Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

havali mi? yoksa yagli? daha iyi....

Konu, 'Süspansiyon' kısmında beverly tarafından paylaşıldı.

1. beverly

beverly Forum Demirbaşı

Seviye:
    bu konuya kesin bi cevap bulamadim.su an benim amartisoru daha yuksek bi kademeye cikarmayi planliyorum.bende fox vanilla var.yagli amortisor.100mm.ilk aldigimda surekli olarak sonuna kadar esniyodu en sert ayarda bile.daha sonra yayini bi serti ile deistirdim.listeye gore benim kiloma musait olan yayi taktik.perfornsindan hala memnun deilim.daha once havali 130 cm lik bi amortisorum vardi.kiyaslamak nerdeyse imkansiz.bi arkadas bana yagli dan havali kadar iyi bi performans bekleme dedi.ama bazilari yaglidan daha performans alman lazimdi sadece 130 mm lik al diyolar.benimde kafam karisti yagli mi havali mi?

2. beverly

beverly Forum Demirbaşı

Seviye:
    bu arada diger iki konuyu gormezlikten gelin.bilgisayarim tikandi sanirim birden fazla kes basmisim:))

3. HaliliOzturk

HaliliOzturk Onursal Üye

Seviye:
    Küçük bir düzelme :) ; Yağlı dediğiniz amortisör aslında yaylıdır. Yağlı amortisörün yağların sıkışmaları gibi bir şey söz konusu olmadığı için imkansız olduğu daha önceki konularda geçmişti. En azından yaylanma görevini yapabilecek yerde yağ ana madde değildir. Burada yağ, elastomer veya hava basıncı kullanılır. Yağ da kilitleme, rebound yerlerde ve tabi ki sürtünmeyi azalttırıcı görevler üstlenmek üzere amortisörün çalışma mekanizmasındaki yerini alır.
    Yaşadığınız yer dolayısıyla kilonuza uygun yay bulabiliyor olmanız bence harika, kıskanmadım dersem yalan olur :).
    Konuya dönersek ; XC sınıfı biniş kategorisindeki amortisörlere bakarsanız, en üst modellerin hep havalı amortisörler olduğunu görebilirsiniz. SID, Reba, Skareb (yeni adıyla R7) gibi bir çok amortisör hava basıncı ile çalışır.
    Şahse tercihim havalı olan amortisörden yanadır :). Zaten ben de bir Reba kullanıcısıyım...

N.Erdem TUGRAHAN bunu beğendi.
  4. beverly

beverly Forum Demirbaşı

Seviye:
    sanirim bende havali alicam.saol bilgi icin.bu arada istedigin parcayi online olarak bulabilirsin.uluslar arasi parca yollayan bi cok site var.fiyatlar tahminimce tr ye gore cok daha ucuz olacaktir.

5. Gürsel A.

Gürsel A. Bisikletkolik

Seviye:
    Selam..
    Amortisör alırken bu sitelerden ağzı yanan çok kişi tanıyorum..Aman dikkat..Adamlar Türkiye'ye "iteleme" yapıyorlar bazen.. Geri yollaması da büyük dert(masraf) olduğu için arkadaşların "ellerinde patladığı" oldu..(Nedense çok argo kelime çıktı elimden:) Rahatsızlık verdiysem özür dilerim...

6. Mesut Girgiç

Mesut Girgiç Onursal Üye

Seviye:
    Ben de izninizle özür dileyerek sözlerime başlamak istiyorum.
    Ustam yanlış anlamasın ama bakın şimdi şöyle..

Adamlar Türkiyeye gönderdikleri amortisörleri zaten "iteleme" yöntemiyle tır konteynerlerine yüklüyorlar.
    Ayrıca, defolu üretilen havalı amortisörlerin son kullanıcının elinin avuç içi ısısıyla ve ısınan havanın genleşmesi yöntemiyle "elinde patlaması" kadar doğal başka bir şey olabilir mi?

Yani bilmiyorum, sizin yazdığınız metinde bisiklet terminolojisinden başka bir şey göremedim, ben şahsen kendi adıma argo bulamadım.. ama bilemiyorum yani..

not: bu mesajın ana konuyla alakası yoktur, zira ustam varken ana konuyla ilgili konuşmak bana düşmediği için görüldüğü üzere ufaktan sosyal içeriğe kayıyorum.. saygılarımla..

7. beverly

beverly Forum Demirbaşı

Seviye:
    bu arada benim amortisorun 130 cm e cikarilabildigni ogrendim. bi debenim amnortisorum su xc icin alinabilegin en hafifiymis.servis ole dedi ama arastirmadim.ondan deistirmiycem.simdilik ok :))