Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hayes hfx 9 dh mi magura marta mı?

Konu, 'Frenler' kısmında Erhan Doğaner tarafından paylaşıldı.

1. Erhan Doğaner

Erhan Doğaner Bisikletkolik

Seviye:
    Hayes hfx 9 dh mi magura marta mı? arkadaşlar performans bakımından hangisi daha ötedir? ve lütfen neden:)

2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    İkisi çok farklı kategoride frenler ama performans olarak karşılaştırmk çok mantıksız olur...

Biri fr-dh için üretilmiş diğeri ise XC ve agresif Xc için üretilmiş bir fren...

3. yunus koç

yunus koç Kıdemli Üye

Seviye:
    güç olarak sanırım hayes.hafiflik bakımından magura.ama hasan abinin dediği gibi bunlar farklı amaçlar için üretilmiş frenlerdir.xc de hayesi kullanmak,fr-dh de magurayı kullanmak abes kaçar.yani ne amaçla kullanıcağınızı belirtseniz daha net bilgiye ulaşırsınız.

4. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    ben Hayes hfx 9 xc kullanıyorum ağırlıkları biraz fazla olabilir ama gerçekten çok güçlü frenler.. Marta tamamen xc için üretilmiş bir fren olduğu için sanırım HFX 9 kadar güçlü olmayacaklardır..
    Hfx xc ile Dh arasında tek fark rotor çapları, xc'de 6"(160mm) dh'de 8"(203mm) rotor kullanılıyor.. Ben 7"(180mm) rotorlarla kullanıyorum ;)

5. Erhan Doğaner

Seviye:
    peki şu rotor olayıyla ilgili bir sorunum var her janta her rotor takılır mı?
    ikincisi ise güç bakımından sanırım hayes diyor herkes:) xc kullanan biride isterse bence dh takabilir sonuçta fazla güçten zarar gelirmi?:)

6. Emirhan Kocamaz

Emirhan Kocamaz Forum Bağımlısı

Seviye:
    her rotor hertürlü janta takılabilir ancak 2 türlü disk göbeği vardır biri centerlock diğeri ise 6 videlo gobek eğer bunlara uygun rotor alırsan her türlü janta takılır;)

7. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Valla bende zamanının en baba DH frenlerinden HFX Mag vardı şimdi yanılmıyorsam hala İzmirli Can kullanıyor onları... HFX ler gerçekten çok güçlüler bundan yana sıkıntı yok ama ağırlıklarıda ona göre fazla... Ama Erhan sanırım ağırlığı pek dert etmeyecek bu yeni bisikletinde... Bu arada HFX 9 serisinde DH olduğu zaman sadece rotor çapı değişiyor başka bir fark yok. Ama eğer HFX in sonuna mag vs gibi ekler var ise piston çaplarıda farklıdır mag serileri daha güçlüdür...

Aslında burda soru her janta her boy rotor takılabilir mi değilde, her amortisöre her boy rotor takılabilir mi olabilirdi... Senin kullanacağına 205mm ye kadar bütün rotorları takabilirsin amortisör olarak... Jant olaraksa Emir'in de söylediği gibi 6vidalı yada Centerlock tipine uyduğu sürece istediğin rotoru kullanmakta özgürsün...

Ama benden sana bir tavsiye 203 gerçekten çok fazla geliyor 180-180 yada 180-160 kombinasyonundan şaşma derim ben... 203 hem boşuna ağırlık hemde kuracağın tarz bir bisiklette çok güzel durmayabilir... Bunu bu tarz bisikletleri kullanmış birisi olarak söylüyorum :)

kron_xc4000 esk, ZekiAlper ve d.berkay bunu beğendi.
  8. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Haklısın çağrı setin toplam ağırlığı 1075 gr (180mm rotorlarla) ..

9. ZekiAlper

ZekiAlper Antalya Downhill Prof MTB rider

Adı:
    Antalya Downhill Özel Antrenör
    Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Bilgiler için teşekkürler arkadaşlar.

10. ozzinga

ozzinga Yeni Üye

Seviye:
    Her amortisörün de 203 mmlik rotorları desteklemediğini unutmayalım. Amortisörün sitesinde maksimum rotor ölçüsü mutlaka yazar zaten.

11. Erhan Doğaner

Seviye:
    arkadaşlar hayes hfx-9 hd için www.mtbr.com da bazı kötü yorumlar okudum. yok çabuk eskirlermiş yok iyi tutmazmış güçsüzmüş gibi... bazı yorumlarda çok iyi ve güzel bikaç senedir kullananlar varmış çok memnun olanda var hiç memnun olmayanda var...
    sizce bu frenlerin gücü ve ömürleri nasıl? kullanan arkadaşlarında yorumlarını bekliyorum:)

12. caner(bmx)

caner(bmx) Forum Demirbaşı

Seviye:
    hfx 9 dh ile kiyaslican bir fren varsa magura gustav M dir onunda ustune bir fren sistemi yoktur almayi planliyorsan gustav tavsiye ederim yada louise FR tavsiye edrim tarzin dh veya fr ise...

13. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Erhan HFX 9lar eğer ağırlığı dert etmeyeceksen sana fazla fazla yeter ;) Lakin alırken tedbiren yedek balatalarınıda al, türkiyede pek bulunmuyor balataları..

Ömür olarakta orjinal balataları 4 yarış ile beraber 6 ay geçirdikten sonra bittiler..
    Şu an A2Z markasının yan sanayi balatalarını kullanıyorum ve orjinallerine göre daha performanslı diyebilirim fakat yavaş(balatalara gelen havanın onları soğutamayacağı kadar) ve uzun süre iniş yapmayı planlıyorsan ve havada sıcaksa balatalar çabuk ısınıyor ve hafiften tutmama problemleri başlıyor ancak bunu Juicy 3 ve 5'te de yaşamıştım.. Sanırım genel bir durum... Öte yandan eğer hızlı inerim frene de çok sık basmam ama bastığımda da dursun isterim dersen hayesler için :in: diyebilirim :)

14. Doruk Atay

Doruk Atay Bisikletkolik

Seviye:
    kesinlikle hayes nine!!!! yani tabi ağırlık problemin fazla yoksa..... balata konusunda da ben sinter balata öneririm... veya seramik karbon.... organik olmasında!!:...

15. exacbachay

exacbachay Kıdemli Üye

Seviye:
    Hayes stroker traıl kulllanan yada hakkında bilgi sahibi olan varmı? Teşekkürler...