Havalı Maşa vs. Yağlı Maşa

Mümin Zorcan

Daimi Üye
Tepki
114
Arkadaşlar bu soruyu soranı görmedim bu yüzden ben yeltendim mukayese etmek gerekirse;
Axon(Yağlı Sistem) Epicon(Havalı Sistem) bu iki maşanın kıyaslaması nasıl olur ağırlık hariç....
Yani yağlı sistemle havalı sistemi kıyaslamak istiyorum tecrubelı yorumlara ihtiyacım var.
Her iki sisteminde artıları eksileri nelerdir ?

• Beğen
Tepkiler: Derviş Özcan
Scudo

akgulcemal

Forum Bağımlısı
Tepki
914
Bisiklet
Focus
İkiside aynı şey değilmi ? Ben mi yanlış biliyorum ? Axon'a da hava basılıyor.Çok tecrubeli değilim yanlış bilgi vermek istemem ama ikiside aynı şey diye biliyorum.

• Beğen
Tepkiler: Derviş Özcan

Derviş Özcan

Forum Demirbaşı
Tepki
153
Bisiklet
Cervélo
@akgulcemal

olayı açıklayayım axon da bi kaç tür var rld drl vsvs..biri yağlı diğeri havalı ..gerçi havalı olandada yağ vardı galiba ..
karçılaştırmaya glirse sağlamlıkta axon /çalışmada apicon bana göre..

Tepki
68
Axon havalı değilmi Mümin baktım sitesine göremedim yağlı diye bir yazı yanlış yerleremi baktım acaba.

ilker çelikcan

Daimi Üye
Tepki
218
Yanlış bilmiyorsam yağ amortisörün hareket hızını kontrol etmeye yarıyor.
Yağın geçişini engelleyerek sıkışma ve açılmayı yavaşlatabiliyorsunuz.
Bu sayede tümseklerde sıkışan amortisör sizi geri fırlatmıyor. (rebound)
Bir de yağı tamamen engelleyerek amortisörü kilitleyebiliyorsunuz.

Amortisörün yaylanması ise iki şekilde sağlanıyor.
Yaylı ve havalı sistemlerle.
İçine ya bir yay koyuyorsunuz (coil), ya da bir hava silindiri (air) koyup gazın sıkışmasından faydalanıyorsunuz.

Hiç havalı kullanmadım ama bildiğim kadarıyla havalı sistemler daha hafif ve çalışması hassas olduğundan daha konforlu.

şans topoğraf

Daimi Üye
Tepki
106
Yagli sistemler daha agir,dayanikli ve daha tepkili masalardir bu sebeple ekstrem islerle ugrasanlarin en cok tercih ettigi modeller marzocchi nin full yagli sistemleridir yada downhill freeride masalari bu sebepten ful yagli sistem uretilir.Periyodik olarak temizlik,yag degisimi ,kece degisimi ve yay degisimi yapildigi surece yillarca kullanilir.
Havali masalar ise Cross country modellerde genelde tercih edilir daha az tepkili olan cok hafif masalardir...Onemli olan kullanim amacina uygun masa secmek.

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
cross country maşaların kullanım ömrü ne kadar?Ben epicon rld almayı düşünüyorum bisikleti hafifletmek için.

şans topoğraf

Daimi Üye
Tepki
106
Epiconun omrunu bilemiyorum forumda kullanan arkadaslar cok sayida yardimci olurlar.fakat soyle bir ek bilgi verebilirim.Dirt jump yapan tanidiklarim arasinda bisikleti hafiflik adina epicon kullananlar var gayet memnunlar 2 sene gecti hala keceler flan saglam.Tabi uzun yillar kullanirim diyorsan sr suntour tercih etme.Fox masalarinda omrunun az oldugunu duymustum...Marzocchi bile 2008de sr suntourla birlesmeden once daha kaliteli masalar uretiyordu.Benim gorusum evladiyelik masa icin Rock shox un ust modelleri yada marzocchi 2008 oncesi modelleridir.Unutmayin ki sr suntour her zaman ust seviye masalara rekabeten uretilen ekonomik urunler cikarir.Her sey fiyatina gore, iyi forumlar :))

• Beğen
Tepkiler: Vedat METİN

Enis Özer

Daimi Üye
Tepki
58
Bisiklet
Sedona
Arkadaşlar yağlı maşa diye birşey yoktur. Yani evet maşalarda yağ vardır ancak eğer yaylanmayı kastediyorsanız yağlı maşa diye birşey yoktur. Bir kere sıvılar sıkıştırılamaz yani sadece yağ ile maşa yapmak imkansızdır. Full yağlı dediğiniz maşalar yaylıdır. Maşalar havalı yada yaylı , çok büyük bir bölümünde yağ zaten vardır. Görevide rebound mekanizmasının çalışması yada lockout için kullanılır. İki yönlü bir hazne vardır, aradada bir vana. işte siz o vanayı kapattığınızda aradaki yağ akışı kesersiniz ve yağ bir tampon görevi görerek maşayı kilitler. Rebound mekanizmasında da o aradaki vanayı kısıp yağ akışını azaltırsınız. Şu anda iki tür maşalar piyasada 1- yaylı 2- havalı. Eskiden elastomer vardı ancak sanırım artık kullanılmıyor. Birde şunu ekleyeyim, üzerinde lockout olan her maşanın içinde kesinlikle yağ vardır. (Eski mekanik lockout olanlar dışında.)

Tepki
43
Bisiklet
Ghost
Yanlız arkadaşlar yaylı maşa'dır aslı,yağlı maşa demişsiniz öncelikle izninizle bu yanlışı düzelteyim dedim :) Soruya gelince : çok tecrübeli bir bisiklet kullanıcısymış gibi konuşmak istemem ; ama yaylı maşayı daha önce bir arkadaşımın borla'sında kullanmıştım (XCM maşa ),bir de abimin yaylı maşalı bisikletini sürdüm,axon maşa ve aradaki fark bana göre küçümsenecek kadar da az değil ; çünkü havalı maşa,yani axon ufacık taşın üzerinden bile geçtiğinizde çalışabiliyor,xcm o kadar değil tabii ki çabucak çalışmıyor,ama o da hafif zorlu arazide idare edebilecek kadar iyi bir maşa :)

şans topoğraf

Daimi Üye
Tepki
106
Full yagli sistemden kastim,marzocchi rc3 ler...yay yag banyosu icinde calisiyor bu sebepten 3kg a varan agirligi var ve cok tepkili.Birde yagli dememdeki kasit,elastromer masalarda gres kullaniliyor bunlarin karistrilmamasi...icine 5w-10w gibi fork oil konan yayli masalarla xcr,xcm,rs dart gibi elastromer masalar arasinda daglar kadar fark var.elastromer masalar hava - derecelere dusunce donar bunun sebebi icindeki gres yagidir.elastromerlerdeki lock out sistemide sanirsam mekanik cunku eski xcr masami actigimda lock outu denedim tik klik seslerle lock out calisiordu...
Uzun lafin kisasi...

Elastromer...
giris seviyesi masalar,bakimi kolay,az tepkili,hobi kullanicilarinin isini fazlasiyla gorucek nitelikte masalardir...

Havali masalar...
hafifliginden dolayi Cross country yada mtb yarislarinda tercih edilen,kullanicisina hava basincina gorede yumusaklik sertlik sunan en alinasi masalardir..

Yayli ve yagli dedigimiz masalarda dayanikli tepkili ve geri tepme gucunden dolayi genelde ayaklari yere basmayan,agresif bisikletcilerin tercihi olur...

Suan solo air gibi sistemlerde var onlari ben pek bilmiyorum :)

yay yag karmasasini duzeltmeye calistim.Eksigim,yanlisim varsa onlarida siz soyleyin :)
iyi forumlar...

• Beğen
Tepkiler: Sinan Ceylan

Enis Özer

Daimi Üye
Tepki
58
Bisiklet
Sedona
Bende şunun ekleyeyim, xcm xcr gibi maşalar yaylıdır. Artık elastomer hiçbir maşada kullanılmıyor. Sebebide ömrü çok kısa ve azıcık soğuktan çok etkilenmesi. Kendim Dart 3 maşa kullanıyorum ve bakımını kendim yaparım, oda yaylıdır. Ayrıca lockout ve rebound yağlı. Yalnız yayı yağ banyosu içinde değil, ancak bol bol gresli olması gerekiyor.

Enis Özer

Daimi Üye
Tepki
58
Bisiklet
Sedona
@Mutlu Onur ÖZDEMİR

Yalnız karşılaştırdığınız maşa XCM ve Axon arada hem maddi olarak hemde teknoloji olarak çok büyük bir fark var yani o kadar fark olması doğal. Ben Dart 3 maşa kullanıyorum ve 75 kiloyum, maşam sürekli bakımlıdır, açıkçası çok memnunum oldukça tepkili çalışıyor. Fox, Sid gibi maşalar denedim. Evet arada fark var mutlaka ancak en fazla %10 gibi bir fark. Ancak fiyat olarak arada %500 gibi bir fark var :)

• Beğen
Tepkiler: mertcan kurtcebe

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
bu havalı(epicon axon) maşaların soğuukta çalışması nasıl?Yaylı olanların içindeki yağın donduğunu duymuştum forumda.Her iki maşa grubada kaç derecenin altında ve üstünde performans kaybı yaratıyor?

Enis Özer

Daimi Üye
Tepki
58
Bisiklet
Sedona
Denemişliğim yok ancak soğuktan etkilenmediğini söylüyorlar. Yaylı maşalar genelde alt seviye maşalar oldukları için içlerinde doğal olarak düşük kaliteli yağ kullanılıyor o yağlarda soğukta donuyor. Yani maşanın yaylı yada havalı olmasının soğukta donmasıyla alakası yok. İçerisinde kaliteli yağ koyarsanız soğukta havalı maşalar gibi donmadan çalışabilir.

şans topoğraf

Daimi Üye
Tepki
106
Ben soyle bir ornek verebilirim...icinde gres olan rock shox dart serisi -2,-3 derecelerde donuyor.Yayli yagli sistem olan dart in ust serisi,tora masa donmaz.Kendim sofyadayim ve bu kis -24 dereceleri gorduk...havali masalar hakkinda yorum yapamicam..

Coşkun Kumru

Aktif Üye
Tepki
33
Arkadaşlar maşa bakımı, yağ değişimi, vs gibi konularda resimli bir kaynak var mı acaba?

Leventİ

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Levent
Bisiklet
Cube
@Rettert
(link) Şöyle bi kaynak var ama ingilizce. Youtube'da fork meintenance veya fork service diye aratırsanız bi kaç vidyo da var. Ama modeline göre değişiklikler olabiliyor prosedürlerde.

Gökhan Ö.

Forum Demirbaşı
Tepki
266
Bisiklet
Focus
bi soruda ben sorayım, hazır bu kadar maşacı arkadaşı bi arada bulmuşken :)

eski bisikletimde suntour XCT yaylı/yağlı artık herneyse , o maşadan vardı. kilitlendiğini zaman tamamen sabit maşa gibi davranıyordu.

şimdiki bisikletimde gidondan kilitlemeli , havalı RAIDON maşa var. kilitliyken bile amörtisör tamamen iptal olmuyor. aldığım yer üst-orta grup bisiklet ve parçalarından pek anlamadığından orada bi cevap bulamadım.

acaba maşamda sorun mu var yoksa hava basılması, remote telinin gerdirilmesi yahut başka bişe yapılması mı gerekli kilitleyken tamamen rijitleşmesi için?

yoksa havalı maşaların huyu mu bu?

Leventİ

Aktif Üye
Tepki
91
İsim
Levent
Bisiklet
Cube
@Gökhan Ö.
Remote teli gevşek olabilir. Anlamak için maşanın üzerindeki remote telinin girdiği kapağı açın, ordaki dişliyi elinizle çevirin sonuna kadar, kitlenip kitlenmediğine bakın.

• Beğen
Tepkiler: Gökhan Ö.