Hangi whey protein?

Cem Unden

Forum Bağımlısı
Tepki
5.370
@Mete Can Karahasan Paket sütler içinde geçerli mi bu mantık ? Zaten su katılmıyor mu bunlara ?

Scudo

Cyclist999

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Harun Sayı
Bisiklet
Giant
Süt ve diğer bütün doğal protein kaynaklarından beslenmek sadece protein açsından değil yanında birçok vitamini ve minerali barındırdığı için çok önemli. Günde genelde yarım litre veya biraz daha fazla süt içerim. Sütün tek kötü yanı benim açımdan demir eksikliği yaratması, bunu da sabah pekmez ve üzüm takviyesiyle gideriyorum. Wheyin önemi tartışılmaz, toz haldeki whey protein kana yaklaşık 10-20 dakikada geçer ve direk kaslara hücum eder, bu durum antrenman sonrası fazladan katabolik (kas yıkımı) faaliyetlerini engeller ve kasın özellikle ihtiyaç duyduğu enzem aminoasitleri kaslara sağlar. Fakat doğal protein kaynaklarının kana geçmesi en az 3-4 saat alacak, ve metobolizmaya katılması yaklaşık 7 saat alacaktır. Bu kasların acil ihtiyacını karşılayacak süreden fazla bir süredir. Dendiği gibi de toparlanma ertesi günkü antrenman için çok önemlidir, bu yüzden yarışlara hazırlanan veya ertesi günde daha sorunsuz antrenman yapacaklara öneririm.

• Beğen
Tepkiler: Şeffaf

Mustafa Şükrü Yıldırım

Forum Bağımlısı
Tepki
812
Bisiklet
Giant
Alıcaksan ucuz markalardan özellikle yerli tr power gibi markalardan uzak durmanı öneririm etkisini göremessin. Weider, ultimate nutrition, universal, bsn tavsiye ederim. Vücut geliştirme salonlarının bazılarında açık kiloylada satılır.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
Süt oldukça yavaş sindirilen bir besin midede. İdman sonrası ise kas yapımı ve toparlanma için kaslara hızlı bir şekilde protein göndermeniz gerekir. Bu nedenie idman sonrası süt tüketmek kesinlike hiç bir işe yaramaz. Ayrıca whey protein idman sonraları su ile alınmalı. Süt ile almak kesinlikle yanlış. Gece yatmadan önce süt içmek, vücut gelişimi için iyi bir yöntem. Sindirimi yavaş olduğu için gece boyunca protein alımı devam ediyor çünkü. Sabah kalktığınızda da gece boyunca aç kalan vücudu whey protein ile besleyip kas yıkımını önlemiz oldukça iyi bir yöntem.

Ben şu an Polonya'da Olimp marka supplementleri kullanıyorum. Buranın yerli ürünü ve kullananlar genelde memnunlar hep. Türkiye'ye dönersem de bulacağım yerli ürünü kullanacağım. Zaten yapılan olay, peynir altı suyunun toz haline getirilip lazer ile işlenmesi. Vücudun gelişmesi için farklı türde protein alımı gerekiyor. Bu oranı iyi tutturan markalarda gelişim çok daha hızlı oluyor fakat benim amacım toparlanma olduğu için biraz daha yavaş kas üretimini kabul edebilirim.

Vücuda zararlı vs. gibi konulara da pek katılmıyorum ben. Vücudun neye ihtiyaç duyduğunu biliyoruz. İdman sonrası acil protein almamız gerekiyor. Bu durumda, bence, protein tozu almamak vücuda zararlı asıl.

Gökhan Toros

Forum Bağımlısı
Tepki
7.568
Başlangıç
2009—10
http://img829.imageshack.us/img829/2764/20130528175006.jpg
Bu da benim masam :)

• Beğen
Tepkiler: canayaz0734

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
215 km sonra antreman bitince 100 gram protein tonuzu su ile karıştırdım ve içtim sonra geğirdim bol bol ,20 dakikada vücut kendini topladı ve sanki 215 km gitmemiş idim 13. 5 saat sele üstünde performans yapmamış gibiydim https://fbcdn-sphotos-c-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc3/969874_590069664358945_1526521461_n.jpg

emre özgür

Aktif Üye
Tepki
49
Bisiklet
Merida
arkadaşlar bir bilgiyi aktarmak isterim sizlere,normal streoit kulanmayan bir insan metobolizması,bir öğünde 100 gr proteini sentezlemesi imaknsızdır,bu protein tozlarının üzerinde yazan kulanma ölçüsünü kaleye almayın derim,eyer streoit made yani doping yapıyor iseniz tamam verilen ölçüdeki mikatrı vücut sentezler,ama bir insan asla bir öğün yemekde olsun yada protein tozunda olsun ister 5 kilo yesin ister 200 gr toz içsin asla vücut 35-40 gramdan fazla proteni sentezleyemez,bu tıbben de böyledir,araştırısanız görürüsnüz,insan vücudu bir öğünde en fazla 35-40 gr poretin sentezleyebilir,daha fazla poretin tutmaısnı istiyor iseniz,o zaman öğünleri aralıklara yemelsiniz,bu konuyu araştırısanız anlarısnız,lütfen satılan bu ürünlerin yalan satış politikası tuzaklarına düşmeyin,adam satıyor protein tozunu yazıyor üsütnde bir ölçekte 100 gr protein,ama demiyorki sen sadece 34-40 gramını bir içişde alabilrisn vücuduna,eyer tekrar ediyorum steroit kulanmıyor iseniz,imkanı yok 100 gr poreteni bir içişde vücudun tutması,hocam paranız boşa gitmesin diye yazıyorum bunları yani maximum faydayı görebilmek için 50gr en fazla için yarıım saat 1 saat sonra yine 50 gr alın bu konmuyu araştırırsanız çok kaynak yazı makale bulabilirsniz,

düzeltme: bu arada ben doktor değilim bildiklerimi paylaştım belki yanıldığım kısımlar olabilir belki daha az protein sentezleyebiliyor insan vücudu,bir öğünde,ama 100 gr proteni bir öğünde vücut sentezlemesi imkansızdır,diye biliyorum...

Tepki
4
Bisiklet
Ghost
@Cem Unden

kas yıkımından sonra mı? kas yıkımı olmamalı arkadaşlar.kas yıkımını anında wheyle geri çeviremezsin.önemli olan kas yıkımı yapmamak.protein de bunun için alınıyor. musletech gaspari ve dymatize kullandım...3 ü de iyiydi ama bir numara her zaman weider...

Uçmakdereli

Daimi Üye
Tepki
212
Bisiklet
Claud Butler
http://www.sportyshealth.com.au/images/P/optimum-100-whey-gold-5lb.jpg

Mete Can Karahasan

Forum Bağımlısı
Tepki
1.139
Süt hakkında bir araştırma buldum. Kazein proteini 6 saatte, peynir altı proteini ise 3 saatte kasta lösin artışı yaratıyormuş. Buna göre beslenmemizi şekillendirebiliriz diye düşünüyorum.

Taha Güngör

Aktif Üye
Tepki
44
Bisiklet
Giant
%100 Gold standart whey kullanıyorum Optimum firmasının.Şimdilik memnunum ancak niyeyse Muscletechin hardcore pro ürünü daha bi verimli oluyor gibime geliyor .

canayaz0734

Daimi Üye
Tepki
641
İsim
Can AYAZ
Bisiklet
Diğer
Hardline ,Muscletech ve xpro kullandım ama hiç biri optimum whey protein kadar etkili değildir.İçeriğini ve formülünü değiştirmeyen tek firma....

20150429_091445.jpg

Bunlarda benim gıda takviyelerim.

Daha önce hiç kullanmamış veya yenice kullanmak isteyenler için; belirmek isterim bunlar ilaç değildir ve hepsini aynı anda tüketmiyoruz,hepsinin bir sırası ve rotasyonu vardır.İLAÇ değildir. )

Onur Ali İmren

Forum Bağımlısı
Tepki
870
Bisiklet
Kron
100-150 yıl önce spor yaptıktan sonra da insanlar protein tozu alıyordu,süt içiyordu değil mi? Kaslar ölür yoksa. Sabaha kadar beslenmesi gerekir kasların..
Sabah kalkar kalkmaz kaslar da nasıl yıkılsak acaba diye bekliyor değil mi :)

Yağsız süt sindirimi yağlı süte göre daha kolay. onu deneyebilirsiniz. Bu arada bende kullanıyorum toz.

Ben hemen hiç bir zaman 1 porsiyon tüketmiyorum. Yaptığım idmanlar daha çok dayanıklılık idmanları olduğu için (hardline 3whey kullanıyorum) yarım ölçek alıyorum.

Sizde çok ağır girmiyorsanız ya da kaslar çok zorlanmıyor ise gerekli olduğunu düşünmüyorum. İsteyene özelden fotograf atabilirim :hihi:

Kilo başına 1.5-2Gr almanız buradaki bir çok kişi için yeterli olacaktır zannımca.

Ben 3whey ürününden başka bir ürün kullanmadım. İçindeki bileşenler tanınan firmalardan geldiği için ve fiyatnın da cebime uygun oluşu sebebi ile alıyorum.
unutmayın bunlar sadece takviye.

srdrmrs

Forum Bağımlısı
Tepki
6.067
Başlangıç
1994—95
Bisiklet
Canyon
hardline Türk malıdır arkadaşlar. Pek tavsiye edilen bir marka değil uzak durun derim. sektörde belli başlı sağlam firmalar var ama her firmanın da ustalaşmış olduğu ürünler var.

weider mesela çok iyi bir firmadır. ürünleri güvenilir ve çok iyidir ama esas uzmanlık alanı amino acidlerdir.
optimum: kırmızı kutudua üzerinde on yazan whey proteini efsaneler arasındadır. diğer ürünleri de fena değildir.
(link) var mesela kreaitini çok iyidir.
animal firması var bunları komleks vitaminleri var. poşetler için 10-12 tane vitamin. animal serisi yoğun spor yapanlar için önerilir. prof. bir üründür zira.
muscletech firmasının da protein tozları oldukça iyidir.

şimdi protein tozu alırken hangi protein tozunu almanız gerektiği de önemli.

mesela gainler var kilo almak isteyenler için.

whey proteinler var onların bi üstü iso wheyler var. onların bir üstü de iso whey 0 carblar var.

bu ürünlerde 0 şeker 0 cal var. piyasadaki en pahalı ürünler bunlar. şuan için her firmanın böyle ürünleri yok

ama almak isteyenler dymatize ve muscletech ürünlerini tercih edebilirler.

edit: birde kazeinler var. bunlar genelde yatarken alınıyor emilimi uzun sürüyor.

ozgur908

Forum Bağımlısı
Tepki
999
ben evde kefir mayalıyorum. bazen tülbentten geçirip kazein ve whey'i ayrıştırıyorum. elde ettiğim kremayı süzme yoğurt ya da krem peynir gibi kullanıyorum. peyniraltı suyunu da bazen tek başına, bazen şurup karıştırarak içiyorum. ne kadar performanslı oluyor bilmiyorum. bir de bebeklikten sonra sütün kendisi yerine fermente süt ürünleri kullanmak gerektiğini okumuştum. yıllardır süt içmiyorum günlük 300-400 ml kefir tüketimim var. ağır antrenman kasmayanlar için tavsiye ederim.

• Beğen
Tepkiler: Milbert Hofen

ioalici

Daimi Üye
Tepki
161
İsim
İbrahim Onur ALICI
Bisiklet
Cube
Arkadaslar bunlari kullanmayin. Bunlarin icindekileri bilmeniz mumkun degil. Bir nutrisyon firmasinin Turkiye Distributorlugunde calisan arkadasim asla buraya gelen mallardan almazdi. Icinde protein yok hicbirinin. Undan baska birsey degil. Paranizi vermeyin. Gunde 10 yumurtanin akini ve birininde tumunu yeseniz emin olun cok daha iyi olursunuz. Bunlar milyar dolarlik pazarlar. Kanmayin...

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
en iyi protein tavuğun bize sunduğu proteindir :D

FelixTheCat

Forum Bağımlısı
Tepki
896
İsim
Betül
Başlangıç
1999—00
Bisiklet
Carraro
Bisiklet türü
Yol bisikleti
Kişiye göre değişiklik gösterir günlük protein ihtiyacı, 60 kg insanla 100 kg insan bir değil basit bir şekilde günlük protein hesaplaması bulunmaktadır. Supplementler günlük ihtiyacımızı doğal besinlerle karşılayamadığımız zaman dışardan ek ilave olarak alınan besinlerdir. Her şeyin vücut için fazlası zarardır. Ağır antrenman yapmıyorsanız vücut kas oranınız çok çok fazla değilse doğal yollarla beslenmek en iyisidir. Ağır idman yapıp günlük protein miktarınız fazlaysa kimsenin günlük 2 kg et 30 yumurta gibi ürünlere vereceği kadar zengin olduğunu düşünmüyorum. Zaten şu aralar tavuk üretiminin tüketim çılgınlığının önünde olduğunu düşünerek tavuğu eliyorum bile. Bence gerek duyulmadıkça kullanılmamalı eğer günlük ihtiyaçları karşılamıyor ise doğal besinler tamamlayıcı olarak kaç gr gerekiyorsa o kadar kullanılmalı diye düşünüyorum.

• Beğen
Tepkiler: ioalici