Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hep kask diyoruz, peki ya gözlük?

Konu, 'Giyim' kısmında Serden Us tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
  1. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Bazılarına gözlüğün, kaskın altında duran aksesuar gibi geldiğini tahmin ediyorum. Bazılarına da sadece güneşten korunmak için geliyordur. Bilenler biliyor elbette ne işe yaradığını, sözüm onlara değil. Belki de forum için, komple meclisten dışarı konuşmak gerekiyor...

Konuyu açmamdaki amaç, bir deneyimimi anlatarak gözlük takmayı da bir kez daha önermektir.

Geçenlerde lastik almıştım ve test etmek için yola düştüm. Kasksız yola kolay kolay çıkmam. Buna eldiven ve gözlük de dahil. Neyse... Çevre yoluna çıktım ve ufak bir ısınmadan sonra hızlanmaya başladım. Yolun ortalarındaydım ki göstergede en son hatırladığım rakam 35 km/h idi. Tam karşıdan bana gelen ufak şeyi gördüğümde, o şey çoktan bana çarpmış ve gözlüğüm bulanmıştı. Durdum ve gözlüğü çıkarıp camına baktım. (Yanımda makinem olmadığı için ve önümü yeniden görebilmek için sağ camı silmem gerektiğinden çekemedim resmini). Araçların plakalarındaki çarpmış böcek izleri gibi kocaman bir iz oluşmuştu. Tahminen arıydı bu çarptığım. Cüsseli ve sert olduğunu hissettim çünkü.

Gözlük olmasaydı ne olurdu? Tam ortadan çarptığı için gözüme gelirdi herhalde. Arılar saatte kaçla uçar bilmiyorum ama bana doğru uçtuğunu da düşünürsek, göreli hızı hesaplamak gerekir. Bu da "benim hızım + arının hızı" demektir. Yani gözünüze arının saatte en az 35 km ile (ki 35 km/h hız sadece arı durağansa) çarptığını düşünün. :Skull-175

Sonuç; sadece kamyonlardan sıçrayan taş için değil, bu gibi durumlar için de gerekliymiş.

Deneyimlerini paylaşmak isteyenleri ve düşüncelerinizi beklerim.
    Kazasız sürüşler.

soneryen, onr.krgz, d.berkay ve 11 kişi daha bunu beğendi.
  2. ali alper uyar

ali alper uyar Forum Demirbaşı

Seviye:
    abi kesinlikle doğru söylüyorsun ziya yüzü kapsayan gözlüklerbenim gibi numaralı gözlük kullananlar için bulmak zor ve pahalı oluyor:( hele şu baharda arı ve büyük sinek , polen gibi bilimum şeyler major tehlike oluyor bizim için

3. Aziz Özkan

Aziz Özkan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Corratec
    Seviye:
    18 Mart Çanakkale Turu'na katılmıştım . tur sırasında sizin anlattıgınız olayın benzeri başıma geldi . gözüme ufak bir sinek girdi . malesef gozlugum yok ): . o kadar ugrasmama karsın sinegi cıkaramadım . bir şey de olmadı kara sinek değil zaten minik bir sinekti . o gun bugundur hala gozluk için para ayarlamaya calısıyorum :)

iskender şerit ve Serden Us bunu beğendi.
  4. mustafa kemal güler

mustafa kemal güler Kıdemli Üye

Seviye:
    dün kaza yaptım bisikletle kaskın cogu yeri catlak kırık. gozluk mıcırlardan dolayı kırıldı eldivenler parcalandı bunların hicbiri aksesuar degil oyle gorenlerde sacma dusunuyolar...

5. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Bence pahalı gözlükler için kendinizi kasmayın. Ben uzun zamandır iş güvenliği malzemesi ve/veya hırdavat satan yerlerden edinip kullanmaktayım gözlüklerimi.
    Şu linktekinden kullanıyorum bu aralar,

http://www.malzemem.com/urun/ -3m-2840-koruyucu-gozluk .aspx

Bu ürün türevleri içindeki pahalı ürünlerden :) , koyu renk olanları da mevcut.

En güzel yanı bu gözlükler doğası gereği ucuz ve sağlam, kırılsa, çizilse veya kaybolsa içime oturmayacak. Belirli standartları olduğundan sağlıklı da... Linkteki ürün sadece yüksek eforla dik yokuş çıkarken buhulanıyor, azcık hızlanınca hemen açılıyor.

Benim tercihim genelde renksiz olanlar, gece de takabiliyorum. Kanımca gözlük şart... Başka birşey olmasa bile (ki sizde biliyorsunuz olabiliyor...) yüksek süratte rüzgardan korunmak için...

İyi forumlar.

6. onur demirer

onur demirer Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Ben de bir ara dar bir patikada ilerlerken birkac agac daliyla hasir nesir olmustum, cok sukur sansliymisim ama:)

Ozellikle yazin her suruste gozume kacan onlarca kucucuk sinegi saymiyorum bile. Yol bisikletcileri bu konuda biraz daha sansli olsalar da ormana girince her cesit bocek insanin basina bela oluyor resmen.

7. Onur Kahraman

Onur Kahraman Bisikletkolik

Seviye:
    gözlük gerçekten gerekli oluyor.böcek ve sinek gibi canlılar için yada rüzgar için ve güneş için.

8. Hasan Kuru

Hasan Kuru Onursal Üye

Seviye:
    Evet dediğin gibi Serden abi gözlükte bir kask bir eldiven kadar önemli.:)

9. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    göz bu...bence verilen paraya değer.

10. Emirhan Atasöz

Emirhan Atasöz Forum Demirbaşı

Seviye:
    Sırf Böcek Çicek İçin Değil Bence ;
    Geçen hafta Pazar Bisiklet Turuna Çıktık.
    70 Km.lik Bir parkurdu.
    Eve Gelip Duşumu Aldıktan Sonra Gözüme Bir Baktım Kıp Kırmızı Olmuş.
    2 Gün Geçmedi.
    Gözün Yorulmasını Engellemek İçinde Gerekli Gözlük.
    Tbi Eldivenide Unutmamak Lazım. Ellerm Su Toplamaktan Kanal'a Döndü.

11. bicycler

bicycler Aktif Üye

Seviye:
    Geçen gün markette gezinirken gözüme ilişti. 3tl'ye 'kaynak gözlüğü' vardı, bir tane aldım, ama henüz denemedim. şöyle bir şey:

görünüşü çok önemli değil, maksat rüzgar ve sinekten koruması, ancak merak ettiğim böyle bir şey kullanmanın göz sağlığına zararı olur mu?

12. Serden Us

Serden Us Onursal Üye

Bisiklet:
    Amoeba
    Seviye:
    Göz sağlığını bilemem ama biraz koyu gibi duruyor. Görüşü kısıtlıyor olabilir.

bicycler ve iskender şerit bunu beğendi.
  13. Goflet

Goflet Onursal Üye

Seviye:
    400-500 liraya satılıyor iyi bir bisiklet gözlüğü..darbelere dayanıklık,,%100 UV filtreli, ergonomik, vs

Serden Us bunu beğendi.
  14. iskender şerit

iskender şerit Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Seyir halindeyken gözüme bir şey girdiğinde cinlerim tepeme gelir. :mad: Gözlük en önemli güvenliğin başında yer alır. Yolda yüksek hızla seyir iken aniden göze gelen sinek, toz moz. Bi anlık dalgınlıkla kaza geliyorum der ama iş işten geçmiş olur. Özel gözlük dışında güneş gözlüğü takarım güvenlik dışında ayrı bir hava katar.. :D

Kaskçılara tavsiyem ilk güvenliğiniz Göz olsun...... :in:

Serden Us bunu beğendi.
  15. Emre Yönlüer

Emre Yönlüer Onursal Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bende PRO nun gözlüğü var baya gusel ama sağlam mıdır bilemem :p

Serden Us bunu beğendi.
  16. M.Cilasun Bayülgen

M.Cilasun Bayülgen Kıdemli Üye

Seviye:
    Çok uygun bir gözlük değil kanımca... Kaynaktan çıkan ışık başka birşeye benzemez, tabi kaynak gözlüğü de... Yüksek irtifada kullanılan Kategori 4 lenslerden bile karanlıktır onlar... Fikir vermesi açısından söyleyeyim Cat 4 lenslerle araba kullanmak yasaktır, daha karanlığını sen düşün...

bicycler ve Serden Us bunu beğendi.
  17. Ali ATAY

Ali ATAY Kıdemli Üye

Seviye:
    Arkadaşlar piyasada "bisiklet için" adı altında satılan gözlüklerin cam olarak işportacılardakinden pek bir farkı yok. sağlığınız için gözlüğünüzü gözlükçüden alın! tamam taştan böcekten korur ama kaynakçı tarzı gözlüklerle göz sağlığınızdan olursunuz! Mesela bizim Optik'te 25 TL den 750 TL'ye kadar güneş gözlükleri mevcut ve hepsi de Sağlık Bakanlığından onaylı Herhangi bir optikçiye gidin gözlüğünüzü beğenin ve içiniz rahat bir şekilde alın ve bu aldığınız gözlüğü bisiklet dışında günlük yaşamınızda da kullanabilin!

Serden Us bunu beğendi.
  18. kayhan1907

kayhan1907 Kıdemli Üye

Seviye:
    merhaba arkadaşlar
    XTR yada XT parça alamaya bilirsiniz ama kask eldiven gözlükte kaliteli malzeme almayacaksanız bu işi hemen bırakın derim size abir abi tavsiyesi olarak güzenlikten tasarruf olmaz malzemeniz olunca yol yaparsınız

Can Özbek, bicycler ve Serden Us bunu beğendi.
  19. Osman Şen

Osman Şen Kıdemli Üye

Seviye:
    gözlük gerçek ten çok yararlı bir şey hele hıza düşkünseniz.....;)

Serden Us bunu beğendi.
  20. Hüseyin Demirel

Hüseyin Demirel Kıdemli Üye

Seviye:
    kesinilkle bende yoktu gözlerime baya sinek çarpması oluyo o yüzde btane edinmeliyim arkdaşında kyanak gözlüğü kalın cam olduğu için baya karanlık olur

Serden Us bunu beğendi.