Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Haziran sonunda yola çıkıyorum. Tavsiyelerinize ihtiyacım var...

Konu, 'Gezi, Tur ve Organizasyon Duyuruları' kısmında Abdullah Şehid HUCA tarafından paylaşıldı.

1. Abdullah Şehid HUCA

Abdullah Şehid HUCA Yeni Üye

Merhabalar öncelikle,

Bir hafta önce Carraro Race 12 yol bisikleti aldım. Evvelinde de mtb kullanıyordum. Bisikleti yeni almanın verdiği bir hevesle uzun yolculuk yapma sevdasına düştüm ve epeydir hayal ettiğim bir yolculuk planını devreye sokmaya karar verdim. Şöyle ki; İstanbul- Bandırma- Manisa-İzmir- Aydın-Muğla-Fethiye-Finike-Kemer-Antalya-Manavgat yolunu takip ederek Konya'ya gitmek istiyorum. Yolculuğu nasipse Haziran sonunda on günlük bir sürede yapmayı istiyorum. Google Maps'in verdiği bilgiler ne derece doğru bilmiyorum ama toplamda 1217 km gibi bir mesafe yapıyor. Aslına bakarsanız ilk uzun yolculuğum olacak (daha önceden tek seferde 100-150 km'lik turlar yapmıştım ama 1218 km epey uzun görünüyor). Bir kaç konuda aydınlatabilirseniz sevinirim;

-İki haftadır her gün en az 25 km bisiklet kullanıyorum(Haseki-Alibeyköy arası). Gidiş geliş toplam yaklaşık 50 dakikamı alıyor. Planladığım bir yolculuk için bu nasıl bir performans ve bu tempoyu yaklaşık on saatte devam ettirebilmek için nasıl bir antrenman önerirsiniz? Küçüklüğümden beri sporla oldukça iç içe olduğumdan fena sayılmayan kondisyona sahibim ama bazı yokuşlarda açıkçası dilim dışarı çıkıyor:)

-Böyle bir yolculuk için hangi ekipmanlara ihtiyacım olacak? (Özellikle lastik konusunda sıkıntılıyım. Bisikletin üzerinde gelen lastik schwalbe lugano. Ancak daha ilk günden patlattım, belki mtb'den geçişin etkisiyle de sürerken çukurlar konusunda biraz dikkatsiz davranıyorum ve yağmurlu havalarda lastik çok fazla kayıyor.) Şu yolculuk için önerebileceğiniz iç ve dış lastikler ne olabilir, yolda patlaklarla uğraşmak istemem açıkçası?

-Yanıma alacaklar konusunda da havaların güzel olacağını hesap ederek sırt çantama yedek lastikler, 3 tişört, 2 kapri ve bir uyku tulumu koyup çıkayım diyorum.(ağrı kesici diş fırçası vs. ufak şeyleri saymıyorum) Çok mu yetersiz olur?

-Daha önceden bu güzergahın herhangi bir bölümünde pedallamış arkadaşlar varsa yol hakkkında bilgi verebilir misiniz? (Genel olarak yol durumu, yokuş yoğunluğu vs) Ege bölgesine hayatımda ilk kez gideceğim de.

İlk etapta aklıma gelenler bunlar. Önümde iki aylık bir süre var. İyi bir antremanla haziran sonuna hazır olurum gibi geliyor. Bu konularda ve aklımagelmeyen ama tecrübe ettiğiniz diğer konularda yönlendirmelerinize açığım..

2. Murat Ekmekçi

Murat Ekmekçi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
  3. cenktamay

cenktamay Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Bisklete bagaj takabilecekmisiniz? Zira o yükü 1200 km sırtınızda taşımayın derim.

4. Merih Demirkol

Merih Demirkol Aktif Üye

Seviye:
  5. Samet Koç

Samet Koç Bisikletkolik

Seviye:
    Yol bisikletiyle o turu yapmak için yanınıza eşya almamanız lazım. Yani temel ihtiyaçlar haricinde. Konaklamayı hep pansiyonlarda yapacaksanız yapılabilir.

6. Abdullah Şehid HUCA

Merhabalar, Samet beyin de dediği gibi mümkün olduğu kadar az eşya ile yola çıkmayı planlıyorum. hatta uyku tulumu bile almayacaktım ancak olur da etabı bitiremezsem diye mecburen dahil ettim. Dolayısıyla bagaja gerçekten ihtiyaç olur mu emin değilim Cenk bey. Zira sırtımda taşıdığım yük max. 3-4 kg olur sanırım. Tecrübelerinize açığım.

Murat bey, bilgi için gerçekten çok teşekkür ederim. Her şeyi göz önünde bulundurmuşsunuz. Peki tek kişi olduğumu ve geceleri genel itibariyle pansiyonlarda geçireceğimi göz önüne alarak çok elzem malzemeler neler olmalı diye sorsam... (bir de sanırım bir bisiklet tamircisine gidip ruble değiştirme jant teli vs. eğitim almalıyım:) zira her defasında tembellik edip bakımı serviste yaptırdığımdan ötürü lastik değiştirmenin ve fren ayarlamanın ötesine pek geçemedim. Alternatif videolu anlatım vs. internette varsa bu konuda bilgiler minnettar olurum)

Ve son olarak Merih bey; ne demek, haberleşelim inşallah. Bakarsınız yolun bir kısmını beraber gideriz:)

7. Abdullah Şehid HUCA

Bir soru daha olacak; schwalbe lugano lastiğimin ebatları 700*23 . Acaba uzun yolda sıkıntı yapar mı yol koşullarından kaynaklı olarak? 28 ya da 32 mm genişlikte alsam nasıl olur?

8. Mehmet Kepme

Mehmet Kepme Aktif Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Bende o sıralar izmirden başlıcam tek başıma :):) tek korkum sıcak ve onla nasıl baş edeceğim daha önce bu zamanlarda tura katılanlar yardımcı olursa sevinirim

9. Murat Ekmekçi

Murat Ekmekçi Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    yolunuz üzerindeki bisikletçileri internetten araştırın adreslerini telefonlarını kaydedin. Temel bisiklet tamiri için gereken malzemeler zaten yanınızda olsa da kim yanına yedek ruble,aynakol alır! Bir de sırt çantası sizi çok rahatsız edecektir ama ille de sırt çantası diyorsanız bu bazı modellerde orasından hava alıp burasından veren sırtı serin tutan diye iddaa edenleri var belki onlara bakmak isteyebilirsiniz(hangi marka ve model hatırlayamıyorum). Lastik genişliği arttıkça süspansüyon etkisi artar daha rahat edersiniz derdim ama söylediğiniz incelikte rahatlık olmaz. Schwalbe maratonun ince yol tekeri versiyonları var raptiye girse patlamaz iddaaları var belki onlara da bir bakmak isterseniz. Teker 28" ise jant teli değiştirmeyi öğrenmek fena olmaz kerataların sabıkası çok! Son uyarı: Süspansüyon olmaması, ince tekerler, yol bisikleti selesi,sırt çantası ve de yol bisikletlerinden ki duruş sebebi ile bel ve sırt ağrısı çekebilirsiniz.