Herkes dağ bisikleti alıyor ama nerede kullanıyor?

Scudo
Tepki
1.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ers35

Bisikletin yormasının ana sebebi ağırlığıdır.
Örnek şu an gıda zinciri mağazalarda 250 tl ye 21 vitesli satılan bisikletler çelik kadroludur ve 20 kg civarıdır.
Ama 9.5 kg lık dağ bisikleti de var ve fiyatı 10.000 tl civarı.
Tabi fren sistemi . Vites ..amortisör vs fiyatı etkileyen pahalı parçalar..
Ben 18 kg lık bisikletten 12 kg lık a geçtim.
Lastikler 26×2 den 27.5x2.25 (daha büyük ve kalın) geçtim.
Ama daha az yoruyor.hatta yormuyor.:)

ers35

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Mosso
peki 28 jant Şehir bisikletinin, lastikleri ne kadar kalın yapılabilir? MTB şeklinde kullanabilir miyim? Düşündüğüm model Merida crossway 20-V , kullandığı lastik de Cross 700 40C.

Tepki
1.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
IKEA dan şehir bisikleti, hem de 2 vitesli ve kendiliğinden hıza göre değişiyor.

Önde mekanik disk fren, arka fren geri döndürmeli.
Zincir yerine kayış mekanizması var.

Bakalım TR de satılacak mı? (Almanya da 1.Ağustosta başlıyor)

(link)

(link)

Kaynak:
(link)

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Ben mtb yi asfaltta kullaniyorum ancak o fiyata alabilecegim demir yigini yol bisikletinden kat be kat daha iyi oldugu kanaatindeyim. Simdi yol bisikleti alacagim ancak dusuk butce icin mtb diyorum kesinlikle. Bi de su aralar fiyatini uygun gördugum Mosso nun sehir bisikletlerini oneririm.

Tepki
1.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ozeltimci09

Ben de hafta sonu Bursa da bisiklet yolunda "Jant teli" gördüm.

Gördükten sonra indim benim bisiklete baktım.
Benim bisikletten değilmiş.:D:D

Bisiklet yollarına inip çıkarken bile sert kaldırım ksımları var. İncecik şehir bisikleti jantının o darbeye dayanacağını sanmıyorum.
Bir de asfaltta bazan delikli mazgallar var. Delikler şehir ince bisikleti jantı kadar var mazallah. Saplanır kalır..:):)

• Beğen
Tepkiler: ozeltimci09

ers35

Üye
Tepki
2
Bisiklet
Mosso
ben o kalın lastiklerin asfalt için uygun olmadığını düşünüyorum, markete gideceksen al kullan ona bişy diyemem :)

Tepki
1.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@ers35

Lastik konusunda durum farklı. İyi bir MTB lastiği şehir bisikleti kadar az yorar.

Schwalbe "smart sam plus:
Profile dikkat edin. Asfaltta sadece ortadaki kısımdan temas eder ve yormaz.
(link)

Bu sitedeki lastiklerin "rolling" puanlarına bakabilirsiniz. Ne kadar yüksekse o kadar az yorar.
Mesela yukarıdaki ortanın üstü az yoran türden.
:):)
(link)

• Beğen
Tepkiler: palabeyi

palabeyi

Aktif Üye
Tepki
218
İsim
bünyamin palabıyık
Bisiklet
Ghost
@anti panik
Smart sam candır, maxis lastikleri smart sam ile değiştirdim hem asfaltta akıyorum hem de arazide korkmedan yatıyorum. Ama bu lastikler tez bitiyor

Tepki
1.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@devr-i cihan

Hocam marathon plus daha durability si (ömür) yüksek görünüyor.

Ama sadece 2.1 kalınlıkta var görünüyor.

(Ben Black Jack 3 yıl kullandım. Haftada ortalama 3-4 saat ve 4 mevsim kullanıldı. Hala 1 mm ye yakın profil vardı ve değiştirdim.)

(link)

• Beğen
Tepkiler: palabeyi

unlike81

Aktif Üye
Tepki
210
Bisiklet
Giant
Şehir bisikleti ve 700X32 lastiklerle aşağıdaki kaldırımlardan ilerliyorum genelde.MTB'ye geçsem diyorum bazen ama çok mu abartmış olurum? Bu tarz yollarda şehir bisikleti kullanan var mı?Kaldırıma iniş çıkışlar bu şekil.

IMG_20160613_171435.jpg
IMG_20160613_171322.jpg

Tepki
1.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Mesela şu bisiklette 700x44 lastik var. (28x1,75)
Bu hem şehir hem dağ ikisi de olur. :):):)

Alıntı:
Ürün No: 6025
Üretici:Cube
Cube cross serisinin en iyi bisikleti Tonopah hem şehirde hem arazide maksimum konfor ve performans sağlar. Yenilenmiş vites aksamı ve 11kg civarındaki ağırlığı ile katagorisindeki en iyi bisikletlerden biridir. Yenilenmiş fren sistemi ile daha iyi frenleme sağlamaktadır.

(link)

Bilgi amaçlıdır. Reklam değildir.

Bu akşam ki turdan görüntü.
Arkada heybede yağmurluk var.
Fotoğrafı çektikten 15 dk sonra yağmura yakalandım.
Yağmurluğu giyip devam ettim.
Eve geldiğimde sadece kol ve kısmen bacaklar ıslanmış.
Yağmurluğun şapkasını kaskın içine giydim.
Kafada damla yok..:)

(link)

emrejon

Aktif Üye
Tepki
156
İsim
emre özciftci
Bisiklet
Fuji
Hammallik yapiyolar sehir icinde mtb coplugune dondu sokaklar sanki dersin daga tirmaniyolar alti ustu ise gidip geliyosun

Tepki
1.678
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@emrejon

Valla ben tırmanıyorum..kanıtı yukarıda..
Aslında bize cross yani hem arazi hem şehir modeli daha uygun görünüyor..:):)
Ama ben dağcıyım.
Yukarıdaki fotoğraf sonrası ıslak kaygan toprak ve sonra asfalt yolda 40 dk daha devam edip eve geldim.
Dağ candır.oksijendir..hayattır..:):):)
Yeşilliktir..doğadır..:)

BağdatlıRuhi

Daimi Üye
Tepki
163
Bisiklet
Bianchi
Dağ lastiklerini Rubena Flash STU ile değiştirdiğim ilk haftada ön jantımın bir teli yamuldu ve akordu kaçmaya başladı. Türkiye'de MTB'ler şehir için idealdir.

emrejon

Aktif Üye
Tepki
156
İsim
emre özciftci
Bisiklet
Fuji
Ya arkadar siz kaldirimdan gidiyosunuz ben yol bisikleti kullaniyorum ne yollardan gidiyorum gorsen bisikleti bu yollarami sokuyosun ama mtb kullandigim zamanlarda gidecegim yere 15 dakika gec gidoyodum ve cok yoruluyodum yol bisietinde daha hizli daha az yorgunluk yeri geliyo kaldirimada cikiyorum yeterki bisikleti kullanmayi bilin buradan mtb kullanipta daga cikan arkadaslara diyecek lafimiz yok eyvallah mtb bin amaci o zaten

Tepki
45
İsim
Alpay Tatlısu
Bisiklet
Sedona
ben yaklaşık 1 yıl boyunca mtb kullandım ve inanın hiç dağda filan sürmedim...insanlar neden mtb alıyor çünkü bilmiyor bence haklılar da 2 bisiklet çeşidi vardı daha önce mtb ve yol yol çok iddialı olunca mecburen mtb herkes ama artık öle değiş şehir var cross var ki bence mtb cilerin hepsinin alması gereken bi tür cross şuan sedona 320 var bende dünyalar benim oldu....anlatamam arkadaşlar rahat yolu tutmuyor ya mtb öle bi yapışıyorki yola amacı o zaten yola tutunmak o kadar çile çekmişim ki anlatamam hep arkadaşlar önde fark atardı bana şimdi hep başbaşa yada ben bir adım öndeyim...eğer dağla çamurla işiniz yoksa sakın aldanmayın mtb ye saçmalık...hepimiz şehirde yaşıyoruz ve bisikleti asfaltta kullanıyoruz sakın aldanmayın MTB kendi adıma konuşuyorum çok gereksiz...bu benim kendi düşüncem...