Hem sınırsız, hem bedava: Güneş Paneli İncelemesi (videolu)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Merhaba arkadaşlar,

Bu yazı, ne zamandır kafamda dolaşıyordu, kısmet bugüneymiş. Umarım solar paneller hakkında fikir verir.

Biliyorsunuz, yaz aylarında ülkemizin her bir yanı güneşten kavruluyor. Hepimiz asfaltın üzerindeki sakız gibi eriyoruz. Aramızdan bazı deliler de yaz demeden, güneş demeden gezmeye, turlamaya, keşfetmeye devam ediyor. Ama bazı sorunlar da bu delilerin kafasını kurcalıyor tabii:

-Telefonumun şarjı biterse ne yaparım?
-Gece fenerin pili biterse kurda kuşa yem olur muyum?
-Işın kılıcımın şarjı biterse halim duman!

Bu ve bunlar gibi birçok soru. Ee, o zaman ne yapmalıyız? Alkalin pillere çuvalla para dökmek seçeneklerden biri. Ancak şu da ortada ki en verimli ve çevreci yol bu değil. Bu tip pillerin çevreye etkileri konusunda şu bağlantı, size fikir verecektir:

Ne yapalım öyleyse? En verimli çözümlerden biri, taşınabilir güneş panelleri. Güneşli günlerde son derece verimli olan bu sistemler, satın alırken cebinizi biraz tırmalasa da, uzun vadede ne kadar mantıklı olduklarını kullandıkça görüyorsunuz.

http://3.bp.blogspot.com/-csOelyRZa78/U7AfkjdNx5I/AAAAAAAAAPg/E721DL2LDK4/s1600/IMG_1739.JPG

Ben de taşınabilir güneş paneli kullananlardanım. Bu konuda Türkçe yazılmış hiçbir blog yazısı bulamadığımdan, yabancı forum ve bloglardan edindiğim bilgilerle aşağıdaki güneş panelini almaya karar verdim:

http://4.bp.blogspot.com/-X3Ya7NascEY/U7Aayck_0AI/AAAAAAAAAPQ/ZLXbsxSghoc/s1600/001.jpg

Türkiye'de bu tip ürünleri bulmak imkansıza yakın. Ya el kadar paneller var, ya da çok pahalı markalar (En son GoalZero'nun bir modeli D&R'da 500 liranın üzerindeydi.). O zaman bize de dealextreme.com'u ziyaret etmek düştü. Fotoğraftaki panele şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

Panelin özellikleri şöyle:
Marka: Yok
Model: SC701
Renk: Yeşil
Malzeme: Solar panel: PET tabakalı/ Kaplama: Su geçirmez PVC
Uyumlu cihazlar: Akıllı telefonlar, MP4, MP3 çalarlar, tabletler
Maksimum akım: 1280 mA
Çıkış gücü: 5~5.5V / 800~1280mA
Özellikler: Yüksek performanslı silisyum güneş panelleri, kolay kullanım,
Boyutlar: 19.0 cm x 10.5 cm x 2.7 cm
Paket içeriği: 1 x Solar panel charger, 1 x USB cable, 3 x Adapters (Micro USB + Mini USB + Nokia)

Benim deneyip şarj edebildiğim cihazlar şunlar:
-Sony mp3 çalar
-Nokia akılsız telefonlar
-Şarj edilebilir piller
-Samsung tablet

Bunun yanında kendi cep telefonum şarj olmuyor bu panelle. Iphone şarj edemedim, hiçbir arkadaşım bir güneş paneline Iphone takmaya ikna olmadı.

Güneş paneli ile pil şarj edebilmek için bir adet de USB pil şarj cihazına ihtiyacınız var. Onu da şu bağlantıdan edinebiliyorsunuz:

Bir çift de şarj edilebilir pil edindiğinizde kafanız ve cebiniz rahat ediyor uzun turlarınızda. Ve bunların toplam maliyeti yaklaşık 40 $. Ancak çevreyi daha az kirletmiş olmanın verdiği huzur, paha biçilemez!

http://3.bp.blogspot.com/-NNYogPUXj8Y/UwzNHDSHvJI/AAAAAAAAAOA/mFIbhu4IPEU/s1600/IMG_0009.JPG

http://1.bp.blogspot.com/-dPPJGJO5nuY/UwzNOUfwoGI/AAAAAAAAAP8/d5lVke4nuGg/s1600/IMG_0070.JPG

Yazının kaynağı:

Kod:
http://www.turcubaba.com/2014/06/hem-bedava-hem-snrsz-solar-panel.html

Scudo

AykutÇ.

Daimi Üye
Tepki
395
İsim
Aykut Ç.
Başlangıç
1997—98
Bisiklet
b'Twin
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yusuf Yılmazvural

En can alıcı cümle bu olmuş :)

Oldukça faydalı bir konu, teşekkürler.

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Dostum sizin tavsiyenize uyarak aldığım bu panel ile ipad1 i rahatça şarj edebiliyorum. Tabii elektrik kadar hızlı değil.
Ama şarjlı cihazları ne kadar yavaş şarj ederseniz pillerinin ömürleri o kadar uzun ve performanslı oluyor zaten.

Hızlı şarjlar daima cihazın ömrünü azaltıyor. Çok daha pahalı ürünlere de bakılabilir ama verilen maliyetler ile bu ürün tam fiyat/performans ürünü bence.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@AykutÇ.

Ben teşekkür ederim :)

@Çetin ŞAHİNÖZ

Aslında sadece pil ve Nokia marka tuşlu telefonumu şarj etmek için almıştım bu güneş panelini. Pahalı cihazlarda uzun vadede nasıl bir etkisi olduğunu merak ediyorum açıkçası :)

Edip D.

HTFU!
Tepki
5.376
Başlangıç
2000—01
Bisiklet
Diğer
Peki şunu merak ediyorum; doğrudan güneş olmayan ortamda da şarj oluyor mu bu ünite?
Yoksa illa direk güneş gelmesi mi lazım?

evrenozbilen

Forum Bağımlısı
Tepki
1.141
İsim
Evren
Bisiklet
Scott
Ben de yaklaşık 1 haftadır, dinamo göbek mi alsam, güneş paneline mi yönelsem diye ciddi araştırmalar içine girmiştim. Güzel bir inceleme olmuş. Teşekkürler... Bloklarda yazılanlara göre kapalı havalar dahil, güneşin olmadığı havalarda sorun yaşanılabiliyormuş.

Bunun yanında kendi cep telefonum şarj olmuyor bu panelle. Iphone şarj edemedim, hiçbir arkadaşım bir güneş paneline Iphone takmaya ikna olmadı.

Iphone un sarj için USB pin konfigürasyonu farklıdır. O yüzden sarj edememeniz normal. :)

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@evrenozbilen

Ürünlerine kendi standartlarını koyan firmalardan nefret ediyorum. Buradan Steve Jobs'a sesleniyorum ayrıca. Ey Steve! Her ürününe kendi standardını koydun da ne oldu? Bak bu dünya sana da kalmadı! Bu diğerlerine ders olsun.

Azıcık da olsa rahatladım sayenizde. Sağolun yorumunuz için :)

Emre Yönlüer

Forum Bağımlısı
Tepki
2.174
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Trek
"MOTOROLA Biraz isyankar" buna güldüm :D

tahirkaya

Daimi Üye
Tepki
148
Bisiklet
Scott
Faydalı bir yazı olmuş. Ellerinize sağlık.

onur güneş

Forum Bağımlısı
Tepki
183
Gps aciyorsun zaten su akilli tellerde 3-4 saat sonra sarj bitiyor o kadar gelistiriyorsunuz bari su pillere el atin :) gunes paneli hem dusundum yontem ama tasimasi biraz dertli onun disinda en yararli elektrik uretimi solar ve ruzgar enerjisi bunlar varken neden hidroelektrige gerek olsun ki :) (anlayana)

• Beğen
Tepkiler: olympos

Abdullah Cimis

Forum Demirbaşı
Tepki
208
Bisiklet
Scott
Bisikletin üzerinde uygulamamız mümkün mü? Nereye yerleştireceğiz?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Abdullah Cimis

Ben şu fotoğraftaki gibi kullanıyorum:

http://bicycletouringpro.com/blog/wp-content/uploads/2014/04/voltaic1.jpg-588x392.jpg

Kaynak: (link)

mehmetsunu

Kaldato ile sohbeti kestim.
Tepki
13.464
Başlangıç
2010—11
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Yusuf Yılmazvural

Böyle olmadı turcu babo. Kano ne güne duruyor. Bize işe yarar icadlar sunan turcu babo için
Turcu buraya yumruk havaya...

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@mehmetsunu

Kanomu elektrik santrali olarak kullanmaya başladım, şimdi oldu herhalde:)

Güneş paneli hakkında ekleme:

Güneş paneli her ne kadar kullanışlı olsa da pillerin/bataryaların ömrünü kısaltabilir. 12-13 Temmuz tarihlerinde yaptığım Hazar gölü kano turumda, AA pilleri güneş paneliyle şarj ettim (yaklaşık 3 saat). Ancak şarj edilmiş pillerin bitene kadar kullanıldığı sürenin neredeyse normal şarj aletiyle ideal sürede şarj edilmiş pillerin yarısı olduğunu söylemeliyim.

http://4.bp.blogspot.com/-Moee8IR9Rh4/U8OSsWKg9VI/AAAAAAAAA5g/DTOzJDJXXHw/s1600/lelele.JPG

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Evet bu panel çok yavaş dolduruyor. Ama tam doldurana kadar bekledikten sonra kullanım süresinin kısa olacağını sanmam, belki 3 saat yetmemiş olabilir.
Bende şarjlı pillerin hızlı şarj eden cihazlar sebebi ile ömürlerinin kısaldığını duymuştum

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Kuru pillerin standart şarj süreleri vardır. Eğer piller raf ömürlerini tüketmediyse bu süre 30-60-90 dakika dır. O sürede dolan pilleri siz 3-4 veya daha fazla saatte dolduran bir cihaz ila doldurursanız pillerinizin içerisindeki kimyasallar fizyolojik değişime uğrar ör; cep telefonu bataryalarının şişmesi gibi, sonra da kullanım süresi kısalır. Pillerin içerisinde bulunan tempture devresi pilin dolduğu zaman aldığı akımın kesilmesini sağlar. Uzun süre akım almaya devam etmesi bu parçanın arizalanmaya devam etmesi anlamına gelir. Pil o kadar yavaş dolar ki standartında dolması gereken sürede dolaşmayınca tempture açık kalmaya devam eder ve ısınır! Bu seferde bozulan tempture pilim sürekli eklektrik almasına neden olur. Sürekli elektrik alan pil de fizyolojik degisim geçirir. Şişer, içerisindeki kimyasallar örneğin 1500 dolumda yanıyor ve kullanılamaz hale geliyorsa bu sayı 100 - 150 adette gerçekleşiyor ve yeni olan pillerde çok kısa sürede ekonomik ömrünü dolduruyor. Hatta bazı durumlarda pil patlaması dahi meydana gelebiliyor. Sürekli elektrik alan pil ısınması gereken derecenin çok üzerine çıktığı için patlayıp catlayabiliyor..[emoji3]

Çetin ŞAHİNÖZ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.893
Bisiklet
Sedona
Ama anlamadığım bişey var cep telefonu pillerini telefon üzerinde ve orijinal şarj cihazları ile şarj etmemize rağmen şişiyor.
Yani pillerin şişmesi uygun olmayan şarj yönteminden başka sebeplere de bağlı olmalı sanırım

@Serkan HODANCI

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Elbette yine konu tempture denilen küçücük diyot ve çakma piller ile alakalı

Tepki
11
Bisiklet
Sedona
gösterdiğiniz güneş panelini nasıl aldın ayrıntılar hakkında bilgi verirmisin