Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Her bisiklet sürüşümde sırtım sırılsıklam

Konu, 'Sağlık - Antrenman - Beslenme' kısmında d.engin tarafından paylaşıldı.

1. d.engin

d.engin Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Malesef öyle.Çıkıp 15-20 km gidiyorum ilk başlarda pek anlamıyorum ama sırtım sırılsıklam terlemiş.bir şekilde hallediyoruz hasta olmamak için eve dönerken yine aynı ensem ve sırtım sırılsıklam ter oluyor e birde rüzgar yiyoruz.Aynı durumda olan ve çözüm bulan var mı acaba

2. yusuf dağ

yusuf dağ Üye

Seviye:
    Selamlar sırt çantası kullanıyor olabilirmisiniz. Ben şahsen o sorunu sık yaşadıgımdan yedek kıyafet alıyorum, etkili oluyor....

3. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Sirt cantasi kullaniyorsaniz terlemeniz normalden fazla olacaktir. Yapabileceginiz en iyi cozum polyester/lycra bisiklet t-shirtleri, formalar veya kardiya (clima cool) t-shirtler. Bunlar teri vucudunuzdan alip nefes alan urunler. Ter bu giysilerin uzerinde hizli kuruyor. Kuruyana kadarda vucut isinizi degistirmiyor ve pamuklu t-shirtler gibi sirtiniza yapismis islak ve gittikce soguyan bir his yaratmiyor. Elbette pamuklu veya ter tutmayan urunlerden hangisini kullanirsaniz kullanin, mumkunse efor ve terleme sonrasi yedegi ile degistirme sansiniz varsa en dogrusu bu olacaktir.
    Ben mutlaka yedek t-shirt atiyorum cantama ve ulasim icin dahi uzun sureceksem bahsettigim ter tutmayan cabuk kuruyan urunlerden kullanmaya calisiyorum.
    Decathlonda uygun fiyatli bu tarz urunler bulabilirsiniz...

NOT: Bu tarz urunler ruzgar etkisini de normal pamuklu tekstil urunlerine gore daha az hissettiriyor.

Ahmet Can Yakışır bunu beğendi.
  4. alperK

alperK Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    hava alan t-shir veya s-shirt üzerinede yina hava alan yağmurluk&rüzgarlık giyiyorum 40km sürüşümde gerek offroad gerek düz yol 20+km 0 terleme

5. Max Torque

Max Torque Forum Bağımlısı

Adı:
    Hüseyin Gündoğdu
    Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    100KM'lik turlardan sonra bile üzerimde ter kalmıyor.. Forma + Tchibo'dan aldığım ruzgarlık ile sağlıyorum bunu.

6. d.engin

d.engin Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Teşekürler ilginiz için bu hafta decathlona gidince bir bakayım.

7. ihtiyar

ihtiyar Onursal Üye

Adı:
    Bülent B.
    Bisiklet:
    Diğer
    Seviye:
    "Hamama giren terler!" diye bosuna dememisler. :) Bazi insanlar daha fazla terler, bazi insanlar hic terlemez, hem jenetik bir durum olabilir, hem de dolasim siteminin antrenman düzeine bagli olabilir.
    "Terleme" olayinin ana nedeni, vücudun hararetini (yaklasik 36,5 °C) sabit tutmaktir. Herkesin bildigi bir seydir,ama üzerine kafa yormmaz pek cok insan. Bu konu ile alakali bir cok tez ve farkli uygulama vardir, üsüyünce sicak veya serin sey icmek, veya sicak havada serin veya sicak sey icmek gibi tezatlar filan...

Bisiklet üzerinde ne giydiginiz bu yüzden cok önemlidir. Hava kosullarina göre soguk havalarda baska, serin havalarda baska, ilik havalarda baska, sicak havalarda baska seyler giymek gerekir. Kaldi ki yola cikildigi zaman ve sürüs sirasindaki hava sicaklilklari, günün saatlerine ve bulunulan yere, irtifaya göre cok farklilklar gösterebilir. Bu giris aciklamalarindan sonra, isin masrafli kismina gelmis bulunuyoruz: Bisikletcinin cok sayida giyim esyasina ihtiyaci vardir. Uzun kollu kisa kollu formalar, uzun kisa, askili askisiz taytlar, kisa-uzun kollu, yazlik- sonbaharlik-kislik rugarlik. yelek-ceketler, ayakkabi üstlükleri, baslik-kulakliklar, eldivenler, Yüzlükler, kolluk, bacakliklar........ Yani bisikletin kendi degerini bulan veya asan malzemeler. Bunlarin hepsinin terlemeye, hava almaya, cabuk kurumaya yatkinliklari cok önemli seylerdir.

Simdi siz antrenman düzeyinize, nasil tarzda ve ne zamanlar bisiklete bindiginize bakarak bu yazdiklarimdan -ki konuyu daha da genisletmek mümkün- bir ders cikarin! :) ve dogru seyleri almaya calisin.

8. E.Buyuran

E.Buyuran Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Nefes alan kıyafetler giyiyorum.Sırt çantası olmadığı zamanlar terleme olmuyor fakat çanta ile 20 km dahi gitsem sırtımda rahatsız edici terleme oluyor.Buda çanta yüzünden malesef...

ihtiyar bunu beğendi.
  9. Ahmet Keçeci

Ahmet Keçeci Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bir de o nefes alan kıyafetlerin icine normal pamuklu atlet giyme

MT15i cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

Bülent Oğuz bunu beğendi.
  10. Hamit E.

Hamit E. Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    decathlondan 19tlye %97 polyamide %3 elastan olan içlik aldım direkt tenimin üzerine giydim. vücuda yapışıyor zaten. üzerinede polyester malzemeden tişört giyiyorum sıfır ter.
    kış içinde yine nefes alan polar ve rüzgarlık kullanılabilir.