Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Havadan ve (olmayan) sudan bir konu

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında K. Benli tarafından paylaşıldı.

1. K. Benli

K. Benli Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Orhan Veli, ''Beni bu güzel havalar mahvetti'' demiş Güzel Havalar adlı şiirinde.

Bu günlerde hep aklımda bu dizeler...

Özellikle pazar günleri, yağmur yağmayınca hoşuma gidiyor. Kuru havada rahatça bisiklete bineceğim diye.

1994 yılında yaşadığımız kurak dönemde de böyle olmuştu : o tarihlerde henüz koşuyordum (2007 de bıraktım).

Belgrat Ormanı Neşet Suyu'nda baraj gölü çevresindeki parkurda koşardık. '94 teki yağışsızlığın sonucu baraj gölü hemen hemen kurumuştu.Barajın orta yerinde kuru zeminde çekilmiş fotoğrafımız var.

O günlerde de ''oh ne güzel rahat koşacağız'' diye sevinirdik. O parkurda sağanak altında koştuğumuz günler çok oldu. Tabii sonra kuru havayı bulunca nimet gibi geldi bize.

Oysa nimetsizlikmiş, o zaman bunu anlayamamıştık. Şimdi o günleri de hüzünle hatırlıyorum.

Sevgili dostlar, bu güzel havalar böyle giderse bizi de mahvedecek.

Fakat daha düşündürücü bir durum da var ortada : O yıllarda ilgililer gelecek için tedbirlerin alınacağını, barajlarla ve gereken diğer yöntemler, önlemler, ler,ler,ler... ile bir daha kuraklık yaşanmamasının sağlanacağını söylemişlerdi.

Geçen zaman içinde kaç tane yeşil alanın yok olduğunu, kaç su havzasının imara açıldığını doğrusu bilmiyorum. Ama görülen o ki kuraklığı önlemek
    için değil de yağışları önlemek için çaba sarfedilmiş !

Yağmur duasına çıkalım diyeceğim ama doğaya böyle davrananların duasını Allah kabul eder mi?

Alp Aslan bunu beğendi.
  2. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    yağmur haftaiçi yağsın haftasonu dursun :)
    haftaiçi koşarız haftasonu süreriz..;)

3. FelixTheCat

FelixTheCat Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    İş para olunca böyleleri bırakın doğayı ailesini bile satar. Daha fazlası daha fazla mutluluk getirdiğini düşünürler olan doğaya olur sağlık bozulur kıtlık çıkar v.s. Yaşanılan değerlerin anlaşılabilmesi için kaybedilcek bişeylerin olması gerekiyor insan için.

BFOkuru bunu beğendi.
  4. Kudret Kurtcebe

Kudret Kurtcebe Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    şu bi gerçekki istanbulda bu kış yağmur görmedik evet barajlar çekilirse yazın su sıkıntısı kesin yaşanacak
    nisanda bol bol yağmur yağmaz ise haziranda su yok ,