Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hangisini seçmeliyim? lütfen fikrinizi paylaşın

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında meiakanze tarafından paylaşıldı.

1. meiakanze

meiakanze Kıdemli Üye

Adı:
    Mertcan Sarı
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Aklımda carraro sportive 327 ve salcano xrs040 var bu bisikletler hakkındaki fikirlerinizi alabilirmiyim?
    Yol bisikleti ayrıyetten bir tecrübe istermi?

-yol bisikleti uzun mesafede bel ağrısına sebeb olurmu?
    -ve yol bısıkletı ekıpmansız sürülürmü(bisiklet kıyafetlerı-yol ayakkabısı vb)

2. caesar

caesar Forum Demirbaşı

Adı:
    caesar
    Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    @meiakanze tercihe bir şey diyemiyorum ama
    yol bisikleti için çok aman aman tecrübeye gerek yok. Sürersin rahatlıkla. Ekipman meselesine gelince, en azından kask ve eldiven olmalı.

3. meiakanze

meiakanze Kıdemli Üye

Adı:
    Mertcan Sarı
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @caesar bir kaç kişiden aldığım fikire göre yol bisikleti kıyafetsız ağrı yapabılıyomus uzun yolda, kask ve eldiven kesinlikle olucakta bisiklet şortları kesin gereklimi uzun yol için?

4. sspl

sspl 8240 Km'de Kısa Bir ara

Adı:
    Emre
    Seviye:
    Yol bisikletini ayakkabı/spd pedalsız süren arkadaşlarım var. Sürülebilir ama ne derece doğrudur ne derece keyif verir tartışılır :)
    İkisi de birbirinden farklı bisikletler amaçları farklı yani. Birine koy port bagajı tura çık diğeriyle de hız yap...
    Uygun kadro seçimi ve alışma süresinden sonra bel ağrısı yapacağını düşünmüyorum.

5. meiakanze

meiakanze Kıdemli Üye

Adı:
    Mertcan Sarı
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Emre Tekinarslan ikiside farklı tarz ama çok kararsız kalıyorum.Uzun yola çıkmak için alıcam acaba sportive 327 ile yol yapmak sıkıntı olur mu

6. Ulaş Çavuşoğlu

Ulaş Çavuşoğlu Onursal Üye

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @meiakanze spd siz gayet rahat sürülür 20 sene önce spd yoktu tdf de bile basit pedallar kullanırlarmış tayt meselesine glince decathlondan 20 liraya sele kılıfı alırsın tayt kadar olmasada korur totoyu ;)

7. sspl

Adı:
    Emre
    Seviye:
    Neden sıkıntı olsun, benim 1.5 yıldır yaklaşık 6000km sürdüğüm bisiklet, bahsettiğin bisikletten daha düşük özelliklere sahip ve daha ağır. Millet ne bisikletlere biniyor, bu kadar kafanızı yormayın.. :)
    Uzun yola çıkmak için alıyorsanız yol bisikletlerini tercih etmeyin bence. Şehir-Tur bisikletleri bagaj bağlanabilirlik açısından ve vites sistemleri açısından uzun yola daha uygun.

8. meiakanze

meiakanze Kıdemli Üye

Adı:
    Mertcan Sarı
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Ulaş Çavuşoğlu sele fikri için teşekkür ederim çok kararsızım hala yol bisikleti ile şehir-tur arasında

@Emre Tekinarslan bagaj bağlama gibi bir amacım yok sırt çantam ıle çıkıcam yollara hala şehir-tur mu öneriyosunuz yoksa sırt çantası gelince yol bisikletı almak daha uygunmu

9. sspl

Adı:
    Emre
    Seviye:
    Aslında olması gereken daha doğrusu benim yapmak istediğim 1 tane güzel dağ bisikleti ve 1 tane güzel bir yol bisikletine sahip olmak. Bu konudaki en güzel çözüm bu fakat sanırım sizin bütçenizde buna benimki gibi el vermiyor :) genellikle kullanacağınız alanı iyi belirleyip bu doğrultuda bi bisiklet seçmeniz ileride bisiklet değiştirmek istemiyorsanız yararınıza.

Sırt çantası olayına gelirsek, şahsen nefret ettiğim bi şey sırt çantası ile bisiklete binmek. Yapış yapış terliyor insan özellikle yaz aylarında. Bir kaç ay mecburen işe bisikletle gitmek zorunda kaldım ve sırt çantası kullandım. Kendime sonradan bir port bagaj aldım ve inanılmaz rahatladım. Bu sizin yaklaşımınıza ve kullanmanıza göre hatta kullandığınız çantaya göre bile değişebilir, benim görüşlerim bu yönde.

Sırt çantası ile sıcak bir havada 40-50km den fazla sürüş yaptığınızda ne demek istediğimi anlayacaksınız ki ben 20km gidip geliyordum işe. Bir de uzun yol.. sırt çantası ile.. hayal etmek istemiyorum :)

Sonuç olarak, bagaj bağlamayı düşünmüyorsanız, ekstrem şekilde bozuk yollarda kullanmayacağım diyorsanız yol bisikleti diyorum. Ama bu dediklerimi göz önünde bulundurun, bir kaç çantalı kullanım sonucu ben bagaj istiyorum yaa derseniz her şey için geç olabilir :)

Sele konusuna da kafanızı yormayın, aşağı yukarı şehir bisikletleri ve yol bisikletlerinin selesi arasında konfor olarak çok fark bulmuyorum ben. Bazı modeller ya da sonradan takılma seleler haricinde tabi. 1 ay sonra alışıyorsunuz. Ben nasıl alışacağım yaa derken hiç farkında olmadan alıştım. Taytsız kullanırken problem yaşamıyoum ama bi de pedli taytı kullanırken + konfor yaşıyorum.

Sarper Uluoluk bunu beğendi.
  10. meiakanze

meiakanze Kıdemli Üye

Adı:
    Mertcan Sarı
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Emre Tekinarslan evet bütçe elverişli değil ama yol bisikletinin zevki çok farklı geliyor bana ve carraro 327de uzun yolda daha rahat bir kullanış sağlar diye düşünüyorum,kullanacağım alan evden çıkıp gidicem yollara yol bısıkletı daha yakın gıbı :)

11. sspl

Adı:
    Emre
    Seviye:
    Sadece kadro, görünüş olarak da düşünmeyin. Aralarındaki en önemli farklardan biri de vites oranları. Bende bir dağ bisikleti var. Bunun yanına/yerine bir yol bisikleti mi alayım yoksa şehir bisikleti mi alayım diye çok düşündüm. E bu varken(15.5 boş ağırlığı olan bir dağ bisikleti), bagaj vs. bağlayıp uzun yollara çıkabiliyorken(şu ana kadar tek seferde maks 135km yol yaptım bu arada) bir yol bisikletinin benim için daha hayırlı olacağı kanısına vardım.

Özetle örnek verecek olursam yol bisikletlerinde genel olarak 2'li aynakol vardır. 50-39 52-36 gibi oranlara sahip olurlar. Bu hızlı gitmenize neden olur ama yokuşlarda zorlanırsınız. Şehir bisikletlerinde de 30-36-48 gibi 3lü aynakol bulunur. Yokuşları daha fazla yorulmadan çıkabilirsiniz ama ulaşacağınız maks. hızlar daha sınırlıdır.

Ulaş Çavuşoğlu bunu beğendi.
  12. meiakanze

meiakanze Kıdemli Üye

Adı:
    Mertcan Sarı
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
  13. emrahgunturk

emrahgunturk Üye

Adı:
    emrah
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    yol bisikleti adı üstünde uzun yolda daimi olarak pedal çevirebilirsin bende xrs 040 kullanıyorum ve tek seferde dinlenmeden 100 km yol yapıyorum üstelik yol düz de değil üzerimde en az 8kg sırt cantasi ile uzun yolda hızını 25-30km sabitliyosun ve yine uzun yol gideceksen bisiklet farketmez özel kiyafet olmalı terdir sürekli sele üstünde pedal çevirmektir ben uzun yola çıkacaksam mevsime göre bisiklet kıyafetini giyerim ama gündelik sürüşlerde bi eşofman yeterli :)

Mondschein bunu beğendi.
  14. sspl

Adı:
    Emre
    Seviye:
    Doğru tercih yapmanızı temenni ediyorum o zaman :)

15. meiakanze

meiakanze Kıdemli Üye

Adı:
    Mertcan Sarı
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Emre Tekinarslan yol bisikletlerinin yokuşta zorlandığını duymuştum o halde 327 hem hız hem yokuş açısından daha mı uygun yani?

16. sspl

Adı:
    Emre
    Seviye:
    Bir alışma süreci, kondisyon toplama sonucunda ilk zamanlara göre yokuşlarda çok zorlanmazsınız bisikletiniz ne olursa olsun durum budur. Fakat Aynakol oranı ne kadar düşük olursa yokuşlarda o kadar daha az eforla tırmanabilirsiniz.

Bahsettiğiniz bisikletin dişli oranlarını tam olarak bilmiyorum yorum yapmam biraz saçma olur ama şehir bisikletiyle yol bisikletine oranla daha az zorlanırsınız.

17. meiakanze

meiakanze Kıdemli Üye

Adı:
    Mertcan Sarı
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    @Emre Tekinarslan aklım şuan yol bisikletinden yana ve kondisyon açısından durumum iyi pek sorun olmaz diye düşünüyorum.Yol gittikçede alışacağıma inaniyorum herşey için teşekkürler :)

18. sspl

Adı:
    Emre
    Seviye:
    Rica ederim, kazasız belasız keyifli sürüşler dilerim.

meiakanze bunu beğendi.
  19. Ulaş Çavuşoğlu

Ulaş Çavuşoğlu Onursal Üye

Adı:
    Ulaş
    Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    @meiakanze ya arkadaşım al yol bisikletini almazsan içinde kalıcak bak alberto contadora adam ne yokuşlar çıkıyo (sadece bir örnek dünyanın en iyi tırmanışçısı o adam) yani çıkan nasıl çıkıyo bol antenmanlarla 327 yle yokuşta sadece daha rahat çıkarsın yol bisikletiylede çıkarsın biraz daha efor ve kondisyon gerektirir ama düz yolda aldığın zevki görünce zaten 327 yi düşündüğüne şaşıcaksın...

20. meiakanze

meiakanze Kıdemli Üye

Adı:
    Mertcan Sarı
    Bisiklet:
    Carraro
    Seviye: