Hidrolik fren sorunları ve çözümleri

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
@aziz otkur
Balatalara yag bulasmis olabilir.

Kalipere dikkatlice bakip balatalarin 0.5 mm den ince olup olmadigina bakin. Kullanim sinirini gecmisse balata ayaklari diske surtuyor olabilir.

• Beğen
Tepkiler: aziz otkur
Scudo

pars

Üye
Tepki
15
İsim
Kadir
Bisiklet
Kron
Merhabalar. HD sisteme yeni geçiş yaptım . Arka rotoru ilk monte ettiğimde sırt kısmı kalipere sürtmekteydi . Rotorun sırtında birkaç çapak olduğunu fark ettim ve bu çapakları eğe yardımı ile temizledim. İlk sert inişimi gerçekleştirdiğim de rotor ısıdan genleşti ve tekrar kalipere sürtmeye başladı. Soğuduğunda sürtme olmadı. Tur bitti ve bisikleti bakıma aldım. Rotorun sırt kısmındaki çapakları biraz daha eğe yardımı ile aldım ve farkına vardım ki rotor ısıdan renk değişmiş ve ısınma sonucu suyu kaçmış. Şimdi sormak istediğim soru şudur; Rotorun suyu kaçtığı ve yumuşadığı için herhangi bir güvenlik sorunu teşkil eder mi ? Saygılar selamlar.

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
177
Bisiklet
Bianchi
@ismail.yüksel nasıl yag bulasmıs oluyor?? Pistondan geri gitmiyor olabilir mi ? Ben birkaç kez rotoru söktüm temizlemek icin ama öyle detaylı degil sonra yeniden taktım ama yanlış birşey yapmış olabilir miyim

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.898
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@aziz otkur Sadece fren yapinca ses yapiyorsa muhtemel sebepler; balatalar dengeli oturmuyordur frenlemede, rotor yamuk olabilir, kaliper iyi sıkılmadigi icin normalde farkedilmeyecek kadar hareket ediyor olabilir, yag bulasmistir, balatalarin cins ve kalitesinden kaynaklaniyor olabilir...

Pistonlardan supheleniyorsaniz balatalari sokun. Lastik levyesi vb. plastik sert bir cisimle pistonlari kaliper yanaklarina dogru bastirin. Egerki yerlerinden oynamis ve dogru sekilde hareket etmiyorlarsa duzelebilir.

@pars Rotorun isinmasi ve bu sebeple renk degistirmesi normal degil. Rotor kalitesi veya uretim hatasi olabilir. Bu sekilde yeni aldigi bisikleti ile diskte yanmiscasina renk degisimi yasayan bir uye arkadasimiz vardi. Garantiden degistirmislerdi diye hatirliyorum ama konuyu bulamadim...

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
177
Bisiklet
Bianchi
@suat akman Freni sıkıyorum bir süre sonra ses çok garip cıkıyor sonra sürtme devam ediyo bir süre sonra susuyor pistonlardan şüpheleniyorum kendim yapamıcam bisiklet servisine götürücem gibi

• Beğen
Tepkiler: suat akman

Tugaycinar

Üye
Tepki
34
İsim
Tugay çınar
Bisiklet
b'Twin
Arkadaşlar merhaba, bisikletimde avid elixir 1 fren seti vardı gayet güzel tutuyorlardı ama fren kollarının kalitesiZliğinden dolayı slx m665 lerle degiştirdim. Fakat şöyle bi sorunum var eski frenlerim tamamen sessizlerdi yani freni sıktıgımda kesinlikle ses gelmiyordu ama bunlarda gıyır gıyır bi ses geliyor gıcırdama sesi degil ıslaklıkdan falan kaynaklıda degil sürtme sesi gibi sebebi balatalar olabilir mi?

• Beğen

Efe Cycler

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Efe Çetin
Bisiklet
Salcano
Merhaba arkadaşlar.Dün başıma çok kötü bir olay geldi.Dün akşam saatlerinde bisikletimi temizliyordum.Sıra yağlama kısmına gelince rotor ve kaliperin üzerini kalın bir bezle örterek amortisorumu yağladım.Deneme turuna çıktığımda frenler tutmuyordu.Eve geldim önce tekerleği söküp balataları çıkardım ve temizledim.Tekrar yerine takmak istediğimde beceremedim.Halbuki daha önce sayısız kere söküp takmıştım.Balatalara biraz baskı uygulayarak tekrar denedim ve boom!Önce fren pistonu elime düştü daha sonra ise bir avuç kadar yağ yere döküldü.Fren yağının durduğundan emin olarak jantı geri taktım ve 2.bomba.Rotora yağ bulaştı.Artık bıkkınlık geldi bu hidrolik frenden.Sanki ailenin şımarık çocuğu sürekli masraf sürekli masraf.Ama bu son oldu.Değişmesi gereken parçalar değişecek ve hidrolik frene elveda denilecek.

NOT:Balataları çıkarttıktan sonra frene basmadım.

• Beğen
Tepkiler: BF Okuru

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.898
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Tugaycinar
Rotor yamuklugundan, kaliper ortalamasindaki bir dengesizlikten, yeni freninizin yag - hava islemi yapildiginda pistonlarin tam yerine oturmams, nedeniyle dengesiz baskisindan, kaliperi veya kaliper - kadro adaptorunu tutan vidalarin gevsemesi nedeniyle baski altinda hareketliliginden, teker sokulup takildiginda QR mililnin ve tekerin tam yerine oturmamis olmasindan kaynaklanabilir.
Hepsini kontrol ettiginizde halen sorun devam ediyor ve fren performansi dusuk kaliyorsa balata - rotor bulasan bir kimyasal nedeniyle sorun yaratiyordur. Iyice temizleyin, olmadi balatalari degistirip deneyin...

@Efe Cycler
Gecmis olsun! HD fren modeliniz nedir ve yeni mi? Pistonun yerinden firlamasi olmamasi gereken bir durum. Garanti kapsamindaysa sansinizi bir deneyin. Balatalar sokuluyken bile fren siksaniz piston oyle yerinden firlamaz! Balatalar arasinda bir sey yokken fren siksaniz balatalar yapisir ayirmakla ugrasirsiniz, balata sokuluyken siksaniz pistonlar ileri firlar yuvasindan cikabilir ama firlamaz. Itersiniz yerine oturur.
Rotora bulasan yagi bulasik deterjaniyla yikarsiniz gecer. Sonucta bulasik deterjani yag cozucu ozellikli ve rotorda celik! Balatada ise gozenekli yapi oldugu icin, yag icine islediginde temizlemek cok zor. Balata temizleyici ile sansinizi deneyebilirsiniz.
Siz yine isterseniz V frene gecin dert degil. Ama piston firlamasi ve sonucunda yagin bosalmasi anormal bir durum!

• Beğen
Tepkiler: Efe Cycler
Tepki
0
İsim
enes
Bisiklet
Salcano
Selam arkadaşlar bisikleti alalı 2 hafta oluyor aldım günden beri hidrolik ön frende gıcırdama ve az tutma var .Servise gitmeme rağmen geçmedi servisteki adam daha yeni aradaki (ismini hatırlamadım) incelmesi lazım dedi.4 5 gün sonra geçmesse getir zımpara yapalım dedi geçmedi sorun nedir

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.898
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@enesyolcu123
Eger arka fren ile sorununuz yoksa, iki fren koluna uyguladiginiz guc ve aldiginiz tepkimeyi karsilastirin. Eger on fren kolu daha yumusaksa ve gidona daha fazla yaklasmasina ragmen fren etkisi daha zayifsa sorununuz yetersiz yag olabilir. Kisacasi fabrika cikisinda yag eksik kalmistir ve sistemde hava vardir. Bu nedenle frene bastiginizda pistonlara yeterli basinci iletemiyorsunuz, balatalar diski olmasi gerektigi gibi kavrayamaiyor, yavaslama saglamasina ragmen tam bir frenleme yapamiyor ve disk balatalar arasinda tutunmayip hareket ettigi icin otuyor.
Ikinci varsayim; montajda veya baska bir sekilde balataniza/diskinize kimyasal veya yag bulasti fren tutmuyor ve otuyor.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@suat akman harika bilgiler suat kardeşim emeğine sağlık. Bu ara görüşemiyoru , farkındayım , ihmal etme şu kardeşini :) sevgiler selamlar

• Beğen

E.Balkan

Aktif Üye
Tepki
58
İsim
Erdinç
Bisiklet
Kron
bisikletle kaza yaptıktan sonra bisikletçiye götürdüm sağolsun arkadas vites ayarlarını vs yaptı hidrolik frenleri vs ayarladı yağlarını değiştirmiş ama ön diskten ses geliyor freni sıkarken adam geçen bi süre sonra dedi ama geçmedi hala neden acaba

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.898
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@E.Balkan
Yukaridaki yorumlarda birkac yerde de bahsedildi. Pek cok sebebi olabilir, gormek, incelemek lazim :naslyany:
Sadece fren yapinca ses yapiyorsa muhtemel sebepler; balatalar dengeli oturmuyordur frenlemede (hizalama tam degildir), rotor yamuk olabilir, kaliper vidalari veya kaliperi tutan adaptor vidalari iyi sıkılmadigi/gevsedigi icin normalde farkedilmeyecek kadar hareket ediyor olabilir, yag bulasmistir (balataya veya diske), balatalarin cins ve kalitesinden kaynaklaniyor olabilir...

Ilk akla gelebilecek sebepler bunlar!
Disk veya balatada bir kimyasal varsa ve bir sure sonra frenlemeyle siyrilip giderse (dusuk ihtimal) duzelebilir kendiliginden.
Balatalar tam hizalanmiyorsa, frenlemelerde asinan balatalar bir dengeye ulasabilir ve duzelebili kendiliginden.

Baska sebeplerse duzelmez. Inceleyip sorunu bulmak ve cozmek en iyisi!
Ama cok rahatsiz degilseniz durumdan size kalmış...

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@suat akman daha evel bahsetmiştim suatcım benim ön fren mekanik dsk fren .Basınca gycccaaaakkkk diye bi ses çıkarıyor ama ben onu korna niyetine kullanıyorum işime yarıyıor :D

suzun7

Aktif Üye
Tepki
239
İsim
Sercan Uzun
Bisiklet
Salcano
Konu için teşekkürler ama benim sorun biraz garip.En azından bana göre.Ön frende boşta çeviriken ses vardı çıkardım ortalayarak tekrar taktım ses düzeldi frenlemede de bi sıkıntı yok.Ama bisiklete bindiğimde hafif bi sürtme sesi geliyor çok az duyulcak şekilde ama boşta ses yapmıyor.Nasıl çözerim acaba bunu?

• Beğen

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.898
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@suzun7

Teker gobegi yerine tam oturmuyorsa, yeterince sıkı degilse, agirliginiz ile suruste esneme yapiyor olabilir.

Kaliper ve kadro/maşa arasında adaptor kullaniyorsaniz bunun civatalarini kontrol edin. Adaptor gevsemesi nedeni ile birkacgun cozemedigim bir surtme sorunu yasamistim. Normalde hersey dogru gorunuyor, bosta hic sorun cikmiyor, surdugumde ise frenleme sonrasi ara ara surtmeler oluyor ve cildirtiyordu. Meger kaliperi tutan adaptorde gevseme olmus ve yuke binince adaptor oynuyor, normal kosullarda hareket etmedigi icin farkedilmiyormus.

Baska sebebi varsa bilemiyorum...

suzun7

Aktif Üye
Tepki
239
İsim
Sercan Uzun
Bisiklet
Salcano
@suat akman Zaten 110 kilo taşıyor yine bile iyide.Aklıma bu oturmama sorunu gelmişti baya bi sıkmıştım mandalı.Ne kadar sıkmalı sıkmamalı onuda bilmiyorum gerçi.Olmadı bi tekrar kontrol edeyim tüm bağlantıları teşekkürler tekrar.

• Beğen

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@suat akman Abi buranın devamku müdavimisin herhalde :D ne zaman bu başlığı görsem çözüm senden :) Helal :)

• Beğen

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.898
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@M.Burak KARADAĞ
Mudavim demeyelim de konuyu ben actigim icin sorumlu hissediyorum kendimi :)
Bildigim ve dilimin dondugunce iste :)

• Beğen
Tepkiler: M.Burak KARADAĞ