Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

her zaman yüksek perfor. sürersem nefesim açılır mı?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında chnkrmz tarafından paylaşıldı.

1. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    her zaman kendimi zorlayıp yüksek kadans dahil tam güç sürersem. nefesim kesildiğinde normale dönsem ve kendime gelince gene tam güç yapsam. nefesim veya tam güç limit sürüşüm uzar mı

2. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Elbette!.. Nefes de açılır, performans da. Bunun adına forma girmek deniyor..:)

Berke bunu beğendi.
  3. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    mesela haftada 2 gün böyle çalışsam 3 gün normal sürsem.

şuan ki halimle tam perfor 100 metre gidiyorsam
    3 ay sonra ne olur :)

4. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    serkan abi mod olmuşuz. yakışır :D

soruya gelirsek forumda HIIT antrenmanı diye arat. sanırım öyle sadece ciğer değil herşey açılıyor. videolarda var konunun içinde

SerkanH bunu beğendi.
  5. chnkrmz

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    serkan abime herşey yakışır hayırlı olsun abi :D

benim ciğerlerim normal ciğerlerden biraz geri seviyede. yada bana öyle mi geliyo acaba.
    yakın zamanda hem performans çalışmaya başlıcam hemde normal olarak yakın dövüşe gidicem.
    yakın dövüş lazım olursa diye. malum :D

SerkanH bunu beğendi.
  6. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Herhangi bir ciğer hastalığı yok ise performansa dayalı bu tür antrenmanlar bedeni geliştirir..

Bir tek sorun adımın rengi.. :):):)

muhiddin ve chnkrmz bunu beğendi.
  7. Reahax

Reahax Forum Demirbaşı

Adı:
    Recep
    Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    O şekilde yaparsanız Anayrobik sınırında çalışırsınız büyük ihtimal. Yani hücreler enerji ihtiyaçlarını oksijen kullanmadan elde ediyor. Bu antreman sizin oksijensiz egzersiz/pedal sürenizi arttıracaktır. Kısaca sprint süreniz daha uzun olacaktır.

Şöyle bir tablo var fikir vermesi amacı ile.

Tabi kalp ritmini nasıl ölçersiniz bilmem ama ben telefon uygulamarı ile 3 aşşa beş yukarı ölçüyorum. Tabi burada problem canlı canlı ölçemiyorsunuz, ölçene kadar nabız düşüyor..

Ama mantıken tükenme noktanızı belirlerseniz biraz öncesi Anayrobik oluyor işte. Diğer bir değişle Kasların yanmaya başladığı yer, oksijensiz çalıştığı için laktik asit devreye giriyor ve tatlı bir yanma meydana geliyor :D

Birde Anayrobik seviyesinden çıkınca sürekli düşük viteste yüksek kadansta pedal çevirmek gerektiğini duymuştum bir videoda.

Tabi büyük kitlenin hemfikir olduğu sürekli yüksek kadansta kullanabilmek 1. hedef olmalı.
    Sonrada sanırım güç(power) i arttırmaya bakmak lazımki daha büyük viteslerde yüksek kadansı elde edebilelim.
    Tabloya göre bunun içinde Aerobik antremanları ile elde edilebilinecek birşey.

Yanlışım var ise lütfen düzeltin, Tamem mantık ve teori çerçevesinde yazdım :D

8. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Hayır.Buna "İşkence" diyoruz.Sporda kendini zorlamanın limitleri ve süreleri vardır.Her zaman yüksek kadans ve tam güç (!) uygulayamazsınız.Antrenman yapmanın amacı olmalı.Yol yarışına hazırlanıyorsanız farklı,Downhill'e hazırlanıyorsanız ayrı XC için ya da CX için ayrı programlar vardır.Antrenman setler halinde yapılır.Kimi zaman 2-3 dk,kimi zaman 5-10 dk.

2-3 dakikalık setler max kadans ve watt,8-10 dakikalık setler stabil setlerdir.Gerçek anlamda sporcu antrenmanı yapmak için,sporcu gibi beslenmeli,uyumalı ve haftada en az beş gün bisiklete binmelisiniz.Zaten bunları yapmadan max seviyenize de asla ulaşamazsınız.

F.Yıldırım, Berke, chnkrmz ve 2 kişi daha bunu beğendi.
  9. Murat B.

Murat B. Forum Trolü

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bu tip antremanın en büyük etkisi anaerobik kapasite üzerinde olur. Yani akciğer kapasiteniz olan VO2max seviyesinin üzerinde daha fazla kalabilmenizi sağlar. Ancak, orta mesafe koşucusu ya da puncheur denilen tarzda bir bisiklet yarışçısı olmayı düşünmüyorsanız anaerobik kapasitenin çok fazla önemi yoktur.

Öte yandan, yüksek yoğunluklu interval antremanları çok yıpratıcıdır. Belirli bir kondüsyon seviyesine gelmeden yaparsanız, veya antremanlar arasında yeterince dinlenmezseniz sakatlanma riskiniz çok yüksek olur.

Derya Keçeci, Berke ve Uğur S. bunu beğendi.
  10. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Soyledigin sey ilk baslarda 15-20 saniyeyi gecmez zaten (gercek anlamda max kadans ve max guc) 20 saniyelik 10 set ile haftalik programina ekleyebilirsin ilerleyen gunlerde saniyeyi 30 a set sayisini da 16 ya cikarabilirsin.zaten dogru yaparsan ve aralara 2-3 dakika dinlenme eklersen(antreman duzeyine gore dinlenme nabzina inmen lazim) yaklasik bir saat surer ve insani perisan eder.haftada bir gun yeterlidir.

Max degeri gorebilmek icin baz alman gereken en ucuz veri nabizdir.(powermetre alamayacagini dusunerek) i yuzden ucuz da olsa bir nabiz saati sart ve bu 20-30 saniyenin tamamini max nabiz seviyesinde yapmak lazim.

Gelelim isin inceliklerine oncelikle bu antreman tipi disarida cok daha zor ve tehlikelidir.trafik hava sartlari stabil olmayan yol durumu o yuzden sabit bir bisiklet veya trainer gerekir.

Diger incelik bu antremanda kadansi ve sertligi iyi belirlemek gerekiyor 30 saniye dayanilamayacak kadans veya sertlik verimi cok dusuruyor bunlari iyi belirlemek lazim.mesela ben kis aylarinda calistigim sabit bisiklette 8 nci (en son o :) ) kademe sertlik ve 130-145 kadans ta en cok verimi aliyorum.kadansi arttirirsam 30 saniye duramiyorum sertligi yada kadansi azaltirsam max nabiza cikma surem uzuyor bu seferde o 30 saniyeye bitik basliyorum.kisa bir sure zannedilse de insana max nabizdaysan buyuk eziyet veren gecmek bilmeyen bir son 5-10 saniye verir :)

Bu antremani yaparken kayit altina alman gereken bir bilgi de kac saniyede max nabiza cikip ozellikle kac saniye veya dakikada dinlenme nabzina indigini takip etmen gerekiyor.

Gec cikilan max nabizdan cabuk inilen dinlenme nabzi kaliteli antreman seviyesine gelmis vucudun gostergesidir.

Bu forumdan en cok sevdigim abilerimden bir tanesi induran ornegini vermisti bu konuda bisiklet idollerinden induran max nabizdan dinlenme nabzina bir dakikada inebiliyormus ki anlayana buyuk birsey :) zaten tirmanis videolarinada bakinca anliyorsun firliyor atiyorum uc dakika tam gaz tirmaniyor stabile geciyor bir dakika sonra tekrar tam gaza geciyor ve bunu bir kac defa ust uste ve buyuk bir tirmanista yapiyor rakipler ise bir kacina cevap veriyor ama bir sure sonra durmak zprunda kaliyorlar.

Kissadan hisse :) haftada bir gun tavsiye edilir dogru yapilirsa cok etkilidir.

emrah9700, Cyclist999, bkaan ve 8 kişi daha bunu beğendi.
  11. Ferhat Köse

Ferhat Köse Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bu konuya su bilgiyi de eklemek istiyorum bu tip sporlarda tavan yapmis takim ulke ve antrenorlerin cesitli aciklamalarina arastirmalarina gore benim anladigim

Her antreman tipi her insana yaramayabiliyor.yani insanin yaşina genetik uygunluguna antreman yaşina gore farklilik gosterebiliyor.bir sporcuda cok basarili olan bir yontem bir baskasinda fayda etmiyor olabiliyor.cok genis ve tartismaya acik bir konu.kesin olan su ki dunya capinda bir sporcu olmak icin sadece antreman yeterli degil genetik yatkinlik ve dogru methodu bulup uygulayabilmekten geciyor.

BFOkuru ve Derya Keçeci bunu beğendi.