HD fren sesi

Krstylmz

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
Merhabalar bisikletimi (Sedona 720) bu ayın başında aldım aldığımdan beri frene basınca ses cıkarıyordu. Cok kaba birses ve bazende ince birses cıkarıyordu. 20. gün bakımında götürdüm balata spreyi sıktı biraz kesildi eve giderken ani bi frende tekrar basladı şimdi sürekli sesler duyuyorum. Sebebi/Çözümü nedir? Ayrıca garantiye girermi? Yağ/çamur/sabun hiçbirşey diske balataya değmedi . İki frende böyle. Yardımlarınız şimdiden teşekkürler.:eek:

Scudo

Çağatay Y.

Forum Demirbaşı
Tepki
100
Bisiklet
Salcano
Tamamdır bunu gördüğüm 2. oldu sedona 720 almıyacağım :D

orcun oguzhan

Daimi Üye
Tepki
153
Bisiklet
Trek
bendede sedona 320 var ondada seninki gibi avid db1 hd kullanılmış ve benimkide ötüyor spry sıkınca bir süre kesiyor sonra yine başlıyor...

Krstylmz

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
ücretsiz yaptırabilirmiyim daha 25 gün oldu alalı

Krstylmz

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
evde würth buldum balataları temızledım baya kir vardı rotorlara sıksam bi sorun olurmu ?

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.895
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Benim gorup anladigim, sorunsuz olan HD frenlerdeki ses sorunun nedeni disk ve balata uyumsuzlugu. Uretici firmalar disk modelleri icin bazen ozellikle belirtiyorlar "sadece organik balata (resin pad) kullanimi icindir" diye.
Kendi bisikletimde ufak tefek HD sorunlari yasadim ve cogunu hallettim. Arka balatam bitince orjinal shimano bs01 hicbir saticida kalmamisti ve baska marka onerdiler. Ne farkeder diyerek aldim. Taktiktan sonra iyice okudugumda metal icerikli oldugunu farkettim. Gayet iyi performans veriyor ama hic alisik olmadigim sekilde cizirti veya islak janta V fren pabucuyla fren yaptirmis gibi "vonk vank" sesi yapiyor. Ilk basta balata yeni oldugu icindir zamanla gecer deyip aldirmadim ama gecmedi :)
Usenip denemedim ama arkadaki balatalari bir gun one takip denersem kesin emin olur bildiririm.
Disklerimin modeline baktigimda sadece organik pad kullanin yaziyordu uretci bildiriminde. 1000 km dir metal balata kullaniyorum. Frenlerde ses harici sorunum yok. Disk uzerinde de balatadan kaynaklanan sorun yok.
Bu nedenle sistemleri sorunsuz olan arkadaslarin disk ve fren balatasi uyumsuzlugu nedeniyle ses sorunu yasadigini dusunuyorum artik...

Krstylmz

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
suyla temızledım cok peceteyle sildikçe siyah birşeyler cıktı würth de bastım devam ettı cıkmaya sonra çıkmamaya başladı. taktım aşağı indirip denedim sorun kayboldu. devam ettim denemeye frene basılı pedal cevirdim bir süre sonra tekrar aynı olaya döndü. ani frende maşa titriyor aynı ses devam.yukarı çıkardım birdaha sildim hala kir çıkıyor/

Hasan ali Gülmez

Aktif Üye
Tepki
38
Bisiklet
Salcano
Balataları Değiştir Kardeşim Aynı sorun bende de vardı değiştirdim düzeldi.Organik Balata Takmalısın.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Standard olarak bayide olan bisikletlerde hd fren rotorlari genelde yumurta tavasindan yapilir. Bunun sebebi 1000-1500 lira civarindan bisikletlerde bundan kar etmektir.
Çözüm İse şikayet etmemek yada iyi bir rotor almaktir.
Ayni problemler bendede oldu.
Fren takimini deore rotorlarida xt icetech yapinca hiçbişey kalmadi.
Ama 600 liraya mal oldu.

Krstylmz

Üye
Tepki
0
Bisiklet
Carraro
Bisiklet daha 1 aylık değil sedonaya yazsam yardımcı olurlar
mi?
:thumbup::thumbup::confused:

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
İyi günler bendede sedona 720 var 2014 model avid db1 fren sistemli bisikleti alalı 2 ay oldu arka frende sanki kamyon gelir gibi ses var rotorlar padlere sürtmüyor sorun ne olduğunu bulamadım frenler ilk günkü gibi tutuş harıka ama ses felaket :) siz nasıl bir çözüm yolu buldunuz

• Beğen
Tepkiler: Schwarzeagle
Tepki
36
İsim
Kerem T
Bisiklet
Salcano
Bir arkadaşımın tektro frenleri var fren sıktığında gıcırtı gibi ses geliyor ama duruş mesafesi oldukça iyi sesi hepimiz duymazdan geliyoruz

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
Ben İzmir de seda bisiklete yaptırayım mı yaptırmayım mı kararsız kaldım fren performansında değişiklik yok ama ses insanı uyuz ediyor . ayrıca arka diskte hafif bir sağa sola gitme durumu var , ön frende bu durum söz konusu olmamasına rağmen oda aynı sesi yapıyor sizce bu ötme bisiklete herhangi bir zararda bulunurmu ilginiz için teşşekkürler

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
Organik balata kullanilacak rotora metal balata takildiysa metal surtmesi gibi ses ve vuruntu yapar. Organik balata kullanilmasi gereken rotora baradine ds10 yari metal balata takildi cok gurultu ve vuruntu yapiyordu gittim orjinal bs01 organik balata aldim ses kalmadi. Evet cok cabuk bitiyor ama en azindan gurultu yapmiyor.

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
İlginiz için teşşekkürler peki ötme bisiklete herhangi bir zararda bulunurmu

nepantes

Üye
Tepki
21
İsim
HASAN
Bisiklet
Salcano
Ben de bisiklet temizliği sırasında sanırım disklere ve balatalara yağ kaçırmışım. Temizlik sonrasında fren performansında ciddi düşüş yaşadım. Ayrıca, rahatsız edici bir ses de duyulmaya başladı. İlk aşamada balataları çıkarıp kolonya ile temizleme, zımpara vs. yaptım ise de sorunu halledemedim. Bu hususlardan ciddi olarak rahatsız olmuştum. aldığım yere götürüp tekrar bakmalarını talep edecektim, balata vs temizleyeccisi alacaktım, balata değiştirecektim....HD fren aldığıma beni pişman etmişti vs vs.

Forumda atölyelerdeki uygulamaları yaptım. Balataları çıkarıp kaynayan suda 10 dak. kaynattıım. Arada çıkarıp çamaşır suyu döktüm. Bir miktar da öyle kaynattım. Sonrasında ise kolonya döküp hafif yaktım. Rotorları da ayrıca kolonya ile iyice temizledim. Sonuç: Sesten eser kalmadı. Frenler de gayet iyi seviyeye geldi.İnşallah aynı sorunlarla karşılaşmam....

Herkese teşekkürler.....Ayrıca atölye başlığı altında çok sayıda mesaj var bu konuda. Mesela...(link)

Umut AKAN

Aktif Üye
Tepki
115
İsim
Umut AKAN
Bisiklet
Merida
Arkadaşlar bugün bisikletçim seda bisiklette öten arka diskim ve balatalar zımparalandı ötme kesildi. Ön diskte sadece disk zımparallandı ama onda ötme geçmedi hafifledi sadece bugun 3 bisikletçi gezip sormamla herkes şunu söyledi disk fren ötmesi bir sorun değil önemli olan frenlerin tutması :)