Her zincir her sisteme uyar mı?

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
Bisikletimdeki sistem 3*8 Shimano Altus. Bunun zinciri değiştirmek istersem illaki 7-8li sistem zinciri almak zorundayım. Mesela Deore yada XT zinciri alsam. Uzun gelir biliyorum. Zinciri kısaltılsa olur mu. Kullanmada sıkıntı olur mu? Kullana bilirsem bana bir artısı olur mu? Sürüşlerde falan.

Teşekkür ederim.

Scudo

rulokat

Üye
Tepki
23
İsim
Bera
Bisiklet
b'Twin
Farklı vites sistemlerinin farklı kalınlıkta zincirleri olduğu için bence sisteminize uygun bir zincir almanız en doğrusu :)
Özellikle Shimano'nun yeni serilerinde zincirin kalınlığı azaltılmış.
Daha üst seri bir zincir sadece hafiflik sağlar bildiğim kadarıyla.

• Beğen
Tepkiler: Taxonera

bacobaba39

Daimi Üye
Tepki
192
İsim
Barış
Uymaz uzunluk, kalınlık vs dişli sayısına göre ve aktarıcıya gmre değişir

• Beğen
Tepkiler: Taxonera

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
En basta 9 ve 10 lu sistem zincirleri daha ince oluyor birde onlarda hyperglide vs gibi seyler var ki bunlar sorun cikarabilir 6 7 li zincir aynı ve daha kalinda 8 bunlarin neresinde bilemiyorum. en iyisi orjinalini takmak.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Sayin Gökhan bey,

arkaslar neye göre yorum yapmis bilmiyorum ve anlamadimda ama siz gayet acik ve net bir sekilde 8li sistemim var ve bunada 8li uyumlu zincir almam gerekiyor diye yazmissiniz.

Eger 8li uyumlu zincir alirsaniz deore, XT, XTR Vs farketmez ve hic bir sıkıntı yasamadan kullana bilirsiniz. XT XTR artisi size sadece agirlik ve daha uzun ömürlü olmasini saglar.

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@Murat Cömez
Siz ne demek istediğimi anlamamışsınız. Xt ve deore gibi sistemlerin zincirlerini altus sistemde kullanılır mı diye sormuştum

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Fakir Kemancı

Daimi Üye
Tepki
275
İsim
Serkan G.
Bisiklet
Salcano
rubleniz kaç dişli ise ona göre zincir kullanmalısınız 8li ise 8e uygun,9lu 9a, 10lu 10a, 11li ise 11e uygun, tabi aynakol uyumuda gözardı edilmemeli. Xt, Xtr, altus modeldir 9lu deore zinciri 9lu alivioda kullanabilirsiniz. ama 10lu deore zinciri 9lu deore'da kullanamazsınız umarım anlatabildim.

Murat B.

Forum Trolü
Tepki
12.204
Bisiklet
Specialized
@Taxonera

Bence de siz Murat Bey'in söylemek istediğini anlamamışsınız :)

Farklı model zincirler arasındaki en temel fark dıştan dışa olan genişlikleri (bakla uzunluğu tüm bisiklet zincirlerinde aynı, iç genişlik ise sadece vitessiz ve bazı göbekten viteslilerde kullanılanlarda farklı). Dış genişlik ise vites sisteminizin kaçlı olduğuna (rublenizdeki dişli sayısına) bağlı. Dolayısıyla 8'li vites sistemleri için yapılmış tüm zincirler sizin mevcut sisteminiz ile uyumludur.

8'li Shimano XT zincir bulursanız (veya elinizde varsa), hiç sıkıntı yaşamadan kullanabilirsiniz. Yanlış hatırlamıyorsam 8'li XT 1990'ların sonlarında kullanılıyordu. Daha üst seri diye çok daha dar olan 11'li XT zincir alırsanız vites geçişlerinde sorun yaşamanız olası. Sorun yaşamasanız bile performans olarak pek artısı olmayan bir ürün için çok daha fazla para harcamış olacaksınız.

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Taxonera
Naptiniz sonuc nedir,?

Taxonera

Forum Bağımlısı
Tepki
823
İsim
Gökhan
Bisiklet
Mosso
@mariokaldatoOlmazmış o zincirler inceymiş

ASUS_Z00ED cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Taxonera
Yanlisiniz var. Siz yine ayni degerlerde (3x8) ama altus yerine xt kullansam olur mu demistiniz. Sanirim sizede tarif eden yanlis tarif etmis mevzuyu.

Murat Cömez

En yeni üye - Kayıt: Az önce
Tepki
19.418
İsim
Murat Cömez
Bisiklet
Colnago
Bisikletimdeki sistem 3*8 Shimano Altus. Bunun zinciri değiştirmek istersem illaki 7-8li sistem zinciri almak zorundayım. Mesela Deore yada XT zinciri alsam. Uzun gelir biliyorum. Zinciri kısaltılsa olur mu. Kullanmada sıkıntı olur mu? Kullana bilirsem bana bir artısı olur mu? Sürüşlerde falan.

Arkadasim sorularini tek tek cevapliyorum kim olmaz dedigse yanlis demis. Yukaridada sorunsuz oldugunu söylemistim.

Bisikletimdeki sistem 3*8 Shimano Altus.
Evet siteminiz Altus.

Bunun zinciri değiştirmek istersem illaki 7-8li sistem zinciri almak zorundayım.
Evet 7-8 li almak zorundasiniz ki üzeri uyumsaglamiyor.

Mesela Deore yada XT zinciri alsam.
7-8li Aldiginiz süre XT veya XTR hic sorun degil, demek istedigim XT ve XTR olarak 7-8li zincirler var.

Uzun gelir biliyorum. Zinciri kısaltılsa olur mu. Kullanmada sıkıntı olur mu?
Zincirler zaten genellikle uzun olurki boyu uymadiginda kisaltilsin diye, bu bir standart oldugu icin kullanimda da sıkıntı olmuyor tabiki.

Kullana bilirsem bana bir artısı olur mu? Sürüşlerde falan.
Eksisi normal zincirlerden biraz daha pahali olmasi ama artisi daha uzun ömürlü ve daha hafifi olamsi olcak.