Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Her gün işe bisikletle gidenler

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında omur_ms tarafından paylaşıldı.

1. omur_ms

omur_ms Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    İşe bisikletle gidenler başlığı var ama her gün bisikletle işe gitmek diye bir başlık yok.
    Merakım;
    -Keyfiniz olduğu zaman ve kendinizi yorgun hissetmediğiniz zamanlar mı bisikletle gidiyorsunuz?
    -İş yeriniz ile eviniz arası kaç km?
    -Eğer her gün gidip geliyorsanız, kıyafet olayını nasıl disiplin ediyorsunuz?

Benim evimle/iş yerim arası yaklasık 35 km. Gözümde büyüyor biraz. Biraz telkinlerinize, motivasyonunuza ihtiyacım var sanırım.

Teşekkürler şimdiden..

krmtoprak bunu beğendi.
  2. Uğur S.

Uğur S. Onursal Üye

Bisiklet:
    b'Twin
    Seviye:
    - Her gün...
    - 3 KM :(
    - 3 KM :agla: terlemiyorum bile

35 KM ne güzelmiş. Keşke benim olsa...

özgürakt ve krmtoprak bunu beğendi.
  3. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    benim iş yerim 7buçuk kmetre dönüş ile beraber 15 kilo.m yapıyor
    kıyafet olayınıda tek tişört ile gidiyorum. kendimi kasmadan yavaş yavaş ıfıl ıfıl gidiyorum hiç terletmeden kendimi.
    sadece bi kere yokuşum var onuda yavaş yavaş ayakta sadece ağırlığımı vererek pedallara çıkıyorum.

4. omur_ms

omur_ms Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    @Uğur S. sanki mesafe biraz daha kısa olsa daha mis olurmuş diye düşünüyorum. keyfini çıkara çıkara çok kasmadan iş'te olurdum. ama 35 km çok az değil sanki. gezmek için az ama işe gitmek için... valla bilmiyorum.
    bisikleti haftaiçi evde yatırmak da üzüyor maalesef..:/

5. Ahmet Ayaz

Ahmet Ayaz Bisikletkolik

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Eskiden 25+25 şimdi 12+12 km :(
    Bir engel yoksa her gün, çünkü kendimi daha dinç hissediyorum. Bir de endorfin salgısı sonucu elde edilen mutluluk var.
    İşyerinde kıyafet mevcut. Her gün lavaboda iyice temizlenip ondan sonra kıyafet değiştiriyorum.
    Yaz mevsiminde rahatlamak için 10 dk kadar dışarıda dinleniyorum.

35+35 eğer her gün gidilecekse ciddi bir mesafe. tempo da yaparsanız oldukça fit ve kondisyonlu hale gelirsiniz. tabi bu mesafe için güzergahın nasıl olduğu da önemli bir faktör.
    ben olsam gün aşırı yapmayı denerim. ondan sonra gözünüz keserse her güne çıkartırsınız.

6. omur_ms

omur_ms Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    @Ahmet Ayaz Yol genelde düz. Yokuş hiç yok. sanırım bir haftasonu deneme yapmam lazım..

7. ismail.yüksel

ismail.yüksel Forum Demirbaşı

Seviye:
    benim iş yeri 3.2 km. gidiş dönüş 6.4 km yol yapıyorum. Rahat rahat sadece rüzgar alacak şekilde ilerliyorum, hiç kasmıyorum çünkü giderken terlemek istemiyorum. giderken tırmandığımdan sürekli pedal çeviriyorum. 13-15 dakika da ilerliyorum. İki aydan fazla oldu haftanın altı günü sürekli gidip geldim, çok yağmurlu günler hariç.

Ismail Hakkı Y. bunu beğendi.
  8. İlker Karakuş

İlker Karakuş Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    İşle ev arası 4 km ama her sabah yolu uzatmak için turluyorum biraz.
    İş yerinde temiz gömlek pantolon bulunduruyorum sabahları kıyafeti değiştirip çalışıyorum temiz kıyafet kalmayınca bir gün arabayla gelerek kıyafetlerimi getirip dolabıma asıyorum.
    Çok terliysem duş imkanım da var, çok seviyorum işe bisikletle gelmeyi kapalı otoparkta bisikletim için özel bir de köşem var. Yerler buz olmadığı sürece iş ev arası ve diğer bütün ulaşımımı bisikletimle sağlıyorum. Toplu taşımayı en son ne zaman kullandığımı hatırlamıyorum bile ancak çoluk çocuk ailecek gideceksek mecburen arabayı kullanıyorum.

9. krmtoprak

krmtoprak BİSİKLET HASTASI

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Gidiş 14km, geliş 14km. Toplam 28 km. Antalya'da fırtına mevsimi hariç her gün işime bisiklet ile gelip-gidiyorum. İş yerinde yedek t-shirtlerim var. Bu yüzden terlemek sorun olmuyor.

10. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    35 km iyiymiş... ama çok rampanız yoksa yolda daha rahat gider gelirsiniz... her gün gidemezseniz de moralinizi bozmayın. haftada 2,3 oldukça keyifli olur bence.

benim durum;

- 15 +15 km... eve dönüşte 450 metre civarı tırmanışım var. giderken de ara ara rampalarım var.
    - iş kıyafetlerimi çantada taşıyorum ya da iş yerine bırakıyorum.
    - kondisyonumum iyi olmadığı zamanlarda her gün gitmem mümkün olmuyor. çok yorucu geliyor. iyi olduğunda da, zaman zaman gün içinde yapmam gereken şeyler oluyor, okula gitmem gerekiyor, sınav oluyor vs vs... dolayısıyla, bir şekilde keyfime ve koşullara bağlı olarak değişiyor. gittiğim gün sayısı, 3-4 genelde, bazen 5 gün oluyor... ama mesela, yaz sezonu için işe gidip/gelmeye hala başlayamadım.. şimdilik hafta sonu gideceğim yerlere bisikletle gidiyorum, hafta arası 2,3 kere bi 15 km, eve yakın yerlerde pedallıyorum...
    - alışınca, daha rahat pedal çevirmeye başlayınca, ter mer veya yorgunluk sorunu kalmıyor aslında, yeterki o rahatlama seviyesine kadar pes etmeyin, o noktaya çıkartabilin kendinizi.
    - bir süre sonra kendinize göre pratik yöntemler de geliştiriyorsunuz.. işiniz kolaylaşıyor. mesela, içinde jöle, deodorant, ıslak mendil, havlu vs bulunan küçük bir çantayı iş yerinde bırakıyorum ben.. vs vs...
    - yaz dönemi nispeten daha zahmetsiz oluyor. kıyafetle az yer kaplıyor, çamurlanma, ıslanma sorunu olmuyor.. yanınıza almanız gereken malzeme sayısı azalıyor... o yüzden yazın başlamak bence avantaj.

11. ahorozoglu

ahorozoglu Yeni Üye

Adı:
    Ahmet
    Merhaba Arkadaşlar,

Henüz bisikletim yok, bende işe bisikletle gelip gitmek istiyorum (Yaklaşık 7 km.)

Şehiriçi bildiğiniz trafik, düzenli bisiklet yolu yok, yokuş yok.

1000 tl bütçem var, bisiklet önerisinde bulunurmusunuz.

12. CandanC

CandanC Onursal Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    @ahorozoglu bey, sorunuza cevap verilmiş pek çok başlık var forumda. arama seçeneği ile ulaşabilirsiniz.

Uğur S. bunu beğendi.
  13. Hasan TÜRKER

Hasan TÜRKER Onursal Üye

Seviye:
    Valla benım ısyerımle ev arası 2,6 km. Bıraz usendıgımden bırazda terleme mevzusundan dolayı gıtmıyorum ama ıstemıyorda degılım hanı, dus ya da elbıse konusuna bı kolaylık yapabılırsem gıdıcem. Bakalım ınsallah dıyelım... ;)

14. alierkanimrek

alierkanimrek Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Mesafe 7km.
    Ancak yağmur varsa ve Temmuz-Ağustos aylarında bisikleti kullanmıyorum.
    İşyerinde üzerimi değiştiriyorum, Nisan-Ekim arasında şort-tişört, diğer aylarda rüzgarlık ve eşofman ile işi çözüyorum.

15. ozan yeniay

ozan yeniay Yeni Üye

Bisiklet:
    Claud Butler
    Seviye:
    35 km gerçekten iimiş rampa veya seni zorluycak kısımlar yok ise çok zevkli olabilir. Benim 9km gidiş 9 km dönüş yolum var ve artık az gelmeye başladı. Genelde iş için kıyafetlerimi ayrıca yanımda taşıyorum ve ofiste sürekli yedek kıyafet bırakıyorum zaten.
    Ofiste duş yok fakat çok fazla zorlamıyorum kendimi zaten deodarant parfum gibi kişisel bakım eşyalarımıda ofiste bulunduruyorum. Sabahları terlememeye çalışıyorum akşamları ise nasıl olsa eve döndüğüm için özellikle zorluyorum ve süreyi yarı yarıya düşürüyorum nerdeyse. İyi bi yol bisikleti ile 35km çok güzel geçebilir.
    Yorgunluk durumuna gelince açıkçası kendimi bisiklet kullanmıcak kadar yorgun hissettiğim olmuyo aksine geç yatsam veya yorgun olsam bile bisikletle işe geldiğimde açılmış oluyorum.

35 km fazla gelio ise şöle bişeyde denenebilir yolun belli bi kısmını araç var ise araç ile kalan kısmını bisiklet ile devam edilebilir. Başlarda yorucu gelebilir ama vucut alıştıktan sonra kendini kaptırıyosun ve işteysen bir an önce akşam olsun ve bisiklete biniiim diyosun, akşamlarıda bir an önce sabah olsun ve bisikletle işe gidiim istiyosun. Şiddetle öneriyorum. Hele bide iş yerinde güzargah üzerinde oturan bisikletle gitmeye kandırabildiğin birilerini bulursan tadından yenmez.

Umarım faydalı olmuştur.

16. KaanG

KaanG Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    KTM
    Seviye:
    35 km her gün git-gel yapmak için biraz fazla. Ama zamanla olabilir. Ben keyfim isteyince gidiyorum (eşimle aynı işyerinde çalışıyoruz, o yüzden sürekli araba opsiyonu var.) 23 km yolum, fena da sayılmayacak bir yokuşum var. Gene de haftada 2 gün yapmaya çalışıyorum formdan düşmemek için.
    Size tavsiyem eğer bisikleti işte bırakma imkanı varsa bir gün bisikletle gidin, diğer yollardan dönün, ertesi gün "diğer yollarla" :) gidin bisikletle dönün. Geçen hafta eşim olmadığı için tüm hafta 23+23 gidiş/dönüş yaptım bayağı yorgunluk oldu. Belki bunu sürekli yapsam vücut ona göre adapte olacak, sonuçta ilk bisiklete bindiğimde 5 km kadar gidebilmiştim :), ama birden zorlar.
    Tek yöne alışınca duruma göre gidiş/dönüşe çekersiniz olayı, ya da araya dinlenme günü koyarsınız. O dinlenme gününde de yeterince yedek kıyafet götürüp işyerinde bırakırsınız. Oradaki kirlileri toplar gelirsiniz.
    İşe gidince koltukaltı+boyun bölgesini sabunla yıkayıp havlu ile güzelce kurulanıp deodorant kullanınca koku problem olmuyor. Ama özellikle yazları her gün duş almak ve temiz kıyafet giymek şart. Koku terden değil, terin beklemesi sonucu çalışan bakterilerden oluşuyor çünkü ;)

Tolstoy ve omur_ms bunu beğendi.
  17. omur_ms

omur_ms Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    @ozan yeniay anlatım diliniz gerçekten özendirici. işbu başlıkla az çok benim gibi düşünen kişiler için de motive edici yorumlar oluyor.
    Maalesef araçla bir yere kadar gidip sonra bisiklete atlayım gibi bir olasılık yok. servisle gidip geldiğim için bu ihtimal yok.
    Bir haftasonu kendimi ölçmek adına bisikletimle iş yerine gideceğim. hem zamana, hem efora, hem de üst başıma bakmak için bu test iyi olacak diye düşünüyorum.
    bakalım. tekrar teşekkürler:)

@KaanG faydalı bilgiler. teşekkür ederim. evet o dediğiniz gerçekten mantıklı. bir gün gelirim bisiklet ile. sonra ofise koyar aksam servisle dönerim. daha sonraları gidiş dönüşe döndürürüm. umarım olur:)

18. Atilla G.

Atilla G. Fırtına Getiren

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Her gün 8,5 gidiş 8,5 geliş ortalama olarak yol yapıyorum. Bir adet sırt çantam var. İçinde üstüme giyeceğim t-shirt vb. günlük kıyafetim var. Gözünüzde çok büyütmeyin bence. Siz kendinizi bu işin içine sokarsanız kendinize özgü çözümler geliştireceksiniz. O yüzden bence siz sabah kalkıp işinize gidin ve neler olduğunu yaşayın.

Ayrıca yorgun düşmeyeceksiniz. Size küçük bir tavsiyem var. 5 kaşık pekmez içine, yarım limon sıkın ve üstüne sadece maden suyu dökerek karıştırın. Bunu işyerinize varınca kademeli olarak tüketin. Çok iyi gelecektir size.

kubilayrd ve vebag bunu beğendi.
  19. omur_ms

omur_ms Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    @Atilla Gobel formül için teşekkürler. pekmez içine limon ve maden suyunu ilk defa duyuyorum. zindelik mi katıyor bu? aşırı zindelik mi katıyor yoksa?:)

20. QEXEC

QEXEC Aktif Üye

Adı:
    Nurettin
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    30 dakika yolum var günlük 1 saat her gün kullanıyorum hemen hemen yolun yarısı yokuş yarısı yokuş aşağı 2 ayda balata bitti :D