Hidrolik fren sorunları ve çözümleri

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@Saim Karagöz
Gormeden birsey soylemek zor :kötü: Disk yamuktur, kaliper ortalamasinda sorun vardir, QR gevsek oldugu veya teker tam yerine oturmadigi icin ses yapabilir, balata cesidinden kaynaklanabilir, pistonlar verimli calismadigindan dengeli basmiyordur... Etken cok! Tek tek denemek ve gozlemek gerek...

Scudo

Osman Tuğrul

Forum Bağımlısı
Tepki
1.173
Bisiklet
Bianchi
Elinize, kolunuza sağlık. İyi bir yazı dizisi ve epey açıklayıcı bilgiler olmuş.

• Beğen
Tepkiler: suat akman

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
177
Bisiklet
Bianchi
ön disk frenim sürtüyor ama bir tane civatası cok sert gevşetemiyorum nasıl yapabilirim? teşekkürler

uqrcnc

Üye
Tepki
13
İsim
Ugurcan
Bisiklet
Carraro
Bendede HD Break sistem var ama balataları degıstırdıgım zaman bi miktar yagsını almam gerekiyor

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@uqrcnc Enteresan... Balata degistirdigimde hic oyle bir gereksinimim olmamisti!

uqrcnc

Üye
Tepki
13
İsim
Ugurcan
Bisiklet
Carraro
Suat bey yagını almasam sürtüyo, aynı işlemi avid elixr fren sistemi olan arkadasımda yapıyor

• Beğen

lealtad

Forum Bağımlısı
Tepki
1.597
İsim
Hüseyin
Bisiklet
Diğer
Güzel bi açıklama eline sağlık:harika:

• Beğen

mehmet ulaş

Forum Bağımlısı
Tepki
571
Bisiklet
Mosso
Ne kadar güvenli bi sistem olsada bakımıydı zartı zurtu içimden "bu sistem çöp" diye geçirmeme neden oluyor.V candır :D (edit: disk kullanıyorum ) :D

M.Bulat

Aktif Üye
Tepki
65
Bisiklet
Cannondale
disk çok güvenli.fakat çok iyi ayar yapılması gerekiyor balatalar diske sürtebliyor, lastik dönnmesini etkiliyor, ses gelir,v fren candır tak geç

• Beğen

ismail.yüksel

Forum Demirbaşı
Tepki
276
Bende M355 160/180MM hidrolik disk fren var. Yokuş aşağı uzun süreli inişlerde diskler ısınıyor ve genleşerek sürtme yapıyor. Bir süre fren sıkmadan soğutursanız eski haline dönüyor. Onun dışında bakımları tamsa çok güçlü bir tutuşu var.

• Beğen

Yigit Kabadayi

Daimi Üye
Tepki
81
Herkese merhaba. Benim arka frenim gecen gun hava yapmıştı tamirciye goturdum halletti fakat freni sıkınca ses geliyor. Balatalar daha yeni değişmişti. Tahminimce usta oraya yag kacirdi biraz. Sorum bu sesi nasil cozebilirim? Balata spreyi sıksam duzelir mi?

taskin

Aktif Üye
Tepki
227
İsim
Taşkın
Arkadaşlar Juicy 5 arka fren ile başım dertte, forumda aradım ama benzer bir konu bulamadım. Arka freni sıkıp bırakınca fren kolu tam olarak eski konumuna gelmiyor, çok az sıkılı kalıyor bu yüzden balatalar diske temas ediyor , elimle kolu yukarı itersem balatalar diske temas etmiyor. Sanki kolun içinde bir yay var ama görevini yapmıyormuş gibi bir durum. Kolun reach ayarını yaptığımız vidayı sıkıp gevşetme bir şey değiştirmiyor. Bu problem koldan mı kaynaklanıyor yoksa kaliperdeki pistonlardan mı kaynaklanıyor acaba?
Bleed kit bulamadığım için yeşil bisiklette hava alma işlemi yaptırdım ama bir şey değişmedi. Yeşil bisiklet dahil danıştığım tüm bisikletçiler avid freni çöpe at shimano set tak diye ağız birliği yapmış durumda. Tavsiyeleriniz nedir arkadaşlar...

Tepki
14
İsim
osman serhat k.
Bisiklet
Salcano
Arkadaslar biz arkadasin hava alma nipelini gevsettigimiz 7 lik lokmayi yalama ettik ve acamadik dolayisi ile saglikli bir sekilde yağ basamadik. Erdoganlar bisiklet ve firma ismini bilmedigim fakat sadece tel ile ulastigim birkac firmaya tektro hdc300 marka model li kaliperin hava alma nipeli elinizde var mi diye sorduğumuzda onlar o vidayi tek bulamazsiniz komple kaliper almaniz gerek dediler. Biz tornacida eski yalama olmus hava alma nipelini cikarttirdik. Sonra uzun arastirmalar sonunda gorduk ki bizim sistemler kullanilan hava alma nipelinin ismi bizim piyasamizda fren hava alma rekoru olarak gecmekteymis. Tofaş fiat grubuna bağlı kuş serisi arabalarin fren sistemindede kullanilanla ayni. 2 tl gibi bir fiyati var. Ölçüleri 7mm çap 1cm derinlik. Taktik ve sistem suan sorunsuz.
Bu bilgiye böyle bir sorunla karsilasan olur ve faydalanir diye düşündüğüm için ve ülkemizdeki bisiklet aksesuar yedekparca saticilarinin ne kadar ac gözlü olduğunu soylemek icin yaziyorum.

merland

Üye
Tepki
1
İsim
Hayrettin kürklü
Bisiklet
b'Twin
Buradaki açıklamalar çok işime yaradı elinize sağlık çok teşekkürler...

• Beğen

aziz otkur

Forum Demirbaşı
Tepki
177
Bisiklet
Bianchi
merhaba sorunum şu arka frenimi sıkıyorum çok ses cıkıyor ve sonunda biraz sürtme devam ediyor. ama sonra kesiliyor acaba pistonda bir sorun mu var?