Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hasan Söylemez Şırnak'a Vardı

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında MehmetArsLan tarafından paylaşıldı.

1. MehmetArsLan

MehmetArsLan Kıdemli Üye

Seviye:

Türkiye'de 11 Temmuz tarihinde banka kartlarını kırıp, son parasını da çocuklara dağıtarak 5 parasız halde İstanbul'dan başlayarak Türkiye turuna çıkan gazeteci ve fotoğrafçı Hasan Söylemez Hakkari'den sonra Şırnak'a geldi:eek: .

ŞIRNAK - Gittiği her bölgenin kültürel değerlerini, çeşitliliğini, insanlarını ve yaşam tarzlarını, hem turist, hem gazeteci, hem fotoğrafçı, hem de o hayatı yaşayan sıradan bir insanın gözüyle fotoğraflayıp, yaşadığı yol hikayelerini yazarak da belgeleyen Hasan Söylemez, Şırnak’a gelerek araştırmalarına başladı. İnsanları daha yakından tanıyıp anlayabilmek ve daha iyi bir iletişim kurabilmeyi amaçladığını belirten Söylemez, “Onlara her anlamda ihtiyacımın olması gerekiyordu. Onların yaşam tarzlarını, kültürlerini ve hayata bakışlarını, ancak onlar gibi yaşayarak anlayabilirdim” dedi.

‘Bisikletle 10 bin kilometre Türkiye Turu ve Türkiye Fotoğrafları’ adlı projesine başlamadan önce Doğu ve Güneydoğu’ya gitmemesi konusunda yüzlerce mail aldığını belirten Söylemez şunları anlattı: “O kadar kötü senaryolar üretildi ki, sanki gideceğim bu bölgelerden bir daha sağ dönemeyecekmişim gibi. İnsanlar neden böyle düşünüyor anlamıyorum. Burası da bizim ülkemizin toprakları. Burada öcüler değil, insanlar yaşıyor ve bu bölgenin insanlarının sıcakkanlılığı, misafirperverliğini dünyanın hiçbir yerinde göremezsiniz. Hiçbir sorun yaşamadan Şırnak’a kadar geldim. Van, Hakkari ve Şırnak bölgelerinde karşılaştığım insanların beni misafir edebilmek için birbirleriyle yarışmaları, bu bölge halkı için art niyetli düşünenleri utandıracak derecedeydi. Benim kim olduğumu bilmiyorlar, onlar için sadece yoldan geçen sıradan bir yabancıyım. Dili, dini, ırkı, mezhebi, kimliği ne olursa olsun herkesin çok rahat bir şekilde bu bölgelerde gezebileceğinin artık bilinmesi gerekiyor. Bu ülke doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi hiç fark etmiyor kültürler ve yaşam tarzları farklı olabilir ancak birleştirici yönleri daha fazladır” dedi.

3 BİN 400 KİLOMETRE KAT ETTİ
    Yolculuğunun daha ne kadar süreceğini bilmediğini belirten Söylemez, “Her şey spontane gelişiyor, ne kendimle ne de bir başkasıyla yarışıyorum. 3.5 ayda Karadeniz bölgesi ve Doğu Anadolu bölgesinde 3 bin 400 km yol katedip Şırnak’a vardım. Sadece sınır bölgelerini geziyorum. Sırada Mardin, Şanlıurfa, Gaziantep var. Ardından Akdeniz, Ege ve Trakya bölgesini de geçtikten sonra turumu İstanbul’da noktalayacağım” diye konuştu.

Önceki gün Şırnak’a gelen Söylemez, bir taraftan Anadolu insanının belgeselini çekerken bir taraftan da toplumun duyarlı olması gereken konularla ilgili gezi ve yol hikayeleri yazdığını söyledi. Gazeteci ve Fotoğrafçı Söylemez, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bisikletin sağlıklı ve doğaya saygılı bir ulaşım aracı olarak kullanılabileceğine dikkat çekmek için sürekli pedal çeviriyorum. Her bölgede çektiğim fotoğraflarla sergiler düzenleyip, bu sergilerde fotoğraf satışlarından elde edilen gelirlerin tamamını ise dernek, vakıf ve ihtiyaç sahiplerine bağışlıyorum. İlk sergimi Karadeniz Bölgesi’ni tamamladıktan sonra Trabzon’da açtım. Karadeniz sergimde kanser hastalarının tedavisine bir umut olabilmesi için fotoğraf satışlarından elde edilen gelirlerin tamamını Kansere Umut Vakfı’na bağışladım. Doğu ve Güneydoğu’da çektiğim fotoğraflarla düzenleyeceğim sergilerden elde edilen gelirleri ise köy okullarına bağışlıyorum. Son olarak İstanbul’da uluslararası büyük bir fotoğraf sergisi düzenleyeceğim ve bu serginin gelirleri de sokak çocuklarına gidecek. Projemin temel amaçlarından biri zaten mutluluk ve paylaşımdır. Eğer birilerini paylaşımlarımla mutlu edebiliyorsam, amacıma adım adım ulaşıyorum demektir.” (dha)

ERCAN KALAY

!!!!RADİKAL GAZETESİNDEN ALINMIŞTIR!!!!

2. Tolga Ayla

Tolga Ayla Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşım iyi niyetini anlıyorum ve paylaşma ruhunuda takdir ediyorum kendi adıma.. :rolleyes:

Ama lütfen dikkat et forumun en üstünde sabit bir konu var, rahmetli Çağatay'ın hemen altında..;)

Yazılarını oraya yazarsan konu bölünmemiş olur..

mustafa akman ve MehmetArsLan bunu beğendi.
  3. MehmetArsLan

MehmetArsLan Kıdemli Üye

Seviye:
    oraya aktarayım ben bu bilgileri o zaman yetkililer öyle gerekiyorsa kapatsın bu konuyu

4. alp güven

alp güven Üye

Seviye:
    dikkat edilmesi gereken bir bölge başarılar kendisine

5. NECDET ÖZTÜRK

NECDET ÖZTÜRK Üye

Seviye:
    gerçekten takdire şayan bir işe kalkışmış. kolaylıklar diliyorum

6. Doğu Biçer

Doğu Biçer Kıdemli Üye

Seviye:
    Güzel Ve Bir Okadarda Riskli Yerlerden Geçiyor Allah Kolaylıklar Versin..

7. Raif Korkmaz

Raif Korkmaz Bisikletkolik

Seviye:
    Hasan mükemmel bir iş yapıyor