Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hangisinin mayası daha sağlam

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında mehmetsunu tarafından paylaşıldı.

1. mehmetsunu

mehmetsunu İKONOKLAST

Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    Yol bisikleti kullanan arkadaşların tecrübelerine inandığımdan dolayı konuyu özellikle bisiklet seçimi köşesinde açmadım. Sorun şu:
    Ucuz yollu bir karbon yol bisikleti almak istiyorum. Piyasanın en ucuzları 3000-3500 tl den başlıyor. Uzun dönem araştırdım kafamda her bir marka yı tarttım, üç bisiklet üzeinde karar kıldım:
    -Lapierre sensium
    -Ktm Strada
    -Cube agree
    Bu araştırmalarımda nerdeyse bisikletin üzerindeki donanımla hiç ilgilenmedim. Benim için esas olan bisikletin iskeletini oluşturan kadro ve maşa oldu. Karbon materyal hakkında olabildiğince bilgilenmeye çalıştım ve okumalarım sonucu öncelikle karbon hakkındaki önyargı ve psikolojik bariyeri yıktım.
    Şimdi sıra bisikleti almakta. Öncelikle araştırmalarım sonucu şunu gördümkü karbon malzemenin fizik ve davranışı konusunda yazılanlar ve özellikle yerli kaynaklar oldukça sınırlı. Varolanlar ise oldukça teknik ve zihinde yeterli billurlaşmayı sağlayamıyor. Amatör bir araştırmacının bahsettiği gibi önemli sorunlardan biri '' bisiklet dünyasında bisikletçilerin bilimsel verilere dayanarak çalışmaması. Bisiklet önerisinde bulunanlardan hiç birinin, bir bisikletin diğerine göre nasıl daha etkili olacağını söylememesi, sadece bir bisikletin diğerinden daha iyi olduğunu söylemesi ''
    Bisiklet üreticilerin nerdeyse tamamının bisiklet imal süreçlerini devlet sırrı düzeyinde ve şüphe uyandıracak bir şekilde kıskançlıkla saklamalarıda araştırmalarım üzerinde duran diğer bir problemi oluturuyor.
    Bu araştırmalar sonucu karbon hakkında sadece,içini dolduramadığım kavramlardan oluşan bölük pörçük bilgi kırıntıları elde edebildim: mesela 1k, 3k, 6k, 12k, 24k lif örgüsü, bir diğeri sağlamlık bahsinde 100 nm/kg veya 100 nm/mm veya 500gp carbonfiber, direk karbon örgüsü vs.
    şahsen, almayı düşündüğüm üç modelden hangisinin karbon yapısının diğerinden üstün olabileceği konusunda en ufak bir fikrim yok. Yani neye göre yapılmış, hangi süreçlerden geçmiş ve hangi avantaja sahipler tam bir muamma.
    Konu hakkında katkıda bulunan arkadaşlar sadece bu kadroların tayvan üretimi olduğunu söylüyorlar ki sanki tayvan üretimi dışında bir üretim sözkonusuymuş gibi.
    Bisiklet kullanıcılarının paylaşımı oldukça sınırlı ve basit düzeyde. İş hangi bisiklet daha pahalı ise o daha kalitelidir e indirgenmiş durumda.
    En azından bisiklet kullanıcılarının kendi şahsi deneyimlerini bile belli bir sistematik içinde anlatmalarını beklerim ama oda yok. Mesela şu karbon bisikleti şu kadar süredir kullanıyorum bisiklette kendiliğinden gelişen deformasyonlar şunlardır veya bisikletim şu darbeyi aldığı için kırıldı, çatladı şeklinde. Bu konular bile tam bir muamma.
    Sözü uzattım ve nasıl bağlayacağımı da bilmiyorum. En iyisimi sizler yukardaki bağlamda ve özelde bisiklet seçimim konusunda bana yardımcı olunuz.

2. Edip Dinçer

Edip Dinçer HTFU!

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Şu konu hakkında ufacık bir bilgi ekleyeyim..
    Tayvan dışı üretim var. Örneğin, Trek'in OCLV-6 ve üstü kadroları Wisconsin'de üretiliyor. (Kaynak: http://www.bikerumor.com/2013/03/13/trek-factory-tour-part-3-us-based-oclv-carbon-bike-production/)
    Geri kalan karbon kadroları uzak doğu ve Almanya'da üretiliyormuş..

Barış TURAN ve mehmetsunu bunu beğendi.
  3. Murat Yüksel

Murat Yüksel Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Valla siz baya araştırmışsınız. Benim size yetebilecek bir bilgim yok karbon gövde hakkında ama "ömür boyu kadro garantisi" veren bir firma olması şart bence seçeneklere bakarken. Aklıma geldi yazmak istedim.

mehmetsunu bunu beğendi.
  4. Yusuf Z. Şipal

Yusuf Z. Şipal Onursal Üye

Bisiklet:
    Cannondale
    Seviye:
    Takip ediyorum, başlık için teşekkürler...

mehmetsunu bunu beğendi.
  5. arda22

arda22 Aktif Üye

Seviye:
    cube agree alüminyum değil miydi? sensium da strada da iyidir

6. m6rk

m6rk Kıdemli Üye

Seviye:
    Ben 2009 model Koga team edition kullanıyorum. Kadro + maşaya firma 10 yıl garanti veriyor. Çok fazla km. yapan biri değilim, genelde 40-70 km arası sürüşler yapıyorum, triatlon yarışlarına katılıyorum, 2 kez Kartepe çıktım, 150 km'ye kadar sürüş yaptığım oldu... Bunların hepsini Koga'yla yaptım, yapıyorum. Kadromun hafifliği, rijiditesi ve konforundan çok memnunum. Halen ilk günkü durumunda, sürüş özelliklerinde hiçbir değişiklik yok. Zarar görmediği sürece yerine bir kadro almam ancak keyfi bir hareket olur...

Karbon kadro + maşa konusunda çok fazla teknik bilgiye boğulmana gerek yok. Zaten belli başlı markalar birbirleriyle rekabet ederken hafiflik, rijidite, sağlamlık gibi birçok kriterde kendilerini ve birbirlerini sürekli aşmaya çalışıyorlar. Karbon teknolojisi çok iyi bir noktaya gelmiş durumda. Bilinen markalar içerisinden hangisini alırsan al başın ağrımaz. Aralarındaki farkı anlayabilmen için en azından 270-280 Watt ortalamayla 40-60 km. gidebilen, kısa süreli 400 Watt üzeri çevirebilen biri olman lazım...

Bu sebeple ben yerinde olsam, en bilinen 25-30 marka arasından kadro dizaynını ve renklerini beğendiğim ve fiyatına göre en iyi ekipmanı veren markayı alırım.

Şu anda piyasada fiyat/donanım oranı en iyi karbon kadro bisiklet Salcano XRS 022 105. Bahsettiğin markaların üçü de iyi. Salcano fiyatına aynı veya daha iyi donanım veriyorlarsa birini alabilirsin, üçü de aynı oranda seni mutlu eder. Ama fiyat farkı varsa ben olsam Salcano alırdım.

Barış TURAN ve ihtiyar bunu beğendi.
  7. Huseyin Mercan

Huseyin Mercan Yeni Üye

Seviye:
    Inanilmaz detayci ve harika bir yazi yazmissiniz. Tebrik ederim. Sadece konunun hassaiyetini anlayamamis olmamdan oturu oncelikle ozur dilerim ama bana kalirsa bu kadar inceleyip alacaginiz bir bisikletin farkini ancak uzun ve profesyonel yarislarda anlayabiliriz. Yerinizde olsam uluslararasi bir yarisin (tour de France - http://www.letour.fr/le-tour/2013/us/ ) sitesinden yada eski goruntulerinden fikir edinirdim. Cunku eminim sizin kadar detayli dusunenler kullananlardan ziyade teknik destek ekibinde olanlardir. Sizi baktiginizda en mutlu eden bisiklet, en iyi bisiklet olsun. :) Saygilar.

8. Gökhan Toros

Gökhan Toros Onursal Üye

Bisiklet:
    Orbea
    Seviye:
    Ben de şöyle bir bilgi vereyim.

Daha önce yabancı bir forumda karbon kadronun kullanım ömrü ile ilgili bir konu açtım. Kullanıcılardan karbon kadrolarını ne kadar kullandıklarını, belli bir süreden sonra doğal deformasyon nedeni ile kadronun değişmesinin gerekli olup olmadığını sordum.

10 yaşından eski kadro kullanan bir çok kişi yazdı. Ayrıca malzeme bilimci bir kişi, karbonun diğer metal malzemelere göre çok daha uzun süre kendini koruduğundna bahsetti.

Burada, bence, olay yine marka kalitesine geliyor.
    Piyasaya hakim olan yaklaşık 10 marka var. Bunların dışında oldukça kaliteli, fakat diğerleri kadar çok üretim yapmayan, daha küçük firmalar var.

Ben olsam bu firmaların dışına çıkmam bisiklet konusunda. Özellikle "el" ile yapılan karbon kadroda ben marka kalitesi ararım.

Salcano istediği kadar garanti versin mesela, yokuşta çarptığım tümsekte kırılacaksa bi anlamı yok. Benim hastanede geçireceğim zamanı, geçireceğim psikolojik travmayı karşılayamaz sonuçta.
    Eğer ne olursa olsun ben markaya bu konuda güvenmiyorsam da rahat kullanamam o bisikleti ben.

Edip Dinçer bunu beğendi.