Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hardtail seçimi

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında ibanez tarafından paylaşıldı.

1. ibanez

ibanez Yeni Üye

Merhaba arkadaşlar, pro bir hardtail almayı düşünüyorum aşağıdaki seçenekler üzerinde duruyorum, yorumlarınızı ve deneyimlerinizi paylaşırsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Trek Elite 9.9 SSL
    Scott Scale 10
    Marin CXR XT
    Merida Carbon FLX 5000-D
    Merida Carbon FLX TEAM-D
    CUBE ELITE HPC R1 CARBON
    CUBE ELITE HPC R1 MAG

Aybars Öge Sürücü bunu beğendi.
  2. d.berkay

d.berkay Onursal Üye

Adı:
    Demir Berkay
    Bisiklet:
    Marin
    Seviye:
    Bu tercihler arasında ben direk Trek 9.9SSL'i tercih ederdim..

ibanez bunu beğendi.
  3. Önder Tarım

Önder Tarım Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Evet Berkay'a katılıyorum,olmazsa Merida öneririm.2010'da 18" 930 gramlık karbon kadrosu piyasaya çıkıyor. :)

Şerif Şentürk ve ibanez bunu beğendi.
  4. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Ben olsam Merida ve CUBE markasini global olmadiklari icin eler, Stumpjumper S-works'i eklerdim ,Elite 9.9 SSL en iyi secim bu listede.

5. Aybars Öge Sürücü

Aybars Öge Sürücü Onursal Üye

Seviye:
    Arkadaşlar yazarken öylesine yazıyorsunuz.

Merida Dünya'nın adet bazında ve marka bazında en çok üretim yapan şirketi. Merida fabrikalarında yapılan markalar hariç; Merida'nın kendisi zaten global bir marka.

Önerdiğiniz Specialized da Merida fabrikalarında üretiliyor. Zaten Merida Specialized'ın %51'ine sahip...

Bu arada kim neyi niye önerdiğini yazarsa iyi olur.

Trek Elite 9.9 SSL
    Scott Scale 10
    Marin CXR XT
    Merida Carbon FLX 5000-D
    Merida Carbon FLX TEAM-D
    CUBE ELITE HPC R1 CARBON
    CUBE ELITE HPC R1 MAG

Bu seçeneklerin hepsi XC Yarışları için tasarlanmış bisikletler, geometrilerinde konfora dair hiçbirşey yok. Eğer ki performans amaçlı bir mtb'ye o seviyede para bağlanacaksa başka seçeneklere de bakmakta fayda var derim.

6. ibanez

ibanez Yeni Üye

arkadaşlar selam,
    listeye Specialized Stumpjumper S-work de eklenebilir, ancak diğerlerinin hepsi de dünyada kendini kanıtlamış markalardır. Bende şuan Trek üzerinde daha çok durmaya başladım. Yinede acele etmek istemiyorum ve bu bisikletlerle tecrübesi olan arkadaşlardan yorumlarını bekliyorum.

Tşk.

7. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:

Merida ve CUBE Amerikada satilmayan markalar ve buyuk bir kita olan Amerikada satilmayan marka global degildir, acaba siz doktorami yaptiniz bu konuda? Oylesine yazmak nedir?

8. Aybars Öge Sürücü

Seviye:
    Ben de aşağıdan devam edeyim; CUBE çok güzel bisikletler yapıyor ama HPC ile Merida FLX 'i yanyana koyunca tecrübeli gözler hemen Merida'ya kayıyor; yuvarlak rakam 1500 Euroluk bir kadroda beklenenler HPC'de yok.

Merida FLX 5000- Team D aynı kadro; detayları, kullanımı ve gidişatı güzel. Binmişliğim var.

Scott Scale'e TR'de ilk binenlerden biriyim; Iain Nimmo sağolsun. Mikrop gibi bir bisiklet, gidişine hemen alışıyorsun, yokuş tepkileri güzel ama tecrübesizsen bir çok XC kullanıcısı gibi teknik inişlerde çok tuhaf hissedeceksin.

Trek Elite 9.9SSL ise açıları tamamen XC yarışları için tasarlanmış ve çok dik. Tecrübesiz kullanıcıların bol bol düşeceği bir bisiklet açıkçası.

Marin CXR içinse söyleyeceğim; güzel tasarlanmış ve makul bir kadro. Dağ bisikleti zevkini alabileceğin bir seçim.

Specialized S-Works Hardtail de FutureShock ve diğer Specialized teknolojileriyle geliyor. Hatırlatma; artık Fox TerraLogic yok, Specialized teknolojiyi satın aldı ve FutureShock olarak sunuyor. Bence en iyi seçimlerden biri. Tabii bunları bir fiyat listesine de dizmek gerek.

9. Aybars Öge Sürücü

Seviye:
    Merida Amerika'da satılmıyor; çünkü Specialized gibi bir markası var :in: Eklemesini yapayım; Mike Sinyard CEO olarak kalırken şartlarından biri Amerika pazarında Merida satılmamasıydı. Sonra da bu Merida'nın işine geldi, çünkü onlara Avrupa pazarı yetiyordu bu marka için. Zaten Specialized'ın %51'i ondaysa ve daha birçok markaya; özellikle de sadece Amerika pazarında satılan markalara hem üretim yapıyorsa hem de hissesi varsa niye bir daha pazarlamaya girişip kendi payını bölsün ki.

Cube Avrupa'da sağlam bir pazara sahip. Dağ bisikleti Amerika'da doğmuş olabilir ama Avrupa'da öyle manyaklar var ki Amerikalılar yanlarına yaklaşamıyor.

Olmayan bir şeyi yazarsan öylesine yazarsın; ha dersen ki doktora mı yaptım, forumda biraz okursan yazdıklarımı cevabını kendin alırsın.

Karşıyakalıyız kimseye eyvallah etmeyiz... Tıpkı senin gibi

Önder Tarım ve Şerif Şentürk bunu beğendi.
  10. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Global kelimesinin anlami dunya capinda-butun dunyayi kapsayan demektir boyle olunca her hangi bir marka eger her hangi bir kitada satilmiyorsa o marka global demek degildir yani kendini dunyanin belli yerlerinde henuz ispatlamamis demektir.

Merida ve CUBE eminimki Avrupada-Asyada vs saygi duyulan bir markadir ama bu markalar global degildir.

Kimsenin kimseden eyvallah bekledi felan yok sadece foruma, bisiklet suruculerine yakisan bir uslub beklentisi var hepsi bu Kaf Kaf li arkadasim.

11. Aybars Öge Sürücü

Seviye:
    Globalin anlamını "native tongue" olmadığımız için bilmiyorum; özür dilerim. Sanırım karşımızdakine laf ederken fazla düşünmüyoruz; kimdir nedir diye. Öğrenince de iş işten geçiyor herkes birbirini kırmış oluyor çoktan.

Amerika kıtası sadece Amerika ve Dallas'tan ibaret değil. Merida sadece Amerika Birleşik Devletlerinde satılmıyor. Cube aynı şekilde; Amerika Birleşik Devletleri pazarına girmeyi düşünmüyor.

Ha sen sadece Amerika Birleşik Devletlerini o kıta sanıyorsan bilemem...

Özgür anlatabildiklerimi anlamak istesen senden mi ders alacağım diye girmezdin olaya; kusura bakma sana cevap vermiyorum bundan sonra. Herkesin birbirinden öğrenecekleri var; dinlemesini bilene...

Önder Tarım ve Şerif Şentürk bunu beğendi.
  12. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
  13. Aybars Öge Sürücü

Seviye:
    Patron eğer acelesi yoksa Canondale Flash geliyor ;) Çok yenilikçi bir bisiklet. Eğer arkadaşımız beklerse bu liste uzar gider. :in:

14. Ozzgurr

Ozzgurr Bisikletkolik

Seviye:
    Aybars o engin bilgilerinle ne guzel agzimin payini verdin, dogru benim haddimemi dusmus senin gibi Turkiyede ilk Scale'a binmis olanlardan ulu birine Merida ve CUBE'i global olmadigi icin elerdim demek. Simdi sayende biliyorum Merida her ne kadarda Amerikada satilmasada global bir marka ???( cunku CEO su % 51 demis) CUBE da diger bir global marka ?? (cunku gelmek istemiyorlar yoksa gelmek isteseler reklam,alt yapi,dagitim ve servis icin milyar dolarlari ve gelir gelmez kara gececekler, ama niye gelsinlerki CEO larinin amca ogullari Amerikaya tav oluyormus :D ) Ayrica gayet iyi ingilizce bildiginide ogrenmis bulunmaktayiz (native tongue) ve bunun yaninda bana lafta sokmaya calistigin gozumden kacmadi. Nede olsa sen olgun ve erdemli birisin benim gibi haddini bilmeyenlerle bundan sonra muhatap olmayacaksin.

Bu kadar geyik yeter sadede geleyim Aybars ; Merida ve Cube paylastigin onca bilgilerden sonra halen global degil,cunku cok basit; Amerikada satilmiyor olay bu. Kimse onlar kotu bisiklet demedi, benim kriterime gore serisinin en ust modelini alicaksam, bir ton para vereceksem tabiki butun dunyada kendini ispatlamis saygin bir marka almak isterim. Yazarken oylesine yaziyorsunuz deyip ortami gerdikten sonra uslupdan bahsetmek sencede komik olmuyormu?

Ibanez arkadasim zor bir secim seni bekliyor.

Kalin saglicakla

15. Aybars Öge Sürücü

Seviye:
    Nerede kalmıştık? Ibanez ses versene ;)

16. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    Hehehe buna bayıldım yahu. Süper süper.

Özgür, sen harbiden Amerikan olmuşsun. Bu çekişmeyi İtalya'da yaşamaya başladıktan sonra görmüştüm. Sana garip gelebilir ama İtalyanlara göre Shimano ve bilumum Amerikan bisiklet firması "hiç bir işe yaramayan" ürünler yapıyor. Sram Double-tap ise icad edilmiş en dandik vites kolu. Ayrıca dağ bisikleti de "saçmalıktan" ibaret. Yanlış anlaşılmasın, bunları ben söylemiyorum. İtalyadaki bisiklet camiası söylüyor. Elbette bunlar objektif bakış açıları değil. Tıpkı seninki gibi. Kişisel kriterlere dayanıyor.

17. gurol

gurol Onursal Üye

Seviye:
    İbanez sorunun cevabı zor.

En güzeli, gidip bu bisikletleri tek tek elleyip, üzerine oturacaksın. Bir tanesi ile aranda duygusal bağ oluşacak ve alacaksın.

Araya bir SWorks sıkıştırılırsa liste daha şık olur. Belki bir de karbon Giant.

18. ibanez

ibanez Yeni Üye

Arkadaşlar tekrar merhaba,
    öncelikle gösterdiğinz ilgi için teşekkür ederim ancak bence anlamsız olduğunu düşündüğüm bir tatrışmaya sebep olduğum içinde üzgün olduğumu belitmek isterim. Bence hem aybars hemde özgür akadaşalarımın bisikletten çok iyi anladıklarına eminim ve bu tip tartışmalara hiçte gerek olmadığını düşünüyorum.
    Tartışmalar ve yeni çıkan alternatifler derken kafam iyice karıştı. Bisikleti yurtdışından alıcam ve eminim herbirinin üzerine oturup deneme imkanım olucak, bu üst sınıf biskletlere bukadar para verilecekse hakkını veren bir bisiklet almak en doğrusu olur bu yüzden deneyimlerinizi benimle paylaşmanızı istedim. Bisikletin sadece markasına, resmine, üzerindeki komponentlere bakıp tercih etmek doğru olmaz diye düşünüyorum. Bende Specialized'ın veya Trek'in marka değerlerine güvenip gidip direk onlardan birini alabilirim ancak bunu yapmakta istemiyorum, bu bisikletlerden birini bile kullanmış olan arkadaşlardan gelecek yorumlara ve gurol arkadaşımında dediği gibi onunla duygusal bağ kurmuş "ki bencede çok önemli" kullanıcıların değerlendirmelerine ihtiyacım var. 1 ay içinde bisikleti almayı planlıyorum o yuzden halen vaktim var yorumlarını ve görüşlerini paylaşan herkese tekrar teşekkürler

19. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Gürol abi, saçmalamalarına rağmen çok güzel şeyler yapan bildiğim bazı İtalyan MTB markaları :D Colnago, Carraro, Dart, Olmo, Biachi, Bottecchia, FRM, Paduano, Sintesi, Scapin ve sizin Fabrika "Cinelli" :D (yanılmıyorsam İtalya'nın ilk MTB üreticisi oluyor)... dahası da vardır tabi. Ayrıca Campy varken Shimano'ya taş atmaları normal tabiki. Adamlar bizlerden daha fazla milliyetçi :)

20. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    İbanez, yurtdışında nereden alacağını söylersen bir iki opsiyon daha sunabilirim.