Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hangi özellikten vazgeçmeliyim.

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında x-rayted tarafından paylaşıldı.

1. x-rayted

x-rayted Bisikletkolik

Adı:
    Cenk K.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.

40 yaş üstü obez biriyim. Daha önce bisiklet kullanırdım ama çeşitli sağlık sorunları nedeniyle 10-15 yıl önce bıraktım. Şimdi yeniden başlamak istiyorum. Bunu bir kilo verme yöntemi olarak değil sevdiğim bir spor olarak pedal çevirmeye tekrardan başlamak için istiyorum. Çocuklarımla bsikletleri alıp gezmek istiyorum.
    Kullanımım %100 asfalt olacak yalnız yaşadığım yer yokuşlu. Ve asfaltın bazı yerleri çok inşaat olmasından dolayı oldukça bozuk. Şehir bisikleti, hibrit veya cross denen bisikletler sanki sanki daha uygun gibi.
    Bütçem 1600-1700 TL

1) Özellikle yokuş aşağı tozlu bölgelerde ve ıslak bölgelerde bana disk frenin avantaj sağlayacağını düşünüyorum ayrıca güzel de görünüyor (disk istiyorum) .
    2) Uluslararası güvenilir majör bir marka olmalı diyorum ne bileyim TREK, scott, cannondale, merida vs gbi.
    3) Rampa çıkmak üzmesin diye hafif olmalı en fazla 12 kg olsun diyorum
    4) 27 vites olmasını istiyorum.
    5) Önde kilitlenebilir maşa olmasının gerektiğini düşünüyorum.

Ancak bu bütçelerde böyle bir bisiklet sanırım yok. O yüzden sizce öncelikle hangisinden vazgeçmeliyim.
    Markasız veya yerel markalardan mı almalıyım (bulabilirsem).
    Disk freni bırakıp V frene mi yönelmeliyim.
    12 kg ile 14 kg arasında fazla da farketmez 13-14 kg bisiklete mi yönelmeliyim (aslında sitemizdeki rampayı çıkamazsan alternatif bir asansör var. Kot farkı yaklaışk 10 kat ve çıkamadığım yerde asansörle çıkartabilirim ).
    Ön maşayı sabit mi almalıyım
    Veya ön maşa sabit +Vfren li hafifliğe mi gitmeliyim.

Geçen hafta Decathlonda satılan BTwin Fit 500e baktım. Çok hafif çok güzel çok hızlı ama bence kaymak asfalt/pistte son sürat gitmek için yapılmış. O incecik lastik bizim yolun inşaat kısmında darmadağın olur gibi geldi bana vazgeçtim.

Şu an ağırlıktan feragat edip merida crossway 100e yakın gibiyim. 13.5 kg falan 1700-1800 TL gibi.
    Başka bri fikri önerisi olan varsa söylerse çok memnun olurum.

2. mehmet.ali

mehmet.ali Bisikletkolik

Bisiklet:
    Lapierre
    Seviye:
    sedona 345 bakabilirsiniz aradığınız bütün özellikler mevcut. Yerli marka olması haricinde.

3. Yakup ADIGÜZEL

Yakup ADIGÜZEL Kıdemli Üye

Seviye:
    Hybrid bisikletlerde 12 kg ve aşağısında fiyatlar yüksek.
    13,5 kg lik kaliteli bir şehir bisikleti yormaz,kendi bisikletim hybrid ve 13,6 kg hiç hissetmem ağırlığını.
    Merida crossway 100 gayet güzel.

4. x-rayted

x-rayted Bisikletkolik

Adı:
    Cenk K.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Dün akşam Merida CW100ü aldım.
    Daha fazla indirim yapan bayiide cumartesi vardı almamıştım dün gittim kalmamış ; ben de mecburen nakit para ile biraz daha pahalıya satan yerden aldım (K.yalı tandem bisiklet ) Böylece 12 kg sınırından vazgeçmiş oldum. Sanırım bu bisiklet resmen 13.7 kg ama aldığım 48 kadroda 13.5 olma ihtimali de vardır belki çünkü bana bayağı hafif geldi ..Hele ki tekerlek tüy gibi.

suat akman bunu beğendi.
  5. Reha Oğuz Altuğ

Reha Oğuz Altuğ Aktif Üye

Bisiklet:
    Trek
    Seviye:
    Kilonuz önemli olabilir kadro seçiminde.
    Benim ağırlığım 105 kg idi ve kadronun desteklediği 107 kg'a az kalmıştı.
    Risk almamak için kadro, jant ve lastiklerin destekledikleri max ağırlıkları da göz önüne alınız.

6. suat akman

suat akman Onursal Üye

Bisiklet:
    Mosso
    Seviye:
    1600 - 1700 fiyat aralıgında, disk fren, amortisorlu masa gibi ekipmanlarla agirligi gayet kabul edilir. Hafifletmek isterseniz ileride aynakol, pedal, sele, sele borusu, gidon, lastik, maşa ve fren sisteminde ust segmentlere para harcayarak amaciniza ulasirsiniz.
    Ama kullanmaya basladiginizda kondisyon arttikca ve kilo verdikce zaten bisiklet size daha hafif gelecek :)
    Trafikte herkesin birbirine saygili oldugu, kazasiz, belasiz, patlaksiz, arizasiz keyifli pedallar :)

7. x-rayted

x-rayted Bisikletkolik

Adı:
    Cenk K.
    Bisiklet:
    Salcano
    Seviye:
    Valla satıcı kaç kilosun diye sormadı. BU konudan haberim yoktu ben de 105 kg civarlarındayım :(

Veya bunu satmaya çalışıp eğer satılırsa daha uygun bir bisiklet de alınabilir. Hem o zaman gerçekten ne tür bir bisiklet kullanmamız gerektiğine de daha sağlıklı karar vermiş oluruz
    Bu arada tekerlek yani jant+lastik toplamı çok hafif yavv. Arabaya sığdrımak için ön tekerleği çıkardık tüy gibi resmen..

Yalnız ben maltepenin dağının tepesinde oturuyorum rüzgarımız meşhurdur. Yeni başlamışsın, obezsin, kondisyonsuzsun bir de o fırtına seviyesinde rüzgara karşı pedallamak ölüm geldi :(

8. muratcolakoglu

muratcolakoglu Onursal Üye

Bisiklet:
    Colnago
    Seviye:
    Disk frene gerek yok, kitlenebilir maşaya gerek yok, 27 vitese gerek yok.