Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hangi Spd Pedal

Konu, 'Vites - Çekiş Sistemi' kısmında diciotto tarafından paylaşıldı.

1. diciotto

diciotto Üye

Seviye:
    İyi akşamlar mevcut wellgo pedallarımın artık ömrünü tamamlaması nedeni ile spd pedala geçmeyi düşünüyorum. Uyumlu ayakkabı alana kadar plastik aparat ile idare edeceğim. Aklımda iki model var bir de sizin fikirlerinizi almak istiyorum bu iki model konusunda. Siz olsanız hangisini alırdınız? Yada tavsiye edeceğiniz bu fiyat aralığında başka modeller var mı. Şimdiden teşekkürler.

PD-M520 Pedal Silver

Spd Kilit Yüzeyi:Çift taraflı
    Çamur Engelleyici Tasarım:Var
    Pedal Gövdesi:Aliminyum/Vibrasyon,Boyalı
    Ortalama Ağırlığı:380 gr

PD-M540 Pedal

Spd Kilit Yüzeyi:Çift taraflı
    Çamur Engelleyici Tasarım:Var
    Pedal Gövdesi:Aliminyum/Santifürije vibrasyonlu
    Ortalama Ağırlığı:352 gr

2. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Çamur engelleyici tasarım Shimano pedallar için tamamen hikayeden ibarettir...

540 ın yapısı yalama olmaya müsaittir... 540 ı tavsiye ederim

diciotto bunu beğendi.
  3. diciotto

diciotto Üye

Seviye:
    Yapısı yalama olan 540 demişsiniz ve onu tavsiye ediyorsunuz sanırım bir yanlışık oldu, benim de kafam karıştı :(

Ziya Yurdakul bunu beğendi.
  4. diciotto

diciotto Üye

Seviye:
    Güncel hala tavisyelerinizi bekliyorum

5. diciotto

diciotto Üye

Seviye:
    :in:

6. Hasan Çağri

Hasan Çağri Onursal Üye

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    Pardon yalama olmaya yatkın olan 520 yazacaktım kusura bakmayın...

diciotto bunu beğendi.
  7. Berke ÖZTÜRKMEN

Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Dostum 520 kullanıyorum hiç memnun değilim. Devamlı bilyelerden çıt çıt çıt ses yapıyor bir ara düzeliyor sonra gene başlıyor.

540 kullanmadım ama 520 ile arasında bazı farklılıkları olduğunu biliyorum. Alacaksan 540 al.

Diğer markaları da araştırdın mı?

diciotto bunu beğendi.
  8. diciotto

diciotto Üye

Seviye:
    Diğer markaları aslına bakarsanız araştırmadım izmirde bisikletçilere sorduğumda bana sunulan alternatifler bu yönde idi. Ben de bu konuda bilgili forumdaki arkadaşlara, danışma gereği hissettim. İlk mesajımda da belirttiğim gibi diğer önerilere de açığım.

Berke ÖZTÜRKMEN bunu beğendi.
  9. Berke ÖZTÜRKMEN

Berke ÖZTÜRKMEN Onursal Üye

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Tabi fiyat olarak shimanolar biraz daha uygun sanırım. Ama bir araştırmanda ve buradan tavsiyeleri dinlemende fayda var.

diciotto bunu beğendi.
  10. M.Kaptanbaşı

M.Kaptanbaşı Forum Demirbaşı

Seviye:
    Peki XTR pedallardaki çamur önleyici tasarım nasıldır acaba? Almayı düşünüyorum da ondan soruyorum. Herhalde bu yüzdendir ki, fiyatı da epeyce pahalı!!!

11. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    520-540 her ikisini de kullandım. Aralarıdna yapısal olarak bildiğim tek fark, 540 modelinin mili kasasından ayrılarak iç bakımı yapılabiliyor. 520'de böyle bir durum sözkonsuu değil.

Çamur engelleyici tasarım shimano için hikaye değildir. Ha çamur engelleme performansı iyidir ya da kötüdür yorumu daha mantıklı olacaktır. Neden?

Pd-m540... Milin olduğu kısım ve kilit mekanizmasının arasında görüldüğü gibi boşluk var. Kallerimizdeki çamurun bu boşluklardan çıkma ihitmali var....

Pd-m747... Yapı itibariyle yukarıdaki pd-m540 modeli ile karşılaştırdığınızda kamur engelleyici tasarımın var olup,olmadığını rahatlıkla söyleyebilirsiniz ;)

520 ile 540 arasında seçim yapacaksak şahsi görüşüm şu yönde. Eğer faaal olarak yaz-kış her gün bisiklete biniyorsanız biraz paraya kıyıp 540 alın. Ama bahar, yaz aylarında ara ara turlar yapıyorsanız 520 modelini tercih edin. Ömrünü kolay kolay bitiremezsiniz o pedalların. Normal şartlarda en az 4 yıl ömür biçerim... Ses problemine gelince.... 540 modelinde içini söküp, bakımını yaparak sorunu çözebilirsiniz. 520 de böyle bir şansınız yok... garip seslere hassas olan arkadaşlara 540 modeli tavsiye edilebilir, fakat pedalı söküp, bakımını yapacaklarına eminlerse alsınlar. Yoksa el sürmeyeceklerse yine boşu boşuna almasınlar :) Kilitleme mekanizması olarak arada hiç bir fark bulunmuyor. Bir de iki model arasında komik bir ağırlık farkı bulunuyor....

12. fanatikcimbomlu

fanatikcimbomlu Forum Bağımlısı

Seviye:
    herkes 520 bakım yapılmıyo dıo ama ben kendı pedallarıma bakımını yapıyorum ve 540 gıbı calısan bı pedal

13. bisikletcanavari

bisikletcanavari Onursal Üye

Seviye:
    Aslında bu konuda haklısın, fakat şöyle bir durum var. pd-m540 pedallarının bakımı yapılırken somun açık ağız anahtarla sökülebiliyor. pd-m520 de ise aynı somun kanallı bir şekle sahip. Bu yüzden kendi özel anahtarı gerekiyor. Elinde bu anahtar yoksa yine çeşitli yollarla sökülebilir fakat bu diğerine nazaran daha zor bir yöntem ve parçaya zarar verilmesi olası bir durum ;)

diciotto bunu beğendi.
  14. M.Kaptanbaşı

M.Kaptanbaşı Forum Demirbaşı

Seviye:
    Arkadaşlar 540'ı Alanya yarışlarında kullandım. Çamur engelleyici tasarım çok güzel ve özetle şu şekilde çalışıyor: Tülin Korman'dan Melodiler!!! Yani hiç bir şekilde yok!!!Ayağımı pedala kitleyip yola devam etmek istiyorum; ne pedalı ??? ne kilidi??? Ayakkabımın altındaki acayip tanımlanamayan bir çamur tabakası, yine çamurdan top gibi olmuş bir pedala (???ve pedalı neredeyse göremiyorsunuz!) tarafımdan kilitlenmeye çalışılıyor. Ama sadece çalışılıyor, çünkü netice alınamıyor. Sevgili arkadaşlar, ama eğer XTR'yi kullandıysanız, ve hiçbir şekilde çamur tutmayan bir yüzeyi ve yapısı varsa, İnşallah hemen ondan bir çift alacağım! Bu pedalı kullanan arkadaşların bu konudaki tecrübelerini bekliyorum. Sevgilerle!

15. caner ünsal

caner ünsal Bisikletkolik

Bisiklet:
    Scott
    Seviye:
    Ağır koşullarda, yoğun, yapışkan çamur arka aktarıcı , frenler vb.yi bile çalışamaz duruma getirebiliyor. ama günlük hayatta bu kadar zorlu yollarda bisiklet kullanılmıyor . Bende 540 var ayrıca adaptörüde var istenirse pedalın bir yüzünü düz hale getiriyor. Kolayca takılıp çıkartılabiliyor. Sulu çamur, kumlu yüzeyle bulaşmış ayakkabılarla kullandım, Bu durumlarda Kirlenme nedeni ile ayakkabının bağlanışında hafif zorlanma hissettiğinizde en fazla ayakkabıyı bir kaç kez pedalın yanına vurarak hem ayakkabı hem pedalda bulaşık yabancı maddeleri uzaklaştırabiliyorsunuz. bisikletin tüm parçaları ile uyumlu harcama yapmak lazım parçalar üst düzeyse, ya da yüksek performansa dayalı kullanım düşünüyorsanız hiç düşünmeden "xtr" vs. alıp geçin değilse 540 en azından başlangıç için yeterli olacağını düşünüyorum. Benim gibi dalgınsanız Bir süre SPD ye adapte olana kadar adaptör kullanmanızı tavsiye ederim .;)

diciotto bunu beğendi.
  16. Güney Tuncer

Güney Tuncer Onursal Üye

Bisiklet:
    Giant
    Seviye:
    Arkadaşlar her alanda dört dörtlük bir ürün bulmanız pek olası değil. Uzun ömürlülük ve sorunsuzluk istiyorsanız tabiki Shimano ama hiç bir modelini çamur için önermem. Bu konuda Crank Brothers Egg Beater modelleri iyidir ama işte ufak bir pedal yüzeyi sunması ve zamanla yaylarının gevşemesi gibi bazı sorunları da yok değil.

diciotto bunu beğendi.
  17. gurkan

gurkan Forum Demirbaşı

Seviye:
    Egg beater SL ve M770 XT arasında kaldım. Hemen hemen fiyatları aynı, sizlerin yorumunu alabilir miyim?

18. cruphasulie

cruphasulie Forum Demirbaşı

Seviye:
    Pd-m 540 kullanıyorum üç senedir gık demediler,
    çizik pas falan tipi kaydı belki pedalın ama çalışmasından bir eksilen olmadı,
    yapı olarak dayanıklı pedallar, doğru ve doğru anahtarla takılıp gres ihmal
    edilmezse yalama olacağını sanmıyorum.
    Çamur olayına gelince; çamurlu koşullarda tüm shimanolar aynı, bir yere
    kadar gidiyor, ondan sonra kilitlenmesi için tekmelemek gerekiyor pedalı.
    Tabi eski pdm505ler kadar sorun çıkarmıyorlar.