Hayal Gerçeğe Dönüşüyor. iran - Pakistan - Hindistan

Ahmet Mumcu

Daimi Üye
Tepki
1.073
(link)

Bu arkadas sizin gibi kiz arkadasiyla 2006'da ayni turu yapti. Internet sayfasindan yararalanabilirsiniz.
Selamlar

Scudo

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
@Ahmet Mumcu

oh be kardesim nerelerdesiniz allahaskina?? neredeyse Mesut beyle sizi Hanoi'nin opium denlerinde aramaya cikicaktik :D

Banu B.

Forum Bağımlısı
Tepki
306
gerçekten cesaretinizi ve girişiminizi tebrik ederim... çok büyük bir heyecan olacak sizler için. bizler için de sonuçlarını sizden dinlemek:):):)

umarım tüm istekleriniz yolunda gider...kazasız belasız sürüşler....

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@cobike

Teşekkür ederim.
Umarım, keşke, İnşalah diyeyim bende.
"Türk gibi başlayıp Alman gibi" bitirmeye çalışacağız.

@ahmet fırat

Teşekkür ederim. Yardıma ihtiyacım olan konuları yakında bu sayfaya ekleyeceğim.

@Ahmet Mumcu

Teşekkür ederim Ahmet bey. Bu linki daha önce vermiştiniz.
Tekrar teşekkürler. Gerçekten merak ettik sizi. Forum dışında kendi sayfanızdan da takip etmeye başladım.

@trinitrotoluen

Daha önce yazdığım gibi , biz bu turu yaparsak sağ salim, arkadaşlarımız daha serbest hayal kurmaya başlayacaklardır en azından. Benim okuduğum günden beri Hülya Koç un gezileriden aldığım çok önemli bir destek var. YKB yayınlarından. Bigamekibasuyake ( rüzgar it beni ) adlı kitabı , evet yapılabiliyormuş ( hemde tek başına ) demek ki fikrini aklınıza kazıyor.

@bikergrrl

Maalesef , öğretmen olduğumuz için ancak yaz tatilinde yapabiliriz bu işi. Ama ne tesadüf ki sıcakla aramız iyidir ikimizinde. Biraz dağcılık ta olduğu için bizde sıcak olsunda soğuk olmasın önemli değil. :)

güray

Daimi Üye
Tepki
84
merhabalar.bu macera için ne kadar cesaret ve özveri gerektiğini şöyle bir düşününce insan nasıl bir işe kalkıştığınızı anlıyor.umarız türkiyeye sadece güzel şeylerle dönersiniz.bu arada rotanızı tam olarak inceleyemedim ama keşmire uğramanızı tavsiye edebilirim.afgan bi arkadaşım vardı keşmir o kadar güzeldir ki afganistanda bir söz vardır demişti bir keresinde;herkese memleketi keşmirdir. :) pedallara kuvvet...

Necati Bilgen

Daimi Üye
Tepki
793
Sevgili Soner. İnşallah düşündüğünüz projeyi gerçekleştirirsiniz, niyet yarı yarıya başlamak demektir. Bu turu yapanlar da var tabii yabancı.
Dokuz kişilik vede yaşları 42- 58 yaşlarında İtalyanları BSD olarak Edirne'den refakat ederek İstanbul'a ve Kartal'dan uğurlayarak İpek Yolunu takiple Çin'e gittiler.

Üç kişilik Fransız ekibi yine BSD olarak Edirne'den İstanbul'a İstanbul'a uçakla gelen iki bayan arkadaşları ile daha sonra İran, Pakistan,Hindistan, Çin yoluyla dünya turuna gittiler bunların turu üç sene sürecekti.

Şimdi bende geçen sene Batıdan Doğuya Orta Anadolu turumda İran.Azerbaycan düşünmüştüm haritaları temin edemedim Erzincan'a kadar gitmiş orada bırakmıştım. Bu sene geçen sene kaldığım yerden başlayıp tamamlamayı düşünüyorum. Haritaları temin etmeye çalışıyorum. Plansız ve günlük km.leri tesbit etmeden yola çıkmam. Bende sıcağı sever ve yaz ayını tercih ederim.

Umarım biryerler de karşılaşırız. Düşüncelerimizin gerçeğe dönüşmesi dileğiyle.
Başarılar ve Sevgiler..

sagnol

Üye
Tepki
2
Aslında hepimizin içinde olupta birşekilde ertelemek zorunda kaldığı ve şu anda sizin yazılarınızı okuyarak imrendiği bir olayı gerçekleştiriyorsunuz.
Tecrübelerinizi dinlemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz, kim bilir belki bize cesaret veren siz olursunuz.
Yolunuz açık olsun...

adiga_

Üye
Tepki
5
tebrik edreım sizi oncekı yazınızı da okumustum mumkunmu dıe yazdıgınızı da pek ınanamamıstım gercekten sordugunuza k.bakmayın:D nyse sızıe basarıar dılerım iyipedllamalar yolunuz acık olsun

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@adiga_

Pek çok kişinin hala tam olarak inanmadıklarını sezmekteyim. Önemli değil. Belki de ( benim bildiğim ) ilk kez olacak böyle bir şey. Bende başka birisinin açtığı mesajı okusaydım "acaba" diyebilirdim.
Önemli olan şimdi başarı dilemeniz.
Şu yukarıda yazdığınız 4 satır bile çok önemli bir destek.
Açısözlülüğünüz ve başarı dilekleriniz için tekrar teşekkürler.

@sagnol

Umarım dilediğiniz gibi olur. Biz de tecrübelerimizi paylaşmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Ben de bize cesaret verenlere teşekkür ediyorum sizin mesajınız aracılığı ile. İleride belki birileride bize teşekkür ederse. Büyük mutluluk olur bizim için.

@Necati Bilgen

Sayın Bilgen.
Ben de sizin kadar hassas davranıyorum. Özellikle yabanı bir ülkede eşimde yanımdayken her türlü planım olmadan yola çıkmam mümkün değil. Umarım bir gün beraber sürebiliriz. Sizin gösterdiğiniz azim bizim için çok güzel bir örnek teşkil ediyor.
İnternet üzerinden böyle turlar yapan kişilere ulaşmaya çalışyorum. Ciddi miktarda bilgide toplamış durumdayım. Verdiğiniz bilgiler içinde teşekkür ederim.
Evet yabancılar yapıyor böyle turları. Bizde bizimde yapabileceğimizi göstereceğiz İnşallah.

@gryars

Ben de her sabah önce hayallerimiz ile, sonra nedense çevremden daha çok duyduğum kötü hikayeleri düşünerrek başlıyorum güne. Endişelenmeyin .
Bunlar fikrimizden dönmemize yol açacak şeyler değil. Belki umduğumuz desteği bulamaz ve maddi olarak bu işi kotaramaz duruma gelirsek projemizi biraz erteleriz. Yoksa bu tur muhakkak yapılacak. "Tanrının duanızı ertelemesi reddetmesi anlamına gelmez"
Dediğiniz gibi zor bir işe kalkıştığımızı biliyoruz. Özellikle yazın. Ama ilk pedaldan sonrası 1000 km içinde 50 km içinde aynı. Bir pedal , sonra bir tane daha, sonra bir tane daha. Her pedalı tek tek düşünürseniz iş çok kolaylaşıyor.

Keşmir çok karışık bir bölge öğrenebildğim kadarı ile. ayrıca çok ta yüksek ve iskan edilmiş bölgeleri çok az. Sanırım cesaretimiz o kadar fazla olmayabilir. :)Aslında Pakistan ile hindistan orada hala savaş durumundalar.

Ayrıca zaman problemimizde var ki : hindistandaki şehirleri elemekte oldukça güçlük çekiyoruz zaten.

Teşekkürler selamlar.

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
ataruh bey, negatif hikayeler sizi urkutmesin.. neticede gececeginiz cografyadaki insanlar yuzyillardir misafir agirlamaya alisik kulturler.. hele hele iran, hele hele kuzey iran! pakistan keza, zaten orada ozbek ve turkmenlerle karsilasacaksiniz illa ki.. gideceginiz yerlerde tek sıkıntınız sehirlerde cok fazla insanla icice olacaksiniz. yani cok fazla derken abartmiyorum.. guruhlardan bahsediyorum :D orta asyada nedense sehirler hep cok kalabalik :D ama bunun acisini el degmemis dogaya ulastiginizda cikaracaksiniz..

Tabii ki butun yolcularin basina gelebilecek talihsizlikler vardir.. Ama bu gideceginiz cografyadan kaynakli degil merak etmeyin :) dunyanin heryeri maalesef boyle.. Fakat avantajiniz 2 kisi olmaniz.. Birinin gormeyi biraktigi noktada onun icin de gorecek bir cift daha gozunuz var :)

Dolayisiyla cok keyifli olacak, merak etmeyin.. Ufak tefek onem vermeniz gereken bir kac nokta disinda, genel guvenlik icin, herseyin yolunda gitmemesi icin sebebiniz yok :)

abrean

Daimi Üye
Tepki
360
Ataruh ( Soner )
Lütfen İranda Gideceğiniz güzerhahları söyler misiniz? Güvenlik yönünden ve gezeceğiniz tarihi yerleri belirtmem açısından size faydalı olabilirim.
Benim icin öncelikli olan hangi yolları kullanacağınızdır!
Türkiyeden sizin gibi ideallerini gerçekleştiren bisikletçiler arkadakilere ( bizler ) ışık tutacaktır.
Ayrıca belirtmekte fayda görüyorum bütün gezi boyunca telefonunuz yanınınızda olsun.
Sizden haberler bekliyoruz.
Esen kalın.

datilla57

Üye
Tepki
2
başarılar dilerim....

(link) adresi sana bazı bilgiler verebilir.

selamlar .... yolun daima açık olsun...

atilla

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@datilla57

Teşekkür ederim. Takip ettiğim bir site. Faydalı bilgiler var.

@abrean

Gün gün yaptığım plan kesinleşmek üzere. Bir kaç güne kadar buraya ekleyeceğim. Yolları ve km leri de belirliyorum. Bu plan yolculuk durumlarından dolayı sarkacak olsada bir planım olmadan yola çıkmayacağım.

Yolları, geçeceğim şehirleri , konaklayacağımız yerleri sonra yazmak üzere.
Şu şehirleri ve tarihi mekanları görmeyi istiyoruz.
Tebriz Zaten yolumuzun üstünde
Ardabil üzerinden Hazar denizi kıyısı ( Astara ? )
Tahran
Esfahan ( dünyanın yarısı :) )
Persopolis - kum kent - yazd

Ayrıntıları yazdığımda sizden yorumlarınızı bekliyorum. Sanırım bu bölgeyi biliyorsunuz. Tecrübeleriniz bizim için çok değerli olacaktır.

İyi dilekleriniz için teşekkür ederim. Bizden sonra böyle yollara dökülenlere cesaret verebilirsek ne mutlu bize. Yola çıkanlar asla arkamızda olmayacaklar. Siz nasıl bizle olacaksanız yolda. Bizde onlar yoldayken onlarla olacağız ileride.

@bikergrrl

:)
İstanbul da 7 sene yaşamış bizler .Artık dünyanın başka bir coğrafyasından korkmayız. :)
yakın çevremize artık duyurmama kararı aldık zaten. Özellikle doğa sporları ile uğraşmayanlar çok aleyhte şeyler ( uyarı amaçlı değil, direk kaçırırlar, öldürürler falan :) ) söylüyorlar. Bende evde maganda kurşunu ile ölmekten iyidir. hayalleri peşinde ölmek diyorum. Etkilenmesekte bilinç altımıza girmesin en azından değil mi ? :)
Aslında tenha ve ısssız yerler her zaman şehirlerden daha güvenlidir. Dağcılık ve kamp geçmişimiz olduğu için kampta , kırsalda ne kadar rahat uyuduğumu anlatamam.
El değmemiş doğada yaşayan, bir anlamda teknolojiden uzak, bozulmamış insanların yanında kendimizi daha çok güvende hissediyoruz biz. Dağda bir lokma ekmeğini bölüşmeyi, 10 koyunundan birini kesmeyi teklif eden , binbir emekle topladığı kestaneleri zorla, ücretsiz ve kilolarca vermeye çalışan köylülerle karşılaştık.
Bu şekilde tur yapan yabancıların sitelerindeki fotoğraflar orada yaşayacaklarımızı gösteriyor zaten. Dediğiniz gibi bisiklet çevresinde abartısız 100 kişi var. :)
Ama bu güvensiz olacağı anlamına gelmiyor kesinlikle.

Planımız kesinleştiğinde sizinde değerli yorumlarınızı bekliyorum. Şehirleri ve km leri kesinleştirdiğimde daha detaylı konuşabiliriz.
Selamlar.

• Beğen
Tepkiler: bikergrrl

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Sevgili Arkadaşlar.
Yapacağımız yolculuk için hazırladığım malzeme listesini ilgi ve dikkatinize sunuyorum. Listedekilerin bazıları birbirinin alternatifi. Her birini yanımıza alacağımızı düşünmeyin. Önemli gördüğünüz bir eksilik görürseniz lütfen hatırlatınız.
Aşağıdaki listede siyah renk olanlar elimde bulunanlar. Bir kısmını kendim almaya devam edeceğim. Kırmızı renk işaretlediklerim ise şu an elimde olmayan malzemeler. Bu hususta çeşitli sponsorluk girişimlerim oldu ve devam ediyor. Önümüzdeki aylar içinde hepsini tamamlayabilmem için gereken desteğin oluşacağına inanıyorum. Birlikten kuvvet doğar. :) İlgi gösteren herkese şimdiden teşekkür ederim.

Malzeme Listesi
1- Türk Bayrağı
2- Türkiye kartpostalları – nazar boncukları ( yol boyu dağıtmak için)
TUR BİSİKLETLERİ
3- 2 adet ( bisiklet olarak tedarik edemezsem toplamaya başlayacağım )
KAMP MALZEMELERİ :
4- Çadır 1 ( 3 mevsim )
5- Mat 2
6- Şişme mat 2
7- Şişme yastık 2
8- Çöp torbası
9- uyku tulumu 2
10- ocak başı ve aparatları( Bütan ve benzin için ayrı )
11- Benzin tüpü ( 1 litre )
12- Bütan tüp ( kamp )
13- Bütan tüp için ışık ( lüks )
14- termos
15- tencere- tava- katlanır bardak 2 , katlanır tabak 2
16- yedek pil- şarjlı pil
17- çeşitli ip
18- çadır altlığı
19- bıçak- kaşık ( katlanır )
20- kibrit - çakmak
21- paket yiyecek- konserve makarna
22- katalizör çay- kahve- toz içecek –çorba
23- silpak sabun
24- pil şarj aleti- telefon şarjı
25- su temizleme aparatı
26- klor tabletleri
27- seyahat fişi ( uyumluluk için )
28- havlu
29- mum
30- Kamp bıçağı
31- Sporcu içeceği ( toz )
32- Dikis seti
GİYECEK MALZEME
33- Forma 2
34- Polar mont ( rüzgar geçirmez Wind prof ) 2
35- goratex pantolon 2
36- yağmurluk 2
37- bisiklet şortu – taytı 2
38- alt üst içlik 3*2
39- yedek iç giysi 3*2
40- bere 2
41- çorap 3*2
42- eldiven 2
43- siperli- enselikli şapka 2
44- bandana 2
45- rahat ayakkabı Gezi 2
46- spd ayakkabı 2
47- spd sandalet 2
BİSİKLET MALZEMESİ
48- kask 2
49- sarı forma
50- yedek iç lastik 4
51- alyen takımı ( pense olabilir )
52- tamir takımı ( yama-zımpara-yapıştırıcı )
53- zincir takma aparatı
54- slime
55- parmaksız eldiven 2
56- spd pedal 2
57- güneş gözlüğü 2
58- barent 2*2
59- suluk kafesi 4
60- yedek jant teli
61- plastik kelepçe
62- kask aynası 2
63- Bant ( duck tape )
64- Japon yapıştırıcı
65- Mandal
66- Kanca
67- Zincir yağı
68- Arka reflektör – ışıldak 2
69- Ön far 2
70- Suluk 4
BAGAJ - RÖMORK
71- tur bagajı 2 Ön - 2 arka
72- bagaj demirleri 2 ön
73- römork – treyler ( BOP) ( çanta yada römork )
74- Gidon çantası 2
İLK YARDIM MALZEMESİ
75- ilaçlar Bepanten- pudra- Anti alerjik, böcek sokmasına karşı, antidiyareik ( ishal önleyici ) vitamin, kas gevşetici, antibiyotik, ağrı kesici, anti septik
76- ilk yardım çantası ( bant, sargı bezi, vb. )
77- peçete-tuvalet kağıdı
78- ıslak mendil - kolonya
ELEKTRONİK
79- mp3 çalar
80- fotoğraf makinesı DSLR
81- Sigma 70-210 zoom objektif
82- Fotoğraf makinesı SLR Minolta 505 si
83- kamera DVD
84- lap top
85- sabit disk ( Photo bank ) ( Laptop olursa alınmayacak )
86- telsiz 2
YOLCULUK İÇİN
87- haritalar- google çıktıları
88- sözlükler
89- pusula- gps- altimetre - km saati ( tek veya ayrı ayrı )
90- km saati
91- nabız saati
92- not kağıdı- günlük
93- Pasaportlar - vizeler –ehliyet- evraklar
94- Fotokopiler
İLETİŞİM
95- telefon 2
96- telefon kartları
SEYAHAT -ULAŞIM
97- Uçak bileti ( dönüş ) Hindistan – Türkiye 2
98- otobüs bileti Bursa – Ağrı 2 , İstanbul – Bursa 2
99- seyahat çeki
100- kredi kartı 2
DİĞER
101- okunacak kitap ( Herman Hesse doğuya yolculuk )
102- biber gazı
103- bel çantası 2
104- iç cüzdanı 2
105- para kemeri 2
106- köpek kovucu

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Sevgili dostlar.
Pakistan a ayırdığımız süreyi biraz kısarak hem İran a daha fazla zaman ayırmaya ve hemde Nepal e ve himalayalara da uzaktan söyle bir selam vermeye karar verdik. 2 ayımızı mümkün olduğu kadar km yapacak ve muhakkak görmek istediğimiz yerelere uygun olarak ayırmaya çalışıyoruz.
İlk ülke İran Güzergahı kesinleşti sayılır. Km leri bizimle karadeniz turumuz sırasında Giresun da karşılaştığımız ve Çin e doğru giden Peter ve Sophia nın sitesinden (link) ve internetteki haritalardan bulmaya çalıştım. Yanlışlıklar olabilir. Büyük ve ayrıntılı haritalarım daha elime geçmedi.

İRAN

1. gün Doğubeyazıt- sınır- Maku 105 km
2.gün Maku- Qureh Ziyaeddin 70 km
3. gün Qureh Ziyaeddin - Marand 90 km
4. gün Marand - Tebriz 115 km
5. gün Tebriz gezisi - dinlenme
6. gün Tebriz - Ahar 115 km
7. gün Ahar - Meskin Saray 70 km
8. gün Meskin Saray - Erdebil 100 km
9. gün Erdebil - Astara 90 km ( Azerbaycan sınırından paralel geçiş )
10 gün Astara - Bandar 110 km ( hazar denizi kıyısı ) ( petrol üssü )
11. gün Bandar - Ramsar 135 km ( hazar denizi kıyısı )
12. gün Tahran a geçiş araç ile ( 200 km - 0 m. den 2600 m. rakım a çıkış ) Tahran gezisi.
13. gün Tahran - Kösk saray 110 km - Kösk saray - Kum kent 30 km ?
14. gün Köşk saray - Kum kent - Kashan 110 km
15. gün İsfahan araç ile ( 200 km 1900m rakım ) İsfahan gezisi - Dinlenme
16. 17. gün Yazd - Persopolis - Sınır ? Araç ile.

Sevgili dostlar.
Pakistan a ayırdığımız süreyi biraz kısarak hem İran a daha fazla zaman ayırmaya ve hemde Nepal e ve himalayalara da uzaktan söyle bir selam vermeye karar verdik. 2 ayımızı mümkün olduğu kadar km yapacak ve muhakkak görmek istediğimiz yerelere uygun olarak ayırmaya çalışıyoruz.
İlk ülke İran Güzergahı kesinleşti sayılır. Km leri bizimle karadeniz turumuz sırasında Giresun da karşılaştığımız ve Çin e doğru giden Peter ve Sophia nın sitesinden (link) ve internetteki haritalardan bulmaya çalıştım. Yanlışlıklar olabilir. Büyük ve ayrıntılı haritalarım daha elime geçmedi.

Özellikle Bikergirl hanımefendi ve Abrean bey den yorumlarını bekliyorum ve bilgi sahibi olan herkesten. Buralarda bir tanıdığınız , elinizde burasının bir resmi, herhangi bir uyarı, yaşanmış bir tecrübe vs. vs. her türlü sizce önemsiz bilgi bile orada işimize yarayabilir.

Şimdiden teşekkürler

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
Ataruh Beycigim, herseyden once yolu yarilamissiniz, haydi bakalim hayirlisi :)

Bence cok fazla esya aliyorsunuz.. Listenizi mumkun oldugu kadar kucultun.. Inanin bu kadar cok esyaya ihtiyaciniz olmayacak. Mesela matlari tek'e dusurun, (yani hem sisme hem normal degil birinden biri) mumlara gerek yok inanin, laptopu direk gecin, bosuna agirlik, ben olsam sisme yastik falan bile almam.. :) bir cok seyin geri dondugunuzde kullanilmamis oldugunu goruceksiniz, bosu bosuna agirlik.. Romork momorka da gerek yok eger Irandan hali getirmeyi planlamiyorsaniz :) :)

Onun disinda Iran turunun baslangici iyi ama sonlara dogru is birak sıkısmıs.. Kum kenti illa gormenize gerek yok aslinda, orasi bence vakit olursa gidilecek bir yer, yani isfahani nasilsa goruyorsunuz.. Fatima'nin camisi disinda inanin hicbir cazibesi yok, mollalarin merkezi ve nefes aldirmiyorlar. Ama Kum yolu uzerinde Humeyninin mezari var, bence orasi daha enteresan, soyle ki bir yigin kadin gelip agit yakiyorlar.. Bu mekanlarin hicbirinde fotograf cekmenize izin vermiyorlar (gerci ben cektim :) ama bence siz riske atmayin :) )

Iran'da fotograf ve tutuklanma kolkola. Tutuklanma sonrasi da sinir disi edilmeniz olasi. Dolayisiyla fotograf islerinde cok ama cok dikkatli olun. Oyle a ne guzel bina fotografini cekeyim demeyin sakin. carsi pazar OK. Ama binalarda cok ama cok dikkatli olun. Camiler ve turistik mekanlar OK fakat sehir icleri amman amman. Benim arkadaslar bundan seneler once Tebrizde az kaldi makinalari birakip donuyorlardi, ben de son seyahatimde bir tutuklandim, yani bayagi bir bas agrisi oluyor. Hic agzinizin tadini bozmayin bence..

Hmm.. onun disinda hersey gayet guzel gorunuyor, ama illa ki Siraz'i gormenizi isterim. Bence Iran'in asil sakli incisi orasi, hele zerdustlarla ilgileniyorsaniz (ama tabii ki guzellik olarak Isfahan cok daha onde) Bu arada eger zerdustlarla ilgileniyorsaniz sakin bu ilginizi cok abartmayin, Iran'da cogu zerdust seyhinin evi gozetim altinda tapinaklara girip cikanlari da belgeliyorlar, en turist versiyonunuzla maksimum bir ibadethaneye girin, cikin, sivisin :D

Iyi seyahatler

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
@bikergrrl

Teşekkürler. Her destek mesajına ve en ufak bir katkıya bile ihtiyacımız var açıkcası.

@bikergrrl

Hata benden kaynaklanıyor. Bazı maddelerde ve girişte belittiğim gibi . Bu malzemlerden bazıları birbirinin alternatifi. Mesela hem bütan hem benzinli ocağım var. Bütan tüp bulmak orada zor olabilir ama benzinli ocakta tıkanır, bakım yapmak gerekir vb. bu sebeple bir tanesini seçeceğim. Bagajları alabilirsem elbette römork almayacağım. Römork alırsam da bagajları.
Yaklaşık 3 yıllık kamp ve dağcılık tecrübemiz var. İşimize yaramayan şeyleri ilk gittiğimiz kamplardan dönerken birde sırtta taşıdığımızdan nefretle andığımız anlar olduğu için gerçekten ihtiyacımız olmayan şeyleri almamayı öğrendik. :)
Şu an 100 litrelik bir çantaya 2 kişilik kamp malzemesinin tamamını , 3 günlük yiyeceği sığdırabiliyorum.
Yani bu liste artmayacak azalacak. Aklıma gelen herşeyi yazdım . Mesajın saatine dikkat ederseniz. Kuş sütü :eek: bile yazabilirmişim neredeyse. :)

@bikergrrl

Pakistan a başta ayırmayı düşündüğümüz süreyi 4 güne kadar düşürdüğümüz için İran bu fırsattan yararlanacak. Uyarılarınızı dikkate alacağım. Bu palan her halûkarda ileri veya geri doğru sarkacaktır zaten. Bu sebeple bazı yerler için soru işaretleri koydum.

@bikergrrl

Bu uyarı özellikle çok faydalı oldu. Vay be.! Evinde interneti olan bile google earth den har yere bakıyor neredeyse. Şark kafası işte. Hele biz ne komik dururuz. bisikletlerle gizli göreve çıkmış CIA ajanları. Hiç dikkat çekmeyecek bir araç seçmişiz hemde. :)

@bikergrrl

Şiraz da var aklımda , Kirman da var, Urmiye de vb. vb. belki biliyorsunuz ben tarih öğretmeniyim. Bu mekanların birini görmesem bile içim yanacak ama ne çare.

Ayrıntılı paylaşımlarınız için teşekkür ederim. İstişarelerimize buradan devam edelim . Başkaları içinde arşiv olsun. Nasıl birbirimizi , önce şehir içi turlara , sonra şehirler arası turlara özendirdiysek, nasıl ben Ahmet Mumcu beyin gezisinden etkilendiysem , bazılarımız da bizim gezimizden etkilenecektir umarım.
Aslında gezi bölümüne "uluslararası turlar" diye bir bölüm açmak gerekecek. :)

bikergrrl

Forum Bağımlısı
Tepki
763
eheheh uluslararasi turlar bolumu kesinlikle lazim :D moderatorlere buradan duyurulur :D :D

Soner Sarihan

Forum Bağımlısı
Tepki
8.301
Bisiklet
Cannondale
Aşağıdaki çanta hakkında bilgi sahibi olan arkadaşlarıdan yorumlarını bekliyorum.

Bu çanta ortlieb in çantaları gibi çabucak sökülüp - takılan tarzda bir çantamıdır ?
Planladığımız yolda problem çıkarır mı ?
Bu çantanın ön taraf için olanı var mı ?

(link)

Teşekkürler.