Hayal Kırıklığı oldu bana Saraçoğlu bisiklet.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bisiklet sürmeye 49 yaşında başladım ve kısa zamanda el becerim sağlam olduğundan cok şeyi kendim yapabiliyorum.
1.Bölümde az bir zaman önce gözlerim ve kulaklarımla şahit olduğum olayı anlatayım.
Benim oturduğum yere çok yakın mahalle bisikletçi rahatsız edici tiplerden olan sksi bi bisiklet tamircisi var, dükkanının önünden geçerken biri jantinın akordunun bozuk olduğunu soylediğinde, verdiği yanıt ilginçti " ben zaten ancak o kadar akort ederim" demesi bana çok ilginç geldi, konumuza dönersek....

2. Yani asıl konu ise beni cidden sinir etti,

3-5 ay once akort ustası ararken,motor forumunda birisi sirkecide saraçoğlu bisiklet sahibi cok iyi ustadır diye yazmış ve bende bu kişi iyi akort yapan diye belleklemişim tahki arka akort için aslıbisiklete başvurunca beni sirkeci mağazaya yönlendirdiler.bende gittim,yaklaşık 10 dakika sonra arka akort yapılmış geldi,kontrol etmek aklıma gelmedi,eve gelinca bir baktım ki yanal hafif 8 çizme ve daha once olmayan dikey atım var.hemen bisikleti kontrol etmelerini rica ettim.dun bisikleti fabrikaya gönderdim ve tesadüf ki o anda saraçoğlu bisiklet firmasi sahibi oradaymış ve anca bu kadar akort olur demediyle bendeki tum imaj balonları bir anda ÇÖKTÜ.
Buradan arkadaşlara diyeceğim bu firmayla akort işiniz varsa iptal edin.
ASLI BİSİKLET ile tanışmama sebep olan şu Sedona 410 ile çok uzun yazacağım.
Hani derler ya arkadaşını tanımak için yolculuk yap, bisiklet firmasını tanımak için ise bisikleti al ve tanı, BEN TANIDIĞIM İÇİN HUZUR İÇİNDE BİR DAHA ALTIN KAPLAMALI BİLMEM NE ÜRETSE BENİM İÇİN ASLI BİSİKLET KALİTE DEĞİL, KALİTESİZLİĞİN ADIDIR.

SARAÇOĞLU BİSİKLET İSE SADECE BİR BİSİKLETÇİ.

USTA OLAN KİŞİ İÇİN MARKA, MODEL ÖNEMLİ DEĞİLDİR, USTA KİŞİ DANDİK İŞ YAPAMAZ, YAPABİLİYOR VE İŞİNİ HAKKIYLA YAPAMIYORSADA O KİŞİ "USTA" DEĞİLDİR.

İŞİNİN USTASI HAMİT USTA OLARAK YAZDIM.

Scudo

AliÇimen

Daimi Üye
Tepki
256
İsim
Ali Çimen
Bisiklet
Salcano
Gecmis olsun hocam. İş başa düştü demekki. Bir akort anahtarı edinip yapmaya başlayın bence. Zaten en fazla 3 4 defa bozarsiniz sonra yavas yavas düzeltmeye,yaptıkça daha da iyi yapmaya başlarsınız.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Türka¥
Rahatsızlık verdiğim için özür dilerim,
Yazım hatalarını çok yapıyorum,
Buda benim özürümdür ama insanların özürünü arayıpta açık etmek ciddi özürdür. kusura bakma saygı duymuyorum.bu zihniyetlere asla saygı duymam, yeri gelse satır ile bile noktalandırırım, yani o kadar bende sinir yapar.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bu konu altına şunu ekleyeceğim. 4 adet Sedona aldım. Yaşadığım en ufak bir durumda dahi Aslı Bisikletten harkulade teknik destek ve ilgi gördüm. Aslı Bisiklet için kalitesizliğin adıdır yorumunuza katılmıyorum. Lastiğim patladı diye mail atan kullanıcıya telefonla dönüp, sıfır lastiğini ve jant bandını gönderen asil bir firmadır.

Yaşadığınız durum can sıkıcı. Size tavsiyem önce aslı bisikleti yada sedona concept'i arayıp can sıkıntınızı iletin. Mutlaka ilgileneceklerdir.

hashus1099

Deprem Dede
Tepki
1.464
İsim
hashus1099
Bisiklet
Canyon
hocam şu bisiklet konusunda yüzünüz bir gülmedi gitti. :)
baştan savma iş yapanlarla muhatap olmamak adına insan ağır teknik bilgi gerektirmeyen bakım/onarım işlerini hep kendisi yapmalı.

Kerim BEŞER

Forum Demirbaşı
Tepki
414
Ben size şöyle söyleyim, bisikletimi bakıma götürmştüm bakım yapıldı dendi ve herhangi bir bakım yapılmadığını fark ettim. O günden itibaren bütün söküp takma yağlama akor da dahil olmak üzere herşeyi kendim yapıyorum ve kafam rahat.

@mtb_rider

Dostum iyi güzel yazmışsında bi akoru düzgün yapmamış oraya buraya telefon açıp kullanıcıya nie işkence çektiriyor bu insanlar 10 dakika sonra hazır deyip ne yaptığını bilmeyen ustalara usta mı demek lazım işinde sıkılmış insanmı demek lazım. Ayrıca piyasada çok kaliteli iş yaptırmak mümkün değil belirli bi kalite standartları var onun üzerine hiç çıkmamış sen burda ufak bi sürtünme var dediğin zaman adam yüzüne gülüyo ondan bişey olmaz diyenlermi dersin.
Kısacası müşteri işi az çok bildiği zaman bu yapılan işçilikler ortaya çıkıyor ve ters tepiyor belki pek dikkatli olmayan insanlara bunu yedirebilirler ama bana yedirmezler ki şimdiye kadar bu yapılan işlere pek ses çıkarılmadığı için kalite standartları düşük bundan dolayı artık kendi işimi kendim görüyorum.

• Beğen
Tepkiler: Nautica

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kerim BEŞER

İşini iyi yapmayan bir görevli ise arayıp şikayet edecek ve iyi hizmet alamadığını söyleyecek. Bu kadar basit. Yada gelip burada firmaya sayıp sövüp, can sıkıntısı ile oturacak. Ben firmadan her daim çok iyi hizmet aldım ve yöntem sundum. Gerisi kendisine kalmış.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bir "usta" ben bu kadar yapabiliyorum diyor ve gözle görünür şekilde jant hala yamuk ise diyecek söz yok. Ben akort yapmayı @BF Okuru'dan öğrendim. Çok fazla deneme de yapmadım 5-6 kere akort yapmışımdır. Gayet de düzgün oluyor. Ama işi bu olan bir "usta"nın bu kadar umursamaz tavır sergilemesi ve becerememesi çok ilginç. O kadar yapacaksan hiç yapma :) Vakit kaybı. Tel başlarına da zarar verir bilmeyen adam.
Bu durumu gerekli yerlere iletmek lazım.

bibisiklet

Daimi Üye
Tepki
402
Bisiklet
b'Twin
Bu konunun zamanlaması aklıma ne getirdi biliyor musunuz? Daha geçen gün bir arkadaş Erdoğanlar bisiklet hakkında şikayet konusu açmış ve adamlar da bu arkadaşa ücretsiz lastik göndermeyi kabul etmişti. Acaba? :D

• Beğen
Tepkiler: Halilibrahim

ercst0rm

Forum Demirbaşı
Tepki
694
İsim
Ercüment
Bisiklet
Specialized
gecmis olsun ustadim ustadan yana sikinti yasiyorsaniz dadas bisikleti de onerebilirim avrupa yakasi fatih

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
Bunada şükür. Ben mossoya bayiniz neresi diye soramadım çünki telefonu alçmadılar. Mail attım cevap vermediler. Beterin beteri var :-D

• Beğen
Tepkiler: bibisiklet

çağrı can

Daimi Üye
Tepki
184
Bisiklet
Mosso
@informatiker şuandan bahsetmiyorum. İki yıl önce oldu. Üstelik bende okuma biliyorum ama ben aldığımda ankarada şube gözükmüyordu ve ben ankdan almıştım. Yardım için teşekkürler. :-o 2

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Kerim BEŞER
Bisiklet ayarlarıyla alakalı sıkıntım yok, sadece akort hiç denemedim ama aslında şu garanti döneminde ne lazımsa yapmaları için kendilerine ısrarla başvuracağım.
Bu 410 sürecini ciddi bir yazı ile yazacağım, sinek ufaktır mide bulandırır derler. Bu arkadaşlarda sanki 1000 tl ye farklı hizmet varmış gibi geldi bana, kendilerine de söyledim ama bir usta için ucuz iş, pahalı iş fark etmez, USTA ASLA USTALIĞINDAN TAVİZ VERMEZ, ücretsiz dahi yapsa.

@ozalkadir
En son tıp festivalinde bana salkano 070 muadili çıktı, çocuğa verdim, beğenmezsen sat dedim, bana -baba kaça satayım dediğinde 500-400 işte nasıl giderse sat dedim, bir kere binmedim :) 500 tl ye Azeri bir kardeşimize satmış, satın alan bir kaç defa telefon açıp teşekkür ettim ama o ücretsiz alet bana lezzet vermezdi.

Yine geçen hafta Eyüp belediyesi bir şenlikte 7 bisiklet dağıttı, 4 arkadaştık ve ortak kararımız kime bisiklet çıkarsa oradan ayrılıp, yolda gördüğümüz ihtiyaç sahibi bir çocuğa hediye edecektik ama kısmet olmadı bu sefer aramızda kararaldık ilk fırsatta bir adet o ayarda bisiklet alıp, bir çocuğun o gülen gözlerini görmek için hediye edeceğiz.

Veren el Alan elden hayırlıdır, Allah alanlardan eylemesin ( bir yere mesaj değil, sadece benim konu içindir ) Bazı konuların şakası bile hoş değildir.

Saygılarımla.

Ya şimdi nasıl sinirlenmiyeyim,
Aslı bisikleti aradım,
Bisikleti halletmişler ( gerekiyorsa jantı değiştiririz dediler, ilkindede gerekiyorsa jantı değiştiririz dediler, önce bir şey sunuyorlar, bonkörlük olarak, sonrada hiç sıkıntı yok,,,,Bu OEM PC işinde de böyleydi, şu olacak, bu olacak ,,,, ondan sonra olay tırtladığındaysa hemen ama teknoloji bu deyip Tahtakale ticaret ağızı ile NEYSE )

ÖNEMLİ BİR ŞEY YOKMUŞ "TEL KIRILMIŞ " iyide aga daha bir gün önce bu usta akort yaparken bu tel kırık değildi, osuruktan mı kırıldı???
Telde kırık yoktu deyincede arkadaşımız yalan söylemez
O zaman ben yalan söylerim aga O TELİ BEN KILLIK OLSUN DİYE KIRDIM, HATTA TELİ KIRARKEN KAFAMIDA KIRDIM, ÜZERİNE 2 YUMURTA KIRDIM, TAVA YAPTIM, ŞİMDİDE CEVİZ KIRMAYA GİDEYEM. Bir soğuk su ile kendime geleyim.

Bundan sonra artık benim için iyi diyemiyeceğim. Kusura bakmasınlar, Millet demekki çok şeyi ya sineye çekiyor, yada bu paralarımı minnacık meblağ görüp hemen değişimlere başlıyor. Anlamak çok zor.

SerkanH

Forum Bağımlısı
Tepki
2.334
Son 25 yıldır bisikletlerimi kendim tamir ederim. Bisikletçiye uğradığım tek zaman iç lastik ve öte beri almak içindir. 13 yaşımda (Yanlış hatırlamıyorsam) akort yapmayı ve jant dizmeyi öğrenmiştim. Benim için kötü bisikletçi sadece 3 liralık malı 5 liraya satmaya çalıştığı zamanlardır. Büyük şehirlerde de sanırım sorun acaba nereye gitsem oluyor. @Asusmune umuyorum jantınızı düzeltecek birisini bulabilirsiniz. Yaşadığım yerde olsanız jantı hem onarır hem de memnuniyetle size öğretirdim. :(

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Usta denen adam belliki tembellik etmiş , sağ sol akord 10 dkya olur ama alt üst akord işin içine giriyorsa 1 saatten evvel o iş bitmez.alt ust yaparken sag sol illaki bozuluyor cnku , hatta sag solu yaparken telleri fazla kurcalsan hemen alt ust akordda kaciyor. Bi ara asli bisiklette bunun makinesi var demislerdi demek ki yokmus. Bana kalırsa memlekette jant örüp kusursuz bir daire cıkarabilecek adam sayısı oyle dusundugumuz gibi cok degil. Kendine usta diyen yillarini bisiklet tamirciligiyle gecirmis mahalle bisikletcilerinin alt ust akorddan haberleri bile yok cogu zaman . yine uzun yillar tamircilik yapan bir firma tel uzunlugu fazla gelirse biz tellerin bazilarini traşliyoruz oyle kisaltiyoruz demisti. Kendimi zor tutmustum gulmemek icin .