Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Havalı Silahlar

Konu, 'Diğer Hobileriniz' kısmında Engin EŞ tarafından paylaşıldı.

1. Engin EŞ

Engin EŞ Aktif Üye

Seviye:
    Havalı silahlarla ilgilenen arkadaşlar varmıdır?

2. özel

özel Üye

Seviye:
    2-3 sene önce bir merak sarmıştım. Daha sonra atış yapmaya fırsat bulamamaya başladım. Şimdilik bir köşede onlara vakit ayırmamı bekliyorlar. :)

3. Akın Killik

Akın Killik Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    fena halde.

biraz iddalı bile sayılabilirim hatta :)

Diana 470 Target Hunter + Sportsmatch DM60 Dampa Ayak + Gamo 4-16x50 Dürbünüm var.

Kendi fotoğrafını eve gidince atarım ama temsili fotoğraf atayım. zaten neredeyse aynı görünüyor dürbünde.

4. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    bi ara aktif olarak bende ilgileniyordum ama şu an bazı sebepler yüzünden pasif olarak ilgileniyorum. Elimde 1 tabanca 1 tüfekten başka bişe kalmadı.

5. Engin EŞ

Engin EŞ Aktif Üye

Seviye:
    Güzel silah,kazasız atışlar dilerim.
    Atış için poligonamı gidiyorsunuz ? yoksa açık alanları mı tercih ediyorsunuz.

6. atta

atta Forum Bağımlısı

Seviye:
    Bende de bir havalı tabanca ve havalı Tüfek vardı. Havalı tabanca bozuldu şimdi parçaları nerede bilmiyorum. :) Havalı tüfek ise duruyor. Atış Yapmayalı uzun zaman oldu. Kullanamamın nedeni ateş edecek yer olmaması. Eskiden mis gibi bahçeli evdeydim şişe dikip vs. vuruyordum :)

7. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Dedemin bahçesinde bazen gittiğimde atıyordum. Tabi kendisi Denizlide ve yazdan yaza gidiyorum. Açıkçası barutludan daha çok hoşuma gidiyor. En önemlisi sessiz. Dedem onunla sansar falan vuruyor diye biliyorum. Bahçede biraz zarar veriyorlar da. Sordum, rahatsızlık veren kuşları vuruyor musun diye, verdiği cevabı hatırlamıyorum ama özeti: Vurunca diğerleri daha beter oluyor :D Açıkçası isterdim bir tane. Tabi okçuluğa daha çok hastayım.
    Edit: Başlık havalı silahlar. Halbuki eğer özel çaba göstermezseniz tüm silahlar havalıdır XD

8. Gökhan Ö.

Gökhan Ö. Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Focus
    Seviye:
    Havalı silahlar ile hayvan öldürmek/av yapmak SUÇtur bilgine kardeşim.

9. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    ??? Ne komik şeymiş o :D Ateşli silahla öldürünce hayvanın başı göğe mi eriyor? Onun takibini yapamazlar.

10. Akif Y.

Akif Y. Aktif Üye

Seviye:
    Havalı tüfeğim var bir tane,ben de fırsatım oldukça şişe vurma şeklinde ilgileniyorum.

11. avanak_abdi

avanak_abdi Bisikletkolik

Adı:
    Cemali Avcı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    öldürmeye devam edin o zaman :eek:ut:

12. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ateşli silah kullandığında farklı kanunlara tabi oluyorsun ve kontrol edilebiliyorsunuz.
    Ayrıca yaşınız gereği zaten ateşli silah kullanma ehliyetine sahip değilsiniz.

Havalı silahlar için yaş sınırı var ise bilemiyorum.

Ayrıca lütfen kendi doğasına uygun davranan hayvanlardan korunmak için öldürmek ve/veya zarar vermek dışında yol bulunuz....:eek:ut:

13. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yok işin ilginç tarafı ben cansız hedeflerle ilgileniyorum, konu ne ara bana geldi, onu anlamaya çalışıyorum. Dedem de bazen gerektiğinde sıkıyor. Ateşli silah da dağda yere bidon koyup ona ateş ettim. Şimdi ben suçluysam teslim oluyorum :) Tamam haklısınız, hayvanları sev falan da benim burda suçum ne :D Ben amatör atıcı bile sayılmam. Bazen yazın yere hedef koyup sıkıyorum, o da çok nadir. Lütfen çok rica ediyorum, yargısız infaz yapmayalım. Hem de önceki mesajlarımda bir canlıya sıktığıma dair birşey yok. 2. mesajımdan önce havalı silahla hayvan öldürmek suç denmiş, bana saçma geldi, onu yazdım. Hem havalı silah daha çok acıtma, yaralama, korkutma gibi bir etki yapar. Kuşa sıkmadıkça pek öldürmez.

14. Çetin ŞAHİNÖZ

Çetin ŞAHİNÖZ Bisikletkolik

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ateşli silah kullanmanın farkını anlamamıştınız onu yazdım.
    Birde canlı öldürmek ile ilgili pervasız tavıra (dedeniz ise ona) eleştiri yaptım.

Ben kendim de ok atmayı severim ve profesyonel yayım var. Ama asla canlı hedefe atış yapmadım ve yapmam.

Kendinizi yakın görmediğiniz konulardaki eleştirilerin hedefi değilsiniz merak etmeyin.:in:

Salih Kü bunu beğendi.
  15. Salih Kü

Salih Kü Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yani dedemin de pek öldürdüğünü sanmıyorum. 20-50m mesafede o saçmanın neredeyse muhtemelen pili bitiyordur. Hayvan da biraz sesten korkar zaten. Biraz da canı yanar ama bir daha oradan geçmez. Kendisi de zaten hayvan ölürse üzülüyor. Kuşlar bu konuda biraz zayıf.

16. özel

özel Üye

Seviye:
    Günümüzde satılan havalı tabanca ve tüfekler 20-30 metre mesafelerde etkili atışlar yapabiliyor. Havalı yaylı tüfek ve pcp tüfekler ise 100 metre mesafelere etkili atış yapabilmekte. Eski 4,5mm lik tüfekler 500 fps atış güçlerine sahipti şimdikiler ise 4,5mm , 5,5mm , 6,35mm ve hatta 9 mm saçma çapı ile 1000 - 1250 fps atış güçlerine ulaşabiliyorlar. 100 metre mesafeden soda şişesini parçalayanların videolarını izledim. 40-50 metreden ne tahribat yapar onu siz düşünün artık.

Havalı silahlar hedef atıcılığı için tasarlanmış ve kanunda da bu şekilde tanımlanmıştır. O nedenle av amaçlı kullanılması yasaktır. Ancak insanları korkutma amaçlı kullanıldığında ateşli silah gibi işlem görmektedir. Son zamanlarda havalı silahlarında ruhsata tabi olması hakkında görüşmeler vardı ama en son ne durumda tam olarak bilemiyorum.

Salih Kü bunu beğendi.
  17. Engin EŞ

Engin EŞ Aktif Üye

Seviye:
    Evet güzel ülkemiz de havalı silahlarla av yapmak yasak ve en doğrusu.Eğer serbest olsa havalı silahları satın almak için ruhsat vs. prosedür olmadığından kolaylıkla çoğu av merakı olan insanımız edinir ve hayvan katliamı yapılır.

18. hakan aydın55

hakan aydın55 Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    youtube ta bu tip havalı tükeklerle kuş vuran bir çok kişiye ait görüntü var....

19. özel

özel Üye

Seviye:
    Yabancı ülkelerin bazılarında belirli gücün üzerindeki havalı silahlar ile av yapmak serbest. Hatta domuz avı yapanlar bile var.

20. Caner Kartalgöz

Caner Kartalgöz Aktif Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:

Bu ikiliden çok memnunum, öneririm...