Hangi şehirde nereye gidilir? Nerede ne yenir?

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
Forumda arattım ama bulamadım arkadaşlar.Yaşadığımız şehirlerde nerelerin gezileceğini nerede ne yeneceğini bir başlık altında paylaşalım .Ayrıca aynı şehir ile ilgili farklı arkadaşların değişik önerileri olabilir.şehrimize yolu düşen arkadaşlara faydası dokunacağını düşünüyorum ;) Madem konuyu ben açtım kendi şehrimle ilgili paylaşımda bulunayım.
Gezilecek yerler :Aslantaş da bulunan karatepe açık hava müzesi , Şehir merkezindeki kent müzesi
Ne yenir :Adana kebab: Şahsi tercihm Akdeniz lokantası ama şehir içinde şükrü baba ve buluş lokantaları farklı seçenekler.Osmaniye şam tatlısı :Eski belediye yanı tatlıcı mehmet.Şalgam : Eski belediyenin karşısında ki arada bir dükkan.Yer fıstığı : Yer fıstığı Okur kuruyemişin hediyelik paketleri harika :harika: Bicibici ve güllü dondurma : Merkez parkının etrafındaki tablalarda.Çin lokantaları : Ufak ufak dizilmiş etler ikram ederler bunlara da küçük şiş denir. Şehir içinde iş bankası civarı.

Bilgi paylaşılan iller : OSMANİYE , KAHRAMANMARAŞ,ANTALYA,ISPARTA

Scudo

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
Konu kimsenin dikkatimi çekmemiş :( tek bir paylaşım bile yok

ismail_32

Daimi Üye
Tepki
408
İsim
ismail
Bisiklet
Specialized
Hocam aslında çok güzel bir konu . Aslen ısparta/Eğirdirliyim ; ancak doğma büyüme istanbulluyum . size yazın ve fırsat bulduğum da gittiğim ısparta'dan bahsedeceğim. İlk önce ısparta çok güzel bir şehir ve gidilecek çok yer var. Bunların başında Eğirdir gelir ki gölü ve doğasıyla harikadır. Eğirdir'de Ada'ya gidilmeli oradaki lokantalarda mutlaka sazan dolması yenmeli :) . Şimdi isim veremeyeceğim biz evde kendimiz yaptığımız için .Yemeği yedikten sonra bol rampa çıkarak Eğirdir'i tepeden tüp güzelliğiyle gören ve muhteşem manzara sahip Akpınar Köyü (Yörük Çadırı'na ) çıkıp kara kıl çadırda çay için . o köyün ilerisinde adını unuttum antik bir şehir var orasını mutlaka görmeye gidin . Eğirdir merkezde irfando dondurmacısından güllü dondurma yiyin (canım çekti anlatırken )

Şimdi de Eğirdir'e bağlı Barla Köyü'nü gezmeye geldi. Gölün kenarında saklı bir cennet olan Barla mutlaka görülmesi gereken bir yer. Barla'da Çam Dağı'na çıkıp çam kokuları arasında bir çay için ,oradan inip Boyalı Adası (lagün) uğrayın. Aslında çok ama çok anlatacak yer ve rota var ancak telefonda zor oluyor. Şimdilik bu kadar . Bu arada Eğirdir Bunar Pazarı'na uğrayıp Kuyu Tandır'ı tatmalısınız (oğlak etinden).

serdarsezgin

Aktif Üye
Tepki
265
İsim
Serdar Sezgin
Bisiklet
Kron
@ismail_32 öyle bir anlatmışsınız ki atlayıp gidesim geldi istanbul'dan :) İnşallah nasip olur oraları gezmek.

• Beğen
Tepkiler: ismail_32

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
Gezilecek Yerler : Milli mücadele döneminin en önemli simgeleri tarihi Maraş Kalesi, Ulu Camii ve düşmana ilk kurşunu atan Sütçü İmam'ın kabri, Tarihi Maraş Konakları, Kapalı Çarşı, Şehir Müzesi, yakında kış (kayak) turizmine açılacak olan Yedikuyular Bölgesi ve yakın zamanda kültür turizmine açılacak olan 146 Hektarlık alana yayılmış Germanicia Antik Kenti,
Ne Yenir ? : İlk başta Türkiye'nin hiçbir yerinde aynı tadı bulamayacağınız Dondurma. Bilmeyenler için özelliği; Keçi sütü ve maraş yöresinde yetişen yabani orkidelerden elde edilen salepten yapılır. Çatal bıçakla yenilen muhteşem bir lezzettir. En kaliteli ve bahsettiğim nitelikleri taşıyan dondurmayı Trabzon Caddesi'nde bulunan Yaşar Pastanesi'nde (MADO olarak bilinen markanın özü bu pastanedir) yersiniz. Ayrıca yapılan özel paketleme ile 72 saate kadar erimeden yakınlarınıza hediye olarak götürmeniz mümkün. Şekerli, tuzlu, antepfıstıklı vb. çeşitleriyle Maraş Çöreği de meşhurdur. Bunun dışında Türkiye'de başka yerde bulamayacağınız Tarhana'yı denemenizi öneririm. Bunun dışında yöresel yemeklerimizden bazıları; İçli Köfte, Ekşili Çorba, Mumbar, Kelle Paça ve Eli Böğründe...

Maraşa yolu düşen olursa ve denk gelirsek ağırlamaktan mutluluk duyarım.

C.Biberci

Tulpar
Tepki
5.477
İsim
Alp Tigin
Başlangıç
1991—92
Bisiklet
Trek
Bisiklet türü
Triathlon
  • Beğen
Tepkiler: irfanyazicitunc
Tepki
31
Bisiklet
Salcano
Merhaba ben Antalyada oturuyorum. Gezilecek yer çok Lüks restorant ve pastaneleri es geçersek Akdeniz pastanesinin yanık dondurmasını öneririm. Kent etli pidenin pidelerini tavsiye ederim.
Ayrıca şöyle bir konu daha olsa iyi olur. Şehirler arası yolculuklarda ne ve nerede yenir. Benim aklıma gelen önerilerim Antalya- Denizli yolunda korkuteli içinde şişçi ibo iyidir köfte ve antalya usulü tahinli piyazı enfestir. Manisa Akhisarda Köfteci ramiz 1 numaradır. Gene Antalya- Denizli arasında serinhisarda karakaya kuruyemişte leblebi çeşitlerini denemenizi tavsiye ederim. Muğla Akyaka ile köyceğiz arası yörük ali de çömlekte kuru fasulye güzeldir

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) (link) (link) (link) arkadaşlar hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim çok faydalı bilgiler.Bu şehirlere gezmek isteyenler için çok önemli çünkü sizler doğrudan deneyimlerinizi paylaşıyorsunuz.İnanıyorum bu başlık altında bir çok ilimizle ilgili güzel paylaşımlar olacak :harika:

(link) Maraş bize çok yakın kısmetse baharda gezeceğim yerlerin en başına koydum.Eklemek istediğin bilgiler olursa sevinirim.Bir de Paça nerde en güzel yapılır onu söylermisin :D çok severim de.

• Beğen
Tepkiler: ismail_32

BF Okuru

Forum Bağımlısı
Tepki
789
@OsmaniyeRehber En güzel paça 'çocuk bahçesi' dediğimiz bölgede paçacı Osman Usta'da yapılıyor. Yanına beyin söğüş tavsiye ederim :) Bir de tek porsiyon değil 1.5 porsiyon isteyin daha büyük kapta getirirler. Yanına mutlaka sarımsaklı ekşi talep edin :)... müsadenizle ben paça içmeye gidiyorum. Kendi anlatımımla canım çekti.

Tepki
5
İsim
Abidin
Bisiklet
Carraro
Afyon da Afyon tava, Afyon Bolvadin arasında herhangi bir kamyoncu durağında ( özellikle kamyoncu durağında ) kaymak ve bal. Konya da herhangi bir köyden yöresel yassı tarhana ister corbasini iç ister kraker olarak ye. Yozgat Akdağmadeni nde kuyu döneri (kuyu kebabı da denir) kebap döner gibi kesilerek servis edilir 3 porsiyon garanti.tokat ta tokat kebabı ( çatal bıçak serviste açılsa bile kullanmayın etraf size güler lütfen utanmadan ellerinizi kullanın ) tokat Erbaa da tavuk döner özellikle şirinler de. Suluova da balık özellikle ekmek fırıninda, balığı alın rica edin akşam kapanma üzere pisiriyorlar. Safranbolu soğuk su mevkiinde ve Bartın yolunda haydar usta mevkiinde kuru fasulye ,

yemeden dönülmez :)

• Beğen
Tepkiler: OsmaniyeRehber
Tepki
30
Bisiklet
Salcano
Lonely planet Türkiye gezi rehberini edinmenizi öneririm. Hangi şehirde ilçede ne yenir neresi gezilir nerde kalınır aradığınız herşey var.

• Beğen
Tepkiler: OsmaniyeRehber

Paranous

Üye
Tepki
39
İsim
Volkan Göksoy
Bisiklet
Scott
Bu başlık çok sakıncalı yerlere gitmiş bir kaç mesaj okuduktan sonra kendimi buzdolabının başında buldum :)

• Beğen
Tepkiler: liteon ve sspl

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) abi tavsiyeleriniz için teşekkürler .Özellikler bir il anlatmak isteseniz nereyi anlatırdınız ?
(link) tavsiyeniz için teşekkürler eminim ayrıntılı güzel bilgiler vardır.Biz de burada arkadaşların kendi deneyimlerini , tavsiyelerini duymayı bekliyoruz.

• Beğen
Tepkiler: Abidin HIZLI

chnkrmz

kırdılar beni layer layer.
Tepki
5.026
İsim
Cihan KIRMIZI
Başlangıç
1995—96
Bisiklet
Cannondale
Bisiklet türü
Cyclocross
herhangi yerde herhangi bi tantunici..
herhangi alışveriş merkezinde hd iskenderci
belli başlı yerde kasap döner.

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) böyle dalga geçildiği zaman çok üzülüyorum ama elimden bir şey gelmiyor birde mizacım gereği cevab bile veremiyorum
Bir de bu dalga geçmeyi hafife almayı 5400 küsür mesajı olan birinin yapması daha da acı :(

• Beğen
Tepkiler: serdarsezgin

Kürşatt

Daimi Üye
Tepki
156
İsim
Kürşat
Bisiklet
Cube
@Onur YCL

Onur kardeşim eline sağlık çok güzel bahsetmiş bunlara ek olarak dongel.jpg
Döngel mağraları
yeşil göz.jpg
Yeşil Göz
taş köprü.jpg
Taş Köprü

Tepki
5
İsim
Abidin
Bisiklet
Carraro
Birkaç ili köyü kasabasına kadar gezdim. Hangisini anlatacagimi şaşırdım. Zonguldak, Kastamonu, Sinop, Samsun, en az 20 ili de yüzeysel gezdim .

Kastamonu'nun derin bir tarihi var , halkı önce soğuk dursa da gerçekten sıcak kanlı insanları vardır. Kastamonu merkez de kale si Türbeleri gezip görülecek yerler arasında dir. Kuyu kebabı güzel yemeklerinden dir. Nasrullah Camii tarihimize etki eden yerlerdendir. Inanisa göre nasrullahin sadravanindan şu icerseniz ya 7 yıl içinde bir daha gidermissiniz yada 7 yıl sizi orda tutarmis ( 12 yıl orda okul sebebiyle kaldim) etli ekmegi de güzel lezzetletindendir Nasrullah meydanında Karadeniz etli ekmek salonu nu tavsiye ederim (salon dedimse adı öyle küçük bir pideci ) ormanlık bir bölge oluşundan dolayi yabani hayvan çok fazlaca dir. Bisiklet turlarında geceye kalınmamali. Merkez de Şerife baci anıtı Valilik konağı taş yapı olan kambur köprüsü ilaveten görülecek yerlerdir. Hanlar Hamamlar la dolup taşan bir şehir merkezi vardır.
Ilcelerinden Tosya pirinci ve meyve bahceleriyle ünlüdür. Bol miktarda mesire alanları olmakla birlikte kara dere ve 5 çeşmeler bilinen en eski mesire ve piknik alanlarıdır. 1989 yılında bir Ramazan bayramında bayram namazına giderken bütün Bakkallarin açık olarak ve özellikle bayram sekerlerinin dış tezgahlarda açıkta bırakarak sahiplerinin namaza öyle gittiklerini gördüm. Bütçesi olmayanlar yeteri miktarda alıp ( ücretsiz yada üç beş kuruş tezgaha koyarak) alıp gitsinler rencide olmasınlar diye.
Kastamonu nun küre ilçesi maden den geçimini sağlar çıkarılan. Maden teleferikle sahil ilçesi İnebolu ya taşınır ordan yurt içi ve yurt dışına gönderilir.

Şimdilik anlatacaklarim bu kadar. Soru olursa memnuniyetle cevaplarim . saygilar.

• Beğen
Tepkiler: Kürşatt

OsmaniyeRehber

Forum Bağımlısı
Tepki
869
İsim
ibrahim
Bisiklet
b'Twin
(link) abi verdiğin bilgiler için çok teşekkürler , kısmetse bir gün kastamonu yu gezmek isterim ve tavsiyelerini kesinlikle dikkate alacağım :harika:
(link) bey katkınız için teşekkürler , görseller başlığa renk katmış.

• Beğen
Tepkiler: Abidin HIZLI