Hem sınırsız, hem bedava: Güneş Paneli İncelemesi (videolu)

Primattan Geldim

Forum Demirbaşı
Tepki
388
İsim
Onur G.
Başlangıç
2003—04
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Katlanır
İnceleme için teşekkürler hocam

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Şu görseli ekleyeyim:

http://www.kanoakademi.com/wp-content/uploads/2015/03/enerji_son.jpg

Kaynak: (link)

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
Merhaba..
Ben bir yerde de bu solar panel yüzeylerinin ömürleri olduğunu misal yeniyken gayet verimli şarj ettikleri lakin bir yıl filan sonra ise verimlerinin yarı yarıya kaybettiklerini okumuştum, doğru mudur bilmiyorum. Siz paneli ilk aldığınız zaman pil doldurma süresi ile şimdi doldurma süresi arasında fark gözlemlediniz mi acaba?

Bir yandan da solar panel ile dinamo arasında gelip gidiyorum sürekli, bakalım n'olcak sonuç, belki ikisini birden edinirim bütçem olduğunda ve solar panel alırsam modelimi bile belirledim; (link) :)http://cdn.shopify.com/s/files/1/0217/7948/products/F-PWRKIT-5.jpg?v=1365716353

• Beğen
Tepkiler: Murat.Bagci

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Nomad

Haklısınız, solar panellerin de bir ömrü var.

Ancak ben, kullandığım panellerde herhangi bir performans düşüşü fark etmedim. Gerçi daha 2 yıl oldu kullanmaya başlayalı ama :)

Aşağıdaki bağlantıda bu konuya değinilmiş, verimde çok büyük düşüşler görülmemiş.

(link)

Tabii ki bu konuda bilgili arkadaşlar vardır, bu konuda öğreneceğimiz çok şey var :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Ertuğrul

CERN'de yapılan deney hakkında bir habere yapılmış yorum geldi aklıma:

"Peki bu deney sonucunda Dünya yok olursa bunun hesabını kim verecek!!11!1"

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Yusuf Yılmazvural

Ah şu İsviçreli bilim adamları. Bahsettiğin deney sanırım "big bang" in labaratuar ortamında canlandırılması deneyiydi. Ortaya bu tarz pek çok garip iddia atılmıştı. Sonuç olarak bi cacık olmadı, dünya hala ayakta...

gmfaruk

Forum Bağımlısı
Tepki
1.090
Bisiklet
Kron
bisikletle uzun tura çıkmak isteyen biri böyle bi cihazı nereye yerleştirir sizce örnek var mı

Sebahattin Gerceker

Daimi Üye
Tepki
1.732
Bisiklet
Specialized
Daha küçük bir paneli şu şekilde kullanmış bir arkadaş..
IMAG3412.jpg (Foto, geçen yaz, Pedalşörler'le yapılan Şile turundan)

emir yakup bulut

Forum Bağımlısı
Tepki
1.434
Bisiklet
Ghost
peki pedal devrinden elektrik üreten ve bunu depolayan mümkünse taşınabilir bir cihaz var mıdır ya da bir e 27 ampulü 1 saat süreyle yakacak enerji elde etmek için ne kadar süreyle pedal çevirmek gerekir?

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
Bir soru da benden, bu cihazı kullanan yada hakkında birşeyler bilen var mıdır?

Link: (link)

ysfs

Üye
Tepki
3
İsim
yusuf
Bisiklet
Diğer
Urunu dun aldim birgun kullandim ve resimdeki gibi kabarciklar oldu bu normalmidir urunun perfirmansini dusururmu

Dosyalar

S26

Forum Bağımlısı
Tepki
1.453
Bisiklet
Amoeba
@ysfs Panelin üzerinde yapışık jelatine benziyor sanki onlar.

ysfs

Üye
Tepki
3
İsim
yusuf
Bisiklet
Diğer
@Serden Us dediğiniz gibi jelatinmiş jelatini söktüm şuan sorunsuz şekilde çalışmakta bu arada ürünü almak isteyen olursa (link) banggoodda indirimde 24 dolara düştü 7w 1300mah modeli hemde, ben test ettim telefonum asus zenfone 5 bataryası 2350 mah sabah güneşinde güneş tam açıyla düşmezken yarım saatte yüzde 7 doldurdu yani max 6-7 saatte telefonu full şarj edebilir ağustosdaki turumda test edip daha net bilgi veririm.

• Beğen
Tepkiler: S26

Elzem

Üye
Tepki
38
İsim
Elif Zemzem Hebiloğlu
Bisiklet
Salcano
şuraya not düşeyim de sonra inceleyeceğim :)

Yusuf !!WOW!!

Forum Bağımlısı
Tepki
1.504
İsim
Yusuf
Hayırlısıyla güneş panellerine ne zaman vergi gelecek ki ?

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
selamlar,
Konuyu görünce dikkatimi çekti, güneş paneli alırken dikkat etmeniz gereken bir kaç küçük nüans var. Güneş paneli deyince olay bitmiyor, kendi aralarında da ayrılıyor. Hücre sayısı ebatı aynı olsa bile verimlilik oranı değişiyor, genel olarak piyasada bulunan ve sizlerdeki de aşağıdakilerden biridir.

Şöyle;
Monokristal panel verimlilik oranı %15 ila 18 arasında değişir ve 20 yıllık bir süre boyunca sürekli kullanımda verim kaybı %7 oranındadır.
Polikristal panelde verimlilik olayı %12 ila 15 arasında değişir ve 20 yıllık bir süre boyunca sürekli kullanımda verim kaybı %14 civarındadır.

Polikristal panelde biraz ışıklı bir ortamda açılı bir şekilde baktığınız zaman küçük küçük cam kırığı, çatlak vs. gibi görürsünüz, monokristalde ise düz cam gibi şekildedir.

Burada önemli olan amacınızı belirlemeniz ona göre watt seçmeniz, ürünü doğru seçmeniz. Sonuçta sürekli öğle sıcağı altında olmayacaksınız, havanın aydınlık olması ile verimlilik alabilmelisiniz. Bazı arkadaşların yazdıklarını okudum 3 saatte şarj oldu vs. gibi benzer şeyler var, kendimden örnek vereyim belki seçim yaparken size referans olabilir.

Eylül ayında iki kişi tura çıkıyoruz, arkadaşımda bir cep telefonu var. Bende 1 gopro, 1 telefon, 1 mp3 çalarlı hoparlör, 1 bisiklet lambası ki 8.4 volt 6400mAH pil var, bu saydıklarımı gün içinde ola ki şarj etmek istedim, 7 wattlık bir panelle bir gün boyunca anca ya gopro'yu şarj ederim ya da telefonu, ön lambayı mümkün değil. Burada benim işimi görecek olan verimliliği yüksek wattı güçlü bir kaynak gerekiyor, 24 wattlık bir panel aldım bunun özelliği yukarıda saydığım monokristal ve polikristalden biraz daha farklı, rakam biraz daha yüksek ama benden sonra çocuklarımın bile kullanacağı kadar uzun ömüre sahip bir şey, 2x5 volt usb +12 volt dc çıkışı olan bir cihaz. Eğer çok para kazanmıyorsanız bu tür ürünlerin ucuzuna pek kaçmayın.

(link)

Bu arada uyuyan konuyu hortlatmışım, artık daha sonra benzer konu arayanlar için referans olur :)

Erdem Şiğva

Aktif Üye
Tepki
57
Bisiklet
Merida
@anzolot ben de almayı düşünüyorum böyle bir panel. Siz bilgili bir abiye benziyorsunuz :D Ben aliexpressteki elektronik ürünlere pek güvenmediğimden amazondaki ürünlere baktım. Çeşitli ürünler var altında kötü yorumlar da var iyi yorumlar da. Mesela şu ürünü örnek alırsak;

(link)

10000 mahlık(net kapasitesi tam 10000 olmuyor ama 10000 diye düşünelim kayıpları yok sayalım powerbankteki) bir powerbank i direk güneş ışığı altında kaç saatte şarj eder. Amper çıkışı ne olur yani ortalama? Elimde ampermetre var ama solar panel olmadığı için ölçüm yapamıyorum şuanlık. Bir de aldığınız ürün elinize ulaştığında inceleme gibi küçük de olsa bir bilgi verebilir misiniz?

anzolot

Forum Demirbaşı
Tepki
1.295
İsim
murat yücedemir
Başlangıç
1983—84
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Erdem Şiğva Elektronik bilgim maalesef o kadar yok, bende bir amatörüm :) verdiğiniz linke baktım, bu panellerin testi genelde laboratuvar ortamında yapılıyor. Sizin verdiğiniz linkteki ürün ve bahsettiğiniz işlemi Temmuz-Ağustos ayı öğlen saat 12-14 arası 90 derece açıyla yerleştirdiğinizde alacağınız maksimum çıkış 5 volt 13 watt olduğunu düşünürsek ki o değerleri net yakalamaz vereceği güç 1 amper olacak. Tahminimce cihazınızı atıyorum normal şarjla 1 saatte dolduruyorsanız bu panelle bu sürenin üzerine bir 30-35 dakika daha ekleyin derim.

Aliexpress'ten o kadar korkmayın. Satın alacağınız satıcıya ve satış metoduna dikkat edin, mümkün olduğunca satıcıda elmas veya taç simgesi olanları tercih edin. Bunlar sorunsuz düzgün satıcılar, bir de iade koşullarına bakın. İyi bir satıcı -ürün belirtildiği gibi değilse tam para iadesi yapar gibi bir ibaresi olsun, o zaman ürün eğer belirtildiği gibi değil tek bir virgül yanlış çıkarsa hem ürün sizde kalıyor hem parayı yolluyorlar en kötü ihtimalle ürün yine sizde kalıyor başka bir tane daha yolluyorlar :)

Erdem Şiğva

Aktif Üye
Tepki
57
Bisiklet
Merida
@anzolot sağolun hocam aliexpressten korkum kargo değil de ürün. çok alışverişim oldu(genelde küçük şeyler) elime ulaşmayınca iade aldım sorunsuzca ama ürün elime ulaşıp da 1-2 hafta sonra bozulursa diye korkuyorum. Amazondaki ürünler de büyük ihtimal çinde üretiliyor ama amazon adı güven veriyor bana :D ben de büyük ihtimal 13-15 wattlık bir ürün alıcam ama bakalım fiyat ve ürün araştırması içindeyim(tabi bir de para biriktirmesi var öğrenci adamın işi zor :D )