Hidrolik fren sorunları ve çözümleri

Scudo

Berkant28

Üye
Tepki
10
İsim
Berkant GÖREN
Bisiklet
Salcano
@JusTiMe eğer zımparan varsa balataları çok bastırmadan sürterek temizle, hiç yağ kalmaz:)

Xoqo

Forum Bağımlısı
Tepki
443
Bisiklet
Diğer
@Berkant28 Diskin akortla yakından uzaktan alakası yok bunu bir anlayamadınız.

Drronk

Üye
Tepki
46
İsim
Tolga Ş.
Bisiklet
Giant
Arkadaşlar slmlar , iki problemim vardı birini çözebildim,
Ön HD frenim havalı korna gibi ses yapıyordu , balata temizleyicisi kullandım geçti, "belki de geçeceği vardı geçti belki temizleyiciden ama başka bir uygulama yapmadım"
Bir hafta kadar önce başlayan bir ön disk fren sesi var, bu sefer farklı bir ses, disk balatalara temas etmiyor uygun pozisyonda sert basınca ses yok ama hafif basınca teker dönüş hızına bağlı bir ritimde "FIRRRR VEYA (kardeş payındaki gibi :D) FITI FITI FITI " , aklıma ilk gelen şey diskin biraz eğik olmasıydı ancak bir eğiklik saptayamadım "belkide çok minimal düzeyde var ama gözle seçilmiyor" fren performansından ödün vermediği için uğraşmadım, MÜHENDİSLERİN BİR LAFI VARDIR "ARIZA YAPAN CİHAZLA İLGİLİ" ÇALIŞIYORSA DOKUNMA " DERLER,dokunmadım bende :D , teşekkürler

• Beğen
Tepkiler: Kızılçam

mtbrhnkc

Daimi Üye
Tepki
355
İsim
Burhan Küçükoğlu
Bisiklet
Merida
@Drronk dediğiniz gibi diskte minimal eğilme olabilir. Yada balatalar alındıkça pistonlar birbirine yaklaşır, o yüzden olabilir. Tavsiyem bir yemek kaşığının arka kısmına ince bir bez sararak balataların arasına sokup birbirinden uzaklaştırmayı deneyim, umarım işe yarar.

Hakan1511

Üye
Tepki
35
İsim
Hakan
Bisiklet
Giant
Bisikleti alalı henüz 15 gün oldu bisikletciyle konuştum hidrolik takmak için fren kollarının değişmesi gerekiyor baya iş cıkacağını bisikletin yariş bisikleti tipinde olduğu için hidrolik diskin takılmadığını söyledi su an için surtme soz konusu değil ancak frenler yavaş tutuyor.Onun dışında bisikletten cok memnunum olmadı ileride (link) bu fernlerden alıp sorunu kökten cözeceğimi düşünüyorum.

Tepki
3
İsim
mustafa
Bisiklet
Carraro
Merhaba, Carraro sportif 227 kullanıyorum Shimano M355 hidrolik disk fren takımı mevcut yaklaşık 700-800 km yol yaptım her gün işe bisiklet ile gidip geliyorum 16 km son 1 aydır arka frene kumanda eden fren kolu bazen tam fren için neredeyse gidona yapışıyor zaman zaman hafif düzeliyor balata değiştirdim yag değişimi ve hava alma işlemini yaptırdım. Fakat sorun tam düzelmedi halen fren kolu yumuşak. Ne önerirsiniz?

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Düşme veya bisikletin ters çevirilmesi gibi bi durum oldu mu acaba?

Tepki
3
İsim
mustafa
Bisiklet
Carraro
Ters dönme olmadı fakat 1 kere ön teker kaydı ve düştüm pek hızlı değildim neredeyse durmuştum bahsettiğim fren kolu tarafına düştüm.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Hava yapınca böyle oluyo genelde ama hava da aldırmışsınız. Fren kolunun altıma doğru bir vida var ben gösterdiğimde onu sıkıp vermişlerdi hava yapmamış diyerek. Bir ay sonra tekrar bozuldu. Çok kötü olmadığı için idare ediyorum

Drronk

Üye
Tepki
46
İsim
Tolga Ş.
Bisiklet
Giant
@mustafa2000

Bende de Btwin RR540'ın HAYES RADAR HD arka frende sıkıntı olmuştu.Hava -yağ muhabbeti yapıldı,bakıldı OK dediler gittim almaya 30sn turladım baktım tekrar yumuşuyor teslim almadım,hemen ilgilendiler zaten görünce decathlondaki arkadaşlar(mersin), piston hareket ettiren vidada sıkıntı varmış dediler ve yeni ürünle değiştirdiler.
sözün kısası " hidrolik fren sistemi bakım ve tamiri basit makinalar fiziğini bile zamanında yapamamış adamların işi değil "internetten okuyup öğrenmen lazm "Birinin dediği gibi * BİSİKLETİNİN TEKNİK SERVİSİ SÜRÜCÜSÜDÜR*" ben bundan dolayı mekanik fren alırım bundan sonra :(
Garantisi varsa zorla olayı , yoksa garanti decathlon başka bisikletlerede bakıyor diye biliyorum "yani sağlam bir yere götür , fren önemli

• Beğen
Tepkiler: mustafa2000
Tepki
3
İsim
mustafa
Bisiklet
Carraro
Bilgi için Teşekkürler. fren Kolu arızası olabileceğini düşünmemiştim baktırayım...

alperr125

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
Alper
Bisiklet
Merida
@einstein05 bisikletcoye bu kolun yenisini aldirip taktirmalisin. her meslegin riski var adam bunu korip sana vermis ustune para verdim deme sakın.

@mustafa2000 bence havasini alan hava almiş. bu sekilde kol sonuna geliyorsa sorun havadir ama alinmasi zor degil forumda zeytin yagiyla hd fren calistiran var. bisikletin servisi surucudur ben ac videoyu izle cogu servisten iyi yaparsin diyorum. idareten cozum frenin ic kismindaki vidayi allen ile 2 3 tur sık derim.

Arkadaslar kaliteli bir hd fren sistemi ters cevirmeyle vs hava yapmamasi lazim. rezervuarda hava kalmissa vs kalipere gider deniyorda bu bence uygulama hatasidir. Yanlis dusumuyorsam duzeltin.

• Beğen
Tepkiler: mustafa2000
Tepki
33
Bisiklet
Carraro
@mustafa2000 aynı sorun bende de vardı. Sistemdeki havayı aldıktan sonra çözüldü. Shimano'nun eğitim videosu ve youtube'taki videoları izleyip kendin rahatlıkla yaparsın.

Semih34

Üye
Tepki
26
İsim
Semih
Bisiklet
Scott
Çok teşekkürler...gayet detaylı ve açıklayıcı bir anlatım olmuş.Kullandığım bisikletin fren sistemide disk fren,sorun çıktığında bu konu başlığının yardımcı olacağını düşünüyorum.Tekar paylaşım için teşekkürler...

• Beğen
Tepkiler: suat akman

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
2009-2010 model hidrolik disk frenli bisikletler falan görüyorsunuzdur, 7-8 yıllık olmalarına ragmen hd frenleri taş gibi çalışıyor.

Ben bakımının yapıldığı zaman aralardan seneler geçsede hala ilk günki gibi çalışacağı görüşündeyim. :)

JusTiMe

Siyah Bisiklet Delisi
Tepki
1.117
İsim
emre
Bisiklet
Mosso
@einstein05
aynı sorun bende kardeş sorunu çözebildin mi acaba?
arkadaşlar bisikletçilere gitsem onlardaki hasarlı bu modellerden çıkartabilir miyim acaba?

ilgaz96

Üye
Tepki
9
İsim
Ilgaz
Bisiklet
b'Twin
Merhaba bende bisikletimi temizlemek için parçalarına ayırmıştım birleştirirken arka tekeri takmak üzere bi arkadaşımdan bisikleti kaldırmasını istedim ben tekerle uğraşırken o da frenleri kurcalamış tabi kaliperlerde balata olmadığı için piston attı ve fren hidroliğinin tamamına yakın bir kısmı boşaldı ön arka frende de aynı problemi yaşadım çıkan pistonları yerleştirdim ve ertesi günü bisikletçiye gittim ancak kaliperdeki Oringlerin kayma ihtimali varmış ve böyle bi durum varsa onarımı mümkün değilmiş fren setinin komple değişmesi gerekir dendi iki sorum olacak

-Gerçekten oringlerin kaydığı bir durumda komple setin değiştirilmesi mi gereklidir onarım yapılamaz mı

-Bu halde mevcut frenlerin onarımı sağlansa dahi güvenli olur mu malum fren önemli bir mevzu ve seyir esnasında bir problem yaşamak kötü sonuçlar doğuracaktır