Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hep beraber Spd' ye geçelim ama ondan önce!!?

Konu, 'Giyim' kısmında Mustafae tarafından paylaşıldı.

1. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Merhabalar. Başlıktan da anlaşılacağı üzere Spd' ye geçme arefesindeyim. Ama hem uzun yıllar gönül rahatlığıyla kullanabileceğim hem de uygun olması açısından yurtdışı sitelerine yöneldim. Pedalımın siparişini verdim. Fakat ayakkabı almak için numarasını kararlaştıramadım. Eski konuları da irdeledim fakat ihtiyacım olan bilgiyi elde edemedim. Spd kullanıcılarının da teyitleri ile kararımı vermek istiyorum. Normalde bir çok ayakkabı markasında 43 numara giyiyorum. Ama genel olarak Spd ayakkabıda bir numara büyük alınması öngörülüyor. Shimano' nun sitesine göre 45 numara almam gerekiyor. Ya bol gelirse diyorum. 44' e yöneliyorum bu seferde o kadar para vereceğiz ya sıkarsa diyorum. Anlaşılacağı üzere kullanıcı yorumlarına ihtiyacım var.

Sparişini verdiğim pedal : http://bit.ly/1pCHBaI

Siparişini vereceğim ayakkabı : http://bit.ly/1mNOAJf

Bu arada pedalları alırken "included cleats" diyordu bu ibareden kallerin de içinde olduğunu anladım. (1)Bu doğru mu? (2)Kaller pedalla birlikte geliyor mu? (3)Birde aldığım ayakkabı ile pedal uyum gösterir mi? Ayakkabı' nın sitesinde "BEST MATCHED WITH PEDAL" yani en uyumlu pedal PD-M324 olarak yazıyordu ama o pedalı da beğenmedim. (4)Benim aldığım pedalla uyumu nasıl olur?

(5)Spd ayakkabı giyerken en doğru performansı almak için biraz sıkması mı lazım yoksa tam oturması mı? (6)Baş parmağı kılavuz alırsak ayakkabının önüne değmesi mi lazım yoksa biraz boşluk olması mı? Şu an giydiğim ayakkabıdaki değerler UK = 9 USA = 10 belki yardımcı olur diye yazdım. Normalde 43 olduğunu belirtmiştim.

Ayağımı cm cinsinden ölçtüm aşağıda fotoğrafını bulabilirsiniz tam tamına değil belki ama hemen hemen doğru.

Bu da Shimano sitesinin verileri.

Soruların biraz fazla olduğunun farkındayım o yüzden soruları numaralandırdım. Bilinen herhangi bir sorunun cevabını vermek daha rahat olur. Bu konuyu hem bana hem de güncel olarak Spd ayakkabı ve pedal alacak arkadaşlara yardımcı olması dileğiyle açmış bulunuyorum. Daha önce özellikle Shimano ayakkabılarını hatta bu trekking modellerinden kullanmış, kullanıyor olan arkadaşlarda yorumlarını esirgemesin lütfen. Saygılarımla Mustafa.

mervan kızıl ve Aspirin bunu beğendi.
  2. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bulunduğunuz yerde bisikletçi mutlaka vardır eğer ayakkabı satıyorsa zaten shimano dur gidip deneyin bi bakın kaç oldu diye size 45 gelir gibi ama denemeden ayakkabı alınmaz.

Mustafae ve Uğur S. bunu beğendi.
  3. Murat Yavuz

Murat Yavuz Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    44 giyiyorum 44 numara shimano bana büyük geliyor, kesim farkı var. W(wide) L(Large falan, dikkat etmek lazım.

Mustafae bunu beğendi.
  4. chnkrmz

chnkrmz cimi cimi qua qua

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    bende spd ayakkabı almayı düşünüyorum. pedal zaten spd. çıkartamadık pedalı. ayakkabıyı alayım bari dedim :D
    herhangi shimano ayakkabı alsam bisikletteki shimano pedala uyar dimi.
    bunlar cins cins değişmiyo heralde.

5. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Evet var ama bütün Shimano ayakkabılar aynıdır diye düşünüyorum. Doğru söylüyorsunuz aslında deneyip almakta fayda var. Spd ayakkabının diğer ayakkabılara göre farkı var mıdır. Mesela Lacoste olsun adidas ve yahut nike gibi markalarda 43 evrenseldir. Değişkenlik yok denecek kadar az. Spd' de durum farklı galiba.

Acaba Shimano' nun hangi modelini kullanıyorsunuz? Yani Shimano' nun kendi ayakkabıları arasında da mı kesim farkı var? Mtb ile yol farklı evet ama mesela aynı trekking ayakkabıların arasında da fark olabilir mi?

6. Ayhan Şahan

Ayhan Şahan Kıdemli Üye

Adı:
    Ayhan Şahan
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bence de ayakkabıyı bir bisikletçiye gidip deneyin ona göre alın.Pedal ile ayakkabı uyumu ise siz galiba mtb kilitli pedal aldınız onun için de mtb ayakkabısı almanız lazım.Yol pedalı için de yol bisikleti ayakkabısı.

7. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Mtb pedalları tur bisikletlerinde de kullanılıyor. Yani en azından kullananları gördüm. Ayakkabı ise yol için 3 delik mtb için 2 delik bulunuyor. Başka tarzda ayakkabı bilmiyorum, görmedim.

8. Hasan Saylık

Hasan Saylık Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evet mesela bende Nortwave marka da ayakkabı var numarası diğer spor ayakkabılarım ile aynı. Spd ayakkabı da her marka kendi kalbını geliştiriyor. Çok iyi markalarda mesela Sidi, Bolt, Giro, Fizik gibi markalarda ayak taraklarına göre de model çıkarıyorlar.

Mustafae bunu beğendi.
  9. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Yani genelde ayak numarası ile aynıda olabilir bir üstüde. İşte merak ettiğim nokta Shimano da durum nasıl?

10. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Sorularımın cevabını halen alamadım??

11. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bence en iyisi bir mağazada deneyip almanız olacak ayakkabı konusunda benim veya başkasının yorumuyla iş yapılmaz her ayakkabının kalıbı farklıdır.

Mustafae bunu beğendi.
  12. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    En iyisi mağazada bakmak ama Malatya' da durum biraz farklı. Bende biliyorum başkalarının yorumları ile tam tamına olmaz ama aşağı yukarı değerler nelerdir? Örneğin Shimano ayakkabı alan bir kişi normalde kaç giyiyor gibi ortalama verilere ihtiyacım var. En son bakacağım duruma göre hiç olmadı İzmir' e döndüğümde mağazalarda denerim. Öyle alırım.

13. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Bir kaç yerde okumuştum kalıpları dar alan genelde 1 numara büyük almalıymış ama deneyerek almakta yarar var sonuçta ucuz eşyalar değiller.

Tapatalk kullanılarak gönderildi.

Mustafae bunu beğendi.
  14. Metehan D.

Metehan D. Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Meraba, shimano mt 43 ayakkabımı shimano m520 pedal ile sorunsuz gayet keyifle kullanıyorum. Kaller pedalın içinden çıkıyor. Normalde puma ve nike marka ayakkabılarda 44, Adidas marka ayakkabılarda 44,5 numara giyiyorum. Shimano ayakkabım ise 45 numara tam oluyor. Umarım işinize yarar :)

Mustafae bunu beğendi.
  15. mkurt

mkurt Aktif Üye

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ben shimano R064 yol ayakkabisi aldım, normalde 41-42 arası ayakkabı giyorum, 43 aldım tam geldi.

R540 pedal aldım icinden kaller cıktı.

Mustafae bunu beğendi.
  16. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:

Haklısınız. Genel düşünce ayak numarası neyse bir numara büyük alınması yönünde ama Shimano' nun sitesine göre cm cinsinden 45 numara oluyor. Büyük ihtimalle 45 alacağım.

Teşekkür ederim. Emin olun faydası olacaktır:)

Teşekkür ederim.:)

17. Yücel Solak

Yücel Solak Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    48 numara olsa bende geçebilirdim.

18. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    O zaman hiç durmayın. Çünkü biraz araştırısanız 48 numara spd ayakkabı olduğunu görürsünüz.:)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Haziran 2014
  19. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Rusça bilen bir kişi arıyorum. Alacağım ayakkabı hakkında bir sitede fazlaca yorum buldum fakat Rusçam yok. Var ise yardım etmek isteyen benimle iletişime geçebilirse çok sevinirim:D

Çünkü traslate ve bing "ben normal 42 giymek ama 45 olmamak" gibi saçma sapan çeviriler yapıyor.:D

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 3 Haziran 2014
  20. Mustafae

Mustafae bekleyen seyyah

Bisiklet:
    Ghost
    Seviye:
    Varsa başka kullanıcılar deneyimlerini duymak isterim.