Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

havalı maşalarda

Konu, 'Süspansiyon' kısmında Cem Helimoğlu tarafından paylaşıldı.

1. Cem Helimoğlu

Cem Helimoğlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    havalı masalarda bir tarafı hıdrolık bır tarafı havalı oluyor degılmı?
    bız havayı ındırınce masa dıbıne kadar ınıyor o zaman bu masaların hıdrolık kısmı rebound ve kıtmele dısında bı ıse yaramıyor yanı masa tek kol calısıyor yanılıyor muyum?
    ben hıdrolık kısmını soksem ne olur rebound ve sertlık ayarı yapmak ıstemesem bı mahsuru var mı?
    yardımlarınızı beklıyorum

2. Cem Helimoğlu

Seviye:
    bılen arkadas yok mu

3. Barış BİRLİK

Barış BİRLİK Engineer / Archer / Cyclist

Adı:
    Barış Birlik
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    bildiğim kadarıyla o maşaya göre değişiyor mesela reconlarda bir tarafı havalı ama rebalarda iki bacakta hava kartuşuyla çalışıyor çok bilgim yok o yüzden yanlış yönlendirmiş olmayayım

4. Bülent Onutkan

Bülent Onutkan Bisikletkolik

Seviye:
    Havalı maşalarda bacaklardan bırı hava digeri ise yag haznesı'dır!
    Hava olan kısıma kullanıcı agırlıgına gore kendı ozel pompasıyla hava basılır.Solo air olanlara sadece ust kapaktan,dual air olanlara ıse alttan ve ustten hava basılır!
    Bacaklardan dıgerınde ıse yag vardır,bu yag maşayı kılıtlemede ve gerı salım(rebound) ıcın kullanılır!
    Eger ıkı bacakta havalı bır maşa ıse kılıtleme olmaz(rockshox'larda oyle)
    Arkadasımızın bahsettıgı sekılde yag olan bacagı tamamen bosaltmak yanı mekanızmayı oradan cıkartarak kullanmak son derece yanlıs olur ve orantılı esneyemedıgı ıcın kısa surede kırılır(bu bahsettıgım olay tecrubeyle sabıttır,bırkac yıl once kullandıgım rst omega maşamın yag olan kısmını nasıl olsa kullanmıyorum dıyerek bosalttım ve 1 hafta sonra evımın onunde kaldırımdan ınerken yerlere serıldım maşa ıkı parca oldu:()
    Umarım yardımcı olabılmısımdır,saygılarımla...!

5. Burçak Erbil

Burçak Erbil Engineer | Framebuilder

Seviye:
    Hava maşanın yaylanmasını sağlar (Yay yerine kullanılır) Hava basıncı ne kadar fazlaysa, maşanın "o kadar sert" bir yayı varmış gibi davranış sergiler. Havayı boşalttığınızda maşa sabit maşaya döner.

Yağın amacı ise hareketi sönümleme (damping)dir. Temel olarak yağı ufak bir boşluktan geçirirken oluşan akış direncinin amortisörün hareketini yavaşlatması prensibiyle sönümleme sağlanır. Mekanizmaya göre sıkışma ve genleşme yönlerinde farklı dirençler elde edilebilir. Ve genelde bu dirençler ayarlı olur; özellikle rebound (genleşme direncinin ayarı) önemlidir; bu ayar maşa bir darbe karşısında sıkıştıktan sonra genleşmesini yavaşlatarak tüm enerjisiyle sizi geri zıplatmasını önler. Yağı boşaltırsanız zıplaya zıplaya gitmeye başlarsınız.

Öte yandan; bazı maşalarda ağırlığı azaltma amacıyla sönümleme için de hava kullanılabilir.

6. Cem Helimoğlu

Seviye:
    pekı kardes bu anlattıgınız olaylar fox f 32 flc ıcın nasıl oluyor onunda mı bı tarafı havalı dıger tarafı yaglı

7. Cem Helimoğlu

Seviye:
    bıde kardes o kılıt kısmını hemen gerı takcam sen tecrube etmısnı ılla benımde kırmama gerek yok degıl mı cook tesekkur ettım hersey ıcın

8. BULUT ÇELİK

BULUT ÇELİK Forum Demirbaşı

Seviye:
    elde edeceğiniz hafiflik eğer performanstan da bişeyler eksiltecekse bence hiç gerek yok fox maşaya kıymayın bence ;)

9. Samet Şenel

Samet Şenel Onursal Üye

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Bunları sökersen büyük ihtimal gereksiz yere zıp zıp zıplayan bir maşan olur vede kilitlenemeyen. Yazık edersin Fox'a.. Çok merak ettim ne gerek var bu işleme ? Hangi amaçla bunu yapmak istiyorsunuz ?