Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

hava akımı arka tekere aktarıldı

Konu, 'Serbest Kürsü' kısmında deniz çelik tarafından paylaşıldı.

1. deniz çelik

deniz çelik Forum Demirbaşı

Seviye:
    selam arkadaşlar;hava akımı arka tekere aktarıldı ama bisikleti süreklilik hareket konumuna sokamadık aksine bisikleti %50 oranında yavaşlattı;deneye devam;eğerki başara bilirsek çok büyük ödül var mavic şirketleri bu paletleri kapmaya kararlı sizlerin fikirlerinizide bekliyorum:yavaşlatan paletler hızlandırır diye düşünüyorum. ön tekerde hızlandırıyor da neden arka tekerde yavaşlatıyor ? arka tekere doğru oranında aktarılırsa bisiklet aynı hızda değil daima hızlanır jantlar dayanırsa ön tekerin milleri belli bir yoldan sonra yamuluyor yani hva akımı paletlere basınç uyguluyor ve miller hasar görüyor .

Özgür! bunu beğendi.
  2. Özgür!

Özgür! Bisikletkolik

Seviye:
    abi bu kadarı da bi ilerleme
    tebrik ederim gerçekten
    umarım başarırsınız..

3. deniz çelik

deniz çelik Forum Demirbaşı

Seviye:
    görüşünüz için teşekkürler özgür.

ahmetdogan ve Özgür! bunu beğendi.
  4. Özgür!

Özgür! Bisikletkolik

Seviye:
    bu kadar güzel ve başarılı bi konunun bu kadar ilgi görmesi ne kadar da kötü değil mi:(

5. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    Özgür bu konu zamanında oldukça ilgi gördü forumda ancak tatmin edici bir anlatım gelmediğinden tam olarak bahsedilen sistemi ben şahsen anlayamamıştım.. ilgili birkaç arkadaşta anlamadı ozaman, sanırım bu yüzden sessizde başarılı olma ihtimali bekleniyor:) ama yinede ısrarcılığınızı kutlar çalışmalarınızın sonuç vermesini dileriz.. umarım bizde ozaman tam olarak ne yaptığınızı anlarız:)

6. ahmetdogan

ahmetdogan Forum Bağımlısı

Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    abi tebrik ediyorum..sizi...çalışmalarınız da başarılarınızın devamını diliyorum...:):)

7. Özgür!

Özgür! Bisikletkolik

Seviye:
    biliyorum o konunun ilgi gördügünü de..olayla ilgili yeni bi haber gelmiş fakat kimseden ses yok:)
    anladıgım kadarıyla janta palet tarzı şeyler takılıp önden esen rüzgardan faydalanarak sabit hızla yada hızlanarak gitmeyi planlıyolar..:)

8. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    %1 lik verim artışı bile imkansız.
    Hoşunuza gitmese de bilimsel gerçek bu...

9. Özgür!

Özgür! Bisikletkolik

Seviye:
    çok olumlu yaklaşmıssınız..

10. Ozan Güven

Ozan Güven Forum Bağımlısı

Seviye:
    İnan sen de konuyla ilgili temel teorik bilgileri hakim olsan başka türlü yaklaşmazdın özgür ancak gene de halen çaba gösterilmesi takdire değer...
    Eğer sandığımızın aksine bir şey ortaya çıkarsa ki çoğumuzun bildiği gibi temel fizik kanunlarının bir kısmının alt üst olacağı anlamına geliyor bu :) ben saygıyla eğilecem

11. basar

basar Kıdemli Üye

Seviye:
    Kötümserlikle bir ilgisi yok bunun.

Bu iddia edileni kimse yapamayacak. 1000 yıl sonra da yapılamayacak, uzaylılar varsa onlar da bulamayacak. Çünkü bu iddia edilenler temel fizik kurallarına (Newton) ters. Einstein fiziği dahi böyle bir iddiada bulunmaz. Tabiatta, hareket eden bir cismin oluşan sürtünme kuvvetini kendi yararına kullanması diye bir şey gözlemlenmemiştir. Ayrıca gözlemi de bırakalım, bu sistemin çalışmayacağı hesaplanarak da bulunabilir.

Tasarımda bir şey ihmal edilmiş olmalı. Şöyle açıklayayım. bir tekerleğe bağlı bir palet düşünün. Palet aşağı baktığında karşıdan esen rüzgar gerçekten de tekerleği ileri dönme yönünde bir moment uygular. Palet tam aşağıda iken bu kuvvet maksimumdadır. Palet yukarıdayken ise tam tersi yönde bir moment oluşur.

Bunu bisiklete monte edersek bir hızlandırıp bir yavaşlatan bir şey olur.

Palet tam aşağıya bakarken bir verim artışı dahi olmaz! Çünkü paletin iki tarafında oluşan basınç farkının yarattığı kuvvet bisiklet tarafından karşılanır.(Etki-tepki). Yani palet tekerleği ileri doğru döndürmeye çalışırken aynı anda bisikleti ise geriye doğru iter. En verimli tasarımda bu iki kuvvet birbirine eşit olacak ve paletli sistem hiç takılmamış gibi olacaktır. (Ağırlığın yarattığı verimsizliği saymıyorum).

Bu paleti devamlı aşağıda durabilen tekerleği bir sehpaya sabitler ve karşıdan rüzgar verirseniz (mesela bir arabanın tavnına monte ettiniz) tekerleğin döndüğü görürsünüz. Fakat burada da sabitlediğiniz için tepki kuvveti bir enerji harcamadan karşılanır. Hareket olmadığı için iş de enerji de yoktur. Hareket eden bir yere koyduğunuzda mesela arabanın tavanı, bu durumda mükemmel çalışan (kayıpsız) bir sistemde de tekerleği döndüren enerji arabayı yavaşlatacaktır.

İki paragrafla, elimden geldiğince basit anlatmaya çalıştım.

Bu arada: "bu zamana kadar kimse bulamamış mı yani, sen mi bulacaksın" tarzı yaklaşımlara karşıyım. Fakat bu öyle değil.

Yanılmayı o kadar çok isterdim ki. Sadece %1 lik bir artış bile çok büyük bir gelişmedir çünkü. %1 ile nobel alınır.

Ozan Güven bunu beğendi.
  12. Özgür!

Özgür! Bisikletkolik

Seviye:
    açıkçası ilk başta böyle düşündüğünüzü sanmıştım:eek:
    ben yine de destekliyorum bu konuyu

13. selcuktnt

selcuktnt Forum Bağımlısı

Seviye:
    ya bu konuyu hatırlar gibiyim hatta yorum bile yaptımdı mevzu ne yaşlılık zor :D

14. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Allah yardımcınız olsun :)

15. gencizmirli

gencizmirli Forum Bağımlısı

Seviye:
    Umarım bu projenizde başarılı olursunuz.;)

16. ahmet ozgen

ahmet ozgen Onursal Üye

Seviye:
    gerçekten bu tür konular üzerinde düşünüp çalışmayı çok istiyorum neden bi türkün fikrini ünlü markalar değerlendirip uygulamasın ki bu tür görüşlerle ilgilenmeniz ve hakkında düşünmeniz çok kolay olmasa gerek tebrikler başarılar diliyorum.

17. castelloterminator

castelloterminator Aktif Üye

Seviye:
    heh şimdi ön tekere aktar sonra tekrar arka tekere sonra yine ön, sonsuz bi döngü oluştur sonsuza doğru git...