Hannibal Barca ve Bursa Kalesi

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
“Ya yeni bir yol bulacağız, ya yeni bir yol yapacağız”

Hannibal Barca

hannibal-large.jpg
hannibal elephant.gif

MÖ 247'de Kartaca'da dünyaya geldi. Birinci Pön Savaşı'nın ünlü kahramanı Kartacalı komutan Hamilcar Barca'ın oğludur. Küçük yaşlarda babası ile savaşlara katılmaya başladı. Babasının isteğiyle, Roma'ya karşı her zaman kin duyacağına dair ant içti. Defalarca Roma ordularını mağlub etti.Alp dağlarını 37 fil 100.00 kişilik ordusunun yarısını burada iklim koşulları ve açlıktan kaybetmesine rağmen geçerek Roma kapılarına dayandı.

Roma başı kesilmiş kardeşinin cesedini Hannibal'ın önüne atarak "Kartaca'nın yerle bir edilmesini istemiyorsan geri dön" cevabını alarak geri dönmek zorunda kaldı. Kartacada son olarak yaptığı savaşı kendi taktiğini (hilal) Roma'nın ona karşı kullanmasıyla mağlub oldu ve Kartaca İmparatoru ve senatonun destek çekmesinden dolayı gönüllü olarak sürgüne gitti.
Sırasıyla Suriye ve Selevkos devletlerinde askeri danışmanlık yapıp en son olarak şimdiki Bursa'nın merkez olduğu Bthinya Krallığı'na sığındı. Bthinya Kralı Prusias'a danışmanlık yapıp burada büyük bir kale şehir inşaa etmesi teklifinde bulundu.Kral bu fikri benimsedi ve şehir kale ile birlikte kuruldu.Bthinya krallığına prusia ismiyle başka şehirlerde olduğundan "Olympos ad Prusia" Olimpos dağındaki prusia adı verildi.

Merhaba değerli forum üyeleri.

Bu hafta Bursa'da yaşayanların bile çok az bilgiye sahip oldukları 2200 yıl evvelden günümüze kısmen ulaşabilen kadim Bursa kalesini detaylı inceleyip sizlere aktarmak istedim. Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde ön cephesinin 1500 adım doğu ve batı cephelerinin ise 1000 adım olup 67 kule ve 13 büyük burca sahip gördüğü en heybetli kale olduğunu söyler. Gerçekten de öyledir bir ucundan diğer ucuna damlataş oluşumu hakim bir tepeye kurulmuştur.Günümüzde üzerinde hastaneler,okullar,askeriye ve mahalleler mevcuttur.

Foto635.jpg
Foto634.jpg
Foto633.jpg

Cilimboz deresi civarı kale surları başlıyor.Devlet hastahanesi bu kısma yakındır.Bu binalar vakti zamanında imar izni alınıp yapılmış.Şimdi olsa müsade edileceğini zanletmiyorum.

Rakım yükseldikçe manzarada güzelleşiyor :)

Foto636.jpg

Bu kısımdan iç kale kısmına Hisar ve civarı mahallelere doğru devam ediyorum.

Foto638.jpg

Burada apayrı bir yaşam var.Yüksek kale duvarlarının arkasında görülemeyen evler ve bahçeler mevcut.

Foto639.jpg

Foto640.jpg

Osmanlı dönemindeki depremlerde hasar gören kale Bthinya ve Bizans ve Apollania saraylarından kalan mermer sütunlarla desteklenmiştir.Bu sütunlar aynı zamanda İstanbul Haydarpaşa iskelesi yapımındada kullanılmıştır.

Foto641.jpg

Foto642.jpg

Belediye son yıllarda surları tarihten ziyade turizm için restore etmeye başladı.Zindan kapı

Foto644.jpg

Foto645.jpg

Buradan tekrardan başka bir sur içine gidiyorum.

Foto643.jpg
Foto646.jpg

300 yıllık Servi ağaçları sanki göğü delercesine ulu..

Foto637.jpg

Yer kapı ve Pınarbaşı kapı.

Foto648.jpg

Foto649.jpg

Foto651.jpg

Fetih kapı..
Bilecik ve çevresini ele geçiren Osman Bey'in asıl amacı Bursa'yı almaktı. Bu nedenle şehri kuşatma altına aldı. Onun hastalanması üzerine, kuşatmaya oğlu Orhan Bey devam etti. Orhan Bey, Mudanya limanını veOrhaneli'ni fethederek Bursa'nın Bizans ile bağlantısını kesti. Aralıklarla on yıl süren kuşatma sonunda 6 Nisan 1326'da Bursa Osman Bey'e teslim oldu.

Foto652.jpg

Bthinya ve Bizans'tan kalan eserler yığma halinde yıllardır bu alanda durmakta..

Foto660.jpg

Foto661.jpg

Foto662.jpg

Foto665.jpg

Belki 20 yıldır kazı alanı olarak tabelası duran mini amazona dönmüş saray temeli.

Foto664.jpg

Buradan Osmanlı Devletinin fetihten sonra Saltanat Kapı olarak kullandıkları bölgeye hareket ediyorum. (Hiç bir fotoda bisikletim yok biraz tuhaf bir durum olmuş:))

Foto654.jpg

Foto653.jpg

Foto655.jpg

Foto656.jpg

Saltanat kapısı.

Foto657.jpg

Foto658.jpg

Hannibal Barca Kartaca'dan sürgün edilmeden önce Roma tarafından defalarca suikaste uğramıştır.Roma bütün katillerini yollamıştır ama bir türlü başarılı olamamıştır. Antiemperyalist bu adam Romanın kalbine öyle korku salmıştıki Romalı aileler yaramazlık yapan çocuklarını bile 'Hannibal kapıya dayanır' diye korkutarak hizaya sokmuşlardır. :) Şu an bile İtalya'da bu deyim kullanılmaktadır. Hannibal Barca Prusia kalesini ve şehri inşa ettikten sonra Roma Bthinya Kralına Hannibal'ı vermesi için baskıda bulunur ve Kral Prusia Hannibal'a kendisini Roma'ya teslim etmesi gerektiğini yoksa savaş çıkacağını söyler.Bunun üzerine Hannibal Barca asil bir şekilde kendini düşmanına teslim etmektense zehir içmeyi tercih eder ve hayatına Bursa'da son verir. Ölmeden önce kendisine bir anıt mezar yapılmasını ister fakat bu yerine getirilmez..

Yıl 1981'i gösterirken Gebzede kanalizasyon çalışması esnasında bir mezar ve lahit ortaya çıkar.Araştırmalar sonucu bu mezarın Kartaca Generali Hannibal Barca olduğu anlaşılır ve vasiyeti gereği ona Gebze'de anıt bir mezar yapılır.

images.jpg

Bursa şehrinin ve kalesinin fikir babası General Hannibal'a selam olsun !

Umarımki keyif almışsınızdır ve bilgilendirici olmuştur arkadaşlar.
Bir başka turda buluşmak dileğiyle.
Kalın sağlıcakla :)

Scudo

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@Candan Biberci Yine şahane bir paylaşım, ayaklarınıza ellerinize sağlık, kazasız belasız keyifli turlar :harika: Video var mı bu sefer? :)

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@ÖmerMurat
Teşekkür ederim :)
Video bu seferde yok.Video bir yana fotoğraflarda bisikleti bile çekmemişim:)
Kısmetse Ilıpınar höyüğü tur planım var oradan videoda paylaşırım bu sefer.

• Beğen
Tepkiler: mariokaldato

şamilkafkas

Aktif Üye
Tepki
385
İsim
Şamil
Bisiklet
Scott
@Candan Biberci sayenizde büyük kumandan Hannibal'ın Bursa'da son nefesini verdiğini öğrendim. Ben Romalılara karşı savaşırken öldüğünü sanıyordum. Bursa'nın tarihi kalesi vesilesiyle bu konuda detaylı bilgi sahibi de oldum. Çok teşekkür ediyorum.

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
Harika bir tur , mükemmel bir anlatım elinize sağlık :harika:

• Beğen
Tepkiler: C.Biberci

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@şamilkafkas
Ben teşekkür ederim benim içinde bilgi tazeleme oldu.
Tarihe kendi adını yazdırırken arkasındada ölümsüz bir kale bırakmış.
Hannibal'ın savaş taktikleri İstiklal savaşındada başta Büyük Taarruz olmak üzere bir çok cephede uygulanmıştır aynı zamanda bunuda belirtmek isterim.

@OsmaniyeRehber Teşekkür ederim sizinde yüreğinize sağlık.Osmaniye'ye selamlar :)

@Tolga Çelebi Evet her ne kadar savaş dahisi olsada bir günde 50.000 Roma askerini imha etmesi ile dünya üzerinde canavar olarak nam salmıştır.
Merhametsiz ve acımasız olduğu bilinsede bu Roma'lı tarihçiler tarafından yanlı olarak aktarıldığı söylenmektedir.

MustafaOnderATiK

Forum Bağımlısı
Tepki
755
İsim
Mustafa Önder ATİK
Bisiklet
Giant
Ellerinize sağlık. Bir sosyal bilgiler öğretmeni olarak yazınız ve fotoğraflar, tarih incelemesi tadı verdi bana. Bizans döneminden kalma o uzun yerde yatan mermer kiriş gibi şeylere üzüldüm. Üzerlerindeki desenlere işçiliğe oymacılığa bakınca ve bunlara sahip çıkılmaması, takip edilmemesi zaten olsa olsa bizim memlekette olur. Herhalde tarihi çöpe atan tek milletizdir.

Nomad

Daimi Üye
Tepki
189
Bisiklet
Trek
Ellerinize, pedalınıza, yüreğinize sağlık, birçok konu hakkında bilgiler edindik sayenizde.. Güzel paylaşımınız için teşekkür ederim..

• Beğen

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@boşgezeninboşkalfası
Hocam teşekkür ederim nacizane bir şeyler paylaşmaya çalışıyorum.Yivli sütunlar ve buna benzer mermer işlemeli eserlerin çoğusu depo ve böyle yerlerde malesef kaderine terkedilmiş durumda.

@Nomad
Ben teşekkür ederim.Sizinde yüreğinize sağlık :)

• Beğen

mariokaldato

En yeniden bir önce kayit olan adam
Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
Benim mahalleyi gezmisin :) o rampalari nasil ciktin dicem sacma olucak :D

• Beğen

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
Mezar Gebze'de olmakla birlikte benim iş yerim olan TÜBİTAK arazisi içinde yer almaktadır. teşekkürler paylaşım için.

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Kerem Özbayrak
Merhaba keremcim gorusemiyoruz bu aralar nasilsin keyfin yerinde insaAlllah? :)

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
@mariokaldato
Toprağım çıktım evelAllah ama yalan yok zorladı biraz :D
Millet tırmanma için yokuş ararken biz düz yola hasretiz :D
Kaleye çıkarkene çektim Hastayurdu caddesi.Bursa'da sıradan bir eğim işte :D

Foto632.jpg

• Beğen

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur
@Candan Biberci
Ahahaha siradan hee ok kib :D

Kerem Özbayrak

Forum Bağımlısı
Tepki
2.688
Bisiklet
Giant
@mariokaldato Selamlar, epeydir konuşamadık. Keyifler havaların düzelmesiyle daha da iyi oldu, daha sık bisiklet sürüyorum. Bunun dışında iş güç aynen devam. Senin keyifler de iyidir umarım :)

mariokaldato

Tepki
34.471
İsim
Raşit Cumhur Çakın
Başlangıç
1980—81
Bisiklet
Merida
Bisiklet türü
Şehir - Tur