Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Haritalama için GPS alıcı?

Konu, 'Elektrik - Elektronik' kısmında Emre Keklik tarafından paylaşıldı.

1. Emre Keklik

Emre Keklik Üye

Seviye:
    Merhabalar,

Bu aralar istediğim kadar bisiklet süremediğim için, boş vakitlerimde haritalama işine giriştim. Sokak sokak gezip bilgileri openstreetmaps'e yüklüyorum.
    (ek bilgi olarak söyleyeyim, openstreetmaps, google-maps'in aksine kullanıcı tarafından oluşturulan bir haritadır. wikimaps'in aksine GPL lisanslıdır, harita bilgisi bir şirkete ait değildir)

Her neyse, şimdi, bir tuşuna bastığımda, bulunduğum noktayı kaydedecek bir gps cihazı arıyorum. Doğal olarak ekranı olmasına gerek yok. Görmüş, duymuş olduğunuz böyle bir cihaz var mı?

Teşekkürler

GPL: http://tr.wikipedia.org/wiki/GNU_Genel_Kamu_Lisansı
    OpenStreetMaps: http://openstreetmaps.org

2. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Emre Keklik bunu beğendi.
  3. Kkazim

Kkazim Forum Bağımlısı

Seviye:
    Cep telefonu?

4. Emre Keklik

Emre Keklik Üye

Seviye:
    :)
    Doğru, data logger deniyormuş, soruyu sorduktan bir süre sonra öğrendim. Chipset'i neye gore karsilastiriyorsunuz?

Teşekkürler, ama benim telefonum sadece telefon görevi görüyor.

5. Bahadır Gürel

Bahadır Gürel Onursal Üye

Adı:
    Bahadır Gürel
    Bisiklet:
    Geotech
    Seviye:
    Merhaba, bende Holux data logger var ve 6-7 aydır dolabımda duruyor, kullanmıyorum. Garmin 500 aldığımdan beridir Holux'a ihtiyaç duymadım. Kusura bakmayın ancak amacınızı tam anlayamadığımdan soruyorum; neden sokakları gezip bir siteye yükleme yapıyorsunuz? Ben Strava sitesini kullanıyorum ve bisikletle turlamış olanların geçtiği yollar segmentler vasıtasıyla adlandırılıp tanımlanmış. Benim ayrıca önceden harita çıkarmama gerek kalmıyor. Örneğin ben hiç Kartepe'ye gitmedim ama Strava'da gidenlerin yükledikleri rotalar nedeniyle bu segmenti çok ince detayına kadar inceleyebiliyorum. Sanırım bu bilgiler işe yaramadı ki ayrıca sokakları gezip bir rota çıkarıyorsunuz, doğru mu anladım?

Emre Keklik bunu beğendi.
  6. Emre Keklik

Emre Keklik Üye

Seviye:
    Yok, yok hayır, maksat sürüş için kendi rotamı çıkarmak değil, maksat aslında rota falan değil, maksat dünyanın haritasını çıkarmak. Çok uzatmadan şöyle bir örnek vereyim:
    Eryaman'daki Aras Kargo'ya gitmem gerekti geçenlerde... GoogleMaps'ten baktım, yerini buldum ve oraya gittim. Meğer yeri değişmiş. Her neyse, yerini bulup eve geldiğimde ilk iş olarak haritada kargonun yerini düzeltmek istedim ki benim gibi haritadan kargonun yerini bakanlar yanlış yere gitmesin, değil mi?

--Bir kullanıcının yapabilmesi gereken birşey bu, kendi kullandığı veriyi değiştirebilmek, değiştirdiği şeyi de diğerleriyle paylaşabilmek.

Bu durumda google-map-maker'a girip haritayı güncellemem lazım. Onların haritasını güncelleyerek, ben bu google adlı şirkete yardımcı oluyorum. Peki ben neden kar amacı güden bir şirkete yardım edeyim? Başka bir harita olsa, o haritadaki harita bilgileri sadece ama sadece kamuya ait olsa daha iyi olmaz mı?

--Bu da benim için önemli olan bir madde. Kullandığım verinin veya yazılımın bir şirketin değil, benim gibi insanların malı olması.

Bu düşünceleri paylaşan insanlar, tamamen özgür bir harita oluşturmaya karar vermişler 2006'da. Kullanıcılar kendi emekleriyle dünyanın haritasını çıkarıyorlar, ve bunu insanlığın kalanıyla ücretsiz olarak paylaşıyorlar. Ben de bu insanlardan biriyim.

Aslında bunu bisiklet sürerken yapmak tamamen bir tercih meselesi. Yürüyerek veya otomobil ile de yapabilirim.

Anlatabildim mi?
    Benim yaptığım, Britannica'ya eklemeleri gereken bilgileri epostalamak yerine, wikipedia'ya yeni bir sayfa açmak gibi düşünülebilir.
    Eğer merak ettiğiniz veya garipsediğiniz bir konu var ise sormaktan çekinmeyin, seve seve cevap veririm. Belki Türkiye'deki yegane openstreetmaps'çilere bir yenisi daha eklenir :)

7. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Teknoloji hala aynıysa, günlük kullanım için iki tip chipset olması gerekiyor; bir tanesi MTK diğeri SiRFstar.
    Bunlar da kendi içlerinde dallanıp budaklanıyor.. Yanılmıyorsam SiRFstar'ın en son 4. nesil chipseti çıktı.
    MTK'nin de MTK-II..

Artık ikisi de birbirine yakın, MTK-II aynı anda 66kanal yakalayabiliyor, SiRFstarIV ise 48 kanal. Bu bir şey fark etmiyor aslında, GPS'ler her seferinde azami 12 kanal yakalayabiliyor zaten. 66 kanal yakalaması demek, eğer halihazırda yakalanmış 12 kanaldan birisi düşerse hemen diğerini yakalıyor. Yani aslında 24kanallı bir GPS'de gayet yeterli olur.

Ama MTK-II'lerin 66tane yakalaması pil süresini inanılmaz bir şekilde arttırıyor.
    İlk baştaki "sabitlenme" süresi kısaldığından ve "sabitlenmesi" daha kolay olduğundan 40saat boyunca açık kalabiliyor MTK-II chipsetli GPS alıcılar (kullandığım QstarZ ile birebir deneyip gördüm).

Bir de GPS alıcılardan yürüdüğünüz yolu birebir yansıtmasını beklemeyin.. Özellikle binalar arasında yürüyecekseniz, hatalı bir çok veri elde edeceksiniz.
    http://www.gpspassion.com/fr/articles.asp?id=258 şu sayfadaki haritaların benzerlerini elde edeceksiniz muhtemelen.. Haberiniz olsun =).