Hatalı sollama.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
Her türlü kaza olasılığına ufak bir önlemde olsa alıyor yada uyguluyoruz.
Kapı çarpmasına karşı park halindeki araçların yanından geçerken kapı kadar mesafe bırakmak.
Kırmızı ışıkta bir arabanın ön sağ lastiği hizasında beklemek.
Otobüsle durak arasına girmemek.
Kasktır, ışıklandırmadır, aynadır saymadım bile.
Dün Emirgan askeriyeyi geçtikten hemen sonra sağa viraj dönerken karşıdan gelen araçlar yan yanaydı yani düz çizginin olduğu yerde hatalı sollama yapan araçla kafa kafaya kaldık direksiyonda işe geç kalmış gözleri şişkince uykusuz bir kadın vardı ve biraz uykusunu açınca 20 cm kadar sağına kaydı ve bende kaldırım ve araç arasından geçebildim ama geçip gidene kadar çarptığımda nereye düşeceğimi düşünüyordum yani yaptığım tek şey çarpmayı kabullenmekti.
Üzerim turuncu beyaz forma beyaz kask, turuncu gidon bandı bir adet ön Çakar yani beni görmeycek adam kör olmalı ama bu ölüme en yakın olanıydı ama bir kaç kere daha hatalı sollama kurbanı oldum.
Kadınınpeşine düşmedim ki eminim ki baltalimanından sapmıştır.
Sormak istediğim bu durum için başka bir önlem var mı bilmediğimiz. Kamera olabilir ama öldükten sonra kamera kaydı pek işe yaramaz.
Bir kaç Çakar daha eklemeyi düşünüyorum. Olmadı birde 2m yüksekliğinde bayrak da ekleyebilirim belki viraj gibi yerlerde refüjlerden kamyon kadar yüksek olmadığımız için görünmüyor olabiliriz.
Fikirleriniz varsa paylaşın.

Scudo

domino.tr

Üye
Tepki
87
İsim
Orhan T
Bisiklet
Ghost
Trafikte seyreden 2 tekerlek üstü her aracın birbiri ile çarpışmasında içindekilerin bir şansı var fakat virajda hatalı sollama yapan bir aracın altında kalmamak 2 teker sürücüsü için ne yazıkki sadece şans işi.
O kadar cahil ve eksik bir trafik bilincimiz var ki bu yüzden çözümü yok malesef.

dincer_colak

Forum Demirbaşı
Tepki
580
Bisiklet
Merida
geçmiş olsun insanlarda bana olmasın bişey kime olursa olsun bilinci varken ve saygıdan bukadar uzak ınsanlar etrafta dolanırken cok kaza atlatırız

trafıkte arac kullanırken elımden geldıgı kadar dıkkatlı olmaya calısıyorum bısıklet kullanıcısı oldugum ıcınde bısıklet gordumu ozellıkle zor bıyerde ıse gecmıyorum yada gecebılecek ısem de tehlıkelı bır durum varsa ben gectıkten sonra ozellık le bısıklet surucusunun guvenllı bir sekılde yoluna devam edene kadar eslık edıyorm 2-2,5 metre gerısınden

herkezden bu sekılde bır davranıs beklemıyorum ama sadece kurallara uysalar yetecek ama malesef uyan eden yok

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@dincer_colak
@Uğur S.
@domino.tr
Aslına bakarsanız sorun ne sürücüde nede yolda sorun poliste.
Olması gereken mobese kamerası koyup her hatalı sollamaya can sıkan miktarda para cezası kesse işe geç kalmış olsa bile aklının ucundan bile aşırı hızlı yada hatalı sollama yapmak geçmeyecek. O kadının yaptığı yanına kaldı bir ihtimal - ben ne yapıyorum adam öldürecektim neredeyse hiç yatmasam 4-5 yıl yatırırlar içeride resmen hayatımı karartırdım birdaha öyle bir haraket yapmayacağım demiştir belki kanında bir damla insanlık Onur'u yada medeniyet kaldıysa. Yanına kalmasa, kalmayacağını bilse muhtemelen tabelada yazan 50 km hızı aşmadan ve hatalı sollama yapmadan kullanır.
Ölmemiz an meselesi cep telefonu kullanımına göz yumuluyor. Millet trafik sıkıştığında 4,5 g si ile vakit geçiriyor. Eğer mobil net olmasa bu insanların bukadar trafiğe dayanabileceğini sanmıyorum. Ama insanlar artık her şartta trafikte telefon kullanıyor. Sadece konuşma değil net ve mesaj da kullanıyorlar. Sadece etraftakıler için sorumsuz değil kendisi içinde sorumsuzluk. Su an 30
Yaşları içinde kariyeri olan birinin 6 ay işsiz takılmış olsabile hoş görülmezken cv sin 2016 2025 arası hapiste olmak demek ömür boyu hayatının değişmesi anlamına geliyor ve bu sadece kendi sorumluluğunda.

• Beğen
Tepkiler: Uğur S.

Bugraacik

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Buğra Açık
Bisiklet
Carraro
Hatalı sollama yüzünden her bisikletli elbet riske girmiştir. Şahsen ben bisikletin üzerindeysem cadde, kaldırım,sahil hic farketmez kendimi olabildiğince araç ve yayalara göstermeye çalışıyorum. Belli bi zaman sonra ışık flash yada renkli şeyler yetmediğini görünce 115 desibellik korna kullanmaya başladım. Fazlasıyla faydası oldu tabii ki. Size önerim, tek gidiş-geliş yol bile olsa en sağ çizgiden gitmek pek mantıklı değil. Eğer araç geçebilecek ise eyvallah. Bazı yolları bi kamyon şoförü edasıyla sahipleniyorum şahsen. Ne kadar doğru bilemem ama bizde bi araç kullanıyoruz ve can taşıyoruz.

Kazasız sürüşler dilerim herkese.

kobalamin

Daimi Üye
Tepki
446
İsim
H.Onur
Bisiklet
b'Twin
@Bugraacik ayni sekilde bem de yerine gore serit kapliyorum hem kanunen de dogru.
@Zekeriya Çab oncelikle gecmis olsun kadin da zahmet edip bir seyin var mi diye sormamis.
Bugun benim de iste yolun sonuna geldim dedigim bir olay yasadim.Kopruden geciyorum sag seritteyim ileride sagdan yola giren 2 serit var ve ben o noktaya gelince 3.seritte kaliyorum.Neyse kontrollu olarak isaret verip saga geciyorum derken sagdan yaklasik 90-100 le makas atarak uzerime gelen renault kangoyu gordugumde iste dedim olum geldi gecmis olsun,kango nun sahibi de sagolsun beni dusunerek(!) birkac cm solumdan gecti.O andan sonra o araca,oyle yol yapan belediyeye bayagi bir saydirdim.Oyleki ayni kavsakta onceden de sikinti yasadim.Dursam bekleyebilecegim bir kaldirim yok,sagdan gelen yol rampa seklinde o yuzden direk de karsiya gecilmiyor,ne diyeyim yoneticilerimiz,idarecilerimiz akillarini calistirsalar biz bunlari yasamayacagiz da neyse.Yukarida bir arkadas para cezasi falan kesse demis de maalesef burasi Turkiye.Soyleyin bana hangi denetleme siatemi bu ulkede calisiyor.Denetleme sistemindekiler adam akilli islerini yapsa ne yolsuzluk olur ne kuralsizlik olur ama dnerdeee bunu yapacak yurekte insanlar...

Yuppata

Forum Bağımlısı
Tepki
845
Bisiklet
Sedona
Geçmiş olsun. Halk arasında hatalı dallama deriz bu gibilere. Nesli tükenir inşallah(bilinçlenir babında).

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Bir de garaj gibi yerlerden çıkarken sağına soluna bakmadan, arabanın kafasını çıkarıyorlar hızla, kaç kere öyleleri yüzünden sağa-sola kırmak zorunda kaldım ki arkadan da araba hızla geliyordu. Şu ara sokaklara kasis yapmayan özürlü Isparta belediyesi yüzünden de bu enbesil sürücüler 50 metrelik sokaktan dönüp 60 70 km hızla gidebiliyor(motorsiklet sürücüleri de dahil). Kaç tane hayvan sakat kaldı, öldü saymadım bu it insanlar yüzünden... 70 km hız sınırı olan yolda araçlar vızır vızır 90-100 le seyir ediyor her gün, kaç tane köpeği öldürdü vicdansız itler o yollarda, gözümün önünde kaç tanesinin ölümünü gördüm.Defalarca şikayet ettim polise-belediyeye bu konular hakkında hepsi savuşturdu, umursamadı. Yani trafik polisi yapmayacak bu işi bari bana yetki versinler de ben ceza keseyim. Hele otobüslerin durak haricinde indirmeleri yok mu... Kırmızı ışık yanıyor ilerde düz yolda 25 km hızla gidiyorum, otobüsün önünde iki araç daha var ışığa gelirken yavaşça frene basıp duruyorum. Otobüs şöforü tam ben geçecekken kapıyı açmasın mı, millet yola atladı tabi ben kaldırıma uçurmak zorunda kaldım aleti. Vallahi her gün en az iki sinir bozucu olay yaşamadan evime dönemiyorum.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@kobalamin @Auron Sanchez yapacak şey yok gibi biraz trafikte sıkışınca bisikletin akıp gittiğini görenler saygı duymaya başladı. Biraz bisikletililerin çok olduğu yollarda dikkatleri artmaya başladı.
Teyze iyiki durmadı dursaydı çok küfür duyardı. Durup özür dilemesinden ziyade varmaya acele ettiği yer yada durumdan daha kıymetli şeyler var. Benim yada birinin hayatı, kendi hayatı bir sürü değer var.

Aldora Road Team

Daimi Üye
Tepki
141
İsim
Üzeyir Sağlık
Bisiklet
Carraro
Abi ilk ışıklarda yakalayıp aynasına tekme atacaksınız ben öyle yaptım arkamdan çok sövdü ama o kadar trafikte yakalayamadı

Ehlikeyif

Forum Bağımlısı
Tepki
807
Bisiklet
Diğer
(link)

Trafikte bisiklet sürüyorsanız çok gerekli. Görülmüyoruz ama duyulabiliyoruz bununla. Her gün havasını tam basmak ve canımızı tehlikeye atana acımadan kullanmak şart...

mtbcanavarı

Daimi Üye
Tepki
162
İsim
mosso
Başlangıç
2007—08
Bisiklet
Kron
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Korna bana biraz garip geliyor basana kadar kornaya zaten iş bitmiş oluyor:)

FReeDoMSpY

Aktif Üye
Tepki
54
İsim
Adar Çetin
@Zekeriya Çab hocam oncelikle cok gecmis olsun. Ucuz atlatmissiniz. Ben ulkemizin adina eskiden cok umutluydum ama su an ki gidisat o kadar kotuki artik diyecek bir laf bulamiyorum. Babam asiri duyarli biri oldugu icin kalp carpintisi ve sonrasinda kalp krizi gecirdi. Sebebide :
yere tukuren , yere cop atan , bangir bangir kornaya basan , yolda bagira bagira kufur atan , kaldirimda yururken bile diger insanlarin ozgurluklerini kisitliyarak yuruyen , trafikte isigi kirmizi yanmasina ragmen 1 dk beklememek icin jet hiziyla olume sebebiyet veren vs vs.. insanlar yuzundendi. Bu sorunu cok ciddi soyluyorum hukumetin cozmesi gerekli . Cunku bizim insanimiz koyun basinda bir coban olmadan bir sey yapamiyor. Ne yazik ki pek bir umidim yok . Daha yeni bisiklete basliyacagim insanlar bana ne gerek var diyor niye bisiklet yani diyorlar. Ben cevreciyim dogayi kirletmek istemiyorum ve bisiklet buna bir cozum diyorum . Yav he he diye dalga geciyorlar. :s Artik saygi da kalmamis anlayacaginiz. Benim sizden ricam elinizden geldigince dikkatli olun . Cunku sizin gibi insanlar bu dunyaya lazim.

@Aldora Road Team
Hocam kizgin olmanizi anliyorum ama inanin bu bir cozum degil. Siz oyle yaparsaniz oda bi gun bir bisikletci arkadasimiza trafikte zorluk cikartabilir. Bu olay boyle boyle gider. . .

• Beğen
Tepkiler: Aldora Road Team

Bugraacik

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Buğra Açık
Bisiklet
Carraro
@Kurtuluş E.

Bu onerdiginiz ürünün benzeri bende var. Ve sanırım 115 desibel. Airzound olarak satılıyor. Ve cidden mükemmel işe yarıyor.

• Beğen
Tepkiler: Ehlikeyif

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@FReeDoMSpY
Artık takmamayı öğrenmek lazım kendi hayatınızı fazla bozmadan etrafa karışmadan yaşamak lazım. Bu toplum böyleydi 80 lerde ufak bir fırsat haricinde düşünsel ve medeni ilerleme yok hatta gerilemede. Ama belli olmaz 80 lerdeki gümrük birliği gibi bir fırsat tekrar doğar ve bilgi akışı hızlanır dolayısı ile toplum komple değişir.

Korna vs hikaye yüksek sesli bir çoban ıslığı işi bitirir. Hem nerden geldiği çok belli oluyor hemde karşı tarafı doğal olduğu için fazla irite etmiyor.

• Beğen
Tepkiler: FReeDoMSpY

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Bu genetik koda islenmis. Yurtdisinda yasayip kurallara pasa pasa uyan ve en azindan aliskanlik yapip her yerde uymasi gereken vatandaslar daha sinirdan gecip Turkiye'ye girer girmez trafikte teror estirmeye basliyorlar. Bu tip yaratiklara en iyi cozum hemen ehliyetlerini alip arac kimon bakmadan lastiklere takilan ve lastigin de sokulmesine izin vermeyecek yapida bir aparatla oldugu yerde kilitlenerek 6 ay, 1 sene yerinden kimildamamasini saglamak. Para cezasi kesmez bunlari. Hapis desen yer yok dolu gercekten de gun veriyorlar hapis cezasi alanlara hapishanelerde yer bosalana dek. Tabi adi suclara adam oldurenlere degil onlar oncelikli 2 yil yatip cikarlar.

Zekeriya Çab

Forum Bağımlısı
Tepki
1.657
@SOZUAK 2 yıl yatıp çıkmak az değil sıradan bir çalışan işini kaybeder yeni iş bulması çok zor olur. Sandığından zararı olur. En azından bana çarpamaya kalkan kadın için öyle, belli bir işi var ve geç kalmıştı yada 10 dakika etken gidip aslında dün yapması gereken bir işi halledecekti. O yaşlarda işini kaybedince kolay kolay bulamazsın 35-40 yaşlarında özel bir uzmanlığın yoksa kimse sorunlu birini istemez.

SOZUAK

Forum Demirbaşı
Tepki
778
İsim
Barış SÖZÜAK
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Bianchi
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Ben onu insan hayatini yok edenler icin yazdim. Carpip kacsa degil 2 yil komaya sokup her yerinizi felc etse 2 ay yatmazlar. Duzgun bir insan icin 1 ay hapis yapmasi olum demek. Onun icin arabayla ara sokaklarda millet 70 80 giderken ben 20 km yi gecmiyorum. Allah gostermesin. Bir reklam filmi vardi cekik gozlulerin trafik polisi baba rusvet alip alkollu surucuyu gormezden geliyor. O alkollu surucu de rusvetci polisin kizina carpip olumune yol aciyor seklinde kurgulanmis. Insan olan empati kurar baskasina zarar verebilme ihtimalini dusunup dikkatli olur ama bunun icin sadece insan olmak degil yeterince gelismis bir beyine de sahip olmak sart

• Beğen
Tepkiler: Zekeriya Çab