Hava koşulları ve bisiklet

bisiklethobimiz

Cemsiz 7 Yıl
Tepki
1.564
İsim
Coskun ortacakiroglu
Bisiklet
Bisan
Teşekkürler bilginin iyisi kötüsü olmaz aklımızda bulunsun

Scudo

Fatih.acar

Forum Demirbaşı
Tepki
1.134
İsim
Fatih
Başlangıç
2015—16
Bisiklet
Scott
Bisiklet türü
Yol bisikleti
@Admin Yazdıklarınızı pür dikkat okudum harika faydalı bilgiler vermişsiniz teşekkür ederim

Tepki
65
İsim
Fatih
Bisiklet
Scott
Yeni almış olduğum yol bisikleti yaz mevsiminin bitmesine denk geldi ama ben kış ayındada sürmeyi istiyorum alınması gereken önlemler yapılması gerekenleri bu konu başlığı altında tecrübeli abilerimizden ve kardeşlerimizden bekliyorum teşekkürler şimdiden

• Beğen
Tepkiler: Mesut DOĞRU

birolb

Üye
Tepki
91
İsim
birol bostancı
Bisiklet
Dahon
Resimli anlatım. Bence bakmaya değer.

http://i1.wp.com/bisikletliulasim.com/new/wp-content/uploads/2015/11/Rain3.png?resize=2400%2C1400

Yağmurlu Havada Bisikletli Ulaşım

http://i0.wp.com/bisikletliulasim.com/new/wp-content/uploads/2015/11/infographic_winter.jpg?resize=900%2C3864

Kışlık Bisikletli Ulaşım Modası

(link)

Tepki
1.680
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Diğer
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@birolb

Harika paylaşım için teşekkürler.
Evet kışa az kaldı.
Kimisi bisikletini temizleyip güzel ve güneşli günleri bekleyecek.
Kimisi de azimle bisikletini kullanmaya devam edecek.
Peki nasıl?
Piyasadaki 5 bisikletten 4 ünde çamurluk yok.
Ve herkes bisiklete "yazlık ürün" gözüyle bakıyor.

Bence en önemlisi bisiklet üreticileri "kışa hazır mı"
Açık ve net söylüyorum..HAYIR...!!

Bisikletlerin çoğu 4 mevsim ve her yerde kullanmak için üretilmiyor.
Sorunun cevabı budur.:)

Kış için Alman bisiklet birliği adfc (adac nin bisiklet için olanı) Tavsiyeleri.
  • Yeterli mesafe bırak
  • Hızı azalt
  • Virajlarda pedal çevirme ve frene basma. Özellikle de katılaşmış kar ve buzda..
  • Eğer frenleme kaçınılmaz ise erken ve ölçülü frenle.
  • Kaygan buzda direksiyonu oynatma ve fren yapmadan ilerle.
  • İzde takip için basıncı biraz düşür.
  • Eğer devrilme riski çoksa seleyi biraz alçalt..
Şimdilik çeviri bu kadar.
Yeni birşeyler buldukça paylaşırım.:)
Sizlerinde paylaşması ricasıyla.
Not: geçen yıl karda bir kez düştüm.ama yavaştım.sorun olmadı.:)

(link)

albatros8

Üye
Tepki
5
Bisiklet
Diğer
Tabi bide insanların bakışları var bu durumlarda, misal yağmurlu havada bisikletle gezmeye çıkınca, sanki uzaylı görmüşler gibi bakıyorlar.Bu havada bisiklete mi binilir, aklını nerden aldın vs :)Sizin yeterli koruyucu kullanmanız onları etkilemiyor, standart şudur, bisiklet sadece güneşli havalarda gezmeye yarayan bir alettir...Ne zaman tam olarak bu olgu kırılacak acaba....

Fireblade

Daimi Üye
Tepki
252
Bisiklet
Cube
Tatsubis'ci değiliz Allah'a şükür. Kışın don olmadığı sürece her koşulda bisiklet sürerim. Yağmurlu havalarda bisikletinizi sık sık temizleyin. Her 10-20 günde bir balata spreyi sıkın ve yağlayın. VB kullanıyorsanız karlı havada tutmayacaktır, karlı havada yavaş sürün lütfen. Karlı havada yumuşak hamurlu bir lastik hayat kurtarıyor, kışın don olmadığı günlerde karda sürüyorum ve stok lastikle 7 kez düşme tehlikesi atlatırken Maxxis Crossmark ile 1 veya 2 kez düşme tehlikesi atlattım.

Eğer buzda bisiklet kullanacaksanız gidin Schwalbe İce Spiker lastik alın, tanesi 54£. Tutuşu güzel diyorlar, denemek lazım.

Ben kışın ortalama -15 derecede bisiklet sürerken hiç üşümem çünkü çok sağlam giyinirim. Bir yün içlik ve bir tane de yün çorap, hala üşüyorsanız bir tane polar ceket ve asker botu edinin, hem piskilet sürerken hem de günlük kullanımda asla üşümüyorsunuz. Eldiven olarak ise bir adet parmaklı veya parmaksız yün eldiven onun üstüne ise bir adet parmaklı deri eldiven giyin. Ellerimiz sıcacık olacak ve çakmak tutmaya gerek kalmayacak. Saydıklarımı asker pazarında bulabilirsiniz ama babam mesleği dolayısıyla bana bolca getiriyor.

Mutlaka bir çamurluğunuz olsun fakat tekeri tam saran bir model olsun yoksa sırtınızda çamurlu kamuflaj oluşuyor.

Kadroyu mutlaka kuru tutun ve evinizde kalorifer varsa onun yanına koyun, kurulayamadığınız yerler kaloriferin yanında kurur.

Kışın dahi günde 30 kilometre toplam yol yapıyorum ve burada yazdıklarım gerçekten hayat kurtarıyor. Bisikletim şu anda yaklaşık 8-9 bin kilometrede. Bir ömür boyu bisiklet sürün.

07yusuf

Daimi Üye
Tepki
589
İsim
Yusuf
Bisiklet
b'Twin
İlk defa yağmurda sürdüğüm zaman korkmuştum. Acaba sırılsıklam olur muyum, düşer miyim, zincirlere-frene bi şey olur mu diye...

Ama sonradan alıştım ve yağmurda sürmeyi çok sevdim. Çamurluğum yoktu ve sırılsıklam ve hatta çamur içinde kalıyordu bütün her yerim. Yağmur yağarken rüzgar nispeten azalıyor ve bu da sürüşü zevkli hale getiriyor. Fırtına varsa ayrı tabi. Sürüş sonunda bütün kıyafetlerimi değiştirmek zorunda kalıyordum. Kışın bisiklet sürülmeli diyorum ben. Yaz sonu temizleyip, yağlayıp kaldırmamak lazım.

brky1905

Cycle to stay alive
Tepki
594
İsim
Berkay A
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Sedona
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Yağmurlu havada bisiklet sürmek benim için daha güzeli yok :harika:

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
788
Terledikten sonra çoğu kural işe yaramıyor, serinlemek için fermuar açıyorsunuz buz kesiliyorsunuz. Kışın sürmek problem, belki akdenizde kışın sürülebilir ama şimdiki gibi -3 derecede büyük sıkıntı.

KuzeydenGaliba

Daimi Üye
Tepki
266
İsim
KuzeydenGaliba
Başlangıç
1988—89
Bisiklet
Cube
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Tüm bilgiler için teşekkürler. Ne demişler " bilmek , egemen olmaktır."

jestercat

Aktif Üye
Tepki
188
İsim
Mirza
Başlangıç
1949—50
Bisiklet
Mosso
Yağmurda fren tutunca kaymamak için hangi lastiği önerirsiniz

• Beğen
Tepkiler: furkanbr

a.valverde

El Imbatido
Tepki
2.597
@jestercat boyle bir durum yok yani lastigin kaymamasi gibi , binek araclarin lastikleri bile, bizimkinden cok daha fazla yol tutusu varken , kayiyor .
burada onemli olan hangi hiz ile ve nasil bir viraja girdiginiz ile alakali bence. duz yolda , bu lastikleri sadece belirli periyotlarda ve keskin aksiyonlardan uzak frenleme yaparak yavaslatabilirsiniz , ayrica, su birinkintilerden gecerken kizaklama denilen olay ile kayabilme sansiniz cok yuksek , o yuzden bu tip durumlar icin onceden hizinizi erkenden yavaslatmaniz lazim.

Orkun KnighTR34

Kara atlı prens
Tepki
2.038
İsim
Orkun
Başlangıç
2006—07
Bisiklet
Peugeot
Uygun fiyatlı 28" jant uyumlu kış lastiği önerebilir misiniz? (buzda, karda bisikletten mahrum kalmamak için)

[

• Beğen
Tepkiler: furkanbr