Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hangisi gerçek?

Konu, 'Genel Bisiklet Konuları' kısmında Derya Keçeci tarafından paylaşıldı.

1. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kimi zaman gözüme ilişiyor. Yanlış anlaşılmamak ya da istemeyerek de olsa kırmamak adına herhangi bir yorum yapmıyorum. Çok iyi bir markanın düşük donanımlı (o da neyse artık) bisikletiyle, x marka ama yüksek donanımlı (yüksekokul bitirmiş, master falan yapmış olanı) bisikleti kıyaslayıp, donanımı daha iyi olduğu için x bisikleti işaret ediliyor: Saygım sonsuz. Ama bildiğimizi ya da tecrübemizi de paylaşmazsak neyi paylaşacağız?

Şimdi elimizde bir adet Cannondale caad 10 frame set olsun. Onu, Shimano rs10 jant setiyle ayaklandırıp, tiagra groupset ile canlandıralım. Tiagra groupsetli caad 10 bisikletimizin ortalama maliyeti 4500 lira cıvarında olacaktır. Öte yandan,bir başka arkadaşımız da, piyasada adı sıkça geçen, bilindik x marka bir alüminyum kadrosetini, ultegra jant seti ve piyasa değeri 300-3500 tl seviyelerindeki sram red’ile taçlandırsın. Bu bisikletimizin maliyeti ise 5500 cıvarında olacaktır.

Sonra bu arkadaşlarımız büyük bir keyifle binsinler bisikletlerine ve aradan iki yıl geçsin. Sram red de bitsin (Componenttir biter) bizim mütevazı tiagra da. Hey gidinin Red’i, neydin bir zamanlar? Bakan, döner bir kez daha bakardı; güzelliğinden yanına varılmaz, kibirinden saat sorulmazdı. Ama hayat işte; gençlik yılları çabuk bitti, orta yaşını bile yaşayamadan zincirlikuyu'nun yolu gözüktü. Peki elde ne kaldı?

Elinde satmaya kalksan,1000 lirayla başlayıp,güncelleye güncelleye 250 liraya indiğin,ancak o fiyata bile satamadığın x marka bir kadro setle;tek umudun olan ultegra jant seti kaldı. Peki diğer arkadaşımızın elinde ne kaldı?

Cannondale caad10, daha ne kalsın. O değerinden hiçbir şey kaybetmedi.

Arkadaşlar; sram red'i tiagra 4600'den ayıran çok sayıda fark var, tamam ve kabul. Acera’yı xt’den; alivo’yu x0’dan ayıran farklar gibi.

Ama tüm mekanik sistemler gün gelir (bisiklette çabuk da gelir) biter.Siz siz olun,donanımınız bittiğinde elinizde ne kalacağını düşünün. Sözün özü kadro,yani frame herşeydir.Donanım ise tamamen onu donatan,kullanan ve hakkını veren ile ilgili bir konudur.

Konu başlığı neydi? Hangisi gerçek. İşte gerçek yukarıda.

Sevgiyle kalın.

SAFAK ZKN, Rusengrgnl, reed ve 21 kişi daha bunu beğendi.
  2. Machete01

Machete01 Misafir

Eğer bisiklet alırken, araba alır gibi "2. eli kuvvetlidir bunun" mantığı ile yaklaşılıyor ise, dediğiniz mantıklı.

Fakat, sizin verdiğiniz örneklerden gidecek olur isek. Formula 1'de 4 adet lastiğin fiyatı 15.000 Euro. Ve yarış sonunda bu lastik çöp oluyor. Neden ucuz bir lastik kullanmıyorlar, çünkü onlar yarışıyorlar.

Sizin örneğinize dönecek olursak, Sram Red alan adam eğer yarış koşmuyor ise, dediğiniz gibi setin ömrü tamamlandığında büyük bir zarara girecektir. Fakat yarış koşan bir bisikletçi ise, set ömrünü tamamladığında herhangi bir kayıp söz konusu değildir. Çünkü o yarışlarına katılmış, amacına ulaşmış, derecesini yapmıştır.

Olay aslında bilinçli tüketimdir. Herkes kullanım amacına uygun kompenant kullanırsa, kimse zarar etmeyecektir.

reed, Gökhan G., tekkir ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  3. MehmetAliB.

MehmetAliB. VivaVelo

Seviye:
    Bu konuda ben de Derya bey gibi düşünüyorum.
    Bu yüzden bisiklet alırken ÖNCE KADROya önem veririm. Daha sonra ise donanıma bakarım.
    Donamımda jant çemberi marka modeli önemsediğim bir unsurdur.
    Bisikletin fiyatı ve ağırlığı karar vermemde önemli rol oynar. Para kazanırken kolay kazanmıyoruz madem harcarken neden kolay harcayalım:)
    En son baktığım şey ise frenlerin v ya da disk olmasıdır. Hatta bunu önemsemem bile.

Derya Keçeci bunu beğendi.
  4. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    Derya Bey,
    X marka kadro ile yuksek donanim tercih edenler, kadroyla gerektiginde guncellemeler yaparak bir omur gecirme hevesinde degiller zaten. Her yil yeni cikan modelleri takip ederek araba yeniler / telefon yeniler gibi model guncellemek isteyenler cogunlukta bu tercihi yapanlar icinde.
    Cevrede cogu kisiye bakiyorumda 2-3yil demeden komple bisiklet degistiriyorlar. Isin maddi kismini pek hesaplayip ince eledikleride soylenemez.
    Birde bu tip durumlara cebini yoklayip agzini bile acamadan bakan bir gariban kesimi var benim gibi :)
    Neyse halime sukur orta / giris seviye denilen bir bisiklet alabildim 23 yil beni iyi kotu idare eden eskinin bilindik simdinin mirin kirin edilen markali bir bisikletinden sonra :)
    Darisi bisikletleri ile mutlu olan herkesin basina...

EsQaRe ve Derya Keçeci bunu beğendi.
  5. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Gerçekten çok doğru noktalara değinmiş Derya abi. Kesinlikle çok doğru bir bakış açısı. Görüşlerine katılıyorum bende. Mesela kendi bisikletlerimden biriyle söyleyeyim. İlk bisikletim carraro d'ambiez 916 compagnolo donanımlıydı. Ben bu bisiklete dura ace set döşesem de bisikletim hala carraro d'ambiez 916 olarak kalacak.

EsQaRe, ufuk şimşek ve Derya Keçeci bunu beğendi.
  6. Derya Keçeci

Derya Keçeci Onursal Üye

Adı:
    Derya
    Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Sevgili kardeşim;yarışmadan kim söz etti? Milan-San Remo'yu "Sora" set'ile koşun,ya da "Dura ace beş para etmez" diyen mi var?

Ben özellikle bisiklet için otomobil benzetmelerinden kaçınıyorum.Örneğimiz 4000-5000 aralığıyla sınırlı.Ama iş yarış meselesine gelirse emin ol o konuda söyleyecek çok sözüm olur.Yorumları dikkatli okuyalım;eleştirilerimizi sağlam temellere dayandıralım ve lutfen "Kompenant" demeyelim;zira bu sözcük git gide oturmakta.Hatta oturduğu yeri beğenip oradan kalkmamakta.

Sevgiyle kal.

Doğukan Aksu bunu beğendi.
  7. yucel gulesenoglu

yucel gulesenoglu Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Pinarello
    Seviye:
    bencede yatırım önce kadroya sonra jant setine yapılabilir... baki olan kadrodur. yani inşallah :)

8. Machete01

Machete01 Misafir

Derya abi,sen kendi yorumunu yaptın, bende kendi yorumumu.

Örneğinizde, iki farklı donanımda bisiklet tercihi yapan arkadaşların, hangi amaçla alındığından bahsetmediğiniz için, mantık olarak Sram Red alanın yarış koşacağını düşündüm ve ona göre yorum yaptım. Sonuçta sizin örneğiniz bir hayal ürünü, benim mesajım ise sizin örneğinize olan yorumum.

Eğer örnekte ki iki arkadaşta, normal pazar turlarına çıkan insanlar ise, Sram Red donanımlı bir bisiklet alan oldukça zarar etmiş olacaktır sizinde dediğiniz gibi. Ama bu iki şahsın bilinçli tüketici olduğunu düşünür isek, bu Tiagra donanımlı bisiklet sahibi pazar turlarına çıkan kişi, Sram Red tercihinde bulunan arkadaşta yarış koşan kişi olacağı için, bunlar 2 yıl sonra satmaya kalktıklarında Sram Red tercihinde bulunan arkadaş için zarar söz konusu değildir.

9. GLN

GLN Onursal Üye

Seviye:
    Ben katılmıyorum. Sonuçta hobi kullanıcısıyız. Sabit bir kadroya fark vermektense. Hareketli parçalara fark vermeyi tercih ederim.

rapstar_bg bunu beğendi.
  10. Oktay Erkan

Oktay Erkan Forum Demirbaşı

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    4000-5000 arası bisikletler için geçerli dediğiniz bu yazınız 1500-2500 aralığı için de geçerli kabul edilebilir mi? Zira ben o aralığa odaklandım. Benzer bir durum orada da var. Ancak burada daha çok marka giriyor işin içine. Hangi markanın hangi modeli veya hangi kadrosu sorusunun yanıtını bulamıyorum. Bu "iyi kadro" konusunu açan bir yazı, blog, araştırma vs. biliyor musunuz? Epeydir okuyorum ama sonuca varamadım.

Saygılar...

ERTUNGA, Doğukan Aksu ve Turan Babacan bunu beğendi.
  11. Serkan G.

Serkan G. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Ya birak arkadas ! Bence bunlar piskolojik bi hastalik ve saplanti ! Bisiklete ne kadar butcen varsa o kadar iyi bi urun alirsin ancak sunu belirticem. Benim 8 senelik celik kadro 15 16 kg. yani oldukca amator donanim ve kadrosu dusuk 300 tl lik bisimletim var. Halen canavar gibi calismakta kendisi sehir bisikletidir. Cocuklugumdan beri onunlayim. İlk goz agrim o benim.Yukardaki arkadasa kalsa 4-5 binlik pro bnm icin kalite markka bisiklet donanimdi suy buydu 2 sene diyor ! Bisikletler ve parcalari ureticiler tarafindan sana kalsa 2 senelik uretiliyor !!! Ben benim bu digerlerine gore tas cagindan kalma bisikletimle istanbulda 75 80 km lik tur yapiyorum. Yanimda da acemilik iste 10 15 tl su parasi bulunuyor. Bu donanim bunca yillik bisiklet vallahide billahide cok sadik. Beni bi kere yolda birakmadi. Sans degil cunku haftada 4 gun ve bunu son 2 yildir yapiyorum. 1 kere ya sadece 1 kere lastik patlamaz mi ? O kdr eski ve zayif kalite ya frenler pes demez mi ? Vites yoruldum ben artik demez mi ? Uskdar beykoz kadikoy umraniye camlica ... Yokuslar inislerr kotu yollarr ....
    Simdi buradan cikaracagimiz sonuc 1. si ilk once bisiklete binmeyi bileceksin ! Oyle kaldirimlardan ziplamalar ani frenlemeler yanlis vites kullanimi vs. 2. si Bisikleti de bi canli olarak kavrayacaksin unutma yola ciktiginda o seni tasiyor ve senin ona guvenmekten baska caren yok ! Ona guzel bakacaksin bakimini temizligini mamasini duzenli bi sekilde yapacaksin.
    Bence en dandik bisikletiin bile omru en az 10 sene tabi bu saydiklarimi yapanlar icin. Yoksayu altina en kral bisikleti verin bu isleri bilmeyen adama atlar patlart 6 ayda bitirir bisikl Demem o ki kaliteli bisiklet ve parcalar konfor performans gibi faktorleri belirler. Umarim bu konuda yeterli mesaji vermisimdir. İyi forumlar...

EsQaRe, Berksan ve Turan Babacan bunu beğendi.
  12. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Hmm.. Valla bisikletinizin markasini, komponentlerini, lastiklerini falan soyleyin bilelim. Nasil bir ustun teknoloji urunu bu, onca yokus inis ve kullanima ragmen esyanin tabiati geregi asinmasi gereken komponentler asinmamis, frenler bitmemis, nasil bir kadro ki 15-16 kg ve amator donanimla yokuslarda bana misin demiyor.

Hayir soyleyin bilelim, biz de faydalanalim.

13. Turan Babacan

Turan Babacan Bisikletkolik

Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    @Serkan G. +1

Bisikletini düzgün bakarsan uzun süre gider. Hala üstünde orjinal parçalarıyla satılan 70-80-90 lardan kalma bisikletler var. Çakma çin malı (kipa gibi yerler) almadıktan sonra düzgün kullanım ve iyi bakım ile uzun süre gider. ^^

14. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    @Serkan G. Selam, öncelikle sana şu kadarını söyleyeyim alıntı yaparak, ithafta bulunduğun mesaj sahibi ve bu mesajı kurtarma maksatlı tekrardan konu açan "kişiler" senden yaşça büyük olmalarının yanısıra belki de baban sayılabilecek yaşta ve hayata karşı tecrübelilerdir diye düşünüyorum. Saygı duyarsın, duymazsın bilemem ama öncesinde konuşma üslubuna dikkat edersen daha iyi, daha hoş olur. Sonra bisikletin canavardır, değildir bu da yine sana kalmış bir durum, aranda bağ kurmuşsundur, sempati duyuyorsundur bir şey diyemem ama bu sana karşındakilere gelişi güzel direktifler verme yetkisi sunmaz. Az çok burada belli bir bisiklet kültürü var, kendinden gayri herkesi atlıyor, zıplıyor gibi düşünüp basit ve mantıksız tavsiyelerde de bulunmadan önce de ilk mesajda anlatılmak isteneni tekrardan oku ondan sonra kaleme al.

Son olarak 8 senelik bisikletim demişsin, ama sanırım bu mesajda sana ait, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu demeden de edemedim!

Kilitli pedal ve ayakkabı tavsiyesi

Eski çelik bisikletin ve onun pedalları yetmedi mi bu konuda almakta olacağın "salcano xrs030 apex" bisiklet ve onun için kilitli pedal tavsiyesi arayışındasın?

Sözüm ona önce iğneyi kendimize batıralım, sık dokuyup ince eliyelim, ki sonrasında başkasını da eleştirmeye hakkımız olsun!

15. Serkan G.

Serkan G. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    Bisikletim salcano markadir. Parcalari shimanodur. 300 tl ye almistim 2005 olmasi lzm. Dedigim gibi saplanti yapmayin bu kdr ve bisikleti iyi kullanin o sizi uzun yillar tasir. Dogukan sana da cevap vereyim. Ben yorum atmadan once yaşa bakmam. Gerek duymuyorum. Soledigine gore yasi buyukmus olabilir. Ben 24 yasindayim ve konu sahibinden yasca kucuk olmama ragmen bisiklet surmesini bakimini cartunu curtunu daha iyi biliyorum. Zaaten biraz arastirma yaparak gunumuzde kolay ogreniliyor. Bende onu elestriyorum. Buraya arastirma yspmadan kafaya gore konu acilamaz !!! Genc arkadaslar buraya heyecaniyla aceleci olup her dusuncelrrini konuya cevuriyor. Oysa olgun bi insan bunu yapmamali. Uslubumu saygisiz bulmuyorum. Bir de salcano xrs 030 apex aliyorum bugun veya yarin yol bisikleti. Dikkat ettiysen bahsettigim bisikletim sehir bisikletidir. Buraya yazilanlari eksiksiz okuyp dogru anladiginizdan emin olmadan karsindakine laf yetistirme !! Gulunc duruma dusersin.dd aptalca hareketlere gerek yok !!! İyi forumlar...

16. avanak_abdi

avanak_abdi Bisikletkolik

Adı:
    Cemali Avcı
    Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    üslubun baya düzgünmüş. nerden aldın bize de söyle de gidip alalım.

bazen diyorum kendi kendime '' yumurtaya can veren Rabbim, yaratıyorsun da neden takip etmiyorsun'' sonra diyorum, ''O'ndan daha iyi bilecek değilim. Herşeyde vardır bir hayır. Bakıp ibret alalım diye bazı şeyler yaratılıyor demekki'' :mlk:

17. Serkan G.

Serkan G. Yeni Üye

Bisiklet:
    Sedona
    Seviye:
    İnsan dogruya dogru, egriye egri demeli der mevla. Abdal a abdal diyecen, aptala aptal. Anladin ?

18. Murat Cömez

Murat Cömez En yeni üye - Kayıt: Az önce

Adı:
    Murat Cömez
    Bisiklet:
    Cube
    Seviye:
    @Serkan G. Bu yoruma sadece gülerim ben. Su cümle de herhal de dogukan icin deyil de kendin icin cok iyi olurdu. "Buraya yazilanlari eksiksiz okuyp dogru anladiginizdan emin olmadan karsindakine laf yetistirme !! Gulunc duruma dusersin.dd aptalca hareketlere gerek yok !!!"

19. Doğukan Aksu

Doğukan Aksu Onursal Üye

Seviye:
    @Serkan G. sen önce düzgün iki kelimeyi ard arda yazmasını öğren ve sonrasında forumda insanları eleştirmeye kalk. Seviyene ise bir diyemem yeteri kadar ortada olduğu kadar "salak" yakıştırmanında gayet kime gittiği belli! İki kelam Türkçeden uzak olmanı geçtim, düzgün ve anlaşılır olmaktan dahi pek uzaksın. Son olarak "gülünç ve aptal" duruma düşen de kendinsin ama bunu anlayacak olgunlukta ve karakterde değilsin o ayrı!

20. Mert E.

Mert E. We create Chemistry

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    @Serkan G. arkadas ucmus ama gene de cevap vereyim, not dussun.

Bisiklet surmesini, cartunu curtunu cok iyi hatta Derya bey'den daha iyi (!) bilen bu arkadasin bisikleti ve komponentleri ile ilgili bilgisi "markasi salcano, parcalari shimano" kadar.. :)

Henuz 24 yasinda Edirne'de okuyan bu arkadasimiz, hayatin ve bisiklet dunyasinin anlamini cozmus, biz zavalli fanilere, milyon dolarlik bisiklet sektorune, argesine, 10bin tl'lik campagnolo setlere, ve dahi bu konuda kafa patlatan herkese burun kiviriyor; "arastirmadan, anlamadan laf yetistirmeyin" diyor. Hazret google'da arastirip (ingilizce seviyesini bilmiyorum, artik neyi hangi kaynaktan arastirdiysa), bisikletforumda uc tane mesaj atinca kompedani olmus bisikletin, siz de gelmis burda tatava yapiyorsunuz. Ayiptir yahu.

Bu arastirmaci arkadasin forumdan uzun arastirmalar sonucu baska bir konuda ogrendigi bir hakikati sizinle paylasmak istiyorum ki, arkadasin engin bilgi dagarcigindan feyz alin:

Isin sakasi bir yana, bu tipleri cok kaale almamak lazim. He he deyip gecin, insanin cahiliyetinden kompleks yaratip ego sisirmesi kadar tehlikeli birsey yok zira.