Hangisini önerirsiniz?

Tepki
0
Bisiklet
Sedona
daha önce kiloma uygun bir bisiklet için konu açmıştım ve gerekli bilgileri aldım, sağolun. nasip olursa yarın bisikletimi alacağım. Kafam da belirlediğim bir kaç model var, bunları sizinle paylaşayım. önerileriniz benim için önemli, teşekkürler.

1. Carraro 224 (225 almayı düşünüyordum fakat, hidrolik firen önerilmemiş.)
2. Sedona 221
3. GEOTECH CLASSIC 28
4. Giant Escape 2

Yukarıdaki ürünlerden hangisini önerirsiniz, gebze de ikamet ediyorum. yarın tuzla pendik tarafına doğru geçeğim umarım orada bulabilirim. ayrıca satış noktası olarak önerilerinizi bekliyorum.

Scudo

cimeyil

Üye
Tepki
5
Bisiklet
Carraro
Sitedeki öneriler üzerine Carraro Sportive 224 aldım. Şu ana kadar bir sorun yok, memnunum. Bazı markalar bisikletlerini dolar üzerinden satıyorlar. Yabancı ürünleri anlarım ama Sedona gibi markaların da dolar üzerinden satış yapıyor olmaları beni biraz o markalardan soğuttu açıkçası. Bu yaz bisikletleri araştırırken bir sonraki fiyat soruşumda Sedona'nın fiyatının artması TL üzerinden fiyatlandırma yapan Carraro ve Bianchi modellerini düşünmemde etkili oldu. Bunun yanında yaygın servis ağı olduğunu öğrendim, gerçi şu ana kadar servisleri konusunda bir tecrübem olmadı, ama bolca bulunabiliyor. Bisikleti gördüm, görüntüsü de hoşuma gitti. Özenli geldi boyası vs. Siz de bu açılardan bakabilirsiniz belki seçiminize yardımcı olur. Zor bir süreç kolay gelsin.

Kerem YILDIZ

Aktif Üye
Tepki
38
Bisiklet
Merida
Sanırım sedona 321 olacak. Sedona 321'i öneririm. Bunların arasından değil ama benzer fiyat bandında merida crossway 20 v'yi de düşünün derim.

• Beğen
Tepkiler: Yağız Çavdarlı
Tepki
0
Bisiklet
Sedona
Carraro almak için Star bisiklet suadiyeye geldim fakat bana tur bisikletinin en küçük çukurda cant vs yamulacagini soylediler. :)

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
@samet sokur
Enteresan... Tur bisikleti jantının çapı genisdir ama porselen bebek degil ya bu! Iyi akord edilmis duzgun bir janta birsey olmaz ama her jant eninde sonunda ayar kacirip yamulmaya baslar yeniden akord edilir. Ilk bisikletim 1990 yılında almistim ve o zamanlar ne double wall vardı nede simdiki gibi kaliteli teller ve gobekler. Ona ragmen oyle her cukurda jantlarimiz yamulmazdi. Gunahlarini almayayim ama size daha pahali veya farkli bir sey satmak istiyorlarsa, ellerinde kalan modellerden vermek istiyorlarsa onun icinde soylemis olabilirler. Tur bisikleti ile dunyayi gezenler var hep asfalttami gidiyorlar. Orta asyada cukurlardan kros yollardan geciyorlar. Sehir ve tur bisikleti ayni sey aslinda sadece donanimlar istege gore modifiye ediliyor. Sehir bisikleti kullanicilari kaldirimlara inip cikiyor, bozuk yollarda gidiyor, demekki hepsi ya akord uzmani yada yamuk jantla gezmekten zevk aliyor.
Haydi 150 - 200 TL lik bir bisiklet olsa malzeme kotu diye soylediler diyecegim ama Carraro markasi gibi isim yapmis bir bisikletede diyorlarsa...
Ne diyeyim ki simdi? Siz bir dusunun soylediklerimi...

• Beğen
Tepkiler: samet sokur
Tepki
0
Bisiklet
Sedona
suat bey yorumunuz için teşekkürler. Bugün kafama koymustun, gidip çıkar bi carraro 225 duyup alacaktım :) fakat diyemedim. mtb salcano amartisorlu bise önerdi. Bizde fazla durmadan ciktik, kaçkar bisiklete geçtik. Giant roam 1 leri çok beğendim, ama biraz butcemi aşıyor. Escape 2 boyuma uygun yoktu. Aktif pedalı gördük donerken, pek butcemize uygun değildi. Piyasayi biraz inceledikten sonra 1 gün daha arastirayim dedim ve gebzeye döndüm.
lastiği 700 x 40 almam faydalı olurmu, yoksa adamın dediğine aldanmayip, sportive 225 mi alsam, butcemi biraz daha zorlayıp 1200 e cikabilirim.

suat akman

Forum Bağımlısı
Tepki
4.877
Başlangıç
1985—86
Bisiklet
Mosso
Bisiklet türü
Dağ bisikleti
Butceyi yukseltmeye baslarsaniz sonu yok valla :) Bu arada eski konunuza da baktim ve bir nokta tam acik degil. Eskiden bisiklet kullaniyor muydunuz? Eger hayirsa cok da ust modellere cikmayin bence. Sectiginiz bisikletlerden birine karar verin ve bisiklete binme isteginiz, surus zamaniniz, yaptiginiz kilometreler artmaya baslarsa elinizdekini satip model yukseltin. Elbette isinize karismak haddim degil sadece fikrimi soyledim...
Zaten sectiginiz modeller cogu kisinin ust seviye bisikletlere giriş diye tabir ettigi modeller ve size sorun cikaracagini sanmiyorum. Bu arada ilk basta
"Carraro 224 (225 almayı düşünüyordum fakat, hidrolik firen önerilmemiş)"
demişsiniz ama kim dediyse ilginc, sebebini merak ettim. Ben de hidrolik fren kullaniyorum. V fren jant ayarinin iyi olmasini ister. Aksi halde surtme yapar. Islak zeminde ses yapar frenleme kabiliyeti duser. Hafiftir, hidrolik frene gore ucuzdur, parcaları kolayca hemen her yerde bulunur, sokme takma ve bakımları kolaydır.
HD fren seti V frene gore agirdir, gobekten frenleme yapar, jant carpilmasindan etkilenmez, islak ve kuru zeminde sessiz ve yuksek performanslidir. Yaptiginiz kilometreye bagli olsa da yilda bir bakim genelde onerilen. Bakım icin ozel yag almada ve tamamlamada kullanilan setleri vardir. Kendiniz yaparsaniz hidrolik yag ve bakım seti ucuz degildir. Servise giderseniz ortalama 50TL ve ustu talep edilir. Heryerde herkes bakimini yapmaz. Bakımda icerisinde hava kalirsa frenler tutmaz. Parcalarinin tedariki V frene gore pahalidir ve her yerde kolayca bulamazsiniz. Eger fren diskleri rotorlari hortumlari zarar gormez, yag kacirmaz ise hic sorun cikarmadan uzun sure guclu ve sessiz her kosulda frenleme yapar hic basinizi agritmaz. Ama aksi bir durumda tek frenle veya frensiz eve donmeye calisirsiniz. Dagda bayirda yolda kolayca cozum ureteceginiz bir sistem degildir.
Artisi, eksisi kabaca bu şekilde V fren ve hidroligin ama HD frende porselen bebek degil. Kolay kolay sorun yasamazsiniz ve fren pabucu, cant ayari gibi seylerle ugrasmadan her dokundugunuzda oldugunuz yerde durur, en az 1 yil belki daha fazla frene dair birsey dusunmek zorunda kalmazsiniz.
Lastiklere gelince dogru hava ayari ile kullanirsaniz bir sey olmaz. Zaten siz yolda kullanmayi dusunuyorsunuz. Kaldirimlarda, dagda, bayirda hoplayip ziplamayacaksaniz 700x35 , 700x40 almaniz sadece yol tutusu ve hiz performansinda cok kucuk bir fark yaratir. Agirliginizinda bu konuda bir sikinti cikaracagini sanmam. Yoksa bize gore iriyari avrupali ve amerikalilar surekli yol kenarinda lastik takiyor olurlardi degil mi :)
Hangi bisikleti isterseniz alin gonul rahatligi ile. İlk ayarlari duzgun yapilir, ilk suruslerden sonra bisiklet oturunca tekrar ilk bakimi ve ayarlari yapilirsa hic basiniz agrimaz. Ama 5.000 TL lik bisiklet bile alsaniz, 3 ay - 5 ay sonra bir seyler ters gitmeye baslayabilir. Bakmaz, temizlemez, ayarlamazsaniz en iyisi bile uzer sizi. Cok kasmayin kisacasi. Burada herkes vebal almamak icin en kotusunu dusunup oyle yaziyor genellikle ve en iyisini oneriyor.
Soyle diyeyim; ben ilk bisikletimi 1990'da almistim. Hi-ten, suntourun o donemki donanimlari, double wall jantlar vb. hak getire zaten. Oyle seyler yok bilinmiyor. V fren bile Turkiye'ye gelmemis dusunun. Neyse uzerine 2 bisikletim daha oldu, biri çalındi, birini ben fazla hor kullandim, kardesime verdim o da yagmurda camurda bakmadi curuttu zaten. Ama ilk bisikletim 20 yila yakin tasidi beni. Vitesi degisti, tekeri degisti vb. derken 20 yil dayandi uzmeden. Sizin alacaginiz bisikletlerse, bahsettigim bisikletle kiyaslarsaniz Şahin otomobil yanında BMW gibi kalir :)
Kisacasi bu kadar kasmayin, her soylenene kulak asmayin, bisikletinizi alinca bakimlarina, ayarlarina dikkat edin, yanınızdan kaskınızı, pompanizi, yedek lastiginizi ayirmayin pisman olmazsiniz :)
NOT: Lafi cok uzatmisim kusuruma da bakmayin...

• Beğen
Tepkiler: samet sokur
Tepki
0
Bisiklet
Sedona

Estağfurullah, yazdıkların için teşekkürler. kararımı belirlememe yardımcı oldun. Sportive 225 alıcam sanırım, 5 10 tane bayii aradım fakat hiç birinde yok, olmazsa ona yakın bi model alacağım.