Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hayes Nine

Konu, 'Frenler' kısmında iskoc tarafından paylaşıldı.

1. iskoc

iskoc Aktif Üye

Seviye:
    Arkadaşlar bir arkadaşımda Hayes Nine disk frenler var. Ancak kendisi biraz kilolu ve frenlerinin hemen tutmamasından şikayetçi. Daha doğrusu freni sıktıgı zaman balatalar tam olarak kilitlenmiyor diski kaçırıyor. Sorun balatalarda sandım ancak balatalar duruyor yerli yerinde hatta motorlar için disk temizleme malzemeleri ile de diski temizledik ancak sorun değişmedi. sizce sorun nedir balataları değiştirmek mi en iyisidir ?

2. uğur yılmaz

uğur yılmaz Bisikletkolik

Seviye:
    Rotorları da temizlediniz mi? Yağlanmış olabilir. Ayrıca hidrolik yağını kontrol ettiniz mi? Yağı azaldıysa ya da özelliğini kaybettiği yeterli basıncı sağlamayabilir.
    Benim önceki frenlerim hayes hfx di(nine modeline çok benziyor) şu an xt kullanıyorum hayes çok daha iyi tutuyordu.

3. Tacir Tahsilat

Tacir Tahsilat Aktif Üye

Seviye:
    Bende hayes nine kullanıyorum. Rotorları yağ sökücüyle temizlesin önce. balatalarının ömrü de bitmiş olabilir. ben 100 kiloluk birisiyim 30-35 derece eğimli yolda bile banamısın demedi. Frenin marka ve modelinden değildir. bilen birisi binip denetlerse sorunu çözebilirsiniz rahatlıkla.

4. abdullah gökduru

abdullah gökduru Aktif Üye

Seviye:
    bence hidrolik hava yapmış da olabilir. bilen bi tamirciye göstermekte fayda var

5. faruk karataş

faruk karataş Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisikletiniz yeni ise frenlerin verimli olarak çalışmaya başlaması biraz zaman alıyor. 20-25 km hızla giderken yaklaşık 20 kez sert frenleme yapmadan frenlerin normal çalışması beklenmemeli. Fren kullanıldıkça balatalar ve disk birbirine uyum göstermeye başlıyor.
    Ayrıca Hayes markası metal fren balataları kullandığından vebu balatalar sert hamurlu olduğundan alışma süresi epey uzun oluyor.

Bence bu ihtimal de göz önünde bulundurmalısınız.