Her Hafta Bir İlçede 2.Durak=Aşkale

AydınGünaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
1.381
Merhaba arladaşlar herhafta bir ilçe adıyla başladığım gezinin ikinci durağını Aşkale ilçesini seçtim. Hem km uzunluğunu hemde kondisyonumuda artıtrmak için aşkale ideal bir seçimdi benim için.Aşkale'de tarihi olrak gezip görülmesi gereken yerler hakkında buradaki arkadaşlara sordugum birsey olmadıklarından bahsettiler ve yol boyunca kmlerce uzanan cıplak arazi manzaraları olması tarih ve doğa kokan bir gezi olması eksiklikti benim için.
Gezinin teknik detaylarına gelince yol konusunda hala km saati edinemediğim için yol uzunluğu Erzurum-Aşkale arası mesafe 53 km gidiş geliş 106 km yol aldım.Sabah saat 06:00da geziyi başlattım gidiş 2:30 saat sürdü dönüş ise 3:15 dakika sürdü gidiş dönüşte mola vermedim tek mola verdiğim nokta dönüşte havanın sıcak olusundan dolayı su tüketimi için durdugum anlar oldu.Yolun tek dezavantajı 30 kmlik bölünmüş yol çalışması idi.
Gezinin notlarında aktaracaklarım arasında şehre girdiğimde insanların kasktan olsa gerek tuhaf tuhaf bakışları vardı.ilk karşılaştığım insana yerlisi olması sebebiyle bilir diye gezip görülmesi gereken yerler nerelerdir sorusuna şehir merkezini demesi ve bunu 2 km uzakta cevap vermesi,çimento fabrikasına, kireç fabrikasını gezebilirsin denmesi sonrasında sehirde tur atan iki kardeşlerin küçük olanın abi turist diye konusup yanıma gelmesi helloo helloo dediğinde merhaba ben türküm dediğimde yanımda kaçarak abiisine türkmüş demesi ve en önemlisi kale oldugunu duydugumda sevinmemdi kale gezilerini seviyorum ama uzun sürmedi kale diye cıktığım yerde ne bir sur ne bir burç cıplak bir tepeden başka hiçbirsey olmaması :( bende şehir içinde bir kaç resim cekip sizlerle paylaşmak istedim...

Gezinin başlangıcı
(link)

Atatürk Ünv. girişi.
(link)

Yol başlangıçında bir görünüm.
(link)

Dere içerisinde inek yerine çoşkun akan bir su olsa ne güzel olurdu...
(link)

(link)

Paylaşmak konusunda karasız kaldığım bir resim..Canımın sıkılmasına neden oldu :(
(link)

Bir tane ağaç görebildnizmi ormanların olması gereken yerde bir ağaç arıyoruz ne kadar acı...
(link)

(link)

(link)

(link)

Ve Aşkale...
(link)

Şehirden manzaralar.
(link)

(link)

Kale diye çıkartıkları tepeden görünümler.
(link)

(link)

Buradan çimentonun hammaddesi cıkıyormus fabrikada işlenip çimentoya dönüştüklerini öğreniyorum.
(link)

(link)

(link)

Çaya buyurmazmı bisikletforum ailesi :)
(link)

(link)

İbrahim abi bile biraz sohbet ülke ve aşkale hakkında siyasi bir konusma geçmişti...Piknik alanının çalışanı.
(link)

(link)

(link)

Çevre yolunda dönerken yoldaki bir tarihi köprü...
(link)

(link)

(link)

Üçüncü Durakta görüşmek üzere....

Scudo

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
Merhabalar kardeşim,
Yine süper bir gezi ile karşımızdasın. Keşke haber etseydin bende buradan çıkar gelirdim Aşkale'ye. Neyse sağlık olsun.
Gezilerinin devamını bekliyoruz. Ellerine ayaklarına sağlık.

Sevgiler...

• Beğen
Tepkiler: AydınGünaydın

AydınGünaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
1.381
@Serkan Taşdelen

tsk ederim yorumun için senin artvin turunu bitirdikten sonra dinleneveğini düşündüm yoksa haber verip buluşurduk ortak bir yerde neyse yakında uzundere tırtum turunu beraber yaparız

Mesut Girgiç

Forum Bağımlısı
Tepki
11.737
Selam.
Güzel bir gezi olmuş.
Paylaştığın fotolar beni hatıralarıma götürmesi bakımından, benim için çok kıymetli. Zira Atatürk Ün. de 4.5 yılım geçmişti.

Eline, gözüne, dizine sağlık.
Herşey gönlünce olsun.

• Beğen

Dinamo

Forum Demirbaşı
Tepki
347
Evet seninde dediğin gibi çıplak, kurak arazilerin hakim olduğu bir yol ortamında gitmişsin ama olsun, böyleside değerli...
Başarılar, paylaşım için teşekkürler

• Beğen

Mehmet Can

Forum Bağımlısı
Tepki
405
payalşım için teşekkürler sizin sayenizde askerlik dönemimi geçirdiğim yer erzurumun fotolarını görmek gerçekten çok güzel ayklarına sağlık

• Beğen

rojava

Daimi Üye
Tepki
103
merhabalar,
erzurum ilçeleri serinizi ilgiyle takip ediyorum.
erzurumun yaylalarında koyun gütmüşlüğüm vardır :)
aşkalenin dibinden geçmişliğim de...
fotoğraflar ve anlatım için çok teşekkürler.
devamını da izlemek isterim...
elinize, ayağınıza sağlık...

• Beğen

AydınGünaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
1.381
@Mesut Girgiç

merhaba mesut abi yaptığın yorum için tşkler eski anılarınızı canlanmışken bir gün beklerim buraya size kadayıf dolması ve tortumda çağ kebabına götürürüm. :)

AydınGünaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
1.381
@rojava

payalşım için teşekkürler sizin sayenizde askerlik dönemimi geçirdiğim yer erzurumun fotolarını görmek gerçekten çok güzel ayklarına sağlık...

merhaba arkadaşlar erzurumla ilgili herkesin bir anısı olması güzel bir nebzede geçmiş günlerinize götürebilmek benim için güzel bir durum. umarım güzel anlarınız yaşamın heranında sizinle olur...

• Beğen
Tepkiler: rojava
Tepki
4
Aydın abi çıktı Erzurumdan gözler yolda ayaklar pedalda
Dere tepe yokuş bayır ne dayanır sana
birde kaskı varki karizma katmış karizmaya
yalnız bir daha ki geziye sakın beni unutma.

AydınGünaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
1.381
sago yine döktürmüşsün rapci oldugun her halinde belli umarım kaleminde çıkan yazdılar, sözler seni daha iyi yerlere götürür...

AydınGünaydın

Forum Bağımlısı
Tepki
1.381
@keremkeke

bakalım bu haftada baranozhan yolu belirleyecek ondan sonraki hafta cok güzel bir gezi var tortum ve uzundere ilçesi oralardda tarih doğa iç içe olan bir gezi olacak gelirsen bekleriz

keremkeke

Forum Bağımlısı
Tepki
422
@nihilist_deniz

Askerliğimi Iğdır'da yaptım ve görevim nedeniyle sizin taraflara bol bol geldim. Tekrar gelip görmek gezmek istiyorum fakat kışın gelebilirim gibi görünüyor kızak bisikleti yaparız olmazsa :)

• Beğen