Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hangi Merida'yı seçmeliyim?

Konu, 'Bisiklet Seçimi' kısmında Seyit Hacı KÖKSAL tarafından paylaşıldı.

?

Hangi Merida'yı seçmeliyim?

1. Merida Crossway XT

oy sayısı 11
    61,1%
  2. Merida Speeder T3D

oy sayısı 7
    38,9%
  1. Seyit Hacı KÖKSAL

Seyit Hacı KÖKSAL Yeni Üye

Seviye:
    Arkadaşlar öncelikle merhaba. Küçüklüğümden beri bisiklet sürüyorum 7-8 yaşımdan beri. Artık büyüdük elimiz para tuttu yeni bisikletlere heveslendik. Bende bu heves doğrultusunda bir kaç aydır para biriktiriyorum, bisiklet modellerini araştırıyorum. Fakat iki model arasında kaldım. Bisikleti %95 asfalt yolda kullanıyorum. Ara sıra fark etmeden kaldırımlarda sürüyorum, iniyorum&çıkıyorum. Bazende kilittaş yollarda sürüyorum fakat ayda 3-4 kez oda kısa sürüşler. Yağışlı günlerde bisiklet sürmeyi düşünmüyorum, sürdüğümde oluyor nadirde olsa. Hızı seviyorum bisikletin son dişlisi ve hızlanması iyi olması benim için önemli. Disk fren olmasını kendim istedim, çok hevesliyim disk frenli bir bisiklet kullanmaya. Sizden isteğim bu iki modeli + ları ve - leri açısından kıyaslamanız, bana en uygunu için öneri vermeniz. Teşekkür ediyorum şimdiden. :)

http://www.meridaturkiye.com/bikedetail.html?model=bikes/crsxt.html

http://www.meridaturkiye.com/bikedetail.html?model=bikes/spdt3d.html

2. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    yollar bozuksa crossway - düz asfaltta kullanıcaksan td3

3. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Crossway XT güzel bir seçim olacaktır.

4. Ozan Güneri

Ozan Güneri City cyclists

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Ben crossway 300 kullanıyorum ve gayet memnunum.

5. Seyit Hacı KÖKSAL

Seviye:
    Yollar düzgün Crosswayın maşa sistemi hoşuma gidiyor. Donanımlarına göre ağırlığı çok az. Fakat T3D ninde yol lastikleri ve yol bisikletlerinde kullanılan vites sistemi hoşuma gidiyor.

6. Salim Kaya

Salim Kaya Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Crossway lerin hepsi 29" tekerleklimi? Bizde düşünüyoruz birtane ama sitelerinden anlayamadım yazmıyor. 26" yada 27,5" olanı varmı?

7. -Paşa-

-Paşa- askssy

Bisiklet:
    Specialized
    Seviye:
    İlk tur bisikletim Merida Crossway idi. Halen arıyorum o bisikletimi, rahat, dayanıklı, seri göze hoş gelen bir bisikletti. Kardeşim halen Crossway 100 kullanıyor. Şehir-Tur bisikletlerinde amortisör ve disk fren karşıtı biri olmama rağmen size Crossway önereceğim. Seveceğiniz bir bisiklet olacaktır. Şehir kullanımında çok rahat edeceğinizi düşünüyorum.

8. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    29 teker yoktur 28 vardir Crossway serisinin hepsi 28 janttir 26 ya da 27.5 olani yoktur.

9. Salim Kaya

Salim Kaya Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Teşekkür ederim. Bende merida big nine 40 29 er var. 28" jantlı olduğunu biliyorum.
    Almayı düşündüğümüz kişinin boyu 170 cm bu nedenle 28" olanlarda kadro sanırım 48 cm den başlıyor.
    Acaba crosswaylerdeki durum mtb lerdeki gibimi? 46 yada 48 cm kadro büyükmü olur?

10. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Dag, sehir ve yol bisikleti olculeri birbirinden ayridir. Bizim burda kadro olcusu soylememiz bence pek bir sey fark ettirmiyor onemli olan rahat etmektir bazisi normalden 1-2 cm buyuk bazisi kucuk kadro aliyor tavsiyem bisikletcide deneyip rahatligina bakmaniz. Ben mesela normalden 2 cm buyuk kullaniyorum.

11. Seyit Hacı KÖKSAL

Seviye:
    Konumun dışında bir soru daha sorayım; kadro ölçüsünü büyük veya küçük almanın avantajı veya dezavantajı var mıdır? Örneğin kadro boyu idealden küçük aldım ne gibi artı eksisi olur? Veyahut büyük aldım diyelim getirisi götürüsü nedir ?

12. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Goturusu getirisi yoktur nasil rahat hissediyorsaniz o boy alin. Ben yol bisikleti kullaniyorum 52 cm ideal olani ama bindim rahat edemedim fazla egilmem gerekiyordu 54 denedim daha rahat oldu.

13. BF Okuru

BF Okuru Yeni Üye

Seviye:
    genel olarak performanslı kullanım için bir küçük kadro boyu, rahat kullanım için bir büyük kadro boyu deniyor. tabi ki en güzeli deneyerek almak.

14. Salim Kaya

Salim Kaya Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Bende almadan önce bütün ölçümlerde 19" ideal ölçü görünüyordu. Hatta alırken orbisplus mtb vardı yüksek donanımlı 18" kadrosu vardı. Aklımıda çeler gibi olmuşlardı. Üzerinde belimi seleye dayadığım zaman gidonla göbeğim arasındaki mesafe bana dar geldi. Zaten kafamda merida vardı hep bu yüzden onu aldım.
    Ancak şimdi anlıyorumki 19" bana büyükmüş. Lastiklerde 29" olunca herşeyden önce çok yüksekte oturmuş oluyorsun. Ayrıca öne fazla eğilmek zorunda aklıyorum. Parmaklarım uyuşuyor bileklerim ağrıyor. Elcikleri boynuzlu elcikle değiştirdim ama fayda etmedi.
    Açıkçası satıp 17-18" bir mtb ye geçmek daha mantıklı geliyor ama çok zarar ederim.
    Kadro seçiminde ölçümlerde mesela 17,7" gibi küsürlü rakamlar çıkıyorsa mutlaka yukarı değil aşağı yuvarlanması gerektiğini düşünüyorum. Hatta tam çıkan rakamlardada bir alt kadro doğru seçim bence. Tabi bunu mtb için söylüyorum.

15. Berke

Berke Road Bike Cyclist

Bisiklet:
    Carraro
    Seviye:
    Salim bey parmak uyusmasi ve bilek agrisi sadece kadroya bagli degildir. Sele yuksekligi yanlis olabilir vucudunuzun buyuk agirligi bileklerinize biniyor olabilir.

16. Salim Kaya

Salim Kaya Yeni Üye

Bisiklet:
    Merida
    Seviye:
    Sele yüksekliğini bu forumda çeşitli yazıları okuyarak ayarladım.
    Otururken pedal en alt konumdayken topuğumla bastığımda bacak tamamen düz olacak şekilde ayarladım.
    Bu pozisyonla gidon ve sele neredeyse aynı hizaya geliyor, hatta 1-2 cm aşağıda kalıyordur sele.

17. Seyit Hacı KÖKSAL

Seviye:
    Yorum yok mu :(

18. SerkanH

SerkanH Onursal Üye

Adı:
    Serkan
    Bisiklet:
    Canyon
    Seviye:
    17" Kadro boyu çok ideal.. :)

19. Seyit Hacı KÖKSAL

Seviye:
    Serkan bey ideal ama hangisi için -.- İkisi içinde uygun olur mu yoksa sadece yol bisikleti için mi? Maşalı bisikletlerde hesaplama farklı sanırım.

20. mehmet bülent baloğlu

mehmet bülent baloğlu Üye

Seviye:
    Seyit bey..

Arkadaşlar ellerinden geldiğince size yol göstermişler...Zaten sizde deneyimli 1 sürücü olduğunuzdan dem vurmuşsunuz.....Topiği geriye doğru,okuyun...Yazılanlar içinde çok çok güzel yorumlar var.....

:(