Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hantal bisiklet

Konu, 'Bisiklet ve Donanım Ağırlıkları' kısmında K.Burak tarafından paylaşıldı.

1. K.Burak

K.Burak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Merhaba,
    Giant Roam 1 bisiklete sahibim ama bisiklet çok hantal geliyor bana. Bu bisikleti almadan önce peugeot origin bisiklet kullanıyordum ama bu bisiklette onun akıcılığını hissetmiyorum. Bende bu yüzden göbekleri değiştirmeyi düşünüyorum. Shimano XT HB-M765 marka göbek alacağım . Acaba göbekleri değiştirdikten sonra bu hantallığı gider mi ? Başka neyi değiştirmemi önerirsiniz.

2. MuhammedD.

MuhammedD. Yeni Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Hantal derken bisikletin ilerlemesi mi sorunlu yoksa ağırlığı mi fazla?

3. Özgür Türker

Özgür Türker Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Bianchi
    Seviye:
    Hantallık, dişli veya kalın lastiklerden kaynaklı olabilir mi ? Ya da lastik hava basıncı düşükse de olabilir. Sürtünme ve hantallık konusunda en önemli şeyin başında lastikler gelir.

Lastik değilse ve bisiklet yeniyse göbek ve pedal yataklarında sürtünme biraz fazla olur. Bu sürtünme, rodaj dönemi bitince azalır. Rodaj bittikten sonra da km yaptıkça daha da azalır. Rodaj dönemi(Yaklaşık ilk 1000 km ) bitince birkaç kez, güvenli, uzun ve eğimli bir yolda yüksek hız yapın (yaklaşık 50-60 km/saat) civarlarında. Hız için güvenlik tedbirlerini unutmamak lazım.

Yüksek hız, rodaja ek olarak göbek gibi yataklardaki metal yüzey pürüzlülüğünü daha fazla azaltacak, dolayısıyla sürtünmeyi azaltacaktır. Bir kere hız denemesi yeterli olmayacağından bunu bir kaç kez yapın.

4. can demir

can demir Üye

Seviye:
    Hocam hantallık bisikletin aerodinamisi ile de alakalı olabilir . Mesela gidon çok yukarıda olabilir çok aşağıda olabilir sele bu şekil ayarsız olabilir . Ayrıca süspansiyon da buna bi etkendir . Arkadaşların dediği gibi lastik basınçları dönüşlerini oldukça etkiler . Ayrıca 1 ay önce Novatec 6 Bold göbek seti aldım .
    Linkteki göbekler;
    http://www.erdoganlarbisiklet.com/y...ec-6-bold-arka-on-gobek-takimi-d521-d522.html

Oldukça memnunum ön 2 rulman arka 4 rulmanlı ve bisikletin akıcılığını ciddi şekilde etkiliyor tavsiye ederim :)

5. Mert Ahmet

Mert Ahmet Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    bisiklet hantal değildir bacaklar hantaldır :D :D

6. K.Burak

K.Burak Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Kusura bakmayın uzun süre cevap gelmeyince takip etmedim konuyu.

Hantal'dan kastım ilerlemesi, hızlanması iyi değil.

Teşekkür ederim yardımınız için. Lastiklerim fazla kalın değil ve dişli sayılmaz(hem asfalt için, hem arazi için).Dediğiniz gibi hızlı süreceğim. Daha önce sanırsam 1990 model, Peugeot Origin kullanıyordum aralarında çok fark var.Eski bisikletim yağ gibi gidiyor diyebilirim.

Bende öyle düşünüyordum. Bisikletim tur bisikleti diye geçiyor ama kadro dağ bisikletine kadrosuna daha yakın.Lastik basıncına dikkat ediyorum. Onla alakalı olacağını düşünmüyorum. Tavsiye ettiğiniz göbeği iyice araştırayım. Teşekkür ederim öneriniz için.

Eski bisikletimle, bu bisikleti kıyasladığımda bacaklarımın hantal olmasıyla alakası olmadığını görüyorum. Ayrıca bacaklarım o kadar hantal değil, iş görür yinede :)

7. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    Göbekler ve çok dişliyse lastikleri değiştirirseniz yeterli olacaktır.