapla yiyerek kalori üstüne kalori almaya çalışıyorum. Aslında askerde de iyi kilo almıştım demek ki belli öğünlerde daha çok kalorili yemekler...

12. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Arkadaşlar, her bünyenin bir ideal kilosu vardır ve vücut bunu korur.
    Temmuz 2006 - 66 kg
    Eylül 2006 - 69 kg
    Aralık 2006 - 70 kg
    Mart 2007 - 69 kg
    Mayıs 2007 - 67 kg
    Temmuz 2007 - 68 kg
    Eylül 2007 - 69 kg
    Kasım 2007 - 71 kg

Bakınız 2 kilo alabildim. Mevsimsel olarak da oynuyor bu değerler. 2 yıldır hedefim 75 ama olmuyor. :)

stratus bunu beğendi.
  13. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Vücut kitle indeksi adında bir tür hesaplama yönntemi var;çok kere denedim bunu.almam gerekn en ideal kiloya sahip olmak için 7-8 kiloya ihtiyacım olduğu buradan anlaşıldı ; şu an 63kiloyum. Amacım 70kg.

14. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Boyunuzu (ve yaşınızı) yazmamışsınız. Bu durumda, hakkınızda doğru yorum yapmak biraz güç.
    Bu sebeple ideal kilo hesabınızı da yapamadım.
    Siz şu linkten ideal kilonuzu hesaplayın. Normal sınırlardaysa katiyen kilo alacağım diye kafanıza takmayın. Zira bu konuda kendinizi kasmak ta amacınıza ulaşmanıza engel teşkil ederler. Bakın etrafınızdaki şişmanlara, çoğu hiç bir şeyi kafasına fazlaca takmayan kişilerdir. ;)
    İdeal kilonuz normalin altındaysa aynı linkteki günlük kalori ihtiyacı hesaplama cetvetine müracaat edin. Oradan hesaplayacağınız; şu anki halinizle günde almanız gereken kalori miktarınınne kadar üzerine çıkabilirseniz kilo almanız o kadar mümkün olabilecektir. ;)

Herşeyin orta-yolu en iyisidir.:)
    Sağlıklı günlerinizi olsun.

stratus bunu beğendi.
  15. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    :eek: Halbuki vücut kitle indeksi cetvelini birçok kere denedim her defasında "zayıf" kategorisinde çıktım. Burada ise "normal" kiloda görünüyorum.
    Aslında insanın suratı da bir tür ölçü aleti gibi iş görüyor burada; mesela göz çukurlarının altı çökmüş,yanaklar da içe geçmiş ise,yani yüz dolgunluğunu kaybetmişse bu, yine ideal kiloda olmadığınız anlamına geliyor.
    Buradan da zayıf olduğumu anlıyorum.

16. stratus

stratus Forum Demirbaşı

Seviye:
    Kilo almak isteyip de bunu başaran ve vermesi gereken taktik ve formülleri olan başka kimse yok mu koca forumda?

17. koraymalkoc

koraymalkoc Bisikletkolik

Seviye:
    Abi düzenli ve doğru bir şekilde yerseniz normal bi kiloya ulaşıcaksınız.

18. gitartiz

gitartiz Yeni Üye

Seviye:
    2003-2007 arası düzensiz bir yemek alışkanlığı = 56 kiloda sabittim
    2007 senesinde yemek alışkanlığım düzene girdi ve şu an 63 kiloyum

tavsiyelerim
    bol bol yemek ye ama bilinçli ye
    kahvaltısız güne başlama
    kahvaltılarda canın ne istiyorsa onu ye (mesela benim canım bir sabah yumurta istiyorsa (söylemesi ayıptır kusura bakmayın) ve kahvaltıda yumurta göremezsem iştahım ve hevesim kaçıyor kahvaltıyı az bir yemeyle tamamlıyorum ama kahvaltıda istediğimi yersem çok obur ve iştahlı oluyorum ve ne kadar çok yersem yiyeyim rahatsız bile olmuyorum (burdan canım annemede teşekkür edeyim =) ))
    akşam yemeklerinde yine aynı taktik =)

öğle arasını boş geçme mutlaka meyve yada taze yemişler ye kuru kayısı favorimdir tavsiye ederim

akşam yemeklerinden sonra mutlaka çay seviyorsan çayın yanında bisküvi galeta tarzı atıştırmalıklar yap çay sevmiyorsan nesquikli süt yada meyva suyu tavsiye ederim =)

çikolata ye =) seviyorsan tabi =)

sigara içiyorsan bırakmaya çalış bırakamıyor/bırakmak istemiyorsan azalt azaltamıyor/azaltmıyorsan yardım almaya çalış yardım almakta istemiyorsan sana sigaranla mutluluklar =D
    sigara maddesine ek olarak sakız çiğneyerek ağız meşgalesi edinebilirsin bir arkadaşım sigarayı bırakıp lolipop triyakisi olmuştu şimdi lolipop tedavisi görüyor =) şaka şaka =D lolipop da olabilir =)

gün içinde bol bol su iç su vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı(ymış) öyle okumuştum hatırladığım kadarıyla

tavsiyelerim bunlar tabiki bunlar herkesin bildiği şeyler ama yazmakta bir sakınca görmedim eksik yada yanlış olan yerleri doğru bilenlere bırakıyorum ama dediğim gibi bu düzen bana 7 kilo kazandırdı =)

stratus bunu beğendi.
  19. Faith

Faith Üye

Seviye:
    Merhaba akadaşım bende seninle aynı dertten muzdariptim, seninki gibi Ramazan-ı Şerifte yaklaşık 4 kilo verdim. Boyum 1,87 kilom 72ydi bu bizim yemek yeme alışkanlığımızla alakalı bende senin gibi sadece acıkınca yiyen , doyunca bir lokma daha yemeyen biriyim. Aynaya baktığımda kilo almam gerektiği bariz belli oluyordu. Yaklaşık 1 ay kadar kendimi zorlayarak doyduktan sonra da bişeyler yemeye gayret ettim böylece biraz olsun mideyi büyüttüm. Ama yağ depolamak istemediğim için fazla yağlı yiyecekler tüketmedim karbonhidrat , protein bunlara yüklendim beyaz et tercih ettim genelde bunlarla birlikte çok yoğun olmamakla birlikte spor yaptım. Şu an kilom 80 kontrollü bir şekilde emin adımlarla ideal kiloma doğru ilerliyorum umarım sende başarabilirsin. Tabiki metabolizmalar farklı aynı sonucu alırmısın bilmiyorum.
    Başarılar dilerim.... :)

stratus bunu beğendi.