Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

hangisi daha iyi

Konu, 'Frenler' kısmında berkozer tarafından paylaşıldı.

1. berkozer

berkozer Yeni Üye

Seviye:
    arkadaşlar mekanik disk frenmi daha iyi v frenmi yoksa mekanik v frenmi daha iyi ?

2. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    zaten normal v-frenler mekaniktir, hidrolik v-fren çok pahalı ve az kullanılan bir sistem.
    mekanik disk düşük seviyelerde görüntü dışında yarar sağlamazken yetersiz performası ve yüksek ağırlığı ile v-frenden kötüdür... ama bb7 gibi bir mekanik fren alt/orta seviye hidrolik disk frenlerden bile iyidir.

tek model değil bu fren çeşitleri, hepsinin ucuz ve işe yaramaz olanları da var pahalı ve iyi olanları da.
    alt seviyede v-fren en uygunudur. üst seviyede karar kullanıcının istek ve ihtiyaçlarına göre verilir. ben üst seviye toplayacağım halde v-fren ile xt set dizeceğim. az da olsa var bunu yapan başkaları da...

3. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    v fren hafiflik yönüyle daha iyi fren performansı olarak ta çok sorun yaşanacak olduğunu sanmıyorum. hidrolik disk fren kullananlar v fren kullananlardan daha çok sorun yaşıyorlar buna eminim. Çok aşırı fren performansına ihtiyacınız olmadığını düşünerek sizin için en iyi tercih v fren olacaktır diye düşünüyorum.

ufuk şimşek ve Mert C. bunu beğendi.
  4. enes savaş

enes savaş Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:

Hocam biz disk fren kullananlar.olarak daha fazla sorun yaşadığımızı sanmıyorum. Tam 300 küsur Km devirdim. 2 kez lastik değişimi yaptım. Ve şimdiye kadar hiç bakım görmedi hiçbir sıkıntısı da yok. Sorunun cevabı ise bence mekanik yerine V-fren tercih etsin.

5. Ömer KARAN

Ömer KARAN Onursal Üye

Adı:
    Ömer KARAN
    Bisiklet:
    Bisan
    Seviye:
    Enes hatırladığım kadarıyla kısa bir süre önce frenlerindeki bir sorunla ilgili olarak konu açmış ve yardım talebinde bulunmuştun. Ferhat Bey in yardımıyla sorununu çözebilmiştin. Konuda da frenlerinin hiç tutmuyor gibi olduğunu vs yazmıştın. Şimdide 300 küsür km devirdim hiçbir sıkıntısını görmedim diyorsun??
    Ayrıca bu bir görüştür ben iki fren sistemini de kullanmış biri olarak v fren in daha sorunsuz olduğunu düşünüyorum. Bozulma vs bir sıkıntısı yok. Ama hidrolik frenlerde havanın sıcak yada soğuk olup olması bile performansı etkileyebiliyor. V frenlerde böyle bir sorun yok. Hidrolik disk fren çok kısa süre kullandım bu yüzden. En ufak bir şey sorun kaynağı olabiliyor. Siz hidrolik fren kullananlar kullanmaya devam edebilirsiniz. Ama burada insanları doğru yönlendirmek gerekiyor.Hidrolik disk frenlerin V frenlere göre daha çok sorun çıkardığı bakım vs gerektirdiği gayet ortada bir durumdur. Eğer performansa ihtiyacınız varsa hidrolik fren kullanırsınız ve dikenine katlanırsınız. Bu kadar.

enes savaş, ufuk şimşek ve Mert C. bunu beğendi.
  6. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    Frenler kullanım amaçlarına göre değişir. Bu frenler hidrolik disk fren, mekanik disk fren, v fren olarak üç gruba ayrılırlar, öncelikle bisiklet'i sürekli olarak arazide kullanıyorsanız hidrolik disk fren devreye girer, çamur, su, toz vb. dış etkenlerden etkinmediği için arazi sürüşlerinde veya diğer yol şartlarında tercih edilir.
    Fakar hidrolik fren sistemleri diğer fren sistemlerine göre çok ve çabuk sorun çıkartıyor gibi şikâyetler olsada kullanmasını bildikten sonra en uzun süreli ve sorunsuz kullanım sunan fren sistemidir. Haliylede V frenden ağırdır.
    Eğer bisiklet'i sadece şehir içi veya uzun turlar için kullanıyorsanız o zaman da V fren devreye girer ve tur bisikletçileri için hafif oldukları için ve hidrolik ve mekanik disk frenlere göre daha az sorun çıkardıkları için daha çok tercih edilir.
    Mekanik disk frenler hakkında yorumları ise bu fren sistemini kullanan arkadaşların yapması daha doğru olur zira bu fren sistemi hakkında bir çok yerli yersiz eleştiriler söz konusu.

7. Mert C.

Mert C. Onursal Üye

Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    http://www.bisikletforum.com/showthread.php?t=127761
    bir frenin tutmamasından daha büyük ve tehlikeli sorun olabilir mi?
    800km devirdim fren pabuçlarım bile değişmedi v-frenle... yaşadığım en büyük sorun soğuk havalarda ötmesi.(10 saniye kadar ilk kullanımda)
    bir kez de pabuç aşağı kaymış yanlış yere bastığından ses yapıyordu 1 dk'de basitçe düzeltilebildi.

8. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    V fren jant ayarinin iyi olmasini ister. Aksi halde surtme yapar. Islak zeminde ses yapar frenleme kabiliyeti duser. Hafiftir, hidrolik frene gore ucuzdur, parcaları kolayca hemen her yerde bulunur, sokme takma ve bakımları kolaydır.

HD fren seti V frene gore agirdir, gobekten frenleme yapar, jant carpilmasindan etkilenmez, islak ve kuru zeminde sessiz ve yuksek performanslidir. Yaptiginiz kilometreye bagli olsa da yilda bir bakim genelde onerilen. Bakım icin ozel yag almada ve tamamlamada kullanilan setleri vardir. Kendiniz yaparsaniz hidrolik yag ve bakım seti ucuz degildir. Servise giderseniz ortalama 50TL ve ustu talep edilir. Heryerde herkes bakimini yapmaz/yapamaz. Bakımda icerisinde hava kalirsa frenler tutmaz. Parcalarinin tedariki V frene gore pahalidir ve her yerde kolayca bulamazsiniz. Eger fren diskleri rotorlari hortumlari zarar gormez, yag kacirmaz ise hic sorun cikarmadan cok uzun sure / kilometre guclu ve sessiz her kosulda frenleme yapar hic bbasinizi agritmaz(2-3 yil hic problemsiz kullanan arkadaslarim var). Ama aksi bir durumda tek frenle veya frensiz eve donmeye calisirsiniz. Dagda bayirda yolda kolayca cozum ureteceginiz bir sistem degildir.
    Ben HD disk fren ile 2500 km devirdim hicbir sorun yasamadim henuz. Balatalari da bitirmedim ki dag bayir yokus epeyce de yuklendim. Ama siz diskiniz surterse basit iki alyani gevsetip ortalamasini bastan yapmazsaniz ses de gelir, surtmede olur, balatada bitirir. Tekerlekler sokuluyken frene basarsaniz balatalar yapisir ayirmakla ayar tutturmakla ugrasirsiniz. Bisikletinize bakim yaparken balatalara yag veya WD40 tarzi kimyasallar kacirirsaniz freniniz tutmaz gider balata da alirsiniz. Neyi nasil kullanmaniz gerektigini bilmez veya dikkat etmezseniz basiniza her sistemde her sey gelir.

Mekanik disk fren prensipte HD disk fren ile yakin ozelliklerde. Farki HD disk fren sisteminden biraz daha agir oldugu soyleniyor. Frenleme kabiliyetleri birbirine yakin. Farki HD disk fren hidrolik yağ kullaniyor, mekanik disk fren ise V frendeki gibi tel kullaniyor ancak rotordan geciyor ve balata ile diskten frenliyor. Bu acidan bakimi ayari HD disk frene gore daha kolay gorunuyor. Kullanmadim, kullananlarda gordugum kadari ile mekanik disk frenin egrisi dogrusu da bu.

Artisi, eksisi kabaca bu şekilde.

Neyi nasil kullanmaniz gerektigini bilmez veya dikkat etmezseniz basiniza her sistemde her sey gelir. Vitesi dogru kullanmazsaniz dislileriniz cabuk biter veya zincir kirarsiniz. Jantiniz gerektiginde akort edilmezse V frenleriniz cabuk biter, surter, frenleme kabiliyetiniz duser. HD diskiniz yanlis kullanilirsa sorun cikar vb.
    Herseyin arti ve eksisini ogrenerek butcenize kullaniminiza ve teknik olarak ne kadar ugrasacaginiza gore karar size aittir. Kimseyi veya hicbir urunu bilip bilmeden karalamamak gerekir...

Ömer KARAN bunu beğendi.