Hayal Gerçeğe Dönüşüyor. iran - Pakistan - Hindistan

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Türkiyenin en önemli bisiklet üreticilerinden biri olan firmadan ( İsmi kesinleştiğinde yazacağım, benim gibi heyecanlanın biraz ) 2 adet çok uygun fiyatlı tur bisikleti verme teklifi ayrıca yedek malzemelerin ve bazı aksesuarların karşılanması.

Türkiyenin en önemli bisiklet üreticilerinden biri olan firmadan ( bu da başka bir firma ) proje ayrıntılarımızı yüzyüze görüşme ve değerlendirme teklifi.

Almanya dan bisiklet malzemeleri satan bir şirketten bize özel
- ekstra indirim fırsatı ve kargonun karşılanması. ( gümrük sebebi ile bir tanıdığa gönderttirmek gerekiyor )

Üyesi olduğumuz Zirve Dağcılık kulübünden GPS, 3 mevsimlik hafif çadır, 2 el telsizi, şişme mat, benzinli ocak vb. desteği.

Tek yerel belgesel kanalımız İz tv. ile çekim mekanları,şartları ve süresi ve kullanılacak ekipmanlar üzerine konuşmak için yüzyüze görüşme önerisi.

Scudo

Serkan Taşdelen

Forum Bağımlısı
Tepki
4.807
Süper gelişmeler. Çok mutlu oldum inan Soner Abi. İnşallah herşey kesinleşti haberini de kısa zamanda alırız.
Allah yolunuzu açık etsin.

Sevgiler...

a-simetri

Daimi Üye
Tepki
168
kayda deger gelismeleri gormekten oldukca mutlu oldum. belgesel haline getirebileceginiz ortami umarim iz tv ile konusarak halledebilirsiniz. oldukca keyifli bir belgesel olacagina eminim. gelismeleri takip ediyorum. emin olun. sevgiyle...

stickman

Üye
Tepki
0
valla hocam ne diyim, bravo. Umarım herşey yolunda gider, ben ve arkadaşım da bisikletle Türkiye turu yapmayı planlıyorduk ama sizin planınız yanında baya sönük kaldı =)

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
1996'da otobüsle, İstanbul'dan Tahran'a,
Tahran'dan Zahedana,
Zahedan'dan Quetta'ya
Quetta'dan Lahor'a (trenle) bir yolculuğum oldu...

O günden beri sık sık giden arkadaşlarımdan da güncel bilgilri alıyorum...

İran'lıların geneli sözlerinde durma hususunda biraz zayıflar, bu konuya özellikle dikkatinizi çekerim...

İran'da Azeriler çok, özellikle batı kısımlarında...

Tahran'a kadar yol yeşillik, çok güzel bir iklimi var... Ancak Tahran'dan sonra çöl iklimine dönüyor...

İran yolları çok güzel, tamamı asfalt ve jilet gibi... Ayrıca geniş, mola yerleri çok sık...

Yiyecekleri bizimkinden çok farklı, yani kısaca şunu söyleyebilirim ki: ancak sebze ve meyve yenebilir...

İran içinde su problemi yok ancak zahedan'dan sonra Pakistan içinde su sıkıntısı çok çok fazla...

İran'da her şehrin girişinde ve çıkışında kontrol var. Kontrol noktalarında Devrim muhafızları da oluyor. Eğer gıcıklıkları tutarsa, emin olun TC makamları bile zor kurtarır...

İran içerisinde klasik bisiklet kıyafetleriyle dolaşamazsınız. Yani tayt, kısa şort, bayanların başı açık, pantolon vs. giyemezsiniz. Bu da sürüş performansınızı etkileyecektir sanırım... Pakistan da ise böyle sorunlar yok, çok açık-saçık olmadıkça sorun çıkartmıyorlar. Halk tepki gösteriyor ama devlet görevlileri bir problem çıkartmıyor...

Pakistan'da yol olayı yok, yani asfalt yol bulmak çok zor... Oradaki yolculuklar trenle yapılıyor ve trenlerin durumunu Hindistan'daki tren kazalarından veya haberlerden görmüşsünüzdür. Yani yolda gitmeyelim, trene binelim deseniz, bisikletleri trenin üstüne bağlamanız gerekir...

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@yetiskin

Verdiğiniz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim.
Zahedan - Quetta üzerinden İslamabad a geçmeyi düşünüyoruz.
Bu yolun kaç gün süreceğini ve koşullarını biraz daha açabilirseniz memnun olacağım.

İran ve Pakistan konusundaki uyarılarınız için teşkkür ederim.
2 uzun turumuz sırasında benzer durumları Türkiye içinde de yaşadık. Mesela karadeniz turumuz , akdeniz deki gibi değildi.:)

Elbette İran - Pakistan ve hindistanın durumları ayrı olacak ve biz bu durumlara istisnasız uyacağız.

Selamlar. Desteğiniz için teşekkürler.

@stickman

Yapılacak , yapılması planlanan ve yapılacak her tur çok değerlidir sevgili arkadaşım.
size de yolculuğunuzda başarılar dileriz.
Sönük kalanlar başkaları olacaktır emin olun. :)
Umarım başarırısınız. Zaten bizim bir amacımızda "yapılabilirlik
sınırlarını kırmak"
Alt sınıf bisikletlerimiz ile bu turu yapınca. Pek çok kişi için örnek teşkil edeceğimizi sanıyoruz.

Teşekkürler . Selamlar.

@Çağrı Tosyalı

Sevgili Çağrı , seninle adada yüzyüzede tanıştık ve konuştuk ya. Tam aklımdaki insansın. Desteğin için teşekkür ederim. Benden sonra en çok mesaj yazan kişisin zaten. :) :)
Ben bu projenin bir süre sonra tutanın elinde kalacağını sanıyorum. Daha herkes emin olamadığı için bir bekleme süresi geçiyor.
Pek çok kişi yok canım diyor.
Pek çok kişide bu işin olağanüstülüğünü anlayamıyor.
Neyse insanlardan çok şey bekliyoruz. :)

Hele senin bin küsur km gittiğin bisikleti gördüm ya.
Harikasın Çağrı. Tek kelime harika.

Sen ve can dede ile tanışmak beni bir kaç yaş olgunlaştırdı. doğru yolda olduğumu anladım.

Siz, ve değerli bir kaç arkadaş daha ( bazıları bu sayfada bilgilerini paylaşmak için mesaj yazanlar ) bizim
"MANEVİ SPONSOR " larımızsınız.

Sevgiyle kal.

@Serkan Taşdelen

Çok sağol Serkan , teşekkür ederim.
Kesinleştiğini hiçbir problem kalmadığı haberini ilk laacklardan birisin.
Merak etme.

Selamlar.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
TUR BİSİKLETLERİ
( 2 adet )

BİSİKLET MALZEMESİ
spd ayakkabı ( 2 adet )
spd sandalet ( 2 adet )
spd pedal ( 2 adet )

BAGAJ - RÖMORK
tur bagajı 2 Ön - 2 arka ( 4 adet )
Gidon çantası ( 2 adet )

İLETİŞİM
telefon ( 2 adet )
telefon kartları ( 2 adet )
GPS
El telsizi ( 2 adet )

ULAŞIM
Hindistan – Türkiye dönüş uçak bileti
Bursa – Ağrı
İstanbul – Bursa otobüs bileti.

KAMP MALZEMELERİ :
Çadır 1 ( 3 mevsim )
Şişme mat 2
su temizleme aparatı

SAĞLIK
ilkyardım çantası
Kontroller ve aşılar

ELEKTRONİK
DSLR fotoğraf makinası ( insan böyle bir tura kaç kere çıkabilir ki ? )

DİĞER
Suluk, ( 4 adet ), Suluk kafesi ( 4 adet ), kask aynası ( 2 adet )yedek zincir - göbek- jant teli , Forma (2 adet) Polar mont ( Windprof 2 adet ), goratex pantolon ( 2 adet )slime, parmaksız eldiven( 2 adet ), arka ışıldak ( 2 adet ), far( 2 adet ), km saati ( 1 adet ) .

nuhcan

Forum Bağımlısı
Tepki
812
İsim
nuh can
"Zahedan - Quetta üzerinden İslamabad a geçmeyi düşünüyoruz.
Bu yolun kaç gün süreceğini ve koşullarını biraz daha açabilirseniz memnun olacağım.
"

Dediğim gibi: Pakistan içinde otobüs yolculuğu çok zor. Yani insanlar arabaların üstünde gidiyorlar, hem de eşyaları üste bağlayıp kendileri de onun üstüne oturuyorlar... Bisikletleri nereye koyacaksınız bilmiyorum...

Bu durumda tren en uygun çözüm oluyor. Ancak trenler çok dolu ve hızlı değil. Aklıma gelen bir çözüm; Quetta'dan Lahora Lüx vagonda bilet alır, bisikletleri de kendi odanıza koyarsınız... Tabii ki lüx vagon bizim Fatih ekspresi ayarında bile değil...

Ben 1996 yılında Quetta'dan Lahor'a, Ekspres tren ile 40 saat gibi bir sürede gittim (Normal treni siz düşünün artık). Bu tren haydarabad üzerinden giden bir trendi...

Son aldığım haberlere göre İslamabad ile Quetta arasında STFA tarafından 2 geliş, 2 gidiş bir asfalt yol yapılmış. ancak teferruatlı bir bilgim yok...

Yada; quetta'dan Karaçi'ye gidersiniz, hem Karaçi İstanbul'a biraz daha benziyor, ayrıca oradaki insanlar daha eğitimli, biraz daha makul karşılarlar... Karaçiden de İslamabad'a veya Lahor'a uçakla gidersiniz... Ancak Hindistan'a geçiş için en uygun yer Lahor'dur, çünkü tam sınırdadır. Genelde herkes buradan Hindistan'a geçmektedir... Eğer kuzeyden Hindistan'a geçmek isterseniz KEŞMİR'e girmek zorunda kalırsınız, ki orada sizi Ne pakistan koruyabilir ne de Hindistan...

Yolculuğunuz Yaz aylarına denk gelecek sanırım: Pakistan'da temmuz ayında sinekler bile sıcaktan ölüyorlar... Ben Temmuz ayının ilk haftası oradaydım, inanır mısınız klimanın altında terliyorsunuz, çok fazla su kaybı meydana geliyor... Geceleri tam zıttı, birden hava soğuyor... Yani bu durumda en uygun seyahat zamanı sabah namazı sonrası ve akşam üstü...

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@yetiskin

Sayın Yetiskin,

Verdiğiniz çok önemli bilgiler için teşekkür ederim.

Orada bulunmuş birisi olarak tecrübeniz çok kıymetli.

İranın güneyinde ve İsfahandan sonra sürmemeye çalışacağız. Pakistan a geçiş ve pakistan içindeki yolculuğumuz için verdiğiniz bilgileri dikkate alacağız.

Saat 10 ile öğlen 3 arası bisiklet sürmeyeceğimizi hesaplıyoruz. Dediğiniz gibi tan ağarırken çıkmak zorunda kalacağız. Öğlen de bir gölgeye sığınıp uyuyacağız. Akşam üstü süreceğimizden, geceye kalmadan istediğimiz yere varmak için detaylı bir planlama yapıyoruz. Gece varmak, şehri gezmek ve kalacak yer bulmak işlerinde problem yaratacak ama başka çare yok.

İsfahan dan - İslamabad a uçak bulabilirsek ve bisikletleri uçağa aldırmakta sorun olmazsa umarım bu en zor yerleri ( çöl ve güvenlik problemi ) sorunsuz geçmiş olacağız.

Katkılarınız için tekrar teşekkür ederim.:)
Selamlar.

a-simetri

Daimi Üye
Tepki
168
@stickman
eger siz tr. turu yapacaksaniz sevgili kardesiim siz oldukca yol katetme yolundasiniiz zaten. ama unutma bu gibi isler kademe kademe olmali. birden olunca mutlaka sorun cikar veyahut sagliksiz olur. bir seyleri sindirerek yapmakta fayda var. sizin gezi sonuk kaldi diye bir sey sozkonusu degil. alninizin akiyla bu tr. turunu yapabilirseniz size simdilik fazlasiyla yeter. ozellikle yasinizi dikkate alarak soyluyorum bunu. her seyin bir baslangic asamasi olmali, bunu dikkate aliin. ayrica gezmek icin de gezmeyin, farkina vararak gezin. bu gibi ucuz! nasihatlari vermemi mazur gorun. sevgili soner'in dedigi gibi her gezi kendi capinda bir guzellik tasir. 1 gece konaklamali bir gezi bile kendi capinda bi basaridir. sevgiyle...

@ataruh
gecikmeli cevap icin kusura bakma sevgili soner hocam. adadaki karsilasmamiz adeta bir surprizdi benim icin. yarisa destek icin geleceginden habersiiz olmamdan kaynaklaniyor bu. ama inan cok iyi bir karsilasmaydi. daha uzun zaman sohbet etmek isterdim canli olarak, ama maalaesef. can'in da orda olmasi oldukca iyiydii. nette paylasabilecegimizden cok daha fazlasini paylastigimiza eminim.

evet emin ol tutanin elinde kalacak. ama tutabilenin!..

bisiklet konusuna gelince. inan o benim cok yakin dostum. 10 senedir beraberiz. hem iyi hem kotu anlar gecirdik beraber. gerci bu isin biraz duygusal yani. gunumuz teknolojisi ile donatilmis bir bisiklete elbette sahip olmak istiyorum ve onumuzdeki surecte sahip de olabilecegime inaniyorum. ama simdiki bisikletimin yeri ayri. sanirim uzun soluklu gezilerimi ben yine bu bisikletimle yapacagim. oyle umuyorum. tabii ki beni yalniz birakmassa... bak simdi yazarken tam arkamda duruyor. aramizda 30 cm. var. simdi bile destek, arada bir kolumu koyuyorum. bu baglamda uzun gezilere cikarken mukemmel bir bisiklete sahip olmaya gerek yok. onemli olan bakimli olsun. aksi halde agladigini hissediyorum. isyan ediyor. "bak" diyor, "boyle yaparsan seni tasiyamam" diyor. ayrica mersin'de uni.yi okudugum yillarda gezen cok insan gordum. motor ile, bisiklet ile, yuruyerek, karavanla... v.s. ve tutkum olan bisikletle gezenlerin bir kismi ile sohbet etmisligim de vardir. insanlarin geldigi km.leri duyunca dudagim ucukluyordu. hele bir de gunumuz tabiriyle "köhne bisikletler"i gorunce insanin inanasi gelmiyordu o bisikletlerin o kadar km. yaptigina. ama simdi inan kullandigim araba yolda kalir ama bu bisiklet dag basinda bile kalmaz aletlerim yanimda oldugu surece. ayrica kucuk bir not; bisikletim tam olarak 1000 km. yapmasa da bine yakin 3 gezi cikartti tr. sinirlari icerisinde. bunlar uzun soluklu olan geziler. ufak, gunluk gezileri saymiyorum elbette. nicelerine insallah. daha konforlu, uzun yol icin tasarlanmis bisikletleri kullanmak elbette isterim. ama degindigin uzere bu sekilde bir gezi yapmamizda bir neden var. o da icimizden gelen istek.

olgunlastirma konusuna gelince sadece 'estagfurullah' demek istiyorum. bence o senin icinden gelen olgunluk. nihayetinde boyle bir geziye karar veren kisi sizsiniz. esine de slm.larimi gonderiyorum. ruh ikizi oldugunuza suphem yok. o da gayet yuce bir dusunce icerisindedir eminim. daha once de dedigim gibi kafanizda bitirmissiniz geziyi. bu cok buyuk bir asama.

ayrica manevi sponsor olmak da onemli. bunu nadide yazilarinla bana belirtmenden daha iyi anliyorum. tşk ederim. gorusmek dilegiyle.

Tepki
0
:) abicim cok güzel bi karar.benimde hayalim ve hedefim 3 kıtayı bisikletle dolaşmak.en az 3 sene içinde olacak inşallah.kabul ederseniz size katılmak isterim.sizin gibi düşünenleri görünce heyecanlanıyom.inancım dahada artıyor.teklifimi bi düşünün.by

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@worldbiketour

Özelden mesaj yazdım size.
Selamlar.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Pakistanda ki bazı gelişmeler bu ülkeyi yolumuzdan çıkarmamızı gerektirecek gibi duruyor. Şiddet olayları artışa geçmiş maalesef. ırak benzeri bir duruma gidebileceğinden korkuluyormuş.

Temmuz ve ağustos aylarındaki yağış miktarlarıda inanılmaz hindistanda.
Bazı bölgelere bir ayda yağan yağmur, iç anadolu bölgesine 3-4 ylda yağan yağmur kadar. :( :)

Adı üzerinde muson yağmurları bunlar.

Selamlar.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Merhaba herkese,

Tanıtım ve sponsor arayışımızda önemli bir basamak olacak web sitemiz yayına başladı.:)

Sevgili dostumuz "Böcek" in katkıları olmasaydı bunu başaramazdık. Kendisine huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyorum.

(link)

Görüş , öneri ve dileklerinizi bekliyoruz.

Büyük yolculuğumuz bittiğinde ismini hakedecek bir site olduğunu göreceksiniz.

Selamlar.

Fatih Özgenlik

Forum Bağımlısı
Tepki
393
Selam Soner,
web sayfanız yayına başlamış, hayırlı olsun... işte hayal yavaş yavaş gerçeğe dönüşmeye başladı. Planlarınızdan en ufak bir sapma olmadan turunuzu tamamlamanız dileğiyle.
Sevgiler...

basar

Daimi Üye
Tepki
189
Merhaba ataruh,

Cesaretinize hayran kaldım. Gezinizde başarılar dilerim.

Bence DSLR ve SLR makinayı bir kez daha düşünmelisin.
Günümüz kompakt dijital fot. makineleri, orta düzey ışığa kadar dslr ile yarışan bir performans sergileyebiliyor, düşük ışık düzeyinde de film ile rekabet edebiliyorlar.
Tabii ki, hızlı otomatik odaklama, sığ alan derinliği sağlama (ki bence belgelemeden çok sanatsal bir avantaj), dynamic range (Türkçesi?) ve vizör gibi konularda zayıflar. Fakat anı belgelemek için bence SLR den daha pratik.

Bir çok eski (2-3 sene öncesi bile eski kalıyor) bilgiye sahip fotoğrafçı karşı çıkacaktır fakat bunlar gerçek. DSLR ve objektifi çantasından çıkardım, objektifi taktım falan derken o "an" kaçabilir. Ayrıca makinenin boyutları ve gürültüsü hem insanları ürkütüyor, hem de silah gibi görünmesi nedeniyle tehlikeli olabilir.

Ben şunlar gibi bir şey seçerdim:

Canon A710IS: 35-210 f2.8-4.8 IS objektif. 210 gr ağırlık, optik vizör,
2xAA pil, manuel ve yarı otomatik çekim modları

Panasonic TZ2: 28-280 f3.3-4.9 IS objeltif 260 gr ağırlık,
malesef sadece LCD vizör, li-ion pil, manuel mod yok.

Geniş açı için yeterince seçenek yok. Panasoniz TZ2 dışında Canon S80, Olympus FE200, Fuji S6500fd / S6000fd gibi makinalara da bakabilirsin. Fakat ilk yazdıklarım bana daha avantajlı görünüyor.

Gürsel A.

Forum Bağımlısı
Tepki
2.153
Sevgili Soner..
Sayfalarınız çok güzel olmuş..İlgili arkadaşlara göstermek iyi olacak..

böCek

Daimi Üye
Tepki
98
soner abi ve inci ablanın web sitesi gürsel abinin de dediği gibi bu geziyi dışarıdan takip edenler içinde güzel bir ulaşım yolu oldu sitenin ingilizce versiyonu da çok yakında hazır olucak o zamanyabacı bisiklet severler de bilgiye sahip olacaklardır. bütün kalbimle ve imkanlarımla sonuna kadar destekçinizim

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@böCek

Sevgili Böcek ,
Manevi sponsorlarımızın başında geliyorsun. Desteğin olmasaydı bu önemli adımı atamayacaktık. Maddi durumlar, malzeme falan bir şekilde ayarlanacak.
Ancak manevi , gönülden destek olmasa ne işe yararki diğerleri.
Herkesin huzurunda tekrar teşekkür ediyorum.

@gürsel

Gürsel abi , teşekkür ederim.
Ustadımız olarak yeriniz doldurulamaz. Her olumlu sözünüz bizi güçlendiriyor. Umutsuzluğa kapıldığım anlarda baştan sona bu konuya yazılan destek mesajlarını ve özellikle sizinkileri okuyarak güç buluyoruz.
"ilgili arkadaşların" ilgilerini çekmek için turumuzu Çin e kadar uzatsak mı acaba ? :)

@Başar

Ayrıntılı mesajınız ve yardımcı olma çabanız için teşekkür ederim. Parantezleri kullanan kişileri çok severim. Bende çok kullanırım.
En kötü ihtimal ile Canon A 750 makina olacak yanımda. Ayrıca mini DV kaydeden bir de kamera.
Yinede hayatımızın yolculuğu olacak bu tur için DSLR makinayı, ne dezavantajı olursa olsun taşımak istiyorum. Tabi önce almam gerekli.:)
Teşekkürler. Size özelden de yazacağım sonra.

@Fatih Özgenlik

SEvgili Fatih,
Her gelişmede benim kadar mutlu olduğunu biliyorum.
Desteğin ve katkın bir " feed zone "nin çölde su vermesi kadar değerli .
Selamlar.

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Sevgili forumcular.
Yaptıkları katkılarından dolayı sizin huzurunuzda da teşekkür etmek istediğim bazı kişiler var.

Cihan ( böcek ) = İnternet sitemizin tasarımı
Mesut Girgiç ( İronman ) = zefal dikiz aynası, ön portatif çamurluk, selealtı malzeme çantası
Behçet Atınç = Schwalbe Maraton Lastik.
Aydın ( abrean ) = ilkyardım çantası ve malzemesi.
Gürsel Akay ( yeşil bisiklet ) = Firmalar ile bizim için kulis yaptığı için.
Doğaspor ( Murat Soğucak ) Bursa = Projemizi çeşitli firmalara duyurduğu ve kefil olduğu için.

Sizinde yakından tanıdığınız yukarıdaki kişilere bize inandıkları ve güvendikleri için teşekkür ediyorum.