Havalı ön amortisörde esneme

Tepki
5
Geçen hafta satın aldığım ve kullanmaya başladığım Suntour Axon V fren uyumlu amotisörü kilitlesemde üzerine tüm ağırlığımla yüklendiğimde bir kaç milimetre esnediğini farkettim.İlk defa havalı maşa kullandığımdan bu normalmidir bilmiyorum.Birde havalı amortisörlerde yaylı amortisörlerde olduğu gibi sertlik ayarı yapmak için bir ayar düğmesi olurmu? Cevap verirseniz çok sevinirim.Teşekkürler iyi forumlar

Scudo

Barış BİRLİK

Forum Bağımlısı
Tepki
290
İsim
Barış Birlik
Başlangıç
2008—09
Bisiklet
Trek
Esneme yapması çok normal hiçbir zaman taş gibi olmaz :) Sertlik ayarınıda havanın PSİ ile oynayarak yapıyorsun :)

Cahit Türk

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
Ben de 2 aydır Axon kullanıyorum, sıfır alındı. aynen dediğiniz gibi gibi kilitlendiğinde hafif esneme oluyor ve bu çok işe yarıyor. Bence özellikle böyle tasarlanmış ve üretilmiş. Daha önce XCM ve XCR kullandım, onları kilitlediğimde taş gibi oluyor ve hiç esneme yapmıyordu. Bence Axon un sistemi daha güzel.

Tepki
5
Aslında bende Axon dan çok memnunum .Bence fiyatına göre süper bir amortisör.Kafama takıldığı için sordum.Cevabınız içimi rahatlattı teşekkür ederim.Birde ağırlığı konusunda bilginiz varmı acaba?(Ben hiçbir yerde Axon V fren uyumlu maşa bulamamıştım .Sonunda Eskişehirdeki muratoğlu bisiklet İstanbul'a telefon ederek bir adet eski model sıfır axon temin etti.Disk fren uyumluların fiyatı 500tl ağırlıklarıda 1600gr civarındaymış.Benim binbir zorlukla getirttiğim Vfren uyumlu amortisör ise 300tl ve 1860gr.Acaba sizin axon yeni modelmidir?Fiyatı ve ağırlığı konusunda bilgi verebilirseniz çok sevinirim

Cahit Türk

Daimi Üye
Tepki
128
Bisiklet
Salcano
Benimkisi 2011 modellerden sadece disk uyumlu. Ağırlığı bizzat tartmadım. 2010 modeller rl ile 1660 g. yazıyor.

Tepki
17
Bisiklet
Merida
Bende de TORA 302 solo var. dediğiniz gibi tam kilitde bile çok az haraket ediyor. Bende ilk gördüğümde şüpelenip aldığım yere sordum. Yaylı maşalar gibi tam kilitleme olmuyormuş.Sebebi kilitleyen hidrolik aksamdaki keçe,o-ring tipi malzemelerin yüksek baskıya uğradığında çabuk zorlanıp aşınmaması ve aynı şekilde yağ sızdırması yapmaması.
İçin rahat olsun. :)

Bülent Onutkan

Forum Bağımlısı
Tepki
943
Kılıtlıyken bır mıktar esneme yapması gayet normaldır.Hatta benım kullandıgım sıd team'ın uzerınde bu esnemenın mıktarını ayarlayabılmemı saglayan duzenek bıle var.Sonucta dag bısıkletı kullanıyoruz ve tırmanıdıgımız zemınde kaymak gıbı deıl,bu yuzden bıraz esneme makbuldur.Haaaa bu arada kılıtlıyken var gucumuzlede maşaya baskı uygulamaktan kacınalım..
Yaglı bır sıstem oldugunu unutmayalım...

• Beğen
Tepkiler: Nicotine34

Hüseyin ARICAN

Forum Bağımlısı
Tepki
89
konu açılmışken kafama takılan bi konuyu sorayım :) 2009 model axonlarda kg-basınç değerlerini bilen var mi?