Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Her damlasına değer; Kaçkarlar'da ter, gözyaşı ve yağmur 4/6: orada bir yayla var!

Konu, 'Şehirlerarası Gezi ve Tur Makaleleri-Fotoğrafları' kısmında Hüseyin Çelebi tarafından paylaşıldı.

1. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bugün Pokut çıkışıyla birlikte en hevesle beklediğim rotayı geçeceğim. Elevit, arkasından Tirovit ve Horon geçidi, Palovite iniş oradan bir Amlakit ve geri Samistal'a çıkış. Palovit ve Amlakit ile aynı vadideki Apivanak da unutulmuyor elbette. Palovit şelalesi de aynı dere üzerinde. Bugünün artan yorgunluk, rotanın zorluğu ve yetersiz kondüsyon nedeniyle en zor gün olmasını bekliyorum ama kendime engel olacak da değilim :)

ilk gün; Ardeşen, Ayder, Avusor, Ayder. 63km, 2400m tırmanma.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=100127

ikinci gün; Ayder, Yukarı Kavrun, Çamlıhemşin, Pokut. 63km, 2750m tırmanma.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=100174

üçüncü gün; Pokut, Hazindak, Şenyuva, Çat. 70km, 2000m tırmanma.
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=100284

rotamız bu. Çat'tan yola çıkıp soldaki vadi boyunca tırmanıyorum. Elevit ve Tirovit'ten sonra bu bölgede nadiren karşımıza çıkan vadiler arası geçiş yapan bir yoldan Palovit vadisine geçiyorum. Normalde bizim oralarda özellikle de Rize dağlarında yanyana uzanan vadilerdeki yaylalar birbirine yakın olsa da aralarındaki sırtı aşıp geçen bir yol olmaz. Taa aşağılara kadar inip geri çıkmanız gerekir. Burada ise tam tersi olmuş. Palovit vadisinin en azından o gün için direk vadi boyunca bir yolu yok, aradaki dağı aşıp yandaki vadiden ulaşılıyor. Amlakit sakinleri kendi bütçeleriyle vadi boyunca ilerleyip anayola bağlanacak bir yol açtırıyorlardı, şimdi bitmiş olduğunu tahmin ediyorum.
    Ben rotayı çizerken Palovit-Samistal yolu haritada görünmüyordu tahminen işaretlemişim. Şimdi görüntüler güncellenmiş yol da görünür hale gelmiş. Epey tutarlı işaretlemişim ama.

Tirovit (2450m), Horon geçidi (2650m), Palovit (2350m) detayı. Öyle aham şaham bir çıkış değil ama apayrı bir karizması var.

muhasebeciye uğramadan olmaz. 3000m civarı bir tırmanış yapmışım, dünkü 2000m'lik hafif günün acısı çıkmış yani. Hava sabah parlayıp iyice ısıtan güneşin ardından gittikçe bozdu ve 7 derecelere kadar düştü. Tarih 24 Ağustos 2011. Standart saatte 600m yükselme kuralına uymuşum. Babadağ yarışında saatte 1000 metreden fazla yükseldiğim düşünüldüğünde az gelebilir ama 9 saat bisikletin üstünde kalınan ve çok etaplı turlarda öyle bir efor en azından o günü bitirir. Ancak hayati risk vb olduğunda kullanılmak üzere depoda o tempoda bir sürüşü yapacak enerjinin olması önemli. Bu sefer öyle bir enerjim yoktu tabii, görece düşük kondüsyonla başladığım bir turdu.

Profil böyle, günün hikayesi apaçık görünüyor. Hava bozunca Horon geçidi dönüşte daha alçak ölçülmüş.

Sabah 7:30 gibi odamın camından beni karşılayan görüntü. Görür görmez havanın 2 saate bozmaya başlayıp öğleden sonra tam çökeceğini anladım ama pamuk gibi bulutlar öyle sevimli ki kızamıyorum. Hayatının ilk 18 yılını bölgede geçiren birinin şikayet etmesi komik olurdu. Çünkü o bilir ki gök ağlamazsa yer gülmez diye bir deyiş vardır. Böyle yağmasa çöl olur burası.

kaçırmadan sırtımı ve ıslak malzemeyi kurutuyorum.

Şu binayı yazılımcılar için ofis yapacaksın, dünyanın en kalite algoritmaları üretilmezse davul olayım. Uzaktan çalışma diye birşey olursa burayı istiyorum. Yine anlatılan bir olaya göre civardaki ayılar bu evin balkonuna vb çıkmaya bayılıyormuş.

Dere hava durumuna aldırmadan, temposunu bozmadan çağlıyor. gece, gündüz, yaz, kış.

Dağa doğru vurduk yola. Çocukken yaylaya giderken yaşadığım hisleri yaşıyorum. Sabah serinliği, yola düşen gölgeler, dizel kokusu. Mazot kokusu nereden geldi derseniz yolun ilerisineki minübüse dikkat.

Buradan sola, sağda Verçenik var. Bu seferlik planlarda yok Verçenik'e çıkmak.

Güzelim köprülerden bir tane daha. Zamanında ne kadar önemliydiler kimbilir. Şimdiki yollar varken bile zor ilerlenen bölgede eskiden yapılan yolculukların can damarı.

Kimleri yola koydun ey köprü.

Aynı zaman gibi.. tatlı ama öldürücü bir tempoda ilerliyorum.

Çamların arasında sakin sakin.

Yine ufak dereler vadiden tepelere doğru tırmanıyorlar.

şelaleleri bile var ormanın içlerinde.

birkaç yalnız ev.

mavi gök umut verici şekilde kendini gösteriyor.

ileride Elevit göründü. Elevit'i ilk defa 2000'lerin başında Atlas dergisinde görmüştüm. Bana göre sağ taraftaki tepeden çekilmiş fotoğrafları vardı. Bir de ineklerinin başında örgü ören bir yaylacı teyze'nin fotoğrafı basılmıştı. O günden sonra doğumuzda kalan yaylalar denince aklıma hep Elevit geldi.

benim neyim eksik, ben de çekerim bu tabelayı.

Bakkalı bir ziyaret ettikten sonra ilerliyorum evlerin arasından. İrtifada uyumayı isteyenler için burası da iyi bir seçenek.

bölgede sevilen bir uygulama; dere taşından dış kaplama.

Derenin karşısındaki mahalle. Yeterince çocuk olduğu zaman ne mahalle maçları dönüyordur. Gerçi top oynayacak alan göremedim ama bulmuşlardır bir yer.

içinden geçerken anlaşılmasa da epey büyük bir yerleşim.

dereyi izleyerek sol vadiden yukarı. Elevitten sağdaki dere boyu giderseniz Haçivanak yaylasına çıkarsınız. Ben rotayı planlarken yol görünmüyordu oraya çıkan ama şimdi baktığımda açıldığını görüyorum. 2600m yüksekliğiyle ciddi bir irtifada duruyor Haçivanak.

Elevit vadi boyuna yayılmış. 2000m civarı çok verimli bir irtifa hayvancılık için.

Elevit hatırası.

Elevit ve deresi, bulutları, çiçekleri, inekleri...

Eleviti geçer geçmez yol göğe tırmanır gibi bir açı aldı.

haliyle kısa sürede bulutlarla buluştum.

dere geçişi, en sevdiğim. Biraz ıslandım ama değdi.

3000m'lik tepeler sarmış etrafı. Yukarıda bir yerde Horçon gölü. Geçtiğim derenin suyunun bir kısmı da oradan geliyor.

Ufak bir mahalle burası, derenin karşısında da evler var. Karunç ve Nafkar isimlerini gördüm burası için ama doğru mu emin değilim.

inekler iyi besleniyor ama ona eminim. Böyle havaya bayılır hayvanlar sinek ve güneşin yakıcı etkisi olmadığından.

Bulutlara girmek üzere olsamda bulutlardan sızan güneş ışıklarını görüyorum ara ara.

korkuluklar. neyi hedefliyorlar bilmem ama ben ürktüm bir an.

inekler malzemenin hakkını vermeye uğraşıyor var güçleriyle.

ve Tirovit.

oldukça yakın mesafede çok sayıda keliften (evden) oluşuyor.

geçide vurmadan bir vadi hatırası. Dönüşte görüş açık olmayabilir.

boğalar bodyguard gibi dikilmişler geçidin kapısına. Sadece davetliler!! diyecek oldular ama tanıyınca buyur abi, hoşgeldin diye çekildiler iki yana.

vadinin yukarısında bir yayla daha var henüz yolun ulaşmadığı. Karmik sanırım adı ama yine emin değilim. Tek bildiğim o an güneşin tadını çıkarıyor oldukları.

işte Tirovit.

pitonun üstündeki karınca gibi ufak ufak adımlıyorum.

pamuk dedeyle kucaklaştığımdan görüşüm çok azaldı ama açık havada geçit yolunun tamamı görülebiliyor sanırım.

ve geçit. görüş 10m olduğundan bunu çektim ben de.

Biraz alçalınca Palovit göründü.

Geçidin diğer tarafını tutan acemi bodyguard'lar beni gördüğünde geçmiştim bile.

Önce Palovit'e indim. Gideceğim 3 yaylaya da buradan ayrılıp yine buraya döneceğim.

bir köprüyle birbirine bağlanmış iki mahalle var.

karşı mahalleden geçen yolla Samistal'a gidiliyor.

Ben geri dönüp Apivanak yoluna giriyorum. Hava durumunu düşününce en zorlu rotadaki Samistal'a önce gitmem daha iyi olacakmış.

bir dere geçişi daha. Bere devreye girdi ilk olarak.

İleride Apivanak. Çayır balyalayan Apivanaklılarla biraz muhabbet edip döndüm.

Dönüşle birlikte vadiden esen rüzgar da etkisini gösterdi. Sarınıp sarmalanma zamanı.

Taa Çat'a yaklaşana kadar 10 derecenin üstünü pek görmeyeceğim.

Palovit kafe ve kurabiye+çay yapmaya giden hanımlar.

Amlakite doğru inişle birlikte pamuk dede de ağlamaya başladı. Daralan vadinin etkisiyle rüzgar da sertleşince neşemizi bulduk.

Palovit, Amlakit yolu civarda gördüğüm en bozuk yol diyebilirim. Amlakitte jip ve pikapların yanında birkaç tane normal araba da görünce geldiklerine şaşırdım açıkcası.

Yol burada bitiyor. Köprüden sağa geçip patikayı izleyerek vadiden aşağı ilerlenebilir. Yakın bir mesafede dün gittiğim Palovit şelalesinden de geçen yol başlıyor. Bitirildiğinde bu noktaya bağlanmış olacak.

elde olta benekli peşinde.

derenin suyu iyice azalmış.

Amlakit hatırası. Üşüdüm biraz üstümü değişirken. Ara ara en içteki katmanı çıkarıp kurusunu giyiyorum bu da belden yukarı soyunmam demek oluyor.

Palovite dönüşte gözüme çarpan çam ağacı. Bu irtifada hayatta kalması mucize. Tam bir kahraman bence bu ağaç. Yakında tek bir ağaç yok, kışın tutunmalarına imkan yok çünkü.

Palovit'e geri çıktıktan sonra kararsız kaldım Samistal'a gidip gitmemek konusunda. Dumandan ne Apivanak'ı görebildim ne Amlakit'i; Samistalı da göremeyeceğim ortada. Üstelik oraya giden yolun önü açık bir sırttan ilerlediğini yani rüzgara tamamen açık olduğunu biliyorum. Ama dayanamayıp girdim yola, hem yüksek irtifası nedeniyle belki duman üstü olan yerler vardır diye kendimi de kandırdım.

Yol yeni açıldığından epey bozuk ve çamur yerleri var. Zamanım kısıtlı olduğundan ve mesafeyi bilmediğimden hiç duraklamadan basarak ilerledim. Saat 16:00 oldu ve dönüşte çıkmam gereken sağlam bir tırmanış var.

Sonuçta Samistal'a ulaştım ama hiç birşey göremedim, yol boyu gördüğüm bu fotoğraftaki gibi bir görüntü oldu. Yaylaya ulaştığımda ileriden sesler geliyordu ve evlerin karaltısını görüyordum ama o kadar. Yol da bittiğinden zorlamayıp geri döndüm. Yol 2600m'nin üzerine çıkıyor yani Horon geçidiyle aynı seviyeye geliyor ve sürekli yandan sert rüzgarı çiseyle birlikte yiyorsunuz. Bizim yayladan Zigana veya Camiboğazı yönüne giderken geçilen rotanın kopyası gibi. Alışkınım yani. Yağmurluğu deniz tarafını iyice kapatacak şekilde kapatınca çadırdaymışım gibi oluyor.

Yol kayalıkları yarıp geçiyor, en yüksek noktası sanırım burası.

hava bozduğundan ve rüzgar sertleştiğinden hac 100m civarı sapıyor.

duman hatırası.

bir sodadan daha iyi ne gidebilir?

Palovit'e yaklaştım. Adam telefonda konuştuğu kişiye yaylanın çimeninde keyif yaptığını havanın çok güzel olduğunu söylüyordu.

Palovit'i son bir kere geçip geçide vurdum.

bir sağa...

bir sola...

ve geldim...
    içimi son kere değiştiriyorum uzun iniş için. Yol bozuk olduğundan salıp inme gibi bir durum yok. 1 satten fazla sürecek inmek çıktığım yolu.

Elevit'e yaklaşmışken dumandan çıktım. Artık sadece yağmur var.

uçuş göstergeleri.

Elevit ile de vedalaştım. Artık bir dahakine.

Çat köyü ışıklarını yakmaya başladı. Tam zamanında pansiyona ulaşıyorum yine.

Görmedim ama orada bir yayla var! oldu bu günün özeti. Büyük tur yarışçılarına da bir kere daha saygı duydum. Zorlu bir tempoyu 3 hafta sürdürmek... !!??

2. İslam Gölge

İslam Gölge Bisikletkolik

Adı:
    İslam GÖLGE
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Müthişsin dağlar sis gizem zorlu yollar daha ne olsun tam macera işte.

Hüseyin Çelebi bunu beğendi.
  3. muratt35

muratt35 Kıdemli Üye

Seviye:
    Abi süper bir tur tebrikler :D

4. Frédéric LAPOİNTE

Frédéric LAPOİNTE Forum Demirbaşı

Seviye:
    Niyahet 4.uncu bolum geldi;
    en macerali en guzel karadenizdeki doga tatileri yapiyorsun;bin kere tebrikler.

5. bayramtok

bayramtok Aktif Üye

Seviye:
    Tek kelime ile harika bir tur olmuş.

6. Samet06

Samet06 Üye

Seviye:
    Tur çok güzel tebrikler km saatinin marka modeli nedir acaba?

7. Barış Kılınç

Barış Kılınç Forum Bağımlısı

Seviye:
    Çok iyi, çok iyi, çok iyi!

8. Hüseyin Çelebi

Hüseyin Çelebi Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    teşekkürler. Ciclosport Hac5.

9. Halil EROĞLU

Halil EROĞLU Aza

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Benim de velesipitimi alıp çıkasım geldi güzelim yaylalara. Film şeridi için teşekkürler...

10. ersen t.

ersen t. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    Çok güzel bir tur olmuş.Motorlu bir araçla geçilse bu kadar iyi hissedilmez ve yaşanmaz şu manzaralar.

11. ulaş kaya

ulaş kaya Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    cennet gibi yerler..

güzel ve başarılı kompozizyonla bize aktarmışsınız teşekkür ederim..

12. Burak Açıl

Burak Açıl Forum Demirbaşı

Seviye:
    Teşekkürler, resimler ve anlatımınız çok güzel.

13. Murat Çetinkale

Murat Çetinkale Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Sayenizde memleketimizin güzel köşelerinden bir kısmını daha ekrandan da olsa görmüş olduk. Esasen turu sizinle beraber yapabilmeyi ve o muhteşem doğada soluduğunuz bol oksijenli havadan sebeplenmek isterdim :) İnşallah birgün bizlere de nasip olur bu tür turlar. Sağlıklı günler dilerim.

14. H.T

H.T Forum Bağımlısı

Adı:
    Hasan
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Bu güzellikleri bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler.Adeta bir hikayenin sayfalarını çeviriyormuşcasına okudum...Bugünkü hikayenin benim için en etkileyici cümlesi Gök ağlamazsa yer gülmez...

15. recep24ank

recep24ank Bisikletkolik

Adı:
    Recep Eşref ÇINAR
    Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    Anlatım ve Manzalar Süper. yaylaların tadı içbirşeyde yok. 10 yıl geçleşmişindir. ayaklarına yüreğine sağlık.

16. ugur tilki

ugur tilki Yeni Üye

Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    yine süper bir gezi olmuş, teşekkürler paylaşımın için..

17. semih24

semih24 Aktif Üye

Seviye:
    valla süper turlar yapıyorsun.Belki kafa kamerası kullanıyorsundur.Onlarıda izlemek isteriz...Eğer yoksa mutlaka kamerasıda kullan derim.Çok merak ediyoruz video çekimlerini...ayrıca senin turlarını merakla takip ediyorum ve büyük keyif alıyorum...Ayrıca seni tanımak ve sohbet etmek isterdim...belki buralara gelirsin (erzincan) aslında güzel fikir olabilir...erzincan -kemah-kemaliye turu yapabilirsin...burada seni misafir etmek isterim kardeş.düşünürsen...erzincan bisiklet topluluğundan sevgiler(erbit) "erzincanbisiklet.com"...........paylaşım için teşekkürler.

18. Yasin Görcü

Yasin Görcü Üye

Seviye:
    Hüseyin Bey, gezilerinizi merakla bekliyor ilgiyle takip ediyorum.gercekten insanın içi gidiyor, hani imkansız diye düşünülen ama aslında istenirse yapılabilecek turlar bunlar.Devamını bekliyor bize güzel fotoğraflarınla Türkiye'min doğal harikalarını paylaştığın için teşekkür ediyorum

19. adem er

adem er Kıdemli Üye

Seviye:
  20. Uğur KARAKAYA

Uğur KARAKAYA Yeni Üye

Seviye:
    Aynı zaman gibi.. tatlı ama öldürücü bir tempoda ilerliyorum.

Süper söz,ve süper bir gezi.