Havalı dedik! İşte benim havalı oyuncaklarım

eray akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
160
@M.Burak KARADAĞ

kardeş senin dediğin 1475 fps olmasın ? marka model ne söyler misin ? çünkü avrupada bu hızlar sınırlı türkiye de de bu kadar güçlü silahlar yok bildiğim kadarıyla. marka ve model söyler misin ?
bu arada kullanabileceğiniz pellet olarak gamo pro magnum çok düzgün bir pellettir. tavsiye ederim. ts18 ve ts 22 ise tavsiye etmem. yaylı havalılar için konuşuyorum bu arada

Scudo
Tepki
47
bisikletin yerini alamayacağını düşünsemde, yeni tutkunuz bu olabilir. izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. yüreğinizi zıplatacak hareketler var...
(link)

• Beğen
Tepkiler: M.öztürk

eray akyol

Forum Demirbaşı
Tepki
160
@Mehmet Bozdağ

hocam benim yüreğim kaldırmaz bunu yaa :D

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Eray kardeş o silah evanix hunting master.Bu arada düzeltiyorum 4.5 kalibreler için.Ama yinede görmeye değer bir hız.Bizzat kullandım.Muhteşem bir silah.Ayrıca talon ss ler de aynı hızı sunuyor :D

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Mehmet abi bu olayı biliyorum :D felaket bir adrenalin.İleride param olursa mutlaka yaparım diyeceğim bir şey :D

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Bozdağ

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Çok eskiden insanlar birkaç metre uçabilmek için neler yaptılar, şimdi neredeyse kuşlara rakip oldular..Ben izlerken bile heyecalandım...

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
Abi yok böyle bir olay ya :D öldüm gülmekten :D ve izlerken bile aldığım adrenalinden.Ama kafama takılan insanın kendi hayatını bu kadar tehlikeye atması ne kadar doğru? bilemiyorum :D

Videoyu ekleyeyim bari :D :

• Beğen
Tepkiler: Mehmet Bozdağ

BF Okuru

Üye
Tepki
2
Zoraki hp 01 almaya karar verdim gibi, ancak birkaç sorum var ; pompa sayısı namlu çıkış hızını değiştiriyor ve belli bir pompa sayısından sonra bir valf yardımıyla hava tahliyesi var. bu valf modifiye edilip daha sert namlu çıkış hızı yakalanabilirmi..? Bu silahı nereden almak en isabetli iş olur...? gerçek ve en uygun fiyat şu an nedir..? Cevaplara şimdiden teşekkürler...

Tepki
47
@M.Burak KARADAĞ

tehlikeli olduğunu düşünmüyorum. tedbirlerini sağlam alıyorlardır. sırtlarında yedek paraşüte kadar hepsi var. bu sadece havada yön veriyor. güzel bir aktivite. downhill yapandan daha deli değiller :in:

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@Mümtaz Öztürk

Mümtaz abi modifiye boyutunu hiç düşünmedim.Ama valfi modifiye etmek tüpe daha fazla hava girişini sağlasa bile namluya basıncı aktaran organıda aynı şekilde modifiye etmek gerekir.Hadi onu da geçtim,tüpe daha fazla hava alınması tüpün patlama riskini arttır buda tüpüde modifiye etmek gerekeceği anlamına gelir.Zaten ben bir kere fazla pompa yapmaktan tüpü çatlatmıştım.Normalde silah 3 pomoaya izin veriyordu(ilk çıktığı zaman) şimdiyse 4 pompa ile 225 m/sn gibi bir hız sunuyor ve inan bana arazi ortamında bile bu hız yetiyor. :D ayrıca piyasada en uygun fiyat 350 idi.Oda hilal avda..Ancak bulunduğunuz ildeki av marketleri de bir araştırın derim abi ben.Çünkü bazen çok uygun denk gelebiliyor :D
Saygılarımla.
M.Burak KARADAĞ

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
Madem havalı silahlardan konu açıldı bende yazayım :). Bir adet ekol es55 bir adette ekol es 66 CO2 tüpüyle çalışan 4.5 cal (0.177) bb çelik bilye kullanan tabancalarım var. Resimleri :

(link)

Ben genellikle seri ve yakın mesafe atış yaptığımdan dolayı kurmalı silahlardan hoşlanmıyorum. Maddi açıdan ve kullanım alanı açısındanda PCP silahlar benim için şimdilik çok uzak. Zaten PCP ile atış yapabileceğim bir yerde ateşli silahta kullanılabileceği için av tüfeği kullanıyorum.

Bu arada arkadaşlardan birisi 2. veya 3. sayfada namludan bir damla mazot damlatmaktan bahsetmiş. Bir zamanlar severek ama sprey yağla yaptığım atıştı. Genellikle havalı silahlarda tepme olmaz ama yanıcı bir sıvı kullanıldığında namluda oluşan sıcaklıktan dolayı minik bir yanma olayı gerçekleşiyor. Buna dizelleme etkisi deniyor. Fakat uzun vadede bu silah için pekte faydalı bir iş değil. Mermi çıkış hızını ve zevki ne kadar arttırırsa namlu ömrünü o kadar kısaltıyor. Bende bazen yapmıyorum değil :D. Ama tavsiyelere kulak vermek lazım.

Bu arada her havalı tabanca için modifiye mümkündür. Kurmalı silahlar için genellikle yaylar ve pistonlar değiştirilir. Diğer birikmiş gazların basıncını kullanan silahlar için horozun çekiç gücü ve namlu göz önünde bulundurulur. Bende çok meraklı olduğumdam dolayı birçok araştırmam ve susturucu projelerim vardı. Ama okuldan dolayı hiçbirisini adam akıllı uygulayamadım. Eğer elinde yeterli malzeme ve vakti olan arkadaşlar varsa havalı tabanca ve tüfekler için kafamdaki susturucu sistemlerini anlatabilirim.

Ve son olarak değinmek istediğim bir konu var. Pas çözücü spreyler. Genellikle temizlik için silahlarda pas çözücü spreyler kullanılır. Ama dikkat etmemiz gereken nokta o silahların ateşli silahlar olduğudur. Ateşli bir silahta bir el ateş ettikten sonra o yağın hepsi uçar veya yanar. Namluda gerçekten temizliği sağlamış olur. Fakat havalı silahlarda öyle değil. Havalı tabancalarda herhangi bir yanma veya aşırı sürtünme olmadığından kullandığınız sprey ne kadar silsenizde orada kalır ve içindeki bileşiklerden dolayı metalde dayanıklılığı azaltır. Birgün atış yaparken bakarsınızki namluda mermiyle beraber hedefe doğru gidiyor. Veya aşınan parçalardan dolayı tetik işlemez hale gelmiş veya mermi namluya girmiyor. Bununla ilgili çok kötü deneyimler yaşadığım için anlatma isteği duydum. Zaten tabancanın içinde herhangi bi atık madde kalmıyor. Sadece belirli zaman sonra tozdan dolayı iç kısımlarda biraz kirlenme oluyor. Onuda arada bi açıp bi bezle güzelce silerseniz hiçbir sıkıntı olmaz. Ayrıca atışlardan sonra namlunun içinde kalmış olabilecek metal tozları için (hiçbirşey yapamıyorsanız) bir peçetenin bir parçasını top şekline getirin ve namlunun içinden sokup tükenmez kalem içlerinin plastik kısmıyla 3-4 sefer namlu içinde gezdirin. Buda yeterli olacaktır.

VE UNUTULMAMASI GEREKEN ŞEY HAVALI SİLAHLAR OYUNCAK DEĞİLDİR. Gene kazayla kendisini vuran birisi olarak söylemeliyimki tahminen %80 i bitmiş bir tüpte şarjörde sıkışan tek mermiyle (sanırım şeytan doldurması bu oluyor) kendimi elimden yaraladım ve o kadar az tüple mermi kendi boyutu kadar sol el yüzük parmağıma saplandı. O günden beridirde her ihtimale karşı ortalıkta bırakmamaya özen gsteriyorum silahlarımı. Ve diğer örnekte dolu bırakılan bir havalı tüfeğin atıcının elinden yere düşüp ayağına 4 cm kadar saplanmasıdır. Bunuda canlı olarak gördüm. Bildiğiniz ayakkabıyı delip 4 cm kadar ayağın içine girmişti mermi. Size tavsiyem özellikle küçük kardeşiniz, çocuğunuz varsa kesinlikle silahlarınızı doluda olsa boşta olsa bilmediği ve erişemeyeceği bir yere saklayın. Her zevkten ve keyiften önce güvenlik düşünülmek zorundadır.

İyi forumlar

• Beğen
Tepkiler: M.Burak KARADAĞ

Şafak Atilla Akpınar

Forum Bağımlısı
Tepki
1.587
Bisiklet
Trek
Havalı diye konuya girdim.Herhalde bisiklet bi bakayım dedim.o sırada başka sayfaya geçtim okudum tekrar tıkladım bu konuya birde ne göreyim silah :)
aha dedim bu paylaşım nasıl olur diye,sonra havalı silah olunca anladım :p

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@Abdullah Hakkı

Abi verdiğin her türlü bilgi için sağol :D ben daha ziyade uzak mesafede atış yaptığım için kurmalı seçiyorum.Ama bir tane de crosmman c11 im var.Oda güzel.Tabi zorakideki ekstrem özellikler ve reddot uyumu da beni bitiriyor :)

• Beğen
Tepkiler: Abdullah Hakkı

Abdullah Hakkı

Forum Bağımlısı
Tepki
673
Bisiklet
Diğer
@M.Burak KARADAĞ

Anladığım kadarıyla sen daha çok böyle uzun mesafe tek mermi olaylarından zevk alıyosun. Ama grupman denemeni kesinlikle tavsiye ederim. Hem reflekslerini kuvvetlendirir hemde daha çok zevk alırsın. Sana son atıştaki hedefimi göstermek isterdim :) Tavsiyem şarjör kapasitesi geniş bir CO2 tabanca bul ve bir seferliğinede olsa seri atış grupman yapmayı dene. Benim iki tabancada 15 er tane alıyor. Genellikle 10 metreden 10-20 cm kare büyüklüğünde şeylere çalışıyorum. Sürekli ve dikkat ederek çalışırsan belli bir süre sonra elin silaha alıştığında pek nişan almana gerek kalmıyor. Elbette yüksek namlu çıkış hızı ve kırık bira şişeleri adamı mest eder :) ama onları birde seri olarak yaptığını düşünürsen ... :) Ve son olarak sana tavsiye olarak madem cam parçalamayı seviyorsun gene seri atış yapabileceğin bir silah bul ve 15-20 tane cam şişe bul. Bide öyle denemeni tavsiye ederim :).

• Beğen
Tepkiler: M.Burak KARADAĞ

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@alp güven

Ne demek abi.Sen yemekleri al yeter :D evde 2.000 e yakın mermi var :D

@Abdullah Hakkı

Abi grupman atışı evanixin pcp sitemli silahında denemiştim.Türkiyeye sokulan sınırlı sayıda evanix pcplerden birisiydi.Reflekslerim atış konusunda bayağı bir kuvvetlidir :D .1 hafta kadar kullandım evanixi.8li mermi kapasitesi ve 350 m/sn gibi bir hızla muhteşem bir silahtı :D :D

Tüm tavsiyelerin için sağola abi. :D yaklaşık tam 2 aydır içtiğim soda ve gazoz siselerini atmıyorum :D 100 e yakın şişe birikti en kısa zamanda patlatmak üzere gideceğim :D

Ayrıca Adıymandaymışsın abi :D Bende 2001-2005 arası oradaydım.:DBelki gelirsem görüşürüz :) gelirsende bekleriz. :D

M.Burak KARADAĞ

Forum Bağımlısı
Tepki
1.894
Bisiklet
Carraro
@M.öztürk

BU kadar insan boşuna tartışmıyor :D güzel bir hobi.Mutlaka öneririm :D