Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

hangi yol bisikleti gidonu ve gidon genişliği?

Konu, 'Yol Bisikleti / Road Bike' kısmında Uğur Ece tarafından paylaşıldı.

1. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    carraro cr022 race yol bisikletimin gidon sargısı çok eskidi, ben de değiştireceğim ama gidonum da kötü aynı zamanda, gidonu da değştireyim de orta-iyi kalite birşey alayım dedim. tip olarak kesinlikle compact tip gidon olacak. şu iki model güzel, uygun gözüküyor:

ritchey wcs logic II (163 tl) http://www.erdoganlarbisiklet.com/y...hey-wcs-logic-ii-yol-gidonu-parlak-siyah.html

fsa carbon pro compact 305 (157 tl) http://www.erdoganlarbisiklet.com/y...rbon-pro-compact-305-komposit-yol-gidonu.html

bu iki gidon hakkında bilgisi, duyumu olan, kullanan var mıdır? hangisini önerirsiniz?

ritchey biraz daha iyi yorumlar almış yurtdışı sitelerde, ama minimal bir fark var fsa'yla arasında. lakin ritchey alüminyum olmasına rağmen fsa'dan net daha hafif. 42 cm değerleri; ritchey 249 gr, fsa 294 gr. bu kısmı hakikaten çözemedim.

bu iki modelden başka compact tarz yol gidonu tavsiyesi de alabilirim maksimum 200 tl bandında olmak kaydıyla, ama türkiye'den alırsam çok daha güzel olur benim için çünkü taksit imkanı var yurtiçinde. erdoğanlar bisiklet 8 taksit yapıyor, benim için çok önemli bu kısım malesef :l

bir de 40 cm ve 42 cm genişlikten hangisini almalıyım acaba? daha dar gidon ne avantaj sağlar, daha geniş gidon ne avantaj sağlar hiçbir bilgim yok hakikaten hatta şuan bisikletin üstündeki gidonun genişliğini de bilmiyorum.

cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

2. Raşit S

Raşit S Bisikletkolik

Seviye:
  3. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    teşekkür ederim sağolun bunu görmemiştim..

4. Kadir Eskici

Kadir Eskici Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    Ben bu ikinci linkteki fsa gidonu kullanıyorum. çok memnunum. Kesinlikle esneme yapmıyor. Tavsiye ederim.

5. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    ergonomisi nasıl acaba? drop kısmı çok aşağıda değil di mi? çok eğilerek sürmek beli öldürüyor hakikaten.

6. Kadir Eskici

Kadir Eskici Aktif Üye

Bisiklet:
    Whistle
    Seviye:
    cok aşagıda degil. hatta gidona biraz yakın diğer modellere göre. compact model olduğu için rahat.

7. serkkan

serkkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Gidon alırken omuzlarınızın ortasındaki kemikler arası mesafeye göre ölçü tercih etmelisiniz , örmeğin ben 1,90 boy a 46 cm omuz genişliği ile 46 lık gidon aldım ve rahat ettim , 44 de göğüs kafesim biraz daraldı ki buda uzun turlarda problem olur.

8. Oguz_

Oguz_ Kıdemli Üye

Seviye:
    Bisiklet mağazasından gidon alırken, gidonu ortasından tutup uçlarını omuz kemiklerinize dayarsanız çok etkili bir yöntem olur gidon genişliğini ölçmek için, metreye falan gerek kalmaz.

9. 3rsin

3rsin Üye

Bisiklet:
    Atala
    Seviye:
    pro peloton genelde aluminyum gidon ve gidon bogazi kullaniyor. nedeni: dusmede,carpmada karbon liflerin daha kolay hasar gordugu. bu konuda aluminyum daha saglam.

10. Oguz_

Oguz_ Kıdemli Üye

Seviye:
    Doğru mudur? o_O

11. Uğur Ece

Uğur Ece Kıdemli Üye

Bisiklet:
    Kron
    Seviye:
    evet doğru. mesela turcuların bisikletleri %99 oranında alüminyumdur. alüminyum değilse de çeliktir. karbon kullanılmaz. hem düşmelerde vurmalarda kırılma ihtimali daha fazla, hem de kırık, çatlak olduğunda tamiri çok daha zor, özel bir kaynak gerekiyor karbon için ve her tamircide de yok o.